Skocz do zawartości
Karmel92

problem z nowym zestawem Ryzen 5 7500F, MSI B650M

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Składam znajomemu pc, a ze od kilku lat tego nie robiłem i nie jestem na czasie to sugerowałem się zestawem polecanym na czerwiec '24 AMD <5000PLN, wygląda to tak:

- Procesor Procesor AMD Ryzen 5 7500F OEM 3.7 GHz 32 MB 100-000000597

- MoBo MSI B650M GAMING PLUS WIFI

- RAM Patriot Viper Venom -DDR5 32 GB 6400MHz CL32 PVV532G640C32K

- Dysk Lexar NM710 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe, dysk fabrycznie pusty, nie ma OS'a zainstalowanego

- Zasilanie MSI MPG A650GF 650W 
- GPU : Sapphire Radeon RX 7700 XT Pulse 12GB GDDR6

Po pierwszym uruchomieniu, albo resecie zworkom CMOS widzę "ekran" o wykrytym sprzęcie i po chwili wskakuje do biosu i mogę w nim operować. Widzę bieżące ustawienia pamięci (automatyczne, wygląda ze pracują na 4800), napięcia, temperatury procesora itp. ale gdy już zapisze ustawienia i komputer się restartuje to niewiele się dzieje, po dłuższej chwili (zakładam ze trening pamięci) wzbudzi się monitor, ale wyświetla czarny ekran, ewentualnie kilka razy kursor i po kilkudziesięciu sekundach monitor wchodzi w standby i tyle.
Diody (EZ Debug LEd) na płycie zaświecają się w momencie uruchomienia : CPU,DRAM na kilkanaście sekund ciągłym światłem i gasną, w międzyczasie jedno krótkie migniecie VGA i w tym momencie żadna już nie świeci. Nie zawsze, ale zdarza się ze podczas testowania, gdy uruchomię go i nie próbuje wejść w bios ciągle się świeci "Boot", ale tak jak wspominałem, dysk jest pusty i nic oprócz klawiatury nic nie jest podpięte, wiec pewnie dlatego.
Dodam ze przez większość czasu klawiatura (zwykła przewodowa na USB) wygląda jakby nie dostawała zasilania, będąc w biosie oczywiście kontrolki na niej się świeca i działa.

Próbowałem

- flashowac bios (wersja zainstalowana 20.02.24) licząc że to rozwiąże problemy - niestety nie udało mi się tego zrobić, po wyborze m-flash i reboocie dostaje czarny ekran. Przekopałem internet, widziałem ze ta płyta ma problem z tym, sugerując się tym odpinałem wszystko od USB, nawet huba 3.0 i 2.0 z obudowy, nie wpinałem pendrive z softem, wymontowałem dysk M.2, resetowałem zwora CMOS za każdym razem - nie dzieje się nic oprócz wzbudzenia czarnego ekranu na kilkanaście sekund, ponadto po kilku minutach oczekiwania potrafi samoczynnie się zrestartować

- uruchomić z jedna kością pamięci w DIMMA2 (podmieniałem je tez miedzy sobą)

- wpiąć na inny slot (wówczas beep-er daje 3 razy sygnał dźwiękowy, jest ok tylko na slocie DIMMA2 i DIMMB2 które wg producenta powinno się instalować jako pierwsze)

- sprawdzałem czy chłodzenie procka nie jest zbyt mocno dokręcone

- Ustawiałem profil XMP dla pamięci na 6000, bo różne opinie wyczytałem na forach odnośnie 7500f i pamięci > 6000 (tutaj 6400)

- zbootować pendrive z windowsem - tutaj gdzieś udało się dobrnąć za którymś razem na ekran z opcja "Del" i "Boot Menu", ale klawiatura wówczas akurat nie działała i nie byłem w stanie nic wybrać.

Każda próba to kilka minut oczekiwania ze względu na opisywane długie bootowanie, dodatkowo kilka razy zostawiałem to na ~15 minut a nawet więcej

Po weekendzie załatwię inne pamięci, wiec to będę w stanie sprawdzić, bo ich się trochę uczepiłem jako źródła problemu.

Starałem się opisać wszystko szczegółowo, wydaje mi się ze zestaw na defaultowych ustawieniach powinien działac i się uruchamiać, wiec albo coś źle zrobiłem, albo trafił mi się jakiś wadliwy element lub ten procesor słabo działa z tymi pamięciami. Tutaj moja pytanie, co zrobić żeby zdebuggować ten problem ? Jakim wektorem iść ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strona 43 co mówi ?

https://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/B650MGAMINGPLUSWIFI_EN.pdf

Edit , nie zauważyłem pardom

Śmiesznie to zabrzmi na jakim monitorze sobie to sprawdzasz, kabel
HDMI jaka wersja : )) ?

