Skocz do zawartości
aregh

Komputer z polecanego zestawu padł po 2 dniach użytkowania.

Rekomendowane odpowiedzi

     Po kilku dniach od zakupu podczas pobierania Fortnajta komputer po prostu się wyłączył i nie chce już się włączyć. Po wciśnięciu przycisku power na obudowie na ułamek sekundy uruchamiają się wiatraki, zapalają diody CPU oraz DRAM na płycie głównej i komputer się wyłącza (diody te nawet przy sprawnym kompie paliły sie podczas bootowania). Po wyciągnięciu procesora komputer startuje, uruchamiają się wszystkie wiatraki, podświetlenie RGB, diody CPU i DRAM na płycie. Bios najnowszy, po złożeniu kompa zaktualizowany. Sprzęt przed awarią testowany oprogramowaniem OCCT, temperatury w stresie 64-68 stopni. Przy 6400mhz na pamięciach w 50 minucie OCCT generował błędy, na 6000mhz było już wszystko ok.
     Zmierzyłem voltomierzem napięcia linii 12v w obu wtyczkach zasilających procesor, ale bez osadzonego procesora (no bo wtedy nie działa) i wartość wynosi 11,55v. Co prawda norma atx wskazuje 11,40-12,60 ale jest to wartość raczej tragiczna dla tej jakości zasilacza komputerowego. Niestety nie mam innego zasilacza na podmianę. Mój stary zasilacz posiadający tylko jedna wtyczkę zasilającą procesor (płyta główna wymaga 2) utrzymuje niemal książkowe 12,1v. Co może być nie tak? Wadliwy zasilacz spalił procka? Czy może zasilacz z takim napięciem uznaje się za dobry?

Procesor AMD Ryzen 5 7500F, 3.7 GHz, 32 MB, OEM

Endorfy Fortis 5

MSI PRO B650-S WIFI

Patriot Viper Venom, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32

Palit GeForce RTX 4070 Dual 12GB GDDR6X

SSD Lexar NM790 1TB

MSI MPG A650GF 650W

Przepraszam za formatowanie tekstu, nie potrafię zmniejszyć odległości między wierszami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłączałem GPU, Ram, wentylatory, ARGB i dysk Lexara. Żadnych efektów. Mobo wstaje tylko bez procesora.

Edytowane przez aregh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

    Zareklamowałem zasilacz oraz CPU. Dzisiaj otrzymałem nowe. Komp wstaje, świecą diody CPU i RAM. Czekam aż ten cały trening pamięci minie... i nic się nie dzieje. Czekam tak z 15min, wyłączam go, podłączam do mobo speakera. Otrzymuję 3 długie BEEPy sygnalizujące podobno uszkodzenie ramu. Żongluję ramami w slotach i komp odpala jedynie na ostatnim slocie. Pozostałe 3 sloty od strony CPU jakby martwe (beepy nawet z jedną pamiecią ram). Odpalam więc windowsa na tym ostatnim slocie i niby wszystko działa. Zamieniam kości i też odpala. Mobo jeszcze do wymiany? Jakie testy dla pamięci mam wykonać by się całkowicie upewnić, że z nimi wszystko ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na różnych kościach odpala Ci ale tylko na jednym slocie to pozostaje test w postaci memtestu na tym jednym dostepnym dimmie. Jeżeli przejdzie bez problemów to całkiem możliwe że padł nie procesor wcześniej a płyta główna 😕 albo i płyta i procesor. 

Co do wahań zasilacza - napięcie przez Ciebie podawane nie jest poza skalą więc powinno być ok. Niemniej są dużo bardziej stabilne pod kątem zasilacz marki - Seasonic, BQ, Thermaltake - fakt, droższe, ale z drugiej strony też pewniejsze. MSI od stosunkowo niedawna produkuje zasilacze, niby mają dobre opinie ale jak z wszystkim - może być loteria.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

    Kompa składałem sam, wszystkie części z morele. To nie jest mój pierwszy komputer który składam, jestem raczej zawansowanym użytkownikiem. Taki rodzinny informatyk, którego wszyscy proszą o pomoc przy zakupie czy naprawie sprzętu. W maju złożyłem 2 komunijne komputery na am5. Oba mają te same ramy i dyski. Ten mocniejszy zestaw działa bez żadnych problemów, dzieciak jest "wniebowzięty". Winy więc nie próbowałbym zrzucać na niedoświadczonego operatora.

  Procesor był uszkodzony co potwierdziło samo morele:

"Zakończyliśmy identyfikację problemu reklamowanego produktu. Podczas testów stwierdzono: Płyta główna w której został umieszczony procesor wyłącza się błyskawicznie po włączeniu"

  Kontroler pamięci ram znajduje się w samym procesorze, więc jeszcze raz rozbiorę kompa, przedmucham styki i piny procesora. Jeśli to nic nie da zgłoszę reklamacje na płytę. Zastanawia mnie jedna rzecz. Jak pakowane są procesory oem? Wszystkie 3 procesory, które mi wysyłano pakowane jedynie były w cienki, mało dopasowany, przezroczysty blister na którym znajduje się nalepka z nazwą CPU, kodem kreskowym... i logiem morele. To chyba nie jest fabryczne opakowanie. Bezpieczniej jest chyba kupować boxy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A poluzuj trochę chłodzenie na CPU i zobacz czy wstanie. Na dwóch płytach AM5 problem był ze zbyt mocno dociśniętym chłodzeniem i krzyczał że błąd ramu.

Godzinę temu, Qrdello napisał:

Co do wahań zasilacza - napięcie przez Ciebie podawane nie jest poza skalą więc powinno być ok. Niemniej są dużo bardziej stabilne pod kątem zasilacz marki - Seasonic, BQ, Thermaltake - fakt, droższe, ale z drugiej strony też pewniejsze. MSI od stosunkowo niedawna produkuje zasilacze, niby mają dobre opinie ale jak z wszystkim - może być loteria.

Nawet chiński szrot z aliexpress pokaże Ci napięcia w normie bo musi trzymać się standardu. Pod obciążeniem dzieje się magia. Poza tym walnięty zasilacz to mało kiedy złe napięcia, bo teraz masz kilkanaście zabezpieczeń i to w nich jest problem (a właściwie w ich nieprawidłowym działaniu).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

   Przedmuchałem socket, piny proste, złożyłem. Mocniej, czy słabiej dokręcone żadnej różnicy. Aktualny zasilacz ma 12,05V. Ramu nawet nie testuję, testy na uszkodzonej płycie są chyba mało wiarygodne. Na jednej z kości odpaliłem na szybko grę Snowrunner, pograłem 5 minut i nic się nie działo. Jest jeszcze opcja, że procesor może mieć uwalony kontroler pamięci. Póki co zareklamuję płytę główną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pakowania proca - kupowałeś outlety czy sample bez chłodzenia? Te często są po zwrotach, a tutaj już loteria.

Tak, jeżeli kupujesz boxy nie z outletu to musisz dostać nowy CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...