Skocz do zawartości
Pyrlandczyk

Remont mieszkania, jaki sprzęt kupić i jakie przewody?

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek przepraszam za surowość i brak formatowania tekstu, jestem niewidomym użytkownikiem, więc lepiej napisać krótko i prosto.

Szykuję się do remontu mieszkania. Blok około 49 MKW, 2 pokoje, mały i duży, kuchnia, i osobne 2 pomieszczenia związane z sanitariatami.

Teraz jest tak, że światłowód od Orange mam poprowadzony po wariacku po ścianie, jest wpuszczony przez przewierconą dziurę do dużego pokoju w sam róg przy oknie i poprowadzony tam, gdzie mam również zakończenie instalacji koncentrycznym kablem od UPC, stacjonarny komputer, większy telewizor itp. Efekt w mniejszym pokoju i kuchni WI-FI, nawet szóstka słabe mimo niewielkiego rozmiaru mieszkania. Chcę wykonać coś takiego, żeby router, a właściwie 2 routery, ten od Play, dawniej UPC z instalacją kablową oraz światłowodowy router Funbox 6 od Orange umieścić na półce nad domofonem przy drzwiach, W przekroju to jest na środku mieszkania tak, żeby wi-fi było maksymalnie wykorzystane, a to, co jest kablami ethernet podłączane, podłączać w pokojach i mieć tam wyłącznie gniazdka oraz krótkie przewody do urządzeń, a nie całe wiązki kabli jak teraz.

Interesują mnie tylko najlepsze kable i gniazda lub rozdzielacze do 10 gigabitów na sekundę, nic wolniejszego. 

Pytanie co to może być?

Czy puścić wyłącznie same przewody od routerów, schować je w listwach i zakończyć gniazdkami lub końcówkami dostępnymi w obu pokojach? Wydaje mi się to gorszym rozwiązaniem, A może jakieś rozdzielniki 10 Gbit, które nie tworzą żadnych podsieci a jedynie przepuszczają ruch?

Chcę osiągnąć taki efekt, że jak wepnę się w gniazdko sieciowe rj45 w ścianie w pokoju, jedno lub drugie, bo mam dwóch operatorów, to będę mógł zarządzać routerem z każdego pokoju bez dodatkowej warstwy sieciowej, administracyjnej w postaci konfiguracji switcha.

Chciałbym mieć po 2, a najlepiej po 4 gniazdka dla Orange i play/upc w pokojach. Może to być w jednym panelu lub w dwóch osobnych. Jak mogę coś takiego osiągnąć i co powinienem kupić? Moja architektka wnętrz ogarnia temat, jest mega w porządku, ale do wizualizacji muszę wiedzieć dokładnie co kupić i wskazać jej, gdzie będą poszczególne gniazda, jak wyglądają itd.

Trochę chaotycznie napisane, ale mam nadzieję, że zrozumiecie o co chodzi.

Dla wszystkich mających zastrzeżenia skąd ta nadmiarowość, po co dwóch IPS informuję, że Play dawniejsze upc ze względu na telewizję, w którym mogę mieć kartę cI+, bo jako niewidomy nie muszę narażać się na nieudźwiękowiony dekoder, a sprawę ogarniają telewizory w obu pokojach, Internet niestety muszę mieć przy okazji, więc niech już jest możliwosć korzystania z niego. Orange, to wyłącznie net, światłowód i łącze główne. Pracuję zdalnie, więc to też istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to celowy, przyszłościowy plan.

Napisałem, że mam dwóch operatorów, Play jest na koncentryku i tam zależy mi na TV, ale Orange już teraz mam 2 Gb/s na 600 Mb/s samego internetu, a zależy mi na szybkiej sieci lokalnej lub przynajmniej na przyszłościowo położonych przewodach i gniazdach. To remont kompletny, z elektryką itp. Nie będę więc używać rozwiązań na tu i teraz, ale przyszłościowych pod względem przepustowości sieci i jakości przewodów.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na tym nie znam się, ale kup kable kategorii 7 (do 100m powinien dać radę) lub połóż światłowód.

Nie prościej poprosić firmę, co by ci dała i jak chcesz samemu bawić się to dać te elementy?

