Skocz do zawartości
Micromachines

Nowa karta graficzna do 2k. Potrzebna porada, jaką wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Potrzebuję wymienić kartę graficzną na coś nowszego, bo obecna o ile jako-tako daje radę, to VRAM już leży. Sama karta też już powoli zaczyna odstawać, dla przykładu A Plague Tale: Requiem już muszę bawić się ustawieniami... Nie do końca wiem co najlepiej byłby wybrać do około 2000 PLN. 
Główne zastosowanie to granie online, ale też czekam na nowe RTS.
Single-player również biorę pod uwagę, ale to w zależności od samej gry, czy ma klimat i takie tam... Bardziej wybrane tytuły dla mnie, no i tutaj to już chyba trudno jest stwierdzić jakie będą wymagania w przyszłości. Chciałbym, żeby posłużyła tak 2-3 lata powiedzmy i wtedy zobaczę, czy nadal da się komfortowo grać, czy będzie czas na zmiany. 
Przeglądam YouTube, ale tam różne są opinie, różne karty się poleca i nie do końca ogarniam temat tak, jakbym chciał. 

Jedni twierdzą, że do FHD spokojnie wystarczy 12 GB VRAM, inni mówią, że lepiej jest mieć 16 GB na przyszłość. Filmy na YouTube patrzę, to każdy gameplay z porównaniem wygląda inaczej, więc to chyba marne źródło albo w ogóle dowalą jakiegoś intel i9 do testów...   

Również słyszałem wiele opinii o zasilaczach i już się pogubiłem. Jedni twierdzą, że 550W na spokojnie wystarczy do większości zestawów (wiadomo, nie takich już drogich). Znowu inni, że ten zasilacz musi zostać wymieniony na mocniejszy. 
RTX 4060, o ile zjada mało prądu, no to te karty chyba pod kątem rasteryzacji wypadają marnie, ratuje je głównie generator klatek? Znowu słyszałem opinię, że RX bardzo lubią prąd? 
Przy okazji zapytam, ten pobór prądu przez karty graficzne bardzo się różni, jeżeli chodzi o rachunki? 


Procesor: Intel Core i5-11400F 
Płyta główna: Gigabyte B560M DS3H
Karta graficzna: RX 570 4GB
Zasilacz: XFX TS 550W (P1-550G-TS3X) Gold 
Obudowa: be quiet! Pure Base 500DX
Rozdzielczość 1920 x 1080 

Edytowane przez Micromachines

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 2000zł:

ASRock Radeon RX 7700 XT Challenger, czy nieco droższy ASRock Radeon RX 7800 XT Challenger.

Zasilacz styknie. Pobór masz poniżej:

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-7800-xt-vs-nvidia-geforce-rtx-4070-wydajnosc-bliska-amd-radeon-rx-6900-xt?page=0,27

RTX 4060, to znacznie niższa półka wydajnościowa i cenowa. Kupowanie zacząłbym od 4070-ki o ile chcesz RTX.

Pobór prądu jest w zasadzie pomijalny. Parędziesiąt złotych rocznie. Policz sam patrząc na różnicę w TDP i ile płacisz za kwh.

Przyjmij 1,5zł za 1 kwh. 100W (1kW =1000W) w poborze różnicy, to po 10h grania będzie cię kosztowało 1,5zł drożej.

 

 

Edytowane przez NostradamuSek
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, NostradamuSek napisał(a):

Do 2000zł:

ASRock Radeon RX 7700 XT Challenger, czy nieco droższy ASRock Radeon RX 7800 XT Challenger.

Zasilacz styknie. Pobór masz poniżej:

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-7800-xt-vs-nvidia-geforce-rtx-4070-wydajnosc-bliska-amd-radeon-rx-6900-xt?page=0,27

RTX 4060, to znacznie niższa półka wydajnościowa i cenowa. Kupowanie zacząłbym od 4070-ki o ile chcesz RTX.

Pobór prądu jest w zasadzie pomijalny. Parędziesiąt złotych rocznie. Policz sam patrząc na różnicę w TDP i ile płacisz za kwh.

