Skocz do zawartości
d0mel

Bios Boot Failure

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak odpalam gre ghost of tsushima ze steam to po 1-2 minutach wywala mi restart z błędem boot failure previous settings in bios may not be compatible with current hardware state procek i9 12900kf , płyta główna Gigabyte z790 Aero G bios zaktualizowany do najnowszego F12e ze strony producenta. chłodzenie na procku mam be quiet! dark rock pro 4 z tego co patrzyłem przez hwmonitor to problem z temperaturami na rdzeniach P miał ktoś może podobny problem ?

Edytowane przez d0mel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy problem dotyczy tylko jednej gry ?

a jak jest temperatura na rdzeniach P i E ? 

można podejrzeć w grach za pomocą np. msi afterburner

https://www.guru3d.com/download/msi-afterburner-beta-download/

jak ustawić 

https://www.youtube.com/watch?v=WjzCxAR6gh4&t=2s

zakładam ze zestaw chłodzący jest poprawnie zamontowany ? , pasty nie jest za dużo ani nie za mało, "folia z podstawy jest zdjęta ?  xD , ludzie maja różne podejście ale ja montując czy demontując zestaw chłodzący powietrzny , płytę główna wymontowuje z obudowy , (dużo mniejsze prawdopodobieństwo np. pogięcie pinów w sokecie oraz jak płyta główna jest np. na stole to można podejrzeć czy zestaw chłodzący jest poprawnie zamontowany np. nigdzie się nie opiera o jakiś radiator z płyty głównej ) itd.   

problem może dotyczyć:

problemy z dyskiem , czy w PC posiadasz dyski HDD, SSD czy już tylko pod M.2 ? 

do sprawdzenie dysków

CrystalDiskInfo 

https://www.instalki.pl/download/programy/windows/narzedzia/narzedzia-dyskowe/crystaldiskinfo/

problem może być z zasilaczem w momencie obciążenia , zasilacz w PC jaki posiadasz, producent/model i ile ma lat ?

 napięcia można np. podejrzeć za pomocą GPU-Z 

https://www.techpowerup.com/gpuz/

zakładka -Sensors

pozycja - Hot Spot -

- PCIe Slot Voltage -

-  8-Pin #1 Voltage  -

- 8-Pin #2 Voltage -

 uruchomić program i jakie są napięcia bez obciążenia ? , grę uruchamiamy np. w okienku i jak mamy uruchomioną grę to podejrzeć jakie są napięcia do momentu restartu PC.  

problem z pamięcią operacyjna, czy w biosie masz włączony profil XMP ? , z jak szybkością obecnie pracują pamięci ?

CPU-Z 

https://www.techpowerup.com/download/cpu-z/

zakładka - Memory - pozycja - DRAM Frequency - 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dyski pokazuje ze wszystkie są ok do systemu i gier jest ssd kingston renegade fury

zasilacz jest be quiet! DARK POWER 13 PCIe 5.0 1000W 80 Plus Titanium nawet nie ma roku jeszcze.

DRAM frequency 2400,0mhz

odpaliłem afterburner pokazało mi GPU 70 stopni i CPU 70 stopni i tak nastapił reset komputera w trakcie gry znów

włączyłem za pomocą niego wszystkie rdzenie i pokazywalo 50-60 stopni wiec wszystko w normie a mimo to komputer sie restartuje sam od siebie

nawet juz błędu nie wywala tego co napisałem wyżej po prostu komputer się samoistnie restartuje

 

Edytowane przez d0mel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

nie napisałeś jakie są napięcia na linii PCIe. i 8-pin 1-2

czy czytałeś czym jest "throttling cpu" ? , procesor gdy osiągnie wysoka temperaturę powinien zostać przycięty na zegarach przez bios płyty głównej, czyli zwolnic a resetować PC. 

jeśli zastaw chłodzący jest zainstalowany poprawnie , (zakładam że nie sprawdziłeś ... ) to co można zrobić , ręcznie w biosie ustawić szybkość dla rdzeni P na bazowa czyli 3200MHz oraz rdzeni E na 2400MHz i wtedy sprawdzić , jakie są temperatury podczas obciążenia.

pamięć operacyjna jest obecnie ustawiona na szybkość 4800MHz, czyli szybkość bazowa , a jaka pamięć posiadasz w PC 4800MHz czy szybsza ?         

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamieci mam kingston fury renegade 6400 32gb DDR5

- Hot Spot - 63 stopnie na ten moment

- PCIe Slot Voltage - 12,2 V

-  16 -Pin #1 Voltage  - 12,3 V

- 16-Pin #2 POWER  - 18,4 W

do do dysków sa 2 ssd fury renegade i mam 2 hdd jeszcze ale tak jak mówiłem żadnych problemów z nimi nie widzę

Edytowane przez d0mel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem zarówno sposób z pierwszego linku jak i drugiego nadal są resety komputera.

ustawiłem tak jak tu -> nadal reset

 

Edytowane przez d0mel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli po mimo nałożenia limitów , procesor nadal osiąga wysokie temperatury ?  

sprawa może nie być taka prosta do ustalenia , który z podzespołów powoduje pod obciążeniem resety PC, bo potrzebne były by inne na podmianę a w warunkach domowych często posiada się tylko jedne kompiuter, a tu trzeba by mieć przynajmniej zasilacz i druga kartę graficzną.

pomoc zdalna tez ma swoje ograniczenia i czasami trzeba jednak PC oddać do serwisu.         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak zrobię bo komputer jest w miarę świeży i dojdą do tego co się dzieje

poustawiałem tak jak w filmikach a mimo to i tak miałem resety

Edytowane przez d0mel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...