Skocz do zawartości
Max17b

System Windows 11 zainstalowany na nowo - pytanie co mogę usunąć i skąd partycja E?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
dzisiaj zainstalowałem system Windows 11 od nowa (zostały tylko dokumenty i zdjęcia). Pojawiło mi się kilka rzeczy i mam pytanie czy mogę je usunąć. Na przykład dodała mi się nowa partycja E, do której nie mogę się dostać. Skąd ta partycja? Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam i proszę o rady.

Bez tytułu.png

Bez tytułu2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwórz menadżer dysków czy coś takiego (nie pamiętam jak się to dokładnie nazywa) i tam skasuj tą partycję. Zakładam, że nie jest to partycja rezerwowa, skoro jest widoczna.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ja zostawil masz dysk 1tb co Ci przeszkadza w dodatku to moim zdaniem to na 99% jest wytwor windowsa. Z jakiego programu jest to screen. Ja mam taka sama po instalacji windowsa tylko ze jej nie widze - widze ja tylko wtedy kiedy chce ponownie zainstalowac windowsa nie wiem czy tam nie ma czasem dwoch takich dodatkowych partycji - nie zwracalem na to uwagi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo kasuj najwyzej jeszcze raz zainstalujesz windowsa zakladam ze jeszcze wszystkiego nie zainstalowales na nowo

 

Tak myslalem - to w eksploaterze windows tego nie widzisz tylko w programie - nie grzeb tyle nikt normalny tego nie robi to jest partycja ktora stworzyl windows

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kordian2--->

Tak stworzył ja Windows, tylko dziwne to, że jest ona dla mnie widoczna. Wejść na dysk E nie mogę, ale go widzę.

A tu komunikat:

PS

Nie zdzierżyłbym, gdybym musiał instalować wszystko od nowa po raz trzeci 😛

Bez tytułu6.png

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kliknij na pulpicie ikonę mój komputer prawy przycisk myszy więcej właściwości i zarządzaj. Następnie zarządzaj dyskami i zaznacz tą malutką partycje prawy przycisk myszy i usuń literę woluminu. Dysk zniknie (stanie niewidoczny) a nic nie będziesz kasować. Pisałem z pamięci nie siedzę przed kompem ale powinno rozwiązać problem. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to pozostałości po poprzednim systemie, możesz to skasować wpisując w wyszukaj "Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego" i tam możesz ogólnie modyfikować partycje. Myślę, że dalej już sobie poradzisz 🙂

Edytowane przez Pzgr. 39
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jeszcze na to:

Wszystkie opcje dla tego dysku E są zablokowane.

Bez tytułu7.png

Z tego co czytałem to:

Partycja EFI , znana również jako partycja systemowa EFI, w skrócie ESP, jest generowana automatycznie po pomyślnej instalacji systemu operacyjnego Windows na dysku GPT w komputerze. Zajmuje to około 100 MB lub 200 MB bez litery dysku. Zwykle w systemie Windows 10 może być widocznych więcej partycji systemowych EFI.

Zgodnie z częścią 1 partycja EFI przypomina interfejs komputera umożliwiający uruchomienie systemu Windows. Jest to krok wstępny, który należy wykonać przed uruchomieniem partycji Windows. Bez partycji EFI komputer nie będzie mógł uruchomić systemu Windows.

Krótko mówiąc, usunięcie partycji systemowej EFI spowoduje, że zainstalowanego systemu nie będzie można uruchomić. Dlatego partycja systemowa EFI jest zwykle chroniona i blokowana przez systemy operacyjne Windows, aby zapobiec przypadkowemu usunięciu i uniknąć go. Dlatego nie można zobaczyć partycji EFI w Eksploratorze plików systemu Windows ani usunąć jej za pomocą narzędzia Zarządzanie dyskami systemu Windows.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amp--->

Czy to problem, że są dwie partycje odzyskania?

W 2022 roku instalowałem Windows 11 w formie aktualizacji do Windows 10. Teraz, tzn. wczoraj, pierwszy raz zainstalowałem system od nowa, zostawiłem tylko dokumenty i zdjęcia.

 

Edytowane przez Max17b
błędna data instalacji systemu operacyjnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz usunąć literę przypisaną do tej partycji programem EaseUS ale nie zagwarantuję że to nic nie pokiełbasi. Nie testowałem tego. Chyba pozostaje Ci ignorowanie tego dysku w eksploatatorze plików 😕

10 godzin temu, Max17b napisał:

Bez tytułu4.png

 

a próbowałeś zmienić etykietę i nie przydzielić litery dysku? Jest opcja do wybrania zamiast np. E jest brak. 

Edytowane przez Funky_Panda
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Partycje tego typu trzeba usuwać przy pomocy wbudowanego w windows narzędzia diskpart. Generalnie skopiuj ważne dokumenty na inny dysk, pousuwaj wszystkie partycje z dysku systemowego i dopiero na takim totalnie czystym dysku zainstaluj Windows (i pozwól mu na stworzenie partycji systemowych).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wraz z pomocą pracownika Microsoft podczas pomocy technicznej udało się ukryć dysk E. Pracownik wykorzystał PowerShell oraz Regedit. Dodatkowo poinformował mnie, że dwie partycje odzyskania są niezbędne do funkcjonowania systemu i muszą zostać (ze względu na dane osobiste itd.).

Dziękuję bardzo wszystkim za duże zaangażowanie i porady. Jeżeli ktoś ma dodatkowe pytania, proszę pisać. Może kiedyś ten temat się komuś przyda. Wątek do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...