Skocz do zawartości
tomekaa

List do Chipa!!!

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z uwagami dotyczącymi testu coolerów i bloków wodnych  opublikowanego w numerze 9/2003 CHIP-a postaram się odpowiedzieć na powtarzające się pytania. 

 

 

1. W czasie testów postępowaliśmy zgodnie z instrukcja montażu (o ile ona była dołączona do zestawu) lub jeśli nawet nie to zawsze ściągaliśmy folie zabezpieczającą z radiatora. Jest to dla nas tak samo oczywiste jak i dla Was. Zwracaliśmy uwagę na dokładny montaż zestawów chłodzących, nie tylko ze względu na chęć uzyskania rzetelnych wyników, ale także żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu. 

 

2. Używaliśmy pasty termoprzewodzącej – jeśli była w zestawie to tej dołączonej. W innym przypadku stosowaliśmy popularną białą pastę silikonową o dobrych parametrach przewodnictwa cieplnego. Pastę nanoszono na jądro testowanego CPU w ilości wystarczającej do zakrycia rdzenia procesora.

Testy powinny być przeprowadzane na jednym typie pasty termoprzewodzącej , obawiam się , ze rozbieżność pomiędzy temperaturami procesora przy wykorzystaniu np. arctic silver ceramique , a takiego Titana mogą sięgać 6C - tak jest w moim przypadku. Niepoprawnie rozłożona pasta (nadmiar) , oraz nieuwzględnienie faktu , ze należy poczekać min 12 godzin po zamontowaniu zestawu dla osiągnięcia jak najlepszych wyników może stawiać wasz test w złym świetle.

3. Do testów używaliśmy w przypadku wentylatorów pod AMD – Athlona XP 2000+. Bardzo ważne – bazującego na jądrze Palamino 0,18 mikrona. Jest to CPU który idealnie spełniał rolę grzałki. Z powodu jego awarii do testów chłodzenia wodnego musieliśmy zastosować innego Athlona – 1800+ jednak wykonany był w tym samym wymiarze technologicznym – 0,18 mikrona. Wątpliwości i zarzuty co do zbyt wysokiej jego temperatury są niezasadne i wynikają pewnie z faktu, iż część użytkowników korzysta z nowszych procesorów AMD wykonany w technologii 0,13 mikrona. Układy wykonane w technologii 0,13 mikrona charakteryzują się znacznie niższą temperaturą pracy niż te starsze, wykonane w wymiarze 0,18. Tak wiec nie było błędu montażu czy złego BIOS-u. Celowo zastosowaliśmy procesory wydzielające jak największe ilości ciepła i to zarówno dla zestawów chłodzących procesory firmy AMD, jaki i Intela.

Z pewnością miał pan do czynienia z jądrem Palomnio , nie Palamino.

Jestem posiadaczem Athlona XP 2000+ palomino AGOIA. Aktualna temperatura mojego procesora - po 7 godzinach pracy (w ciągu 2 godzin pełne obciążenie) wynosi 38C (pomiar z socketu - dioda termiczna wskazuje temperaturę średnio o 6C wyższa).

Opis zestawu można znaleśc pod adresem http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=42093

Celowo zaznaczam fakt , ze temperatura pomieszczenia w którym przeprowadzałem pomiar wynosi 24C.

4. Niższa temperatura radiatorów w stosunku do wskazań temp. wnętrza obudowy wynikała z kilku powodów.

Najważniejszym jest umieszczenie czujnika temp. płyty głównej w pobliżu radiatora CPU i regulatorów napięć, które to elementy wydzielają ciepło. Warto też zauważyć iż test odbywał się w klimatyzowanym pomieszczeniu gdzie utrzymywano stałą temperaturę na poziomie 21-22 stopni C. Przy otwartej obudowie wysoki radiator procesora z pewnością miał lepszy dostęp do chłodniejszego powietrza niż czujnik ukryty w zakamarkach płyty głównej. Stad brały się różnice pomiędzy wynikami pochodzącymi z czujnika płyty i bezdotykowego pomiaru pirometrem. Pomiar temperatury radiatora przeprowadzaliśmy na jego górnej powierzchni. Celem tego pomiaru było zweryfikowanie tego co pokazuje czujnik płyty głównej. Niestety te ostatnie – w zależności od płyty i BIOS-u – pokazują czasem niezbyt dokładne wartości.