Takie informacje udało mi się wykopać - HDMI 2.1a, 2x DisplayPort 2.1

Nie wiem dlaczego się zafiksowałeś na pamięci skoro procedurę przechodzi dalej skoro ez debug nie staje ci na RAM 😉

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@P3ch Dzieki za odpowiedz. W sumie to pytanie nie jest bezzasadne i faktycznie testowałem to na takich biurowych monitorach, z czego jeden to już taki senior. Najlepsze co aktualnie mam dostępne to telewizor 48" Full HD i kabel Unitek HDMI 2.0 i dzieje się to samo, tylko wydaje mi się że HDMI jest kompatybilne wstecz, więc chyba na starszym tez powinno ruszyć.

Zauważyłem dodatkowo że gdy komputer uruchamia się po wyjściu z BIOSa (tym po resecie) to wlacza sie jeszcze raz na chwile dz debug na DRAM, gaśnie i po chwili wzbudza monitor, moze sygnalizuje koniec trenowania pamieci (?)

Udało mi sie dobrnąć na defaultowych ustawieniach BIOS-u i odrobinie cierpliwości do tego że pojawił się ekran z logo plyty i wyborem BIOS, Boot Menu i m-flash (ALT-F5), nawet klawiatura dzialala, wybrałem m-flasha i po chwili mialem czarny ekran (ale nie brak sygnalu) i nic sie nie dzialo, więc w sumie podobnie. Tylko to dowodzi że coś jednak potrafi wyświetlić i chyba wyklucza problem z tym HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, nie wiem jak jest z wsteczną kompatybilnością ale na pewno nie działa przy biznesowych DELL. Co do twojego problemu faktycznie coś to dziwnie się zachowuje, znów pewnie błazna z siebie zrobię ale ponoć kto pyta nie błądzi, strona 29 manuala, obsadzenie pamięci DIMMA2, DIMMB2 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zachowania ledow na płycie wynika, że cpu i ram są sprawne. Wygląda na jakiś problem z wyświetlaniem obrazu. Może tak jak i mi, trafił ci się wadliwy zasilacz. Masz możliwość jego podmiany? Zakładam, że wszystkie wtyczki masz poprawnie podłączone. Możesz jeszcze wykonać flash biosu za pomocą przycisku na płycie. Nie musisz mieć wtedy obsadzonego ramu i procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, rzeczywiście te moje monitory to DELL-e biznesowe i to nie nowe, ale na tym TV (Samsung) już powinno zadziałać.

Pytanie nie jest głupie, bo doświadczenie mi pokazuje ze często duże problemy spowodowane są błahymi powodami i takie głupie pomyłki się zdarzają, staram się weryfikować i co mi przyjdzie do głowy to sprawdzam czy dobrze podłączone, żeby się potem nie okazało że GPU ma 3 wtyczki, a nie tylko dwie na boku, albo cos nie jest wpięte do końca. Na razie nic nie znalazłem.

Ram wydaje się ze ok, nawet zastanawiałem się czy można je wpiąć odwrotnie, bo nacięcie jest blisko środka, ale myślę że nawet jakbym mocno chciał to się tak nie uda.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podmiana zasilacza może być problem, ale popytam jutro. Co do podłączenia to mam tak

Perypherial & SATA - kabel z Molex-ami i do niego wiatraki obudowy 

VGA2 (sekcja VGA2 & CPU) - Kabel z oznaczeniem na wtyczce "PCIe" do lewego gniazda karty, karta podpięta pod ostatni wtyk na przewodzie, jest są składane 6+2 pin

VGA1 - Kabel "PCIe" do prawego złacza karty, j.w.

CPU (obok gniazd "Motherboard") do CPU_PWR_1 na plytcie, kabel z podpisem CPU

Motherboard- na zasilaczu dwa gniazda, druga strona podpięta do złącza ATX_PWR_1

 

 

02b20d10-d2c5-4ff6-bfb5-ffadf71af2ae.jpg

35641239-405a-484c-bd04-9d3832ce77a3.jpg

20682ada-ae5f-4b6e-ae46-0093fc444bf6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz tak probowalem, to samo co z dwiema. Dla pewności sprawdziłem jeszcze raz, dodatkowo wpiąłem CPU_PWR_2 i brak poprawy.

Zrobię ten flash z buttonem, widzę ze "No need to install CPU and memory", rozumiem ze to opcjonalne i moge ich nie ruszać skoro są już zainstalowane (jak nie trzeba to wole nie odpinać zeby nie uszkodzić)? Na reddit-cie czytam ze ludzie tak niby robią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twojego ramu nie ma na liście wspieranych pamięci, sprawdź czy BIOS dobrze ustawia napięcia (aż 1.4v według strony x-komu) przy XMP. Wyjmij procesor, obejrzyj gniazdo i obsadź jeszcze raz. Spróbuj ustawić pamięci na auto 4800 ale podnieś napięcie ja spróbowałbym 1.3v - 1.35v żeby wykluczyć niestabilność pamięci (4800 powinny śmigać na 1.1v).  

image.thumb.png.e77dcd724006a2d4c8abee21a37bc558.png

 

 

 

Wydaje mi się że musisz zaktualizować BIOS, wersja którą podajesz doczekała się już 5 aktualizacji ostatniej z 2024-06-27 i tu upatrywałbym źródła problemów.

