Skocz do zawartości
Magiczny487

Intel Core i3-8100 - nowy zestaw czy nowa karta

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

Mam obecnie taki zestaw:

  • i3-8100
  • ASRock Z370 Pro4
  • 16 GB RAM
  • Seasonic Focus GX 550W 80 Plus Gold

Przymierzam się do komfortowego grania w Full HD w GTA VI i Stalkera 2.

I teraz pytanie, czy wystarczy tam dorzucić RTX 4070 i będzie hulać czy muszę się liczyć z wymianą całej platformy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Full HD potrzeba mocnego procka o silnym 1 wątku proponuje zmianę platformy. Teoretycznie możesz wrzucić jakieś i7 8700 albo 8700k ale ceny są chore (350-450zł+). Moim zdaniem nie ma sensu się w to ładować. Nie wspominam nawet że te procki mają gluta pod IHS i nie wiadomo czy nie dojdzie Ci dodatkowy koszt wymiany na ciekły metal. RTX 4070 będzie się dusić w Full HD nawet z i7 na pokładzie.

 

[Edit] spojrzałem na i9 9900K na olx ludzie wołają prawie 1000zł /facepalm.

Edytowane przez Funky_Panda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz obecnie chłodzenie?

 

Po taniości Ryzen 5600 OEM za 460 zł i MOBO B550 za niecałe 400 zł.

RAM obstawiam że masz co najmniej 3000MHz.

 

Jak drożej to tylko 7500F za 740 zł. B650 500-700 zł, 32GB DDR5 6000MHz 500 zł.

W LGA 1700 też nie ma sensu iść bo to już jest martwe + problemy z i7/i9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dikson napisał(a):

Jakie masz obecnie chłodzenie?

Fera 3 tam siedzi obecnie.

 

3 godziny temu, Dikson napisał(a):

RAM obstawiam że masz co najmniej 3000MHz.

Będę musiał zerknąć, bo nie pamiętam już.

 

3 godziny temu, Dikson napisał(a):

Jak drożej to tylko 7500F za 740 zł. B650 500-700 zł, 32GB DDR5 6000MHz 500 zł.

Mój Seasonic 550W udźwignie to? Jakie GPU można tam dać maksymalnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Magiczny487 napisał:

Fera 3 tam siedzi obecnie.

 

Będę musiał zerknąć, bo nie pamiętam już.

 

Mój Seasonic 550W udźwignie to? Jakie GPU można tam dać maksymalnie?

Udźwignie, grafa 200W ze skokami na 20ms do max 230W a procesor 65W do max 80W mamy w najgorszym wypadku 310W przez 20ms. Nawet jak masz dużo dysków, kartę dźwiękową itp. zasilacz da radę Seasonic to bardzo porządna firma a z certyfikatem gold nie powinno się nic dziać nawet przy ciągłym, długotrwałym  obciążeniu w okolicach 450W. I zawsze możesz obciąć 20-30W z karty graficznej bez straty wydajności. 
 

[Edit] zapomniałem napisać że karta graficzna, którą brałem pod uwagę wyżej to RTX 4070 super. Brałbym właśnie tę kartę bo procesor powinien wydolić a za 2 generacje wymienisz. Karta powinna Ci jakiś czas posłużyć, jeśli grasz w Full HD to nawet długo ( trochę wróżę z fusów ale tak uważam 😅). 

Edytowane przez Funky_Panda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Magiczny487 napisał:

Tylko wtedy dokładam +kilka kafli do interesu. Pytanie czy warto 🤔

przy 12400 lub 12600kf będzie to nieco ponad tysiak a stara platformę możesz sprzedać, zostawiając tylko ram.

Cytat

Mój Seasonic 550W udźwignie to? Jakie GPU można tam dać maksymalnie?

Bez problemu.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Magiczny487 napisał(a):

Mój Seasonic 550W udźwignie to? Jakie GPU można tam dać maksymalnie?

Pod FHD to nic więcej jak 4070S nie ma sensu brać bo ta karta radzi sobie teraz i w 1440p.