 

5. Porównanie rozwiązań chłodzących cieczą dotyczyło kompletnych zestawów oferowanych jako cały produkt. Wiemy, że na rynku dostępnych jest szereg komponentów, z których można samodzielnie skompletować porównywalny a nawet być może lepszy zestaw chłodzenia wodnego.

 

Jednak w jaki sposób mieliśmy wybrać jakiej chłodnicy użyć w komplecie z jaką pompką czy też blokiem? Ilość możliwych kombinacji takich komponentów z pewnością uniemożliwiłaby wykonanie pomiarów i skończenia testu w ograniczonym czasie. Dlatego interesowały nas zestawy GOTOWE i KOMPLETNE – sprzedawane jako całość, a nie komplety składane z komponentów z których można skompletować niemal nieograniczoną liczbę zestawów.

GOTOWE i KOMPLETNE zestawy oferuje firma MCS oraz DISCOTECH.

Wystarczy zapoznać się z ofertą - www.mcs.pc.pl (zakładka zestawy wodne)

www.discotech.waw.pl

 

Odczyty temperatur podczas testowania "pewnego zestawu " nie mogą być wymiernikiem jego wydajnosci. 5 litrów wody zawartej w zbiorniku ma duza pojemność cieplną. W ciągu 7 minut (zbiornik nie zmagazynuje maksymajnej ilosci energii) temperatura nie ustabilizuje sie na jednolitym poziomie. Brak chlodnicy ustanawia wydajnosc "tego" zestawu na poziomie Volcano7+ w ustawieniu MEDIUM. (byl blad, brqt)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijam fakt , że test przeprowadzony przez CHIP lab. mianowano nazwą "Test coolerów i BLOKÓW WODNYCH" .

------

Blok wodny – Element którego zadaniem jest odbiór ciepła generowanego przez procesor. Jest to prostopadłościan miedzi , z wywierconymi lub wyfrezowanymi kanalikami wewnętrznymi , którymi płynie chłodziwo . Wydajność systemu chłodzenia jest w ogromnej mierze zależna od konstrukcji bloku.

------

Jeśli był to test "bloków wodnych" powinien to byc test BLOKÓW , a nie zestawów.

Test powinien byc przeprowadzony na jednolitej konfiguracji zestawu watercooling , przy zastosowaniu roznych konstrukcji BLOKÓW WODNYCH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temu panu trzeba chyba pokazac pożądne i wiarygodne testy blokow wodnych (i całych zestawow) i coolerow , pożadnych servisow internetowych.Aha i prosze pana o zainteresowanie sie stronami GŁOWNIE o pożadnym (tanim i polskim) chłodzeniu wodnym ze strony www.msc.pc.pl .Dobre całe zestawy chłodzące robi rowniez www.bloki.republika.pl i www.discotech.waw.pl

Prosze bardzo tu test coolerow z tweaka http://tweak.pl/artykul/coolery_sh .Prosze zajżeć do artykołow z tweaka tam jest duzo testow coolerow

Prosze też przeczytac artukuły o chłodzeniu na tej stornie http://www.moded-kompz.net/?name=Cooling .Bardzo polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do CHIPA, a raczej stwierdzenie - jak pierniczyć to do końca :?

Też kiedyś miałem proca (1.8+) na Palomino i nawet wykręcony nie podchodził do waszych temp. na odległość 10C :D przy max obciążeniu przy moim (niegdyś) Volcano 7+. Więc jedyne co mogę powiedzieć na temat takich testów to to, że mnie irytują i rozbawiają.

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 53C przy napięciu 1,7 i taktowaniu 2,35GHZ.

Wiec procesor wydzielał wówczas 80W ciepła. Żaden Polominio nie wydziela tyle pieła, a cooler mam za 60zł i to jescze z obnizonymi obrotami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 53C przy napięciu 1,7 i taktowaniu 2,35GHZ. 