Przyjmij 1,5zł za 1 kwh. 100W (1kW =1000W) w poborze różnicy, to po 10h grania będzie cię kosztowało 1,5zł drożej.

 

 

A jak ma się tutaj RX 6800 bez XT? Kosztuje jakieś 1800 zł. RX 7700 XT 1900 zł (cena się zmienia) Sapphire Pure Radeon RX 7700 XT
Czytałem trochę i większość osób poleca właśnie RX 6800, bo tańszy, podobno nieco wydajniejsza karta, mimo iż starsza i więcej VRAM.
Znowu o RX 7700 XT mówią, że nowsza karta, dłuższe wsparcie itd...

RTX 4070 brzmi najbardziej sensownie ze wszystkich, ale cenowo zaczyna się od około 2500 zł. Na promocjach pewnie nieco mniej, ale nadal powyżej 2k i tutaj zachodzi pytanie, czy warto? Czy taka karta nie będzie już za mocna? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś rozważał RTX 4070 to prędzej polecę RX 7900 GRE. Lepiej wydane pieniądze.

Wziąłbym mimo wszystko 7700 XT miast 6800 z uwagi właśnie na wsparcie i nowszy układ. Wszystko zależy za ile jaką wyhaczysz cenowo. Tym bardziej, że 6800 możesz poszukać używek z gwarancją, czy po prostu złapać okazję.

Jak pytasz o to czy procek do tej karty nie będzie duużo za słaby w FHD to moim zdaniem nie, ale nie ma co łudzić się, z nowszą serią Intela 14xx, czy Ryzenem 7 będzie lepiej. Możesz pooglądać osiągi z tym prockiem na YT.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, NostradamuSek napisał(a):

Jak byś rozważał RTX 4070 to prędzej polecę RX 7900 GRE. Lepiej wydane pieniądze.

Wziąłbym mimo wszystko 7700 XT miast 6800 z uwagi właśnie na wsparcie i nowszy układ. Wszystko zależy za ile jaką wyhaczysz cenowo. Tym bardziej, że 6800 możesz poszukać używek z gwarancją, czy po prostu złapać okazję.

Jak pytasz o to czy procek do tej karty nie będzie duużo za słaby w FHD to moim zdaniem nie, ale nie ma co łudzić się, z nowszą serią Intela 14xx, czy Ryzenem 7 będzie lepiej. Możesz pooglądać osiągi z tym prockiem na YT.

 

 


Z ciekawości wpisałem sobie RX 7700 XT i grę Avatar. W opisie piszą tak: 

Cytat

Na filmie możesz obejrzeć fragment rozgrywki z RX 7700 XT w rozdzielczości WQHD z ustawieniem szczegółów „Wysokie” i balansem FSR 3, w tym generacją klatek. Wydajność byłaby wystarczająca do ultra szczegółów, ale 12 GiByte VRAM jest napięte. Jednak nagrywanie wideo również zajmuje niemałą ilość pamięci, więc w twoim przypadku poradziłoby sobie również 12 Gibajtów w WQHD. Ale w każdym razie jest ciasno. Małe czkawki, które czasami pojawiają się w filmie, wynikają z ograniczonej pamięci graficznej. Aby uzyskać pełne szczegóły, zalecamy co najmniej 16 GiByte pamięci graficznej, ale dla pełnego splendoru 4K 20 GiByte lub więcej nie zaszkodzi.


Ale tutaj jest mowa o WQHD, a ja grywam na FHD, bo aktualnie nie opłaca mi się kupować lepszego monitora. Dopiero jak sobie ustabilizuję sytuację, gdzie nie będę musiał targać ze sobą sprzętu, to kupię lepszy monitor...
Najbardziej mi się gryzie ze sobą to, że nie mam pewności w co dokładnie będę grał. Czekam na gry RTS, wtedy może też być tak, że będę grał głównie w rankingowe. Może być tak, że jednak te gry nie będą dla mnie... 
I to jest taka sytuacja, gdzie najlepiej chyba będzie pójść w RX 7700 XT, bo to będzie jakiś kompromis na te 2-3 lata do FHD? Raczej gry RTS też mogą mieć swoje wymagania, wiele wiele jednostek, efekty i takie tam. 
Oczywiście wiele zależy od tego jakie ceny będą danej karty. 

