Skocz do zawartości
hejkersik

Słaba wydajność na b. dobrym komputerze I7-12700F/RTX 3080 12GB/4x16GB RAM

Rekomendowane odpowiedzi

PC:
CPU: I7-12700F
GPU: RTX 3080 12gb ASUS OC
RAM: 4x16GB RAM (VENGEANCE® RGB RT 16GB) DDR4
PSU: EVGA 850W Platinium
CPU COOLER: AK500 deep cool
MB: MSI Z690 PRO-A
SSD: 2x 2TB samsung evo 980 I think (1.3 TB wolne na obu dyskach)

Optymalizacje:
- REBAR włączony
- Nvidia ultra performance plan
- Windows ultra performance plan
- Windows Defender wyłączony
- Ekran podłączony do GPU (nawet nie mam zintegrowanej karty)
- Brak apek w tle
- BIOS CPU Control Tuning -> Tower cooling
- Hyperthreading włączony
- Brak wallpaper engine
- Najnowszy NVIDIA driver (27/06/2024)
- WIN 11 najnowsza wersja
- Sterowniki usunięte przez DDU
- System przeskanowany pod kątem wirusów
- System przeinstalowany kompletnie
- XMP enabled

Temperatury:
GPU - peak 74C
CPU - peak 60C, avg 53-55

TESTY:
test memtest86 na ramie przez usb - wszystko ok
furmark 1920x1080 preset full screen score 16149 points (269fps)
 

Wydajnośc w grach:

CS2:
4:3 1440x1080 144Hz, wszystkie opcje LOW, testowałem różne launch options - bez efektu
wdł. menedżera zadań mam 80-90% zużycia CPU W trakcie gry, 40-50% GPU

Kingdom Come Deliverance - ledwo 120 FPS na 2560x1440 w najniższych ustawieniach.
Co mogę jeszcze sprawdzić? Komputer się nie przegrzewa, nie wiem co jeszcze sprawdzić. Bios resetowałem do ustawień domyślnych, też nie pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu odpalasz Kingdom Come na niskich ustawieniach ? Mi to wygląda na bottleneck CPU, teraz pytanie czy jak zwiększysz ustawienia na średnie, a potem wysokie to czy ilość FPS się zmniejszy ? Jeżeli nie to CPU nie wyrabia, otóż jak masz wysokie ustawienia graficzne to karta graficzna pracuje i działa na maksymalnym użyciu. Ale jak zmniejszysz ustawienia na low, to karta chce robić więcej FPS, lecz procesor też musi dać z siebie więcej, przez co jak zużycie procka jest wysokie to FPS nie rośnie.

Edytowane przez Pzgr. 39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już zamierzasz kupić nowy procesor to idź w Intela, masz już płytę główną a to niższe koszta. Natomiast nie wiem czy to Ci się opłaci, bo to jednak tylko dwie generacje różnicy między Twoim i7 a i9 14900K a większość gier nie wykorzystuje więcej jak 8 rdzeni, tak że dobrze by było jakby wypowiedział się ktoś bardziej doświadczony ode mnie czy taki upgrade się opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem 2 randomowe wyniki z cpu z porównując wyniki w tym podstawowym benchmarku 14700 ma 13% mocniejszy pojedynczy wątek i 38% większa wydajność wielowątkową. W grach nie spodziewałbym się cudów jedynie mniejsze mikroprzycięcia co optycznie upłynni rozgrywkę. Moim zdaniem taki upgrade nie ma sensu. Rzuciłem okiem na Reddit i większość ludzi ma podobne zdanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli warto byłoby pójść w AMD? Myslałem o takim zestawie.


Przeglądnij sobie wynik i sam się przekonaj.

https://www.purepc.pl/test-procesorow-intel-core-i7-14700k-vs-amd-ryzen-9-7900x-najlepszy-model-14-generacji-doganiajacy-nawet-core-i9-14900k

 

Edytowane przez Pzgr. 39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, hejkersik napisał:

@Pzgr. 39

włączyłem bardzo wysokie ustawienia - 110 FPS average w Kingdom Come. Widocznie CPU jest bardzo słabe.
Lepiej kupić 78003XD z płytą główną AM5 czy iść w kierunku jakiegoś 14900K?

Jak testujesz CPU, to w niskiej rozdzielczości (np. 1280x720), natomiast jak testujesz GPU, to w wysokiej (np. 3840x2160). Kontrola CPU przy 2560x1440 to duże ryzyko GPU bottleneck.

8 godzin temu, Funky_Panda napisał:

W grach nie spodziewałbym się cudów jedynie mniejsze mikroprzycięcia co optycznie upłynni rozgrywkę.

Ja obstawiam zachowane proporcje, więc jeśli masz "mikroprzycięcia" to one powinny być nadal, ale że min, średni i max fps będzie wyżej, to ogólnie będzie płynniej, jeśli GPU nie jest wąskim gardłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej bottleneck CPU. @hejkersik napisał, że gra w Kingdom Come na niskich ustawieniach i ma mniej niż 120 FPS. Po tym jak napisałem aby sprawdził co się stanie po zwiększeniu ustawień odpisał, że na najwyższych ma 110 FPS. CPU się dławi i nie jest w stanie wyrobić dodatkowych FPSów na niskich ustawieniach (inną rzeczą jest to, że mało komu zależy na tak wysokim FPS w grze offline, co innego CS)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gsync/gsync compatible (bo tu jest nVidia) w sterowniku grafiki włączone? Ewentualnie v-sync w grze? Z tego co wiem, to wielu graczy gra w CS2 z kilkaset fps, co na mój chłopski rozum nie ma żadnego sensu i może powodować przycięcia. Monitor i tak nie wyświetl więcej klatek niż wynosi jego częstotliwość odświeżania. Żeby nie było przycięć żadnych, sprzęt powinien generować tyle klatek, ile wynosi ustawione odświeżanie monitora i powinien być włączony v-sync. Ewentualnie można wyłączyć v-sync i włączyć g-sync/g-sync compatible w sterowniku grafiki, żeby monitor dostosowywał odświeżanie do liczby generowanych fpsów.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...