Skocz do zawartości
Mercury

Progresywny update - Szukam płyty głównej PCIe 3.0 x16 + CPU 1k pln

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć kochani,

Mam mojego zasłużonego starocia który już nieco prosi o emeryturę, spec:

Płyta: H81M-P33  CPU:  i5-4460 (3.2)  GPU: GF 1060 (6GB) RAM: 16 GB DDR3

Zastanawiałem się nad pewnym odświeżeniem i do pracy i do gry, tak aby też dało się wskoczyć na Win11. Absolutnie nie strzelam w nowinki, raczej starszy hardware, może być używany jako, że budżet lichy, a więc pytanie
1) czy ma sens aby robić upgrade progresywnie, czyli wymienić płytę główną + CPU na nową ale taką która obsłuży mi obecne GPU (opcjonalnie ram DDR3, ale no może warto wskoczyc na DDR4) aby na tą chwile nie wydać jeszcze fortuny na nietanie GPU. To mi za to otworzy furtkę na kupno lepszego GPU kiedyś tam za rok.
2) Jeśli ma to sens to co polecicie (płyta + CPU)?
Za płytę i proca chciałbym zmieścić w okolicach 700-1k zł.

Edytowane przez Mercury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wymieniasz płytę (co jest konieczne, by instalować win 11 bez fikołków), to musisz tym samym mieć nowszy RAM niż DDR3. Także czeka Cię wymiana CPU+płyta+RAM.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A racja nie podałem zasilacza. Obecnie jest tu Titan 600W

GPU, no właśnie na tą chwile wolę nie ruszać, bo już sama płyta + CPU + RAM to wydatek. GPU może na 2025 zostawię

Znalazłem też opcję używanej B560M-A + i5 11400f w okolicach 700zl

Edytowane przez Mercury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli AMD wchodzi w grę to:

Ryzen 5 5600X (nówka ca. 550zł, ale używkę w okolicach 4 stów złapiesz)

zasadniczo dowolna płyta B550 od MSI/GB lub ASUSa, asrocki omijaj - od 400 do 500zł

Kingston FURY 2x8GB DDR4 3200 - ca. 200zł.

Sprzedajesz swoją podstawkę w całości za 200zł i masz okrągłego tysiaka, a przyrost plus przeskok na pcie 4.0, możliwość wrzucenia dużo lepszej grafiki (nawet rtx 4070 spokojnie tutaj będzie pasował do 1440p) czy takie rzeczy jak chociażby w dalszej perspektywie opcja wrzucenia procków x3D będą dużo lepszą opcją niż pakowanie się w 11th gen intela 😕 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Qrdello napisał(a):

Ryzen 5 5600X (nówka ca. 550zł, ale używkę w okolicach 4 stów złapiesz)

W zasadzie to lepiej iść w wersję bez X, jest taka sama z wyjątkiem taktowania, które jest lekko niższe i w grach na tym prawie nic nie tracisz a cena jest zauważalnie niższa

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz Rebeltec Titan 600W jest na czarnej liście, ale nie pisałem o tym wcześniej ze względu na skromne fundusze, jakimi dysponujesz. Gdyby kupić AMD 5600 + płytę + RAM, przy 1060 6GB powinien działać, ale zasilacze z czarnej listy potrafią się zepsuć w każdej chwili, więc trzeba się porozglądać chociażby za jakimś zasilaczem 600Wat  przynajmniej w brązie. Np. taki model będzie bezpieczniejszy od obecnego niewybuchu:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-chieftec-gpe-600s-600w-atx-120mm-spraw-85-15727359665

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada. Nie ma co czekać za długo aż to padnie i pociągnie ze sobą inne podzespoły. w tym roku wstawie jakiegoś Chieftec'a i będzie już spokojniej. Jak już będę zmieniał to myśle, że warto będzie zrobić jakiś zapas mocy pod wydajniejszą grafikę w przyszłym roku (700 - 750W)

Edytowane przez Mercury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz później kupić porządny zasilacz ~ 700W to celuj w klasę przynajmniej złotą i coś od Corsaira, BQ, Seasonic,  itp.  Ale na tak delikatny upgrade powinien wystarczyć obecny skoro pracuje stabilnie. Chyba, że masz problemy ze stabilnością i monitoringi wykazują duże spadki napięć, to zmiana potrzebna od razu.

Edytowane przez leven
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...