Skocz do zawartości
kamilq89

Komputer do 5tys.zł ocena/poprawki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Chciałbym złożyć jednostkę tak do 5k zł głównie do gier zarówno nowych jak i starszych, przeglądając propozycje Liptona, to forum i jeszcze jedno wybrałem takie podzespoły:

CPU: AMD Ryzen 5 7500F TRAY (710zl) (lub Ryzen 5 7600(810zl), tylko nie wiem czy warto dopłacić, chociaż na mój rozum może warto mieć grafikę zintegrowaną jakby coś działo się z tą właściwą) 

GPU: PowerColor Radeon RX 7800 XT Hellhound (2180zl)

Obudowa: ENDORFY Arx 700 Air (430zł)

Zasilacz: ADATA ATX 750W/KYBER750G (350 zł)

Płyta główna: ASRock B650M-HDV M.2 (475 zł)

Chłodzenie CPU: ARCTIC Freezer 36 (130zl) 

RAM: Lexar 32GB (2x16GB) 6000MHz CL32 Ares Gaming (480zl)

HDD: WD 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Blue SN580 (300zl)

Cena za ten zestaw to ok. 5050 zł

Nie wrzucam linku do koszyka bo najkorzystniej wychodzi kupować różne elementy w różnych sklepach.

Ostatni komputer stacjonarny miałem wiele lat temu i nie jestem na czasie z przeprowadzaniem OC, UV i innych ale jeżeli nie będzie to zbyt skomplikowane to myślę że po obejrzeniu/przeczytaniu poradników jakoś poradzę.
Jednostkę złożę sam, jakieś 2 lata temu złożyłem rodzicom tani komputer do 2k co prawda, ale jak do tej pory wszystko działa dobrze także myślę że z takim też sobie poradzę.

Czy taki zestaw ma sens i wszystko będzie fajnie śmigać? Temperatury będą w porządku? Ewentualnie co zmienić żeby lepiej to działało? Może da się zmienić jakieś elementy na trochę tańsze a równie dobre lub niewiele gorsze? Może obudowę trochę tańszą ale z dobrą wentylacją i wiatrakami? 
Nie jestem fanem ani Nvidii ani AMD jeżeli chodzi o GPU, wybrałem ten model ze względu na to że jest często polecany i znalazłem ofertę na polecaną wersję hellhound za niecałe 2200 z dostawą, ale jestem otwarty na inne propozycje.

Na pewno nie chcę żadnych elementów z RGB, ewentualnie takie w których RGB można nie podłączać lub wyłączyć. Chociaż najbardziej odpowiada mi czerń.

Czy możecie też doradzić jakiś monitor tak do 2tys. (jakby znalazł się jakiś bliżej 1,5k to w ogóle byłoby super) optymalny pod tego rodzaju jednostkę? Co do rozmiaru myślałem o 27" ale nie skreślam większych, biurko będzie miało 60cm głębokości. Nie mam preferencji jeżeli chodzi o rozdzielczości bo tak jak pisałem, dawno nie miałem komputera stacjonarnego i nie bardzo wiem jakie są różnice. Po prostu zależy mi na dobrym obrazie który nie będzie mi bardzo męczył oczu.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7500F czy 7600 to jednak nie jest poziom 7700X, w dodatku to jest dość daleko od 7800X3d, przy obecnych cenach warto dopłacić 700zl czyli 2x tyle do 7800x3d zamiast 7500F. Bo tak wychodzi 5700 , i masz 5700 vs 5050, Czyli dokładasz 12% do ceny, ale w wielu grach będziesz miał wydajność +25-30%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Gerg7 napisał(a):

Dzięki za odpowiedź, co do tego zasilacza to szczerze mówiąc jego biały kolor wydaje mi się że będzie się gryzł z resztą bo to będzie jedyny biały element, jest może coś godnego polecenia żeby był czarny?

Co do RAMu to przy tych 6400mhz będę musiał zrobić OC?

Ten dysk to nie widziałem na allegro także dzięki za podrzucenie tańszej oferty.

7 minut temu, maxmaster027 napisał(a):

7500F czy 7600 to jednak nie jest poziom 7700X, w dodatku to jest dość daleko od 7800X3d, przy obecnych cenach warto dopłacić 700zl czyli 2x tyle do 7800x3d zamiast 7500F. Bo tak wychodzi 5700 , i masz 5700 vs 5050, Czyli dokładasz 12% do ceny, ale w wielu grach będziesz miał wydajność +25-30%

Szczerze mówiąc kwota 5k to max, jeszcze 100 zł skusilbym się dopłacić jeżeli byłaby odczuwalna różnica, 700 zł dopłaty zdecydowanie odpada, ewentualnie w przyszłości jakby te 7500 lub 7600 nie wystarczyło to zrobię upgrade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kamilq89 napisał:

 

Co do RAMu to przy tych 6400mhz będę musiał zrobić OC?

Szczerze mówiąc kwota 5k to max, jeszcze 100 zł skusilbym się dopłacić jeżeli byłaby odczuwalna różnica, 700 zł dopłaty zdecydowanie odpada, ewentualnie w przyszłości jakby te 7500 lub 7600 nie wystarczyło to zrobię upgrade.

