Skocz do zawartości
se2abf

Magazyn Energii i UPS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

nie jestem czy dział będzie odpowiedni, ale nie znalazłem pasującego.

Borykam się z problemem zaników prądu w swojej lokalizacji. Niestety są one nieprzewidywalne i nieregularne czasowo, tzn. pojawiają się o różnych porach i trwają od kilku minut do kilku godzin.

Poszukuję rozwiązania, które pozwoli mi na podtrzymanie monitorów, routera i stacji roboczej nawet przez 3h.

UPSy rozwiązałyby problem krótkich zaników, ale nie poradzą sobie w rozsądnych pieniądzach z kilkugodzinnym podtrzymaniem. Znalazłem jeszcze coś takiego jak magazyny energii, które mogą pobierać prąd z sieci domowej (nie chcę fotowoltaiki) a w razie awarii zasilić sprzęt biurowy.

 

Czy ktoś może borykał się z podobnym problemem? Niestety jestem laikiem w tym zakresie i nie mam pojęcia jak to ugryźć :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaki agregat? Te co kiedyś oglądałem, to dają śmietnik a nie napięcie 🫠 Znasz jakieś agregaty, które generują napięcie sinusoidalne mieszczące się w standardowych normach (najlepiej w cenie do 10 000 PLN)?

Oczywiście poza agregatem, nadal kolega będzie potrzebował UPS.

Nie wiem, czy nie prościej (i taniej - marne 4K PLN) kupić jakiś jednak UPS pokroju CyberPower PR3000ELCDSL (100W przez 138minut i 50W przez 205minut)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agregat inwertorowy. Honda robi całkiem dobre jak już ktoś potrzebuje rock solid.

Ale z własnego doświadczenia wiem, że da radę również ręcznie odpalany inwertorowy za 1k + UPS 1500. Trochę to bywa upierdliwe ale dużo tańsze niż automat. 

Do zasilania komputera to w zasadzie nie jest nawet potrzebny UPS z pełną sinusoidą. Co innego jeśli miałby zasilać pompę do kotła grzewczego wtedy sinusoida to konieczność. Ogólnie za nieduże pieniądze można kupić używany UPS APC. Nawet on line - chociaż to już chyba przerost formy nad treścią. 

Dużo tego sprzętu przyjeżdża z zachodu i przechodzi w nas renowację. Polega ona na zmianie flagi w firmware urządzenia przy pomocy zmodyfikowanego kabla RS232. APC ma taka chamską przypadłość, że co roku przestawia flagę w dół. Gdy dojdzie do granicy (zwykle koło 10 lat) zgłasza awarię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz byle agregat i UPS online do robienia dobrej jakości napięcia na wyjściu by funkcjonował? Sprawdzałeś to w praktyce? Bo może być tak, że UPS nawet na wejście nie przyjmie śmietnika (miałem tak z jakimś tanim UPS "lineInteractive" od APC ... który sowją drogą sam generował śmietnik przy podtrzymaniu, więc takie urządzenie-hipokryta 😉 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od UPS. Mam w domu 5 szt. różnych producentów i 3 gadają z chińskim agregatem a 2 nie. Natomiast kiedyś w pracy miałem małe agregaty Hondy i tam nie było problemu z UPSami. Przy pełnej automatyce jest jeszcze problem izolacji galwanicznej agregatu od sieci prądowej. Znaczy może nie problem ale koszty. Przy ręcznym przełączeniu ten aspekt odpada.

Jako, że jestem w identycznej sytuacji jak autor posta już od wielu lat to rozwiązanie spory UPS + agregat uruchamiany ręcznie mogę polecić jako optymalne. Rzeczywiście należy sprawdzić wpierw współpracę tego konkretnego UPSa z danym agregatem.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Franek, powertowałem troszkę i faktycznie dobry UPS narazie poradzi sobie. Pomierzyłem zużycie na gniazdku do którego komp a jest podłączony (tp-link tapo P115) i nie przekracza 400W przy normalnej pracy, którą wykonuję w 90% czasu. Także UPS dobry powinien pociągnąć dłużej niż te 10 min.

 

Z agregatem to jest wyzwanie. Mam mieszkanie wielopoziomowe bez ogródka, także nie za bardzo mam gdzie go wstawić :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...