Skocz do zawartości
luk555

Wymiana i7 3770 na coś bardziej współczesnego

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Spec:
-xeon 1240v2 (3770 bez iGPU)

-zasilacz Enermax Liberty 500

-płyta dell 7010, 24GB RAM, dysk NVME, GTX1060, buda Natec Armadillo

 

Zastanawiam się nad odświeżeniem  hardware (lub kupnem nowego/nowszego kompa) i póki co stanęło na wymianie MOBO, CPU i RAM.

Aktualny pomysł:
-tanie b450 lub b550 z promocji w x-kom - 200-300PLN
-ryzen 5600 od majfrenda z allegro - 369PLN (ewentualnie jeszcze taniej 3600 lub 4500 bo około 250-290)

-lexar 32GB 3600 - 289PLN

 

Czyli cała operacja wyjdzie poniżej 1000, a chciałbym wydać jak najmniej bo to w sumie niezbyt potrzebne ale jak da się tanio to czemu nie.

 

Patrzyłem na używane pcty, ale ceny wydają się zbyt duże w stosunku do wydajności. Najchętniej kupiłbym kolejnego poleasingowca, ale raz, że drogo a 2, że coraz więcej autorskich patentów i nie da się na przykład przerzucić płyty do zwykłej obudowy ATX ani podpiąć zasilania bo wtyczki inne.

Myślałem też o i3/i5 12X00, ale 1000 starczy na i3 które jest słabsze od 5600 a z i5 przebije 1000PLN.

Co o tym sądzicie i może macie jakieś inne pomysły?  Takie minimum o jakim myślę to intel 8gen lub pierwsze ryzeny, ale dopłata do świeższego sprzętu wydaje mi się sensowna.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem ten sam konfig i przeszedłem niedawno na b550/r5 5600 /16gb i starczyło 1k na prawie nowe, grafa na pewno za słaba na nowsze gry i też czeka na wymianę.

Poluj na b550 mają lepsze sekcje zasilania i nie warto dopłacać do 5600x, podkręcisz sobie jak będzie potrzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem z ciekawości olx tak na szybko i za 2000 jest kompletny (bez dysku) zestaw i7 9700k, 16GB RAM 3200MHz i RTX 2060 super. Chłodzenie porządne Dark Rock Pro 4. Jeśli swojego możesz sprzedać za około 1000 to rozważyłbym te opcję jak masz jakiś rozsądny dystans do Warszawy. 
ID ogłoszenia 907458235 wrzuć w pole wyszukiwania. 
Chciałbym zaznaczyć że nie znam sprzedającego i zalecam zawsze ostrożność przy kupnie używek. Jeśli jednak chcesz wymienić tylko cpu+mobo+RAM to popieram kolegę wyżej do GTX 1060 taki 5600 będzie aż za mocny a kiedyś jak wrzucisz coś 2x mocniejszego też da radę 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawie całym dniu przeglądania forów i sklepów stwierdzam, że jednak nie warto tego ruszać i w ogólnym rozrachunku taniej wyjdzie  kupić nowy ze sklepu z gwarancją i mieć spokój na kilka lat.

Nie wiem czy można linki wklejać ale po specu łatwo znaleźć co sobie wymyśliłem za około dwa i pół tysiaka:
image.thumb.png.ec655c03374e1ec64acbdcfb43db41e9.png


Ramu będzie 32.

Szału nie ma ale źle też nie jest. Części solo wychodzą dzisiaj trochę więcej niż ten na gotowo. A na zabawę w polowanie na okazję przez kilka tygodni lub miesięcy to już nerwów nie mam.

Dzięki za info o tym w WWA, ale raz, że to w sumie niewiele taniej niż nówka (wiem, że spec potężny) a dwa, że tak daleko to nie chcę po auto jeździć a co dopiero po elektronikę.

A jeśli chodzi o 1060 to jak go kupiłem to jeszcze coś grałem w GTA na przykład, ale od dłuższego czasu to go trzymam bo się zepsuć nie chce no i xeon gpu nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku roku zrobiłem przesiadkę z i5 3570K ma i5 12600KF. Wymieniłem wszystko oprócz GTX 1060 6GB, jakoś nie narzekam. Na razie mi wystarcza. Gram w FHD, ale w sumie w starsze gierki. Z nowszych to Cyperpunk, który daje radę (FSR mam włączony).
Chodzi mi o to, żebyś najpierw zobaczył jak Ci się gra na starej karcie. Sama przesiadka na nowszego procka i wiecej RAMu naprawdę robi wrażenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale stwierdziłem, że wszystko nowe będzie. Na pewno 1060 dawałby radę i FPS by wystrzeliły do nieba.

