Skocz do zawartości
Raffe

Komputer do Gamingu 4K (18-19K)

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, leven napisał(a):

Jak składasz komputer za taką dużą gotówkę, 64 GB DDR5 jest jak najbardziej widziane. Nie wiadomo na jakich programach będziesz pracować powiedzmy za pół roku i może się okazać, że 32GB będzie za mało. Poza tym DDR5 jest stosunkowo nowe, dla tego te parę lat będziesz mieć spokój w tej kwestii. Goodramy jak najbardziej tak, skoro ma być nie wyżej niż 6000mhz cl30.

Grafikę z chłodzeniem cieczą zaproponowałem, ponieważ w tym konkretnym przykładzie całe ciepło z chłodnicy idzie poza obudowę. Wyobraź sobie 450Wat ciepła rozproszone wewnątrz obudowy + ciepło z CPU. To będzie istny piekarnik, ale jak wolisz air cooling, to jak najbardziej. Każda karta topowego 4090 będzie w porządku, bo w topowych modelach nie ma miejsca na oszczędności przy chłodzeniu. Tutaj topem będzie Asus Strix 4090.

No pewnie, że zrezygnować z HDD i kupić dwa nVme, jeden na system, drugi na resztę.

1200Wat zasilacz w platynie będzie na zapas x2 i starczy na nowe generacje kart i procesorów, nie trzeba ładować 2kzł w 1500W.

Obudowa, to kwestia wizualna, ale mocno trzeba zwrócić uwagę na jej walory w kwestii chłodzenia. Będziesz mieć w niej ponad 500W rozproszonego ciepła, więc tutaj najważniejszą kwestia jest jej kondycja termiczna.

7800x3d ma dość niski pobór mocy pod obciążeniem, stąd nie trzeba stosować ogromnych wież chłodzących, wystarczy pojedyncza z dwoma wentylatorami. BQ jest porządnym i cichym coolerem.

 

Budżet zawsze może ulec zmianie. Patrząc z iloma komponentami "przegiąłem" myśląc, że są na pewno potrzebne to obecnie kwota za ten zestaw schodzi do 17K, jeśli nie niżej. Nie chodzi mi o to, żeby wywalić dużo pieniędzy na coś czego nie potrzebuję. 

Nie wiem czy w ogóle będę używał programów wymagających 64 GB. Ten PC ma być stricte pod rozrywkę - Gaming i Kino. Chyba, że niedługo gry będą wymagać tyle RAMu, wtedy to co innego. 

Ten 1szy SSD miał być służyć pod programy, a HDD pod filmy. Nie wiem czy SDD będzie szybciej/lepiej odczytywał pliku typu mkv. Wydaje mi się, że nie ale pewnie się nie znam 😉

W przypadku obudowy myślałem na Fractalem bo ponoć w kwestii chłodzenia nie ma sobie równych. Jest dużo powietrza od dołu na GPU i wtedy nie trzeba chłodzenia wodnego. 

Do 7800x3d Dark Rock 4 będzie odpowiedni czy iść w coś innego?

10 godzin temu, Bonusso3 napisał(a):

Jakiś konkretny powód? O ile na ten konkretny procek faktycznie chłodzenie powietrzem będzie ok, o tyle na kartę która potrafi wciągnąć 450W w tej cenie wodne to całkiem ok wybór.

Głównie z powodu konserwacji. Czyszczenie chłodzenia powietrznego bez problemu sam ogarnę, jednak wymiana i uzupełnianie tych płynów to już nie dla mnie. Jeśli jednak wybiorę Fractala to wtedy przepływ powietrza na GPU powinien być wystarczający i obejdzie się bez chłodzenia wodnego.

10 godzin temu, Bonusso3 napisał(a):

To chwila, chwila, jednak Torrent jest ok pomimo wentylatorów na dole? Te wentylatory dołączane do obudowy są 1000RPM czy tam 900 RPM i są kompletnie bezgłośne.

 

Coś kolego kręcisz. Albo masz doradców z fejsbuka, coś tak czuję że na dwa fronty lecisz bo co odpowiedź to bardziej sprzeczne wywody 😉 

Fractal z wentylatorami na dole jest w porządku ponieważ sam Fractal daje podbórkę pod GPU, o której nie wiedziałem. Gigabyte również daje anti sag bracket, który zadziała przy wentylatorach na dole, choć słyszałem opinie, że ten bracket nie jest kompatybilny ze wszystkimi płytami.