W Internetach jest sporo rozwiązań:

https://www.dipol.com.pl/siec_10_gb-s_w_praktyce_bib543.htm

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, NostradamuSek napisał:

połóż światłowód.

taaa

Dobra skrętka kat 6A i będzie git. Pomijam sens 10Gb w tym mieszkaniu ale da radę.

21 godzin temu, Szymon.IT napisał:

Po co Ci 10 Gbit skoro internet poprowadzi koncentryk maks 1gbit.

Ale ogarniasz że raczej 10Gb używa się jako LAN?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie? Nie widzę tzw ograniczonej zasadności ekonomicznej?! Może chce mieć 100Gbit wewnątrz chałupy? Dostawca zmieni się, a on wewnątrz już będzie przygotowany 😛 np : MikroTik Cloud Router Switch CRS504-4XQ-IN zarządzalny switch 4x QSFP28 (100 Gb/s)

 

To, że mam dostawcę 300mbit do chałupy, nie oznacza, że nie chce NASa  i innych na 100Gbit 😛 wewnątrz w komunikacji.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, jak będziesz potrzebować więcej niż 10Gb to daj znać i pokaż ten światłowód. 

14 godzin temu, NostradamuSek napisał:

A czemu nie? Nie widzę tzw ograniczonej zasadności ekonomicznej?!

To się przyjrzyj. 10Gb jest względnie tanie do wdrożenia, ale światłowód to trochę inna liga. 10Gb patchcord cat 5A albo 6 przepuści 10Gb, wszystko ponad kat 6 w ścianie wystarczy na długi czas. Sens ładowania Cloud Routera do mieszkania 50m2 też jest całkowicie logicznym podejściem 😉 

14 godzin temu, NostradamuSek napisał:

To, że mam dostawcę 300mbit do chałupy, nie oznacza, że nie chce NASa  i innych na 100Gbit 😛 wewnątrz w komunikacji.

No właśnie dlatego ktoś może potrzebować 10Gb, żeby używać po sieci wewnętrznej, nie odklejaj się z tym 100Gb 😉 

Poczytaj najpierw zamiast sypać tekstami o światłowodach.

Więc wracając do rzeczywistości, to i tak od dostawcy dostaniesz ich router, więc jedyne co potrzebujesz to jakoś to ogarnąć wewnętrznie. Np coś na czym postawisz OPNSense i ustawisz sobie load balancing ew statyczny routing, albo coś w stylu jakiegoś Mikrotika (lub cokolwiek zarządzalnego np TP link Omada itp) i przez to puścić ruch przez jakiś przyzwoity, prosty switch z kilkoma wejściami SFP+ (zależy ile masz endpointów).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tutaj mam największą zagwozdkę jak to topologicznie zorganizować.

 

Router, ten z play odziedziczony po UPC ich śmiszny Arris TG potrafi działać jako bridge, więc puści wszystko, co dostanie z kabla z zewnątrz. Mógłbym zatem rozprowadzić sobie kable po mieszkaniu i on dostarczy takiemu lanowi WAN bez ingerencji w podsieć, a nawet się wnią może wkomponować. Da do lanu wszystko, co dostanie. 

Funbox 6 od Orange to totalny problem, bo nie posiada mostkowania, a zatem wszystko, co do niego wepnę on sobie zaadresuje jako swoją podsieć. Kompletnie się na tym nie znam, więc nie wiem jak to mogłoby być zorganizowane. takie switche są duże? Światłowód od orange i koncentryk od Playa technicy wpuszczą mi tam, gdzie im wskaŻę, czyli nad pułkę z routerami przy drzwiach wejściowych i co dalej, jak to rozprowadzić tak, żeby mieć możliwie mało sprzętu i po 4 gniazdka ethernet 10 Gbit w ścianie na 1 pokój? Może to być zorganizowane tak, że dostawca internetu może być tylko 1 w danym momencie, nie musi być dostępu do dwóch, chociaż przełączanie się dynamiczne lub ręczne byłoby miłe.?

