Skocz do zawartości
Kordian2

Smatfonowe procesory

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że wszyscy mają prawo o cos zapytac to ja zapytam tez; to pytanie dla smartfonowych geekow wiec nie liczę, że mi ktoś odpowie, a tym bardziej szybko.

Chciałbym się zapytać co myślicie o nadchodzących procesorach snapdragon 8 gen 4, exynos 2500 i dimensity 9400. Najbardziej mnie ciekawi dlaczego qualcomm zdecydował się na taką a nie inna strukturę swoich procesorów (2+6) - czy to oznacza że android jest napisany tak żeby w wiekszosci codziennych uzytecznosci korzystac tylko z dwoch rdzeni? Snapdragon 8 gen 3 przynajmniej na papierze wyglada na potezniejszy (nie mam urzadzenia z tym procesorem) resztę pominę bo malo jest wiadomo jeszcze o exynosie i o dimensity, a jedynie ciekawi mnie ktorego z nich uzyje samsung do swojego nadchodzacego tabletu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za powierzchownie popatrzyłeś na specyfikację.

8g4:  2 potężne rdzenie (o 1/3 wydajniejsze od X4 podobno, geekbench dla single pokazuje lepiej o 1/5) bazujące na X925 lecące max na 4,25GHz i 6 bardzo mocnych rdzeni bazujących na A725 z taktami do 2,8GHz.

8g3: 1 nieco mniej potężny rdzeń bazujący na X4 lecący na 3,3GHz, 2 mocne rdzenie bazujące na A720 kręcące się do 3,15GHz, 3 rdzenie bazujące na A720 kręcące się do 2,96GHz i dwa słabe rdzenie bazujące na A520 dobijające do 2,27GHz na podtrzymanie mało wymagających funkcji gdy telefon nie będzie wymagał mocy obliczeniowej ale tylko coś energooszczędnego.

Qualcomm zrezygnował w 8g4 z energooszczędnych zapychaczy bazujących na A520 zastępując dwie sztuki takowych jednym znacznie mocniejszym rdzeniem bazującym na A725 z ograniczeniem taktowania. Po prostu rdzenie bazujące na A725 stały się na tyle energooszczędne przy niższych taktowaniach i na tyle wydajne, że nie ma sensu wsadzać zapychaczy bazujących na A520, wystarczy zbić takty rdzeni bazujących na A725.Z drugiej strony zapewne wzrost energooszczędności rdzeni bazujących na A725 względem poprzedników bazujących na A720 są na tyle duże, że zamiast dawać 2 dobijające do wyższych taktów i 3 do niższych bazujące na A720 lepiej wsadzić 6 nowszych z taktowaniem dobijającym gdzieś po środku i dać wszystkim  możliwość pracy w pełnym zakresie taktowań. Wszystko to zapewne też dzięki przejściu z 4 na 3 nm. Wyszło CPU wydajniejsze nawet o 40% jako całość (Antutu)

8g4 dostanie też znacznie mocniejsze GPU z serii 7 - 760 vs 750 (nawet o 40%wg przecieków z Antutu)  i mocniejsze NPU/DSP.

Dimensity 9400 podobno pójdzie jeszcze bardziej po bandzie wsadzając co prawda jeden X925 ale 3 X4 i 4 A720. Powinien w benchach bić rekordy (choć pierwsze przecieki wyników nie napawają optymizmem)  ale grzać się i żreć prądu na potęgę gorzej zachowując się w zwykłym użyciu 😜 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...