W praktyce pociągnie Ci i 4070TI Super ale w FHD procek będzie ją ograniczał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie, zdecydowanie zmiana. 8th gen to bidne jajka wciąż i już dzisiaj leciwa obsługa dysków M2 i pamięci. Szkoda w toto się pchać dalej. Nawet 8700K będzie już dzisiaj trącił myszką. Sprzedaj, dołóż i idź w 14th gen albo ryzena 7th gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy warto tutaj dołożyć do Ryzena 7 7700? On też ma TDP na poziomie 65W z tego co widzę więc nie będzie wymagać upgradu zasilacza.

Jakie mobo do tego wrzucić? Nie będę podkręcać, ale zależy mi na tym, żeby to miało przyzwoitą jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby dobrze zasilić 4070s w 1440p to trzeba 10900k

Tu tylko zmiana platformy.

7500f bedzie rozsądnym wyborem ze wzgledu na mozliwosc wlozenia ryzena 9000x3d w przyszlości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2024 o 13:56, Magiczny487 napisał(a):

A czy warto tutaj dołożyć do Ryzena 7 7700? On też ma TDP na poziomie 65W z tego co widzę więc nie będzie wymagać upgradu zasilacza.

Jakie mobo do tego wrzucić? Nie będę podkręcać, ale zależy mi na tym, żeby to miało przyzwoitą jakość.

Nie będzie to proc na 10 lat, ale da radę z 4070s.

Mój konfig nr 1 ma niewiele słabszego 3080, ale wyraźnie słabszego 5700x i procesor podczas normalnej pracy nigdy nie hamuje mi karty. Jego zwyczajowe użycie nie przekracza 30-40% w 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2024 o 16:10, karro napisał:

aby dobrze zasilić 4070s w 1440p to trzeba 10900k

skąd taki wniosek? 7700 nie da rady czy w czym tkwi wyższość Intela? 

W dniu 25.05.2024 o 16:10, karro napisał:

7500f bedzie rozsądnym wyborem ze wzgledu na mozliwosc wlozenia ryzena 9000x3d w przyszlości

Wszystko od 7500F do góry będzie ok. Pod 1080p im lepszy procek tym lepiej, ale czy jest sens dopłacać 2x więcej za kilka % większą wydajność?

12 godzin temu, Qrdello napisał:

Nie będzie to proc na 10 lat, ale da radę z 4070s.

A który będzie na 10 lat? 😄 

 

12 godzin temu, Qrdello napisał:

procesor podczas normalnej pracy nigdy nie hamuje mi karty. Jego zwyczajowe użycie nie przekracza 30-40% w 1440p.

To zależy od scenariusza. W jednej grze nie będzie, w drugiej już tak. Kwestia jak bardzo to przeszkadza bo bottleneck z jednej lub drugiej strony zawsze będzie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który? a myślę że jakbym poszedł r9 7950x3D i do tego basen wykopał do schłodzenia 😄 to spokojnie bym obleciał dyszkę. Skoro 3 letnie 8/16 nie robi problemu i robić nie będzie obstawiam z 2-3 lata (do premiery nowych konsol), to 16/32 jeszcze z 3DC obleci dłużej 🙂 

Do tej pory korzystam sporo z i7 4790K, czyli topki sprzed już 10 lat, i spokojnie na nim wykonuję swoją pracą i zagrać idzie, oczywiście nie szalejąc z detalami i mając na uwadze okazjonalny stutter. 

Co do blockowania, no to napisałem że zwyczajowo , gram w 1440p więc bardziej po głowie dostaje karta, ale nawet jak wrzucę 1080p od przypadku to procesor, prócz oczywiście kompilacji shaderów, nie przekracza 40% podczas normalnej rozgrywki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, to tak z przymrużeniem oka było. No to że gra się uruchomi to nie znaczy że będzie super płynnie. Tak jak pisałem, bottleneck zawsze będzie z jakieś strony, czy to GPU czy CPU, zależy w co grasz. Taki Battlefield 2042, Cities Skylines 2 czy COD (nie wiem jak teraz, z pół roku temu w to grałem ostatnio) potrafią wyssać wszystko z CPU przy RX 7900 XTX.

Konkluzja taka, że ja bym wymienił CPU z tej 8 gen na AM5 np Ryzen 7500F albo coś od Intela 12gen i będzie ok do tej karty na długi czas, zapewne do następnej wymiany karty 😛 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc napisałem, że świadomością cięcia detali i stutteringu 😄 oraz tego że nie każda gra przez np ograniczone instrukcje w CPU pójdzie. Niemniej, na casualowe popykanie taki komp jest wystarczający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...