Wiec procesor wydzielał wówczas 80W ciepła. Żaden Polominio nie wydziela tyle pieła, a cooler mam za 60zł i to jescze z obnizonymi obrotami

Też mam ten cooler co Ty.Na jakich obrotach miałęś taką temp :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja mam 1467@2,42ghz i 32.5c na troche przerobionym zalmanie cnp 6000cu niedługo porobie zdjęcia i zamieszcze screeny i zdjęcia a boje sie nawet liczyć ile wydziela taki Athlonik na napięciu 1.89v a już miałem 2,47 stabilnie w systemie coś czuje że jutro bedzie więcej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja mam 1467@2,42ghz i 32.5c na troche przerobionym zalmanie cnp 6000cu niedługo porobie zdjęcia i zamieszcze screeny i zdjęcia a boje sie nawet liczyć ile wydziela taki Athlonik na napięciu 1.89v a już miałem 2,47 stabilnie w systemie coś czuje że jutro bedzie więcej :D

masz równiutkie 100W ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja chciałem spytac jeszcze dlaczego mój plaomino wiesza sie jak wyjde powyżej temp.65st.C -czyli wg Waszych testów miałby on ok 75 (w drugim topiku tak coś jest napisane-że róznice są mniej wiecej takie (bo tam wicher nb obwiewa itp)) a Panstwo macie 80 st.C bez zwisów i niczego???????

 

Sory ale ja nie kminie:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Processor: Athlon Model 1 SLOT A Family/Architecture: AMD-K7 (Black Faceplate);

Rating: 2000 Speed: 1667 MHz  

Actual Operating Speed: 1800 MHz  

Actual Core Voltage: 1.5 Volts

Error: This processor cannot have a Rating: 2000 Speed: 1667 MHz.

fajnie :? chcialem wyliczyc ile powinien miec, bo na moim AC to ma kolo... 55C w stresie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tego chipa i .... niespodzianka. W teście płyt pod P4 znowu wygrał Gigabyte - to juz chyba czwarty test w którym wygrywa płyta tej marki - chłopaki po co te Asusy, Abity, Epoxy - jest Gigabyte! :)

A tak na marginesie to wyłapałem dwa błędy - jeden w tabelce z seriami proców. W/g nich napięcie Thoroughbreda B z zakresu 1700+ - 2400+ wynosi dla wszystkich 1.65v, a drugi błąd to taki że pamięci DDR 266 MHz to standart PC 2700 (n/c!!!!).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ejo ja jestem zagorzalym czytelnikiem chipa i ten test mnie zmiotl -jakis (dos dlugi) czas temu byl test coolerow i tamten byl lepszy o ile pamietam. Ten zmiata... A zestawy chlodzenia wodnego to juz w ogole... Dzis deklaruje ze nie kupie juz chipa (po 2,5 roku kupowania co miesiac)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tego chipa i .... niespodzianka. W teście płyt pod P4 znowu wygrał Gigabyte - to juz chyba czwarty test w którym wygrywa płyta tej marki - chłopaki po co te Asusy, Abity, Epoxy - jest Gigabyte! :)

A tak na marginesie to wyłapałem dwa błędy - jeden w tabelce z seriami proców. W/g nich napięcie Thoroughbreda B z zakresu 1700+ - 2400+ wynosi dla wszystkich 1.65v, a drugi błąd to taki że pamięci DDR 266 MHz to standart PC 2700 (n/c!!!!).

o tych bledach pisal juz chyba FumFel ... SZUKAJ :P hehe

 

Ps. Na tym avatarze to Rah ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tego chipa i .... niespodzianka. W teście płyt pod P4 znowu wygrał Gigabyte - to juz chyba czwarty test w którym wygrywa płyta tej marki - chłopaki po co te Asusy, Abity, Epoxy - jest Gigabyte! :)

A tak na marginesie to wyłapałem dwa błędy - jeden w tabelce z seriami proców. W/g nich napięcie Thoroughbreda B z zakresu 1700+ - 2400+ wynosi dla wszystkich 1.65v, a drugi błąd to taki że pamięci DDR 266 MHz to standart PC 2700 (n/c!!!!).

o tych bledach pisal juz chyba FumFel ... SZUKAJ :P hehe

 

Ps. Na tym avatarze to Rah ?

Właśnie znalazłem, coż - był szybszy 8)

A na avatarku to ja (ludzie mylą mnie z nim czasem "na żywo", :evil: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo szczerych chęci wyjaśnienia sprawy testu i procedury, wciąż pojawiają się pytania i zarzuty pod adresem testu wentylatorów oraz zestawów do chłodzenia wodnego. Niestety, dość często bazują one na argumentacji „znajomy ma 2000+xp 0.18 i temperatura jest w granicach 55- 60 na jakims Cooler Masterze”. To że ktoś powiedział komuś coś nie jest chyba dobrym argumentem?