Martwią mnie jedynie opinie typu "Dynamic X2 GP-14 mają fatalne łożyska" "buczenie wentylatorów na min RPM" lub "Wentylatory 140mm są głośne".

Może wydaje się, że coś kręcę. Prawda jest taka, że po prostu na bieżąco dowiaduję się nowych rzeczy i aktualizuję odpowiednio knfigurację.

Edytowane przez Raffe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Raffe napisał:

Głównie z powodu konserwacji. Czyszczenie chłodzenia powietrznego bez problemu sam ogarnę, jednak wymiana i uzupełnianie tych płynów to już nie dla mnie. Jeśli jednak wybiorę Fractala to wtedy przepływ powietrza na GPU powinien być wystarczający i obejdzie się bez chłodzenia wodnego.

Kolego, AIO to nie custom loop, tam nic nie musisz konserwować, instalujesz i zapominasz. Mylisz pojęcia! 

https://www.arctic.de/en/Liquid-Freezer-III-360/ACFRE00136A
Nawet na stronie producenta nie ma słowa o konserwacji. Można, jak ktoś bardzo lubi, przy tym grzebać, ale nie jest to wskazane. Jak kupisz porządne np takiego Arctica to przez lata będzie działać bezobsługowo. Po 2 latach otwierałem AL II 360 i płynu nie ubyło, więc zastanów się jeszcze raz, moim zdaniem warto. Chłodzenia typu AIO mają tą zaletę, że ciepło jest gromadzone głównie w chłodnicy, nie podgrzewasz więc komponentów w środku, a to wpływa na ich żywotność. Nawet w takim Fractalu Torrent masz masę opcji na montaż chłodnic bo dobry przepływ powietrza jest kluczowy nie tylko jak chłodzisz całość powietrzem.

1 godzinę temu, Raffe napisał:

Fractal z wentylatorami na dole jest w porządku ponieważ sam Fractal daje podbórkę pod GPU, o której nie wiedziałem. Gigabyte również daje anti sag bracket, który zadziała przy wentylatorach na dole, choć słyszałem opinie, że ten bracket nie jest kompatybilny ze wszystkimi płytami.

Do Fractala można domówić od nich akcesorium do montażu karty pionowo. Tak tylko mówię w razie czego 😉 Poza tym taka podpórka jest do kupienia osobno za 50-100zł na allegro, raczej niczym nie będzie się różniła między tym co daje

 

1 godzinę temu, Raffe napisał:

Martwią mnie jedynie opinie typu "Dynamic X2 GP-14 mają fatalne łożyska" "buczenie wentylatorów na min RPM" lub "Wentylatory 140mm są głośne".

No nie wiem, w moim Fractalu Meshify 2 XL  były bodajże 3 takie wentylatory i nie widzę problemu z tymi wentylatorami. Inną kwestią jest że one są wolnoobrotowe i gówno wieją, ale na front do odciągania powietrza się nadają. I tak polecam dokupić ze 3 wentylatory żeby wspomóc przepływ powietrza, takie 3x Endorfy Fluctus 140 na wolnych obrotach są niesłyszalne a wieją lepiej niż te dorzucane do obudowy Dynamic.

@Raffe Nie widzę sensu drążyć tematu bo zaraz przyjdą kolejni znawcy tematu, królowie tutoriali na YT i wielcy teoretycy i myśliciele, zapaleni wielbiciele zagranicznych portali technologicznych i będą tylko mieszać, a nic to nie wpłynie na sens tego tematu. Poczytaj o AIO, serio jest bezobsługowe, wydajniejsze i przede wszystkim cichsze, obudowa wedle uznania, ten Fractal jest ok (sam mam Mesify 2 XL i jakościowo petarda).  Moim zdaniem trochę krążysz bez celu. ten zestaw co podał  @leven jest jak najbardziej ok, może dysk wymieniłbym na Kingston KC3000 i zasilacz na 1000W (np be quiet! DARK POWER 13 1000W Titanum albo Fortron Hydro TI PRO 1000W, albo MSI MPG A1000G - o 500zł taniej a i tak będzie ponad to co potrzebujesz) i bym to zamawiał. 

Tyle ode mnie, powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie obecnie najmniej stracisz kupując 4080 super jesli chodzi o szybkie karty 4500zł~ czyli mniej wiecej połowa ceny 4090 https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-palit-rtx-4080-super-jetstream-oc-16gb-gddr6x-15134808634 

Płyta gł. która podałeś  ASUS ROG STRIX X670E-E  jak najbardziej spoko. 

