Skocz do zawartości
AeroRK

Który lepszy do Excel, Photoshop, Corel, AutoCad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. wszystkich.

Dostanę w pracy dodatkowego laptopa do pracy w terenie, praca z  (jak w tytule) Excel, Photoshop, Corela i czasami AutoCad.

Do wyboru mam dwa modele:

HP Probook 445 G8
- AMD Ryzen 7 5800U
- 32 GB RAM
- GPU integra Vega 8
-Matryca IPS 100% sRGB, 400 nit, 1920x1080

oraz

Dell Precision 5550
- Intel  I7-10750H
- 32 GB RAM
- NVIDIA Quadro T1000 4GB
- Matryca IGZO 15,6", IPS 100% sRGB,, 500 nit, 1920 x 1200

Na logikę, biorąc pod uwagę pracę w Photoshopie oraz Corelu powinienem wziąć Della z T1000, ale nie znam się na tyle na samych komputerach, dlatego chcę spytać czy słabsza grafika ale wydajniejszy procesor (AMD Ryzen 7 5800U) nie nadrobi tego.

No i Dell ma matrycę 16x10 co też jest na +.

Proszę o pomoc w wyborze, za co z  góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kalkulatorach wyskakuje, że Quadro T1000 będzie o 87% szybszy od Vega 8.
Z drugiej strony Ryzen 7 5800U jest o 55% szybszy od I7-10750H (średnia zróżnych testów).

Czyli bierz tego "Terminatora"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, First Ever napisał(a):

W kalkulatorach wyskakuje, że Quadro T1000 będzie o 87% szybszy od Vega 8.
Z drugiej strony Ryzen 7 5800U jest o 55% szybszy od I7-10750H (średnia zróżnych testów).

Czyli bierz tego "Terminatora"

Czyli T1000 ma na tyle większą przewagę nad Vegą że na nic te 55% ogólnej większej wydajności samego CPU.

Zastanawia mnie jeszcze na ile I7-10750H będzie dawał radę z programami nie korzystającymi z T1000 (nowy MS Office itd).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, AeroRK napisał:

Czyli T1000 ma na tyle większą przewagę nad Vegą że na nic te 55% ogólnej większej wydajności samego CPU.

Zastanawia mnie jeszcze na ile I7-10750H będzie dawał radę z programami nie korzystającymi z T1000 (nowy MS Office itd).

Serio... MS Office? To tak jakbyś uruchamiał kalkulator na obu tych procesorach - nie odczujesz różnicy.
A co do AutoCAD, Corel i Photoshop - w T1000 masz 4GB dedykowanej VRAM, a w Vega 8 możesz przydzielić do 8GB VRAM z 32GB RAM systemowego.

Więc sam nie wiem co lepsze... trzeba by potestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, First Ever napisał(a):

Serio... MS Office? To tak jakbyś uruchamiał kalkulator na obu tych procesorach - nie odczujesz różnicy.

Ok. Dzięki 🙂

A czy jest sens w takim Dellu wymienić ram z 32GB na 64GB ? 

T1000 to nawet nie połowa takiego RTX A4000 (na którym też pracuję) i nie wiem na ile złożone projekty uciągnie, dlatego pytam czy te 64GB to już nie będzie niepotrzebny wydatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, AeroRK napisał:

Ok. Dzięki 🙂

A czy jest sens w takim Dellu wymienić ram z 32GB na 64GB ? 

T1000 to nawet nie połowa takiego RTX A4000 (na którym też pracuję) i nie wiem na ile złożone projekty uciągnie, dlatego pytam czy te 64GB to już nie będzie niepotrzebny wydatek.

Według specyfikacji technicznej oba modele obsługują tylko 32GB RAM (2x16GB DDR4-3200 z tym, że Dell potrafi obsługiwać też pamięci ECC), jak zamontujesz więcej RAM - może się nie uruchomić (jeżeli masz gdzie wolne to można sprawdzić, ale ja bym nie kupował nowych by później je odsyłać).

Jeżeli pracujesz na baterii, to HP ma tylko 3-cell 45 Wh baterię, natomiast Dell 3-cell 56 Wh lub 6-cell 86 Wh (trzeba sprawdzić na naklejce lub w CMD: powercfg /batteryreport) z drugiej strony TDP 5800U to tylko 15W), a I7-10750H to 45W!

Na koniec udało mi się znaleźć kilka testów porównujących wydajność T1000 (mobile) vs Vega 8 4000/5000.

  • 3DMark Time Spy Graphics - (T1000): 3261 vs (Vega 8): 1163
  • 3DMark Cloud Gate Graphics - (T1000): 53628 vs (Vega 8): 22461
  • Unigine Valley 1.0 -  (T1000): 39.3 vs (Vega 8): 13.8 

Bierz tego z T1000.

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kalkulatorach.... taaaa. W dupe można sobie wsadzić te wyniki 😉 

Ryzen powinien być wydajniejszy i chłodniejszy, z drugiej strony T1000 będzie wydajniejsza od integry w Ryzenie. Jak zależy Ci na dłuższej pracy na baterii to bierz Ryzenia, w innym wypadku Intel+Nvidia.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, First Ever napisał(a):

Według specyfikacji technicznej oba modele obsługują tylko 32GB RAM (2x16GB DDR4-3200 z tym, że Dell potrafi obsługiwać też pamięci ECC), jak zamontujesz więcej RAM - może się nie uruchomić (jeżeli masz gdzie wolne to można sprawdzić, ale ja bym nie kupował nowych by później je odsyłać).

Specyfikacja DELL Precision 5550

PDF ściągnięty ze strony DELL

Kości 3200MHz do 64GB.

Dla pewności sprawdziłem, jest w sprzedaży ten model z 64GB RAMu, tylko teraz pytanie czy przy takiej specyfikacji (CPU, GPU) odczuję  wzrost wydajności jeśli wymienię RAM, a musiałbym to zrobić na własny koszt.

Zrzut ekranu 2024-06-06 160000.png

Edytowane przez AeroRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  1. Otwierasz największy projekt 
  2. Klikasz Ctrl+Shift+ESC
  3. Przechodzisz do zakładki Wydajność/Performance i sprawdzasz użycie RAM
  4. Jeżeli jakimś cudem dobijesz do 90% wtedy możesz zastanowić się nad 64GB

Podejrzewam, że nie użyjesz więcej niż 70%...

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...