 

Wyniki pomiarów, które OSOBIŚĆIE wykonałem, szczególnie konstrukcji, które wzbudzają wątpliwości – CoolerMaster Aero 7+ oraz Thermaltake Volcano 11 ze względu na dołączony regulator obrotów wentylatora były przeprowadzane zarówno przy minimalnych jak i maksymalnych RPM. Jedno spojrzenie do tabeli pozwala zauważyć, iż kwestionowane wartości np. 78 stopni C Volcano 11 dotyczą sytuacji gdy wentylator pracował na minimalnych obrotach – 1300 RPM!. Ten sam cooler po ustawieniu prędkości obrotowej wentylatora na maksimum 4800 RPM osiągnął zaledwie 63 stopnie C i tym samym okazał się najskuteczniejszym rozwiązaniem w swojej klasie. Niestety przy takim ustawieniu dość głośnym. Co do modelu Tracer TRW-237, który przekroczył temperaturę 80 stopni C, największe znaczenie miała tutaj niewielka pojemność cieplna związana z masą (252g), jego małymi wymiarami oraz zastosowanym materiałem – stop aluminium.

Osobom, które mają wątpliwości co do stopnia nagrzewania się Athlon’a XP 2000+ (a także innych), Model 6, 0,18 (1.67 GHz) mogę polecić tylko lekturę specyfikacji producenta procesora. Szczególnie polecam zwrócić uwagę na parametry Die Temperature oraz Max Thermal Power – 70W!.

 

http://www.amd.com/us-en/assets/content_ty...n_Rev04_ENG.pdf

 

Wyjaśniając zaś sprawę pasty termoprzewodzącej. Użyliśmy pasty z zestawów (o ile była dołączona) bo w praktyce większość użytkowników tak właśnie zrobi. Ponadto sprawdziliśmy jak pasty z domieszkami srebra i miedzi, wpływają na poprawienie chłodzenia. Niestety różnice z tych pomiarów wynosiły 0–2 stopnie C.

 

Pasta co do której macie tyle wątpliwości charakteryzowała się następującymi parametrami.

 

AG Chemia Pasta silikonowa H – termoprzewodząca

 

Gęstość w temp. 20 C 1,47 g/cm^3

Temperatura zapłonu 350 stopni C

Temperatura krzepnięcia -50 stopni C

Współczynnik refrakcji 1,405

Ciepło właściwe w temp 50 C 0,35

Stała dielektryczna 2,74

Wytrzymałość elektryczna 14 kV/mm

(dane wg. Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego)

 

Pojawiły się również zarzuty, że niesłusznie wyróżniamy zestaw CPC WaterCooler – nie wspominając o ryzyku jakie niesie z sobą korzystanie z wody do chłodzenia peceta. Otóż uwaga taka dotyczy wszystkich testowanych urządzeń i wyraźnie o tym piszemy w artykule.

Wyróżnienie ECONO uwzględnia w cenę produktu – biorąc pod uwagę dobrą skuteczność chłodzenia, i nawet wady związane z eksploatacją, zestaw CPC (bardzo długie rurki, umieszczenie zestawu poza obudową komputera) był najtańszym produktem w swojej klasie i dlatego otrzymał wyróżnienie. Jeśli uwzględnicie możliwość łatwej ingerencji w temperaturę wody w zbiorniku, np. poprzez wrzucenie kostek lodu, okaże się, że i wydajność tego zestawu może być w razie potrzeby wyższa niż podana przez nas.

 

Krzysztof Sokołowski

CHIPLab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo szczerych chęci wyjaśnienia sprawy testu i procedury, wciąż pojawiają się pytania i zarzuty pod adresem testu wentylatorów oraz zestawów do chłodzenia wodnego. Niestety, dość często bazują one na argumentacji „znajomy ma 2000+xp 0.18 i temperatura jest w granicach 55- 60 na jakims Cooler Masterze”. To że ktoś powiedział komuś coś nie jest chyba dobrym argumentem?

