Skocz do zawartości
Astec

Czy warto iść w Xeona na X99?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w domu trochę zalegających "gratów" i wpadłem na pomysł zbudowania PC z przeznaczeniem do gamingu. Mógłbym się trochę nim "pobawić" i potestować i w późniejszym czasie odsprzedać dalej. W domu mam następujące komponenty: 

-Obudowa SPC Ventum VT4V EVO ARGB,

-chłodzenie Fera 3 RGB,

-zasilacz SPC Vero L3 500W,

-2 x 4GB DDR4 2666 M/T,

-dysk na sata 250 GB. 

Nie mam więc płyty głównej z CPU oraz karty graficznej. Myślałem o czymś bardziej egzotycznym tj. płyta X99 z alliexpress oraz Xeon. Przykładową płytę MACHINIST X99 E5-MR9A PRO mozna kupić za około 300 zł do tego koszt Xeona 2666 v3 i kolejne 8 GB ramu w dwóch kościach, ale to już raczej do kupienia w Polsce. Co do karty graficznej to docelowo był by to RTX 2060 Super, którego w niedługim czasie będzie sprzedawał kolega. Pytanie tylko czy nie jest to przerost formy nad treścią i zwyczajnie 2060 super jest za mocna do tego CPU. Kolejnym problemem jest tylko 500W zasilacz. I sama kwestia wyboru Xeona. Nie wiem czy jest to platforma sprzedawalna na rynku wtórnym. Niby od dłuższego czasu oglądam materiały PC by TQ o serii procesorów Xeon, w których twierdzi ,że platforma jest niby zachwalana po czym mówi, że nie   kupiłby jej gdyż jest to platforma dla mało wymagających użytkowników z niskim budżetem. Możecie zapytać po co to wszystko... otóż chciałem zdobyć nowe doświadczenie w obcowaniu z platformą X99. Co o tym myślicie? Warto czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składałem z rok temu ciut starszy zestaw na Xeonie E5-2470 V2, 16GB RAM i 1050Ti . Pierwsza wpadka - firma MACHINIST - zamarzyło mi się to zamknąć w obudowie ITX, kupiłem ich płytę i ... była o 2 cm dłuższa, niż przewiduje standard miniITX. To jeszce dało się jakoś przełknąć, wyciąłem jedną część w obudowie i weszło. Cud, miód, malina, dysk Nvme, hula pięknie. Niestety, mimo wszystko płyta okazała się goowniana, komp się resetował przy większym obciążeniu. Oddałem ją i zamówiłem ze sprawdzonej firmy HUANANZHI (przez moje ręce już przeszły wcześniej 2 płyty tej firmy). Używałem kompa w takiej konfiguracji chyba z pół roku i spokojnie dało radę pograć w Diablo 4 (1680x1060) czy NFS Payback.

Potrzebuję więcej RAMu, żeby odpalać kilka VMów, i zmieniłem płytę w tym kompie na B450 z Ryzenem 3600, ale zestaw z Xeonem dalej funkcjonuje jako domowy serwer plików i minecrafta dla syna, 20 wątków to dalej jest dobra maszyna 🙂

Ten Twój zestaw to DDR4 i nowszy procek, na pewno będzie żwawszy, choć one z definicji lepiej sobie radzą z zadaniami równoległymi, pojedynczy wątek jest nie za mocny

Edytowane przez Kidzi1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier to tylko jak masz mały budżet, ale już raczej tego nie odsprzedasz. Jest dużo recenzji wynalazków typu HUANANZHI na necie, mocno przeciętne płyty, szczególnie że nie są na X99 tylko B85. Do Wirtualizacji X99 i Xeon V4 (na Broadwellu) wciąż są super w kwestii cena/wydajność, do gier to tak średni, lepiej upolować AM4.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że ze "sprzedawalnością" takiego zestawu będzie coraz gorzej z upływem czasu. Z trudem sprzedałem niedawno kompa na platformie X79 (i7 3930k + gtx 1070). W nowych grach wydajność "na styk" (30-60 klatek), do starszych, a nawet niektórych nowszych, dobrze zoptymalizowanych (np. Doom) wystarczał z nawiązką. Oszczędzałbym na nowszą platformę na Twoim miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...