Skocz do zawartości
Merionar

Weryfikacja stanu nowych dysków - czy mam się czym martwić

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, witam wszystkich 😊 Zakupiłem 2 dyski do archiwizacji danych WD Blue 2TB oraz SEAGATE BarraCuda 2TB i je sobie sprawdzam w HD tune i mam wątpliwości co do ich zdrowia. Zastanawiam się czy ich nie zwrócić. Dyski mają przechowywać dane w trybie offline - kopia na jeden dysk, kopia na drugi dysk i do skrzyneczki (widzimy się za 2 lata).

Barracuda:

e8033fd52b746.png

84349fd724d94.png

1f6d286e0508a.png

WdBlue:

2f4d3d7f9d226.png

beef9dfe8bf99.png

Dodatkowo martwi mnie, że przy teście WDBlue prędkość skanu spadła poniżej 80Mb/s, gdzie na początku miała prędkość około 176Mb/s. Czy mam się czym martwić? Prawdę mówiąc wydaje mi się, że oddanie byłoby bezpieczniejsze

Edytowane przez Merionar
edycja załączników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Merionar napisał:

Dodatkowo martwi mnie, że przy teście WDBlue prędkość skanu spadła poniżej 80Mb/s, gdzie na początku miała prędkość około 176Mb/s. Czy mam się czym martwić?

To zupelnie normalne. Kazdy dysk twardy jest najszybszy na poczatku i coraz wolniejszy blizej wnetrza talerzy (konca dysku).

41 minut temu, Merionar napisał:

i je sobie sprawdzam w HD tune

HD Tune 2.55 jest z 2008 roku a dzis mamy 2024 😉 

Ale nawet patrzac na to co wkleiles, to co cie martwi bo nie bardzo wiem o co ci chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD Blue zwracam - po bliższej obdukcji wyszło, że to dysk z 2018 roku z mocnymi obtarciami na obudowie - w jego przypadku zaniepokoiła mnie wartość 05, że już ma on 140 sektorów zrelokowanych, no i to obniżenie prędkości - barracuda przez cały skan utrzymywał prędkość powyżej 240.

Jeśli chodzi o Barracude to martwią mnie te podświetlone wartości - nie znam się za bardzo na dyskach, ale do tej pory nic mi tam nie świeciło i się trochę przestraszyłem, że może być słabo z nim zwłaszcza, że ma on służyć do przechowywania danych offline. Zaraz przeskanuję ten dysk za pomocą Victorii i wrzucę wyniki.



Wyniki dla Barracudy z Victorii:

V1.thumb.png.7c86d4a8c77c829b08bf3d69a53b4961.png

V2.thumb.png.da59c5090602c47fddc2e5953ee146d7.png

V3.thumb.png.f7bf6ee69727beb24ee021b4e1818def.png

V4.thumb.png.755f7400f5e200698aab1cd4aa4a14ea.png
Wydaje mi się, że tutaj chyba za bardzo się przestraszyłem, że HDTune mi coś podświetlał na żółto.

Ciekawe tylko, że przed testem i po teście pierwsza pozycja (Raw read error rate) się zmieniła

Edytowane przez Merionar
Dodatkowe wyniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W CristalDiskInfo wartości mam dokładnie takie same(te na żółto) i nic nie jest podświetlone(zresztą inne wartości też <-chodzi mi że inne wartości są takie same lub niemal takie same, a nie że nie podświetlone lol). Dysk od pół roku czy ile śmiga jako magazyn.

Wywal ten stary syf którym skanujesz i użyj tego czym ludzie teraz robią sprawdzanie smart-a. Według mnie z Barracudą jest wszystko ok.

Edytowane przez Zwykły User2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...