 

Wyniki pomiarów, które OSOBIŚĆIE wykonałem, szczególnie konstrukcji, które wzbudzają wątpliwości – CoolerMaster Aero 7+ oraz Thermaltake Volcano 11 ze względu na dołączony regulator obrotów wentylatora były przeprowadzane zarówno przy minimalnych jak i maksymalnych RPM. Jedno spojrzenie do tabeli pozwala zauważyć, iż kwestionowane wartości np. 78 stopni C Volcano 11 dotyczą sytuacji gdy wentylator pracował na minimalnych obrotach – 1300 RPM!. Ten sam cooler po ustawieniu prędkości obrotowej wentylatora na maksimum 4800 RPM osiągnął zaledwie 63 stopnie C i tym samym okazał się najskuteczniejszym rozwiązaniem w swojej klasie. Niestety przy takim ustawieniu dość głośnym. Co do modelu Tracer TRW-237, który przekroczył temperaturę 80 stopni C, największe znaczenie miała tutaj niewielka pojemność cieplna związana z masą (252g), jego małymi wymiarami oraz zastosowanym materiałem – stop aluminium.

Osobom, które mają wątpliwości co do stopnia nagrzewania się Athlon’a XP 2000+ (a także innych), Model 6, 0,18 (1.67 GHz) mogę polecić tylko lekturę specyfikacji producenta procesora. Szczególnie polecam zwrócić uwagę na parametry Die Temperature oraz Max Thermal Power – 70W!.

 

http://www.amd.com/us-en/assets/content_ty...n_Rev04_ENG.pdf

 

Wyjaśniając zaś sprawę pasty termoprzewodzącej. Użyliśmy pasty z zestawów (o ile była dołączona) bo w praktyce większość użytkowników tak właśnie zrobi. Ponadto sprawdziliśmy jak pasty z domieszkami srebra i miedzi, wpływają na poprawienie chłodzenia. Niestety różnice z tych pomiarów wynosiły 0–2 stopnie C.  

 

Pasta co do której macie tyle wątpliwości charakteryzowała się następującymi parametrami.

 

AG Chemia Pasta silikonowa H – termoprzewodząca  

 

Gęstość w temp. 20 C    1,47 g/cm^3

Temperatura zapłonu    350 stopni C

Temperatura krzepnięcia   -50 stopni C

Współczynnik refrakcji   1,405

Ciepło właściwe w temp 50 C  0,35

Stała dielektryczna    2,74

Wytrzymałość elektryczna   14 kV/mm

(dane wg. Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego)

 

Pojawiły się również zarzuty, że niesłusznie wyróżniamy zestaw CPC WaterCooler – nie wspominając o ryzyku jakie niesie z sobą korzystanie z wody do chłodzenia peceta. Otóż uwaga taka dotyczy wszystkich testowanych urządzeń i wyraźnie o tym piszemy w artykule.  

Wyróżnienie ECONO uwzględnia w cenę produktu – biorąc pod uwagę dobrą skuteczność chłodzenia, i nawet wady związane z eksploatacją, zestaw CPC (bardzo długie rurki, umieszczenie zestawu poza obudową komputera) był najtańszym produktem w swojej klasie i dlatego otrzymał wyróżnienie. Jeśli uwzględnicie możliwość łatwej ingerencji w temperaturę wody w zbiorniku, np. poprzez wrzucenie kostek lodu, okaże się, że i wydajność tego zestawu może być w razie potrzeby wyższa niż podana przez nas.

 

Krzysztof Sokołowski

CHIPLab

Zgadzam się z Panem, jeśli chodzi o wydajność Volcano 11, którego jestem posiadaczem. Jego wydajność kuleje przy niskich obrotach, natomiast przy wyzszych pokazuje na co go stać, oczwiście w odpowiednich warunkach. Jednak po zastosowaniu takiej pasty jak Arctic Silver Ceramique (nie przewodzi prądu, "wydajność" odrobinę lepsza od pasty na bazie srebra - Arctic Silver 3) można zyskać około 4 -10C, oraz przy zastosowaniu dodatkowych wentylatorów w zamkniętej obudowie, w miejscach dla nich przezanczonych. Nawet przy 70W jakie wydziela Palomino 2000+ w stressie 100% dla cpu można wyciągnąć mniej niż 60C, około 56-58C, przy temperaturze 21C w pomieszczeniu. Nawet najlepszy cooler niewiele zdziała w nie "wietrzonej" obudowie w połaczeniu ze słabą pastą. W testach jednak powinna być uwzględniona wydajność pasty. A więc test coolerów z taką samą pastą i drugi test z pastą dołączoną przez producenta. Czasami 2 - 3 decydują czy dany system pracuje stabilnie czy nie. Użytkownik (przyszły klient), natomiast powinen być poinformowany nie tylko o jakości coolera ale i pasty.

