Skocz do zawartości
Nanthes

Upgrade komputera do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym was prosić o radę w kwestii upgrade'u mojego PC, który zakupiłem już jakiś czas temu. Zastanawiałem się nad upgradem karty graficznej i procesora ale tu pytanie czy mobo i zasilacz pociągnią coś świeższego.

Komp wykorzystuje do pomniejszych codziennych czynności oraz grania w starsze tytuły oraz MMO WoW BDO(tu grafa wyje juz jak szalona), obecny setup w bardziej zatłoczonych lokacjach i mass PvP gubi FPS'y. Spadki na defaultowych/średnich są nawet do 5-10 fps podczas gdy w starszych lokacjach jest to stabilne 60 nawet na Ultra.

Pytanie czy uda się tu coś zmodernizować czy trzeba myśleć nad całym setupem. Jeśli dałoby zmienić tylko GPU i CPU oraz ewentualnie zasiłek to budżet 3-4k. Tańsze propozycje, które będą sensowne również rozważę gdyż nie cioram zapalenie w najnowsze odsłony i głównie interesuje mnie stabilna gra na retailu w WoW.

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Setup.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana procesora na 5800x3d, zmiana pamięci RAM na 2x16GB DDr4 3600mhz CL16, i ewentualnie zmiana karty graficznej na RTX 4060 16GB.

https://www.x-kom.pl/p/735724-procesor-amd-ryzen-7-amd-ryzen-7-5800x3d.html  - 1349zł

https://www.x-kom.pl/p/1177940-karta-graficzna-nvidia-inno3d-geforce-rtx-4060-ti-twin-x2-16gb-gddr6.html  - 2089zł

https://www.x-kom.pl/p/579420-pamiec-ram-ddr4-gskill-32gb-2x16gb-3600mhz-cl16-ripjaws-v.html  - 349zł

3787zł razem.

Ogromny boost w procesorze, pamięci i grafice. Zasilacz obecny wystarczy z zapasem. Dysk też jest OK.

Przed zmianą procesora należy zaktualizować bios do wersji: L5.39 według supportu CPU dla płyty głównej:

https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M Pro4/index.asp#CPU

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, NostradamuSek napisał:

Jak chcesz przyoszczędzić trochę, to możesz kupić AMD Ryzen 7 5700X3D, wydajność niewiele mniejsza, a parę stówek w kieszeni.

Popieram, zaoszczędzone pieniądze dołóż do tego co dostaniesz za swoją 2060-tkę i za około 1000zł dostaniesz RTX 3060Ti. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nanthes napisał:

Witam,

Chciałbym was prosić o radę w kwestii upgrade'u mojego PC, który zakupiłem już jakiś czas temu. Zastanawiałem się nad upgradem karty graficznej i procesora ale tu pytanie czy mobo i zasilacz pociągnią coś świeższego.

Komp wykorzystuje do pomniejszych codziennych czynności oraz grania w starsze tytuły oraz MMO WoW BDO(tu grafa wyje juz jak szalona), obecny setup w bardziej zatłoczonych lokacjach i mass PvP gubi FPS'y. Spadki na defaultowych/średnich są nawet do 5-10 fps podczas gdy w starszych lokacjach jest to stabilne 60 nawet na Ultra.

Pytanie czy uda się tu coś zmodernizować czy trzeba myśleć nad całym setupem. Jeśli dałoby zmienić tylko GPU i CPU oraz ewentualnie zasiłek to budżet 3-4k. Tańsze propozycje, które będą sensowne również rozważę gdyż nie cioram zapalenie w najnowsze odsłony i głównie interesuje mnie stabilna gra na retailu w WoW.

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Setup.png

Najlepsza opcja to kup 5700x3d i 7800xt

https://www.ceneo.pl/163699272
https://www.net-s.pl/produkt/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-7800-xt-pulse-gaming-16gb-gddr6-dual-1500889;20-c-10

wyjdzie Ci okolo 3000zl , jak ramu bedzie malo to dokup jeszcze 2 sztuki tych samych pamieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że rok temu dokupiłem te same kości pamięci i mam te 32gb, jedyny problem to że nie łapie ich na 3200MHz tylko 2933 nawet jak profil XMP 2.0 jest włączony.