Światłowodu po domu kładł nie będę. To nie jest centrum danych i tak jak wyżej te 10 Gbit to dla sensownego lanu, współdzielenia mediów, a nie przesyłu wielkiej ilości danych przy znaczącym wysyceniu łącza przez większość czasu. Nie stać mnie nawet na to.  Telewizorom po lanie Wystarczy 100 Mb/s, z resztą ethernety w TV nie mają więcej już lepiej używać wi-fi w przypadku tych, co obsługują wi-fi AC  piąteczkę i wyższe. Kbelki napetno kat 7, bo jak raz to zakleimy to ma trochę posłużyć.

A oferty typu 4 Gbit / 1 Gbit ze światłowodu będą za kilka lat już napewno dość tanie i powszechne tam, gdzie jest FTTH, więc i przepustowość lanu nie jest wcale na wyrost.

Dzięki za podane modele sprzętu, teraz proszę mądrzejszych od siebie o nieco dokładniejsze wyjaśnienia.

Sieciowcem nie jestem i zapewne jest sposób na rozwiązanie mojego problemu, ba zapewne zostało już podane, ale jeszcze tego nie ogarniam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pyrlandczyk dobrze, przyszłościowo myśli, natomiast zacofanie kolegów dziwiących się "po co 10Gbit w domu" jest co najmniej zastanawiające. Przecież jest postęp, a kable się kładzie delikatnie mówiąc rzadko, bo jest to kosztowne/kłopotliwe.

Co do okablowania, to aby przepchać 10Gbit skrętką, to (jak wyżej zostało wspomniane) potrzeba na odcinkach do 100m kabla minimum Cat6a (wg. wikipedii, przy ekranowanym, też do 100m wystarczy Cat6, czyli minimalnie niższa kategoria, ale ekranowana). Ponadto radzę kupić markowy kabel (by przewody były z miedzi i aby warstwy izolacyjne nie rozpadły się po dekadzie). Z markowych producentów miałem do czynienia z Telegartner i jak na razie jest OK.

W dniu 6.08.2024 o 23:36, Szymon.IT napisał:

Po co Ci 10 Gbit skoro internet poprowadzi koncentryk maks 1gbit.

Sieć, to nie tylko internet.

23 godziny temu, NostradamuSek napisał:

 lub połóż światłowód.

Ja osobiście jestem zdania, że światłowód, jako LAN w domu, jest delikatnie mówiąc kłopotliwy. O ile wyobrażam sobie w nie bardzo odległej przyszłości przyzwoicie tanie switche 10Gbit na skrętce i karty sieciowe 10Gbit montowane w płytach głównych (zwykłe gniazda sieciowe, jakie są obecne), o tyle tanich światłowodów w tym samym czasie jakoś już nie bardzo. Może kiedyś, kiedyś, kiedy będziemy dumać nad 100Gbit/s w domu.

... poza tym, jak sobie wyobrażasz @NostradamuSek ten światłowód wykorzystywać w domu jako LAN obecnie? Okablowanie 10Gbit/s "miedziowe" można sobie już dzisiaj prosto używać (bezpośrednio łączyć do typowej płyty głównej), bo jest to kompatybilne z 1Gbit Eth Cat5e itd. ... a jak Ty sobie @NostradamuSek wyobrażasz światłowód łączyć do swojego PC? (dzisiaj ... teraz)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kyle napisał:

... poza tym, jak sobie wyobrażasz @NostradamuSek ten światłowód wykorzystywać w domu jako LAN obecnie? Okablowanie 10Gbit/s "miedziowe" można sobie już dzisiaj prosto używać (bezpośrednio łączyć do typowej płyty głównej), bo jest to kompatybilne z 1Gbit Eth Cat5e itd. ... a jak Ty sobie @NostradamuSek wyobrażasz światłowód łączyć do swojego PC? (dzisiaj ... teraz)

Zaczynasz np z kartę sieciową np ASUS XG-C100F KARTA SIECIOWA 10G SFP +, czy inną zabawką

https://www.fs.com/de-en/products/119646.html?utm_country=9061062&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw2dG1BhB4EiwA998cqA5F43v9tvDd-TCQkd9XzPZUZZqtZBn79Z-vVrTPnoyv5ea3WkuGlhoCqzYQAvD_BwE

Jak będziesz potrzebował, to wszystko da się. Kwestia kosztów.

Nie pytaj mnie, czemu ludzie kupują sprzęt za miliony do domów, mieszkań. Taka sieć to będzie kosztowa błahostka dla nich.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...