 

PS Jeszcze większe problemy z wydajnością w tanich obudowach bez dodatkowych wentylatorów mają coolery Zalmana, co także ma wpływ nie tylko na testy, ale i codzienne użytkowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki pomiarów, które OSOBIŚĆIE wykonałem, szczególnie konstrukcji, które wzbudzają wątpliwości – CoolerMaster Aero 7+ oraz Thermaltake Volcano 11 ze względu na dołączony regulator obrotów wentylatora były przeprowadzane zarówno przy minimalnych jak i maksymalnych RPM. Jedno spojrzenie do tabeli pozwala zauważyć, iż kwestionowane wartości np. 78 stopni C Volcano 11 dotyczą sytuacji gdy wentylator pracował na minimalnych obrotach – 1300 RPM!. Ten sam cooler po ustawieniu prędkości obrotowej wentylatora na maksimum 4800 RPM osiągnął zaledwie 63 stopnie C i tym samym okazał się najskuteczniejszym rozwiązaniem w swojej klasie. ...

Krzysztof Sokołowski

CHIPLab

Z całym szacunkiem, ale nie wierzę w pańskie sprostowanie - temperatury są niewiarygodnie wysokie. Dla porównania zrobiłem test 70W mocy wydziela mój procesor @2200 MHz /1.6v, na Volcano 9@3500 obr./min (a nie na 4800 - V9 i V11 posiadają identyczne wentylatory), czyli gorszym i mniej wydajnym coolerze od V11, zamkniętej nie wentylowanej obudowie osiągnąłem 54 st. stress). Nawet nie zblizyłem się do temperatury podawanej przez Chip'a. Poza tym procesor na rdzeniu palomino posiada większą powierzchnię oddawania ciepła niż mój Thoroughbred co jeszcze bardziej przemawia przeciwko wiarygodności tego testu.

Na koniec chciałbym dodać że w/w przeze mnie błędy, (o których Pan nie wspomniał) w arykule "popełnionym" przez pana Marka Budnego są tak elementarne, że nie powinny przytrafić się w arykule w tak wysokonakładowym i poczytnym piśmie jak Chip. Szczególnie że te informacje są jednymi z bardziej kluczowych jeśli chodzi o kupno i rozpoznawanie przyszłych elementów do o/c.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS Co do Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ingnacego Mościckiego przy ul. Rydygiera 6 w Warszawie. Na terenie w/w instytutu znajduje się firma Discotech w tym samym budynku co firma Megabajt. Tam można nabyć pastę Arctic Silver Ceramique, oraz gotowe zestawy jak i poszczególne elementy do chłodzenia wodnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo szczerych chęci wyjaśnienia sprawy testu i procedury, wciąż pojawiają się pytania i zarzuty pod adresem testu wentylatorów oraz zestawów do chłodzenia wodnego. Niestety, dość często bazują one na argumentacji ?znajomy ma 2000+xp 0.18 i temperatura jest w granicach 55- 60 na jakims Cooler Masterze?. To że ktoś powiedział komuś coś nie jest chyba dobrym argumentem?

 

Wyniki pomiarów, które OSOBIŚĆIE wykonałem, szczególnie konstrukcji, które wzbudzają wątpliwości ? CoolerMaster Aero 7+ oraz Thermaltake Volcano 11 ze względu na dołączony regulator obrotów wentylatora były przeprowadzane zarówno przy minimalnych jak i maksymalnych RPM. Jedno spojrzenie do tabeli pozwala zauważyć, iż kwestionowane wartości np. 78 stopni C Volcano 11 dotyczą sytuacji gdy wentylator pracował na minimalnych obrotach ? 1300 RPM!. Ten sam cooler po ustawieniu prędkości obrotowej wentylatora na maksimum 4800 RPM osiągnął zaledwie 63 stopnie C i tym samym okazał się najskuteczniejszym rozwiązaniem w swojej klasie. Niestety przy takim ustawieniu dość głośnym. Co do modelu Tracer TRW-237, który przekroczył temperaturę 80 stopni C, największe znaczenie miała tutaj niewielka pojemność cieplna związana z masą (252g), jego małymi wymiarami oraz zastosowanym materiałem ? stop aluminium.