Ram zwykle koszt 500-550zł, za 32gb okolice 6400~ jednak brałbym prosto ze strony producenta 2x24gb 8200Mhz 1200zł ~ https://www.corsair.com/pl/pl/p/memory/cmh48gx5m2x8200c40/vengeance-rgb-48gb-2x24gb-ddr5-dram-8200mts-cl40-memory-kit-black-cmh48gx5m2x8200c40

Najlepiej kupić 7800x3d i przy premierze nowej serii x3d wymienic procesor spróbować podkrecić ram na nowej platformie na 8400++, a po premierze 5090/5080 mozna kupić nowe karty jak bedą w cenach starych. Jak bedzie 5080 10k a 5090 15k to lepiej dac sobie spokój.

Zasilacz najwazniejsze 1000W ~ PCIE 5.0 ATX 3.0 modularny. Seasonic, MSI, Be quiet, Thermaltake, wszystkie maja niezłe 1000W.

Jeżeli chodzi o samą pamieć to 6400 np. w grze  SOTTR benchmark pokazuje 215fps, a 8000 222fps. Różnice są jakies 3-5% na korzyśc szybszego ramu, ale przy serii 9000 będą wieksze. Cena 4500zł za karte jest wrecz kosmiczna, jeszcze do niedawna takie ceny ledwo osiągały najwydajniejsze karty z serii Ti np. 2080Ti, 3080Ti/3090. Na premiere 1080Ti potwór miał cene 3800-4000zł. Można zawsze wydac pieniądze na cos innego, lepszy pad, myszka, zestaw VR, coś do symulatora itp

Jeśli chodzi o kupno AiO, na konkretny procesor np. 7800x3d to według mnie nie warto. System taki bierze z reguły 20W~ procesor obecnie w idle 5-10% obciązenia około 22W, więc podwajasz zużycie energii, a nie zyskujesz nic w stosunku do dwu-wieżowego chłodzenia. 

Edytowane przez maxmaster027

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, maxmaster027 napisał:

Najlepiej kupić 7800x3d i przy premierze nowej serii x3d wymienic procesor spróbować podkrecić ram na nowej platformie na 8400++, a po premierze 5090/5080 mozna kupić nowe karty jak bedą w cenach starych. Jak bedzie 5080 10k a 5090 15k to lepiej dac sobie spokój.

Pokaż mi gdzie ten procesor działa na takim ramie ouf of box. Druga kwestia, IF:DRAM najlepiej działa 1:1 https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-ddr5-do-procesora-amd-ryzen-7000-optymalizacja-timingow-dla-zestawu-ddr5-6400-mhz 

55 minut temu, maxmaster027 napisał:

Najlepiej kupić 7800x3d i przy premierze nowej serii x3d wymienic procesor spróbować podkrecić ram na nowej platformie na 8400++

Skąd to wywróżyłeś? 

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wywróżyłem, że z 9800x3d i płyta 670 z ECLK bedzie działał na 8400? Raczej na pewno. Chyba, że nic by nie poprawili odnośnie kontrolera to wtedy raczej 8200. 

Wcale najlepiej nie działa na 1:1, przede wszystkim potrzebuje 1.3V i wielu osobą te 6400 nie działa z racji tego, że ich kontrolery wymagają np. 1.32V do takiej konfiguracji, a max to obecnie 1.3V . Ram w trybie 1:2 wymaga 1.15V maksymalnie 1.2V i w dodatku jest szybszy.

Edytowane przez maxmaster027

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja coś od siebie. To mój prywatny zestaw złożony w lutym 2024

https://www.morele.net/inventory/info/dad516e4/

1000W zasilacz spokojnie wystarcza - cały zestaw w grach bierze ok 650W max, w prime 95 procesor zjada ok 125-127W, tdp karty to 450W. Do obudowy dokupiłem 3 wentylatory Dynamic X2 GP-14 - albo jestem głuchy albo żadnego buczenia nie słyszę. AIO - też byłem wielkim przeciwnikiem AIO bałem się jak ognia, siedzi - jest cicho, chłodno i jak na razie bez problemów.


też rozważałem zestaw z Fractal Torrent - obudowa przeznaczona pod chłodzenia powietrzne (zasilacz na górze eliminuje możliwość montażu AIO na górze obudowy)

Edytowane przez Grabarz23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...