Skocz do zawartości
zibrator

Nowy komputer mini itx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po kupieniu monitora 4K naszła mnie chęć na zmianę podzespołów. Chcę to zrobić w wersji mini itx i najbardziej opłacalnie. W gry dużo nie gram, a jak już to nie będą one mocno wymagające. Widziałem kilka filmików na YouTube gdzie gość w identycznej specyfikacji testował wiele tytułów i wygląda to ok. Mam tylko dylemat, bo muszę mieć zasilacz sfx, niemodularny i najmocniejszy dostępny to 450W od bequiet. Czy będzie on wystarczający?

Jeżeli przepłacamy za opcje mini itx to posłucham innych propozycji. Oto moja propozycja, wolałbym już nie dokładać finansowo:

Płyta Gigabyte H610 ddr4

Procesor i5 12400f

Ram Kingston fury beast 32gb

Rtx 3060 windforce 12gb

Pamięć Goodram 512gb M2

Zasilacz sfx bequiet 450W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta Gigabyte H610 ddr4 jest w formacie matx. Jaką masz obudowę mini itx ? Co do zasilania podanej konfiguracji, to  zasilacz 450W BQ w zupełności wystarczy.

EDIT: jednak na innej stronie piszę, że jest to format mini itx pod warunkiem dopiski I, czyli 610i

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-h610i-ddr4-10367794/

 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przepraszam dopisek i czyli mini itx

Mam obudowę Sharkoon C10 i tam jest napisane, że zasilacz ATX wejdzie, więc ewentualnie kupiłbym bequiet 11 600W 80 Plus Gold, ale w takim razie póki co bym sobie podarował.

Odnośnie karty graficznej to 4060 8Gb jest stówkę droższa, a wypada lepiej w różnych grach niż 12GB wersja 3060 i jest mniej prądożerna:

https://technical.city/pl/video/GeForce-RTX-3060-vs-GeForce-RTX-4060

Głównie też z tej strony wybieram główne podzespoły pod względem opłacalności.

https://technical.city/pl/video/best-price-to-performance

Radeon jest bardziej prądożerny.

W przyszłości zmieniłbym procesor na coś pokroju i5 13600. Na razie i3 12400 do 500zł chyba nie ma konkurencji.

Coś ewentualnie byście zmienili czy to fajny zestaw na jakiś czas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa malutka, taka zabawka, ale bardzo ładna 🙂 Można zamontować chłodzenie AIO na procesor, co by dało sporo przestrzeni w środku - powietrze musi się przemieszczać, jak chcesz utrzymać w jakiejś przyzwoitej temperaturze kartę graficzną. Ogólnie postawienie takiego małego sprytnego komputerka jest kuszące i ma to sens, gdy wpasuje się w otoczenie i Tobie się podoba. Problem w tym, że podstawka 1700 jest już bez możliwości rozbudowy o nowe procesory, stąd moja wypowiedź. Za miesiąc wychodzą nowe procesory Intela, które będą całkowicie nowymi konstrukcjami - nie odgrzewane kotlety - i zachęcam Ciebie do przeczekania tego miesiąca i wtedy podjęcie decyzji. Bardzo kuszące wydają się być CU 245, które mają TDP 65Wat. Idealnie do Twojego projektu. Ale wtedy trzeba kupić DDR5 i płytę pod socket 1851. No i jak chcesz grafikę serii 4xxx to nie iść  w pojemność 8GB, bo to już za mało na obecne gry. Jak już w zielone idziesz, to jedyny sensowny wybór w takiej malutkiej obudowie będzie 4060ti 16GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale wtedy trzeba mocno podnieść budżet, a nie chcę tego robić. Do tej pory jestem na i53570k, 8GB RAM. Praktycznie działałem na integrze, dopiero niedawno kupiłem używkę GTX1050, żeby obsłużyć monitor 4K. Wszystko działa.

Karta o której mówisz to wydatek 2x więcej pieniędzy, a wątpię, żebym grał w najnowsze tytuły. Raczej jakaś wyścigówka i starsze Battlefieldy i COD do gry online z kolegą. Mógłbym ewentualnie dołożyć do RX 6750 XT, bo czytam, że 4060 nie jest taka super jak się wydaje. Tylko to dużo bardziej prądożerna karta i zasilacz pewnie trzeba kupić mocniejszy.

Chłodzenie wodne to też dla mnie abstrakcja, nie znam się na tym - przeskok z tego co mam i tak będzie raczej wystarczający. Co do temperatur to staram się wybierać takie produkty, które nie będą powodować piekarnika w środku. Przy przeglądaniu internetu i oglądaniu filmów powinno być ok.

Edytowane przez zibrator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...