image.png

Edytowane przez Funky_Panda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić upgrade BIOSA z m-flash buttonem do ostatniej wersji 7E24v161(Beta version) - brak poprawy, jest tak samo. Wycofałem się do ostatniej stable - 7E24v15  

@Funky_Panda

Pamięć defaultowo jest na 4800 40-40-40-77 1.1V

Profile XMP mam 3: 
profil 1 : 6400 32-40-40-84 1.400V
profil 2: 6200 40-40-40-76 1.350V
profil 3: 6000 36-36-36-76 1.350V

Oprócz defaultowych próbowałem wcześniej ustawiać po prostu profil 3 (6000) - nic to nie zmieniło. Czy konfiguracja pamięci o której mówisz to masz na myśli to żeby wybrać np profil 3 zostawić timingi i napięcie, a DRAM Frequency z 6000 zmniejszyć do 4800 ? 

Dziś popołudniu zdemontuje jeszcze procka i zobaczę socket czy jest ok.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ledy i glosnik nie zglaszaja zadnych problemow to z pamieciami jest chyba raczej wszystko ok. U mojego siostrzenca ta plyta i pamieci dzialaja z Ryzen7700 na 6000mhz bez zadnych kombinacji z napieciami. Ja bym obstawial cos z zasilaczem, ewentualnie mobo.

Edit: Na poczatku staralbym sie go uruchomic na defaultowych ustawieniach. XMP na razie bym sie w ogole nie bawil.

Edytowane przez aregh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Karmel92 napisał:

Oprócz defaultowych próbowałem wcześniej ustawiać po prostu profil 3 (6000) - nic to nie zmieniło. Czy konfiguracja pamięci o której mówisz to masz na myśli to żeby wybrać np profil 3 zostawić timingi i napięcie, a DRAM Frequency z 6000 zmniejszyć do 4800 ? 

Dokładnie tak, ale skoro na nowym Biosie dalej jest problem to niestety nie sądzę aby to pomogło 😞 Moja teoria była taka że stary BIOS ustawia RAM w cały świat ale wygląda że wszystko było OK i na profilu 3 wszystko powinno śmigać. Teraz poza wadami sprzętu nic nie przychodzi mi do głowy ale to już zadanie dla serwisu niestety. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Funky_Panda próbowałem tez tak i bez zmian.

@aregh spróbuje popytać o ten zasilacz i moze jakies inne pamięci. Wieczorem spojrzę jeszcze na ten procek, ale chyba ta procedura zgłaszałaby jakies problemy gdyby cos tam miało być

Trochę mam zagwozdkę jeśli podmiana pamięci i zasilacz nie pomoże bo świeżo złożony komp, nie wiem, rozłożyć i wszystko odesłać niech w sklepie sprawdzą ? 


EDIT (03.07.24):
update, bo powalczylem z tym zestawem

1. Udało mi sie zbootować usb i postawić system. Moze to źle robilem od poczatku dla tej plyty, bo wcześniej robiłem tak że po wejściu w BIOS (po resecie) wpinałem pendrive i restartowałem, teraz zrobilem tak ze po resecie zworką wpiąłem go przed włączeniem kompa. Za pierwszym windows zaskoczył, zainstalowal sie i teraz bootowanie przebiega bez problemu, szybko, komp sie normalnie włącza i przeszedł stress-test CPU + RAM na OCCT bez zadnych problemów. Odgrzebałem stara karte grafiki (taka bez dodatkowego zasilania) i to akurat na niej odpalalem, ale przelozylem na nowa i wszystko ladnie dziala, wiec mysle ze Grafika nie miala na to wplywu

2. Kości ruszają na 4800 i OS startuje za kazdym razem, ale nie udało mi się znaleźć stabilnych ustawień innch na XMP + dławienie na kilka opcji w dół, moze za mało szukałem ? - efekt taki ze idzie procedura (dłużej niz na default) gasna ledy, ale OS nie wstaje

3. Mam inne kosci 32 GB 6000MHz CL30 (Lexar, sa na liscie wspieranych dla plyty) i one defaultowo tez odpalają ale juz na 5200 (42-42-42-84). Te w Biosie aktywują XMP i EXPO, probowalem ustawić profil EXPO, dławić go troche w dół ale to nie pomaga. Częścią wspólną jest to że profil zawsze włącza napiecia na 1.35 - moze to one są problemem ?

To nad czym się zastanawiam, czy ta plyta ma jakis problem, czy to bootowanie tak wyglada, a pamieci zeby wykrecić wyżej to trzeba szukać metoda prób i błędów. Przewertowałem mase wątków na reddicie itp i troche ludzie maja problemów, wspominają że profile XMP czy EXPO często nie działają out-of-the-box. Może to kwestia poczekania na aktualke BIOS-u ?
Pomijam tego m-flasha, ale chyba oni mają ogólny problem z otwieraniem go przez BIOS

Edytowane przez Karmel92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...