No jeżeli tak to 7500F też jest ok, jest tutaj na purepc test z ramiem 6400 akurat właśnie na 6 rdzeniowym procesorze. Dość sporo można zyskać ~10% https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-ddr5-do-procesora-amd-ryzen-7000-optymalizacja-timingow-dla-zestawu-ddr5-6400-mhz?page=0,1
 

Aczkolwiek w tym linku jest 150ns więc jest to średnio agresywne ustawienie. 120ns jest raczej do osiągniecia przy o/c na hynix A die. Tutaj zostało tak ustawione, aby było szybko i każdy mogł sobie to zastosować nie martwiąc się "czy mi pójdzie" a i tak jest +10% wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maxmaster027 napisał(a):

No jeżeli tak to 7500F też jest ok, jest tutaj na purepc test z ramiem 6400 akurat właśnie na 6 rdzeniowym procesorze. Dość sporo można zyskać ~10% https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-ddr5-do-procesora-amd-ryzen-7000-optymalizacja-timingow-dla-zestawu-ddr5-6400-mhz?page=0,1
 

Aczkolwiek w tym linku jest 150ns więc jest to średnio agresywne ustawienie. 120ns jest raczej do osiągniecia przy o/c na hynix A die. Tutaj zostało tak ustawione, aby było szybko i każdy mogł sobie to zastosować nie martwiąc się "czy mi pójdzie" a i tak jest +10% wydajności. 

Rozumiem, dzięki bardzo za pomoc, na pewno skorzystam z tego poradnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2024 o 10:37, kamilq89 napisał:

Moim zdaniem nie ma sensu szukać lepszego do 1500 zł. OLEDa nie kupisz, matrycę VA osobiście odradzam za smużenie i kąty. 

Wybrałeś bardzo dobry monitor. Sam bym go chyba na dziś wziął lub przeskoczył na OLEDa, ale to już wydatek ponad 2 500zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, NostradamuSek napisał(a):

Moim zdaniem nie ma sensu szukać lepszego do 1500 zł. OLEDa nie kupisz, matrycę VA osobiście odradzam za smużenie i kąty. 

Wybrałeś bardzo dobry monitor. Sam bym go chyba na dziś wziął lub przeskoczył na OLEDa, ale to już wydatek ponad 2 500zł

Rozumiem, dzięki za odpowiedź, na innym forum ktoś mi polecił jeszcze taki

https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/aoc-q27g3xmn-bk.bhtml?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=it_pmax&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw1qO0BhDwARIsANfnkv_EmQ-89jnyGH3QjfbAEC4l_RH1FYpJXL4V6BzRCkqqC7NXZ9lUv7kaAu_hEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Kosztuje lekko ponad 1,5k ale opinie ma bardzo dobre, co do kątów widzenia to i tak będę siedział naprzeciwko monitora więc nie powinno mnie to razić,co do smużenia to musiałbym sam sprawdzić jak to wygląda i czy mocno razi w oczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, on też jest bardzo dobry, ale to matryca VA. Musiałbyś organoleptycznie zobaczyć, czy ci to odpowiada. Polecę też Lenovo R27q-30

Ja wolę mieć IPS-a, owszem trochę gorsza czerń, ale nie ma minusów VA. 

Czy warto dopłacić? Raczej nie, ale jak zależy ci na czerni to weź VA.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Lenowo też mnie zainteresował, w sumie bardziej niż Dell 2724D i ten AOC, ale tego Lenovo nie ma narazie w ludzkiej cenie, w pierwszym lepszym sprawdzonym sklepie kosztuje 1370 zł, gdzie z tego co czytałem długimi okresami czasu kosztuje 1100 i trochę mnie ta aktualna cena odstrasza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, NostradamuSek napisał(a):

Dostępny w tylko 2 sklepach tej sieci, co prawda można zamówić wysyłkę alew obu przypadkach z dopiskiem że może być na ekspozycji więc trochę ryzykowna sprawa.

Edytowane przez kamilq89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz i tak pełną gwarancję, i raz możesz kupić i zapłacić przez neta i jak coś nie tak zwrócić do sklepu lub kupić i zapłacić w sklepie najpierw sobie go sprawdzając.

Ryzyko masz niewielkie a w zasadzie - żadne. W obu przypadkach odbierałbym w sklepie.

Możesz też szukać gdzie indziej.

 

 

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, NostradamuSek napisał(a):

Masz i tak pełną gwarancję, i raz możesz kupić i zapłacić przez neta i jak coś nie tak zwrócić do sklepu lub kupić i zapłacić w sklepie najpierw sobie go sprawdzając.

Ryzyko masz niewielkie a w zasadzie - żadne. W obu przypadkach odbierałbym w sklepie.

Możesz też szukać gdzie indziej.

 

 

Znalazłem na allegro sprzedawany przez X-kom jako nowy za te 1199, jak przyjdzie to sprawdzę czy nie jest ze zwrotu bo nie wiem jak X-kom ale podobno niektóre sklepy sprzedają egzemplarze ze zwrotów jako nowe. No i czy generalnie będzie mi pasował.

Ten AOC zniechęcał mnie też tym że trzeba włączać HDR i coś tam jeszcze do grania i ogladania żeby obraz był fajniejszy, a wyłączać te rzeczy do wszystkiego innego, wydaje się to upierdliwe trochę.

Dzięki bardzo za pomoc 🙂 

Edytowane przez kamilq89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...