Skocz do zawartości
ASDM8asd

Procesor do webdevu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam!

Wprowadzenie: jak dotąd opierałem się o to, co proponował Sebastian w zestawach które wrzuca raz w miesiącu. Sam posiadam Ryzena 5600G którego niedawno wymieniłem z Ryzena 3 2200G. Moja wiedza więc jest kilkuletnia xD

Potrzebuję złożyć kolejny komputer dla programisty. Myślałem że po prostu przeczytam kilka recenzji czy brać Ryzena 7 lub i7 ale sprawa nie jest prosta. Myślałem że poza procesorami serii 9, wszystkie procesory mają zbliżone TDP 65W i pobierają maksymalnie dwa razy tyle prądu. Okazało się że taki i7 14700 ciągnie o wiele więcej prądu niż taki Ryzen 8700G. Komputer ma być włączony przez dobre 10, 12 godzin dziennie, (praca zdalna osiem godzin plus po pracy), więc wydaje mi się że w skali roku pobór prądu robi różnicę. Procesor musi koniecznie mieć zintegrowaną kartę graficzną, bo nie mam zewnętrznej karty graficznej a komputer nie będzie służył do gier (chyba że mnie przekonacie do zestawu CPU + external GPU ale te się zaczynają od dobrych kilkuset złotych).

Moje zasadnicze pytanie: czy poza Ryzenem 7 8700G (który jest relatywnie słaby od braci bez iGPU) lub prądożernym (prawda?) i7 14700 są jakieś alternatywy? Poczekać do lipca na premierę Ryzenów serii 9000?

Z góry dziękuję za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jak nałożysz w biosie odpowiednie limity oraz zrobisz undervolting to ten i7 14700 nie powinien mieć tak wysokiego poboru prądu aczkolwiek o ile w grach te limity nie zabierają zbyt wiele FPS tak w pracy może być już gorzej. A w zasadzie skoro nie potrzebujesz mocnego iGPU no to Ryzeny 7000 też je mają.

Edit: Chociaż w sumie warto poczekać na Ryzeny 9000, bo mają być mniej gorące i prądożerne.

Edytowane przez Pzgr. 39
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7 14700 jest mimo wszystko bez sensu - przy limicie 65W taka ilość rdzeni się nie rozhula (bo zostanie zduszona) a zanim się włączy PL1=65W, to będzie obowiązywał wysoki PL2=219W, który może doprowadzić na typowym chłodzeniu do throttlingu. Czyli ze skrajności w skrajność. Oczywiście jasne - można tak jak piszesz ustawić niżej limity - jednak nie widzę sensu w płaceniu więcej (za to i7) za wydajność, którą mamy zamiar ograniczać. Natomiast UV należy traktować jako opcję/tuning mogący doprowadzić do niestabilności, a nie należy UV traktować na zasadzie kupowania CPU z myślą o UV na dzień dobry i to jeszcze do pracy.

To już lepiej kupić taniego (no tańszego niż i7 14700) i5 14500 (PL1=65W, ale mniej rdzeni, więc taki limit jest nieco bardziej sensowny, PL2=154W, więc nie będzie problemu z ew. throttlingiem na zwykłym dobrym chłodzeniu) i używać go zgodnie ze specyfikacją.

13 godzin temu, Pzgr. 39 napisał:

w sumie warto poczekać na Ryzeny 9000, bo mają być mniej gorące i prądożerne.

Gorące mogą być ... nie wiadomo jak bardzo. Chiplety mają być minimalnie mniejsze (to cieplej przy tej samej mocy) ... no ale jak AMD wypuści modele z TDP np. na poziomie 50W, to faktycznie byłyby chłodniejsze od obecnych jedno-chipletowych modeli z TDP 65W

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki. Hmmm. Jeszcze się zastanawiam, czy nie skoczyć w kierunku Ryzena 7 8700G. Obecnie jest to laptop i5-1135G7 więc przeskok i tak będzie spory. Pytanie, czy warto rezygnować z czystej mocy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie rozważ Ryzen 5 7600 lub Ryzen 7 7700 one maja Integrę co prawda słabszą niż w serii G ale za to 2x L3 a dla programisty dodatkowa pamięć podręczną może pomoc przy kompilacji.  Co do premiery nowych to jeszcze ponad miesiąc będą wydajniejsze + mają 50%  szybszy AVX512 poza tym mają też mniej prądu ciągnąć. Co do ceny jeszcze nie wiadomo ale z przecieków wiadomo że ich produkcja jest tańsza. 

Omijaj tylko Ryzen 5 7500F on nie ma IGPU

 

Tu masz test ale 8700G ale dla porównywania tylko 7900x i 7800X3d powinno dać ci przybliżoną wartość do 7700  -rzadko widzę recenzje w których są szybkości kompilowania

https://www.anandtech.com/show/21242/amd-ryzen-7-8700g-and-ryzen-5-8600g-review/4

Edytowane przez Rabit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się wstępnie na Ryzeny 9 7900. Te zbliżające się to będą Ryzeny 7 9700 i mają mniejszy cache. Więc chyba nie będę czekał. Co sądzicie o takim zestawie?
Żonie spodobał się RGB xD
https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=1238528

Może nie warto inwestować w PCIE 5.0 i wezmę tańsze MOBO?

Edytowane przez ASDM8asd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze wziął do tego jakieś fajne chłodzenie powietrzne co by było cicho i chłodno oraz zmienił płytę główną na jakąś z dwoma wejściami M2 na dyski SSD, bo nie wiadomo ile będzie potrzebne pamięci za kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SilentiumPC robi fajne chłodzenia. Miałem Spartana 5 oraz obecnie mam Ferre 5 i ogólnie polecam z małym zastrzeżeniem, że blaszki radiatorów są dość niskiej jakości i łatwo je wygiąć podczas montażu.

Płyta główna moim zdaniem jest ok, niektórzy w internecie przestrzegają przed płytami ASRock natomiast ja miałem całkiem niedawno komputer oparty na ASRocku i nie miałem z nim problemów acz była to dość wiekowa płyta więc mogło się wiele zmienić od tego czasu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych, zakupiłem, złożyłem i przetestowałem już ten zestaw (stress testy: prime95, memtest86) i wszystko ładnie chodzi, temperatury poniżej 60C. Jestem pod wrażeniem jak cichy jest sprzęt. Obudowa Kolink ma świetny efekt frontu obudowy.

Przypominam link do zestawu: https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=1238538

 

Dzięki za konsultacje chłopaki!

Edytowane przez ASDM8asd
podziekowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...