Cena za takiego średniaka jak dla mnie w sam raz. Jak są nowe rzeczy to przy okazji odpada myśl, że sześcioletnia karta może opuścić ten świat i zabrać ze sobą płytę i procka na przykład.

 

A przesiadkę na dużo mocniejszy sprzęt to miałem nie tak dawno jak wymieniłem służbowego laptopa z i5 na i9. Fajne uczucie 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i git 👍🏻 jest tutaj na forum paru użytkowników reprezentujących większe sklepy to może uśmiechnij się do nich i złożą Ci ten zestaw z jakimś rabatem, a sprzęt fajny „będzie Pan zadowolony” 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Funky_Panda napisał:

i RTX 2060 super

... podawanie samego rdzenia nic nie mówi o jakości GPU (czy to szrot Windforce, czy może flagowy Aorus ... bo co z tego, ze na CPU chłodzenie dobre, jak na GPU może być śmieć?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kyle napisał:

... podawanie samego rdzenia nic nie mówi o jakości GPU (czy to szrot Windforce, czy może flagowy Aorus ... bo co z tego, ze na CPU chłodzenie dobre, jak na GPU może być śmieć?)

Wszystko było w ogłoszeniu ja tylko rzuciłem na wabia 1 ogłoszenie w celu rozeznania tematu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak była kolejna zmiana koncepcji dzięki ipkiss - zostaje 1060. Jak będzie potrzeba to kiedyś dokupię coś lepszego.

Wziąłem bez dysku bo mam kilka, bez GPU, za to 32GB RAM

 

Finalny spec:

ASRock B450M PRO4 R2.0   Gigabyte B550M DS3H

Logic Aramis Midi ARGB Black ( 4 wentylatory)

AMD Ryzen 5 5600 BOX

Pamięć RAM GoodRam/G.skill/Patriot/HyperX/Adata, DDR4, 32GB (2x16GB), 3200MHz, CL16

Thermaltake Litepower II Black 650W (Active PFC, 2xPEG, 120mm)  

Chłodzenie chyba dokupię arctic freezer 36 bo jest promka na 83PLN

@alwego
jak patrzyłem na testy pci3 vs 4 to różnica jest max kilka procent więc to chyba tylko dla ludzi, którzy biją się o każdego FPS, ale tacy pewnie by brali AM5

 

 

Edytowane przez luk555
update

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update bo komp dzisiaj przyszedł.

Ładnie złożony, porządnie zapakowany, wszystkie dokumenty są.

 

Dostałem jednak procek tray a nie box i do tego Deepcool Gamma Archer.
Pamięć Goodram IRDM X 2x16 CL16 - dokupię kolejne 32 i z 64GB będzie spokój na kilka lat

Jest chyba odrobinę głośniejszy niż mój aktualny Dell i prądu bierze więcej, ale nie są to jakieś duże wartości.

 

Ogólnie polecam ludziom, którym nie chce się, albo nie umieją składać bo przerzucenie GPU i SSD to minuta roboty i 2 śrubki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, luk555 napisał:

Pamięć Goodram IRDM X 2x16 CL16 - dokupię kolejne 32 i z 64GB będzie spokój na kilka lat

Biorąc pod uwagę dzisiejsze kontrolery (spadek zalecanego taktowania przy 4 kostkach - 2 kostki na pojedynczy kanał) lepiej wymienić 2x16 na 2x32GB (tak by pozostać przy tylko dwóch kostkach - jedna na kanał).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo mocno  zależy. Jak narazie u mnie przy 5700x mam 4xKingston fury argb (dwie rózne obudowy nawet) i wszystkie 4 są stabilne na nominalnym 3200. Pewnie przy wyższych częstotliwościach to częstszy problem ale przy 3200 nawet r5 powinien dawać radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę miesięcy temu miałem 2x8GB DDR4 3866mhz CL16 na pamięciach Corsair Vengance B-die. Dokupiłem 2x16GB DDR4 4000mhz CL18 Mushkin  i to wszystko połączyłem myśląc, że nie ruszy. Komputer wystartował od palca i pracował na 48GB 3866mhz CL16, jak te pierwsze b-die. Mushkiny 4000mhz cl18 same się dopasowały do wcześniejszych pamięci. Myślę, że wszystko zależy od wielu czynników i można zaryzykować 4x moduł, ale wszędzie jest potwierdzane, że najlepsze wyniki uzyskuje się mając zamontowane 2 identyczne moduły (KIT) w bodajże 2 i 4 slocie DIMM. No i czytałem, że moduły 32/64GB nie potrafią się tak dobrze kręcić, jak 8/16/24GB 🙂 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...