 

@Funky_Panda mówisz żeby zamiast 4060 TI wziąć 3060 TI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz budżet ale 4060 Ti to wybitnie źle wyceniona karta. Osobiście wolałbym wydać mniej i kupić 3060Ti a zaoszczędzona kasę przeznaczyć na piwo 😉 Odnośnie RAMu to myślę że z 5700X3D ramy będą śmigać na 3200.

[Edit]
Doczytałem  jakie gry wymieniłeś więc jedyna zaleta 4060Ti jaką jest frame generation nie jest Ci potrzebna. Zdecydowanie brałbym 3060Ti i jeszcze masz 700zl w kieszeni. 

Edytowane przez Funky_Panda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem tylko, że 3060 TI widzę tylko 8gb i to na no name stronkach 😛 

 

5700X3D to na pewno, teraz tylko czy zmieniać ten RAM viperoski 32gb (ale jak mówisz, pod tym prockiem powinien pójść na 3200 MHz) i jaka grafka 😄 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak RAM masz 3200mhz w dualu 2x16GB to go sobie zostaw. Powinieneś od razu napisać, że masz 2x16GB, ale nie ma jakiejś szkody, jedynie dopisywanie postów. Czyli wychodzi na to, że wystarczy 5700x3d:

https://www.x-kom.pl/p/1213371-procesor-amd-ryzen-7-amd-ryzen-7-5700x3d.html

+ RTX 4060ti 16GB:

https://www.x-kom.pl/p/1177940-karta-graficzna-nvidia-inno3d-geforce-rtx-4060-ti-twin-x2-16gb-gddr6.html

Kupowanie 3060ti 8GB (innych nie ma) jest słabym pomysłem. 4060ti 16GB w zupełności wystarczy tym bardziej, że nie określiłeś w jakiej rozdzielczości grasz (wychodzi na 1080p skoro 2060 potrafi 60 fps zapewnić) Wszystkie bajery jakie są obecnie na rynku dla GPU ta karta obsługuje, poza tym 16GB Vram daje zapas na jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramu mam 32gb ale 4x8gb te Vipery.

I tu masz rację, ta 4060ti znów będzie na jakiś dłuższy czas. Także zmienię ram, procka i ta grafe o której piszesz. 

@Dikson sa jakieś różnice większe między producentami? 

@levenco myślisz o tym palicie 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że wystarczy 5700x3d można wybrać 4060ti 16GB z lepszym chłodzeniem i tutaj ten Palit powinien być nieco lepszy od Inno3D. Chociaż kolega ma Inno3D w formie 4070S i sobie chwali szczególnie po UV.  Ważne, żeby RAM dobrać w dwóch modułach, bo kontroler w CPU nie lubi 4 modułów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o RTX 4060TI.... Jak możesz to dołóż do 4070 ti super 16GB

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-7800-xt-vs-nvidia-geforce-rtx-4070-wydajnosc-bliska-amd-radeon-rx-6900-xt?page=0,7

 

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, leven napisał(a):

Z racji, że wystarczy 5700x3d można wybrać 4060ti 16GB z lepszym chłodzeniem i tutaj ten Palit powinien być nieco lepszy od Inno3D. Chociaż kolega ma Inno3D w formie 4070S i sobie chwali szczególnie po UV.  Ważne, żeby RAM dobrać w dwóch modułach, bo kontroler w CPU nie lubi 4 modułów.

A co z tymi 128 bit? To nie będzie ograniczało karty albo ogólnie nie będzie zamulało gier? Z tego co wiem, to takie gry jak BDO mają mnóstwo detali i bardzo rozbudowana mapa jest. Do tego dość dynamiczna gierka. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Nanthes napisał:

I tu masz rację, ta 4060ti znów będzie na jakiś dłuższy czas.