Ceny mniej-więcej są takie: 
RX 6750 XT 12GB - 1377 zł 
RX 7700 XT - 1900 zł +/- 
RX 6800 XT - używana 1600 zł 
RX 6800 - 1800 zł 
RX 7800 XT - używana 2000 zł 
RTX 4070 Super - 2700 zł 
RX 7900 GRE - 2600 zł 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27" monitory 1440p to obecnie nie jest majątek (Bardzo dobre w okolicy 1000zł), tym bardziej, jak kupisz używany, jak ja (Ja dałem 400zł). A różnica w komforcie grania, i zakładam, że masz 24" FHD i ogólnym komforcie ze względu na dużo większy obszar roboczy warto w to pójść. 

Im mniejsza rozdzielczość, tym bardziej po tyłku dostaje CPU, a GPU "nudzi się". Im większa rozdzielczość to procek zaczyna mieć mniejsze znaczenie.

Pytanie, ilu hercowy masz monitor FHD, bo to też wprost mówi, ile FPS masz mieć na takim monitorze, bo więcej i tak nie zobaczysz.

Na dziś kupowałbym RX 7700 XT lub RTX 4070 Ti SUPER z tego zakresu cenowego. 

Do FHD ta grafa powinna styknąć, ale nigdy nie wiesz co zrobią... 2-3 lata to szmat czasu. 

Ja mam na to wywalone, sam siedzę na RTX 3060TI i też daje na razie radę w 1440p. Mnie na max suwaki w prawo, RT nie zależy i wystarcza mi 60fps w grach.

 

 

 

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, NostradamuSek napisał(a):

27" monitory 1440p to obecnie nie jest majątek (Bardzo dobre w okolicy 1000zł), tym bardziej, jak kupisz używany, jak ja (Ja dałem 400zł). A różnica w komforcie grania, i zakładam, że masz 24" FHD i ogólnym komforcie ze względu na dużo większy obszar roboczy warto w to pójść. 

Im mniejsza rozdzielczość, tym bardziej po tyłku dostaje CPU, a GPU "nudzi się". Im większa rozdzielczość to procek zaczyna mieć mniejsze znaczenie.

Pytanie, ilu hercowy masz monitor FHD, bo to też wprost mówi, ile FPS masz mieć na takim monitorze, bo więcej i tak nie zobaczysz.

Na dziś kupowałbym RX 7700 XT lub RTX 4070 Ti SUPER z tego zakresu cenowego. 

Do FHD ta grafa powinna styknąć, ale nigdy nie wiesz co zrobią... 2-3 lata to szmat czasu. 

Ja mam na to wywalone, sam siedzę na RTX 3060TI i też daje na razie radę w 1440p. Mnie na max suwaki w prawo, RT nie zależy i wystarcza mi 60fps w grach.

 

 

 

Monitor 21" / 60 Hz, bo kupowałem go dość dawno temu, a dokładniej AOC 22V2Q. Wtedy jeszcze miałem komputer z DDR3, bo grałem głównie w esportowe tytuły, to nic lepszego nie było sensu brać. Później już wyszło kilka fajnych tytułów, no i warto było zmienić coś w PC... Z monitorem to wygląda tak, że musiałem transportować PC 500 km, droga dziurawa i w ogóle, później znowu po nowym roku transport PC i dlatego póki nie będzie stabilnie to zostaję przy mniejszym monitorze. Na 100% chcę jakiś 27" 1440p, tylko jeszcze nie wiem, gdzie będę mieszkał na stałe i szkoda, żeby matryca się uszkodziła przypadkowo podczas transportu. 

Czekam na takie tytuły m.in jak
Stormgate
https://www.youtube.com/watch?v=YD6T1wN0G4U
Tempest Rising 
https://www.youtube.com/watch?v=D30riyE8ZmY
Z single to mam nadzieję, że Resident Evil 9 będzie dobre. 


 

Edytowane przez Micromachines

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...