Tak karta ma szynę tylko 128bit ostatni raz taką szynę miałem w czasach GTX 960 mnie to strasznie odrzuca w wyższych rozdzielczościach ten magiczny cache nie nadrobi małej przepustowości. Jeśli możesz dołóż do zwykłej 4070. 3060 Ti miałem na myśli używkę na gwarancji ale jak ma być nowa karta to myślę że naprawdę warto dołożyć do modelu 4070 albo 4070 super jeśli budżet pozwoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nanthes napisał(a):

sa jakieś różnice większe międ

Zawsze trzywentylatorowa konstrukcja będzie chłodniejsza, tam jest dłuższy radiator.

Ewentualnie z Amazona jedno z lepszych chłodzeń https://www.amazon.pl/dp/B0CM2B68VS/?tag=ceneo0c-21&creative=380333&creativeASIN=B0CM2B68VS&linkCode=asn&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=2dfd6578-e238-526a-3f57-3cf2de022b31

Najlepiej byłoby dołożyć i za 2410 wziąć https://www.krsystem.pl/gigabyte_rtx_4070_windforce_oc_12gb_dlss_3-item-70779.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz wystarczy. RXT 2060 ma TDP 160Wat. RTX 4070S ma TDP 220Wat.  Poza tym zrobisz UV karty i pobór prądu zejdzie z 50Wat, czyli praktycznie tyle co pobiera obecna 2060 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że 4060ti to jest karta w cudzysłowiu dla frajerów. Dopiero 4070 mają sens. Tak to kup 3060ti. Na dziś polecam z RTX 4070 ti s z 16gb ramu jak masz kasę, jak nie to kupuj radeona.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, PC to nie jest tania zabawka do gier.

Poza tym nie znam Twojego budżetu na same GPU. Ok, 4kzł całość. To faktycznie nie wymyślimy za wiele z tą 4070 😛

Poszedłbym AMD RX 7800 XT

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Nanthes napisał:

Finalnie zakupiłem 5700x3dx , ram oraz 4070 super. Dodatkowe pytania czy w takimi wypadku aktualizacja bios do p5.30 będzie ok?

Zazdro niech Ci wiernie służy 👍🏻

Poczytaj o tym biosie, nie sposób znać wszystkich BIOS-ów do wszystkich płyt głównych, ogólna zasada jest żeby aktualizować ale zawsze lepiej sprawdzić (np. Reddit) czy producent płyty czegoś nie przekombinował albo wyciął. Jeśli komp działa jak trzeba to nie musisz tego robić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, wrzuciłem wszystko do puszki, grafa smiga, procek też, pamięci czyta na xmp 2.0 i widzę, że jest 3600MHz. Jedna kwestia tylko mnie zastanawia, po updacie Biosu który dla tego procka i płyty powinien być 8.01 wg. strony producenta podczas uruchamiania mam 1 piknięcie z płyty, wsjo działa ale jednak wcześniej tego nie było.

Czy jest to problem z odświeżaniem RAM i coś z tym związane czy możliwe że nowa wersja biosu dorzuciła sobie piknięcie jako oznakę popranego startu kompa jak to np w przypadku płyt Gigabyte ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze tak przepisali bios ze raz pika.Jak dziala to sie nie ma co przejmować

Ram to zazwyczaj 3 pikniecia i najczesciej czarny ekran

Edytowane przez karro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanko.

Zauważyłem, że po wymianie wszystkiego w puszce mam cichutko... no prawie 😄  Chłodzenie CPU a dokładnie sam FAN przy 1300RPM jest dość głośny. Polecacie jakieś chłodzenie lub sam wiatrak XD wydaje się, że poza głośna praca temperatury są ok, ale jak nie gra muzyka to wiatraczek denerwuje ^^

 

Może jakieś Endorfy Fera 5 ?

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden temat, widze, że po aktualizacji biosu cały czas mam to piknięcie, komp potrzebuje 2 restartów zeby ruszyc i finalnie resetuja sie ustawienia XMP i Ram działa na 2133 zamiast 3600 MHz, cofnac aktualizacje biosu ? mam tą 8.01.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...