Osobom, które mają wątpliwości co do stopnia nagrzewania się Athlon?a XP 2000+ (a także innych), Model 6, 0,18 (1.67 GHz) mogę polecić tylko lekturę specyfikacji producenta procesora. Szczególnie polecam zwrócić uwagę na parametry Die Temperature oraz Max Thermal Power ? 70W!.

 

http://www.amd.com/us-en/assets/content_ty...n_Rev04_ENG.pdf

 

Wyjaśniając zaś sprawę pasty termoprzewodzącej. Użyliśmy pasty z zestawów (o ile była dołączona) bo w praktyce większość użytkowników tak właśnie zrobi. Ponadto sprawdziliśmy jak pasty z domieszkami srebra i miedzi, wpływają na poprawienie chłodzenia. Niestety różnice z tych pomiarów wynosiły 0?2 stopnie C.  

 

Pasta co do której macie tyle wątpliwości charakteryzowała się następującymi parametrami.

 

AG Chemia Pasta silikonowa H ? termoprzewodząca  

 

Gęstość w temp. 20 C    1,47 g/cm^3

Temperatura zapłonu    350 stopni C

Temperatura krzepnięcia   -50 stopni C

Współczynnik refrakcji   1,405

Ciepło właściwe w temp 50 C  0,35

Stała dielektryczna    2,74

Wytrzymałość elektryczna   14 kV/mm

(dane wg. Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego)

 

Pojawiły się również zarzuty, że niesłusznie wyróżniamy zestaw CPC WaterCooler ? nie wspominając o ryzyku jakie niesie z sobą korzystanie z wody do chłodzenia peceta. Otóż uwaga taka dotyczy wszystkich testowanych urządzeń i wyraźnie o tym piszemy w artykule.  

Wyróżnienie ECONO uwzględnia w cenę produktu ? biorąc pod uwagę dobrą skuteczność chłodzenia, i nawet wady związane z eksploatacją, zestaw CPC (bardzo długie rurki, umieszczenie zestawu poza obudową komputera) był najtańszym produktem w swojej klasie i dlatego otrzymał wyróżnienie. Jeśli uwzględnicie możliwość łatwej ingerencji w temperaturę wody w zbiorniku, np. poprzez wrzucenie kostek lodu, okaże się, że i wydajność tego zestawu może być w razie potrzeby wyższa niż podana przez nas.

 

Krzysztof Sokołowski

CHIPLab

Nie wyjasnil Pan dlaczego nie przeprowadzono testow zestawow z firmy MCS i ze strony blokiwodne.republika.pl

Te firmy oferuja rowniez gotowe zestawy a te ze strony republiki sa prawie tak tanie jak z CPC. Rowniez cena MCS jest niewielka w porownaniu do zestawu za 1600zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadze (osobiscie) ze chip nie placil za ani jeden z tych zestawow a wymienione wyrzej firmy po prostu nie zadeklarowaly checi dania zestawu do testow - wzgledy ekonomiczne! :)

heheheh - gratuluje odwagi :D

 

milo bylo czytac Twoje posty ... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że rozmowa z Panem z CHIP'a przypomina rozmowe z Panem Krysiem z CPC. :? Chciałęm zaznaczyc że miałem athlona 2000+ 0.18 um a do chłodzenia urzywałem zwykłego aluminiowego titana z wiatrakiem 80x80x25 którego kupiłem za 30 zł.Temp w pomieszczeniu wynosiła 20 stopni (zima) , bok obudowy zdjęty i procek maksymalnie sierozgrzał do 53 stopni.Kurna był lepszy od aero+7 i volcano :lol: Czyli uważam że (za całym poważaniem) ten test coolerów mozna sobie o kant doopy rozbić :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sam cooler po ustawieniu prędkości obrotowej wentylatora na maksimum 4800 RPM osiągnął zaledwie 63 stopnie C i tym samym okazał się najskuteczniejszym rozwiązaniem w swojej klasie.  

Krzysztof Sokołowski

CHIPLab

Chodzi o TT Volcano 11 za 130pln.

Zaledwie??? 130 pln wydawac i miec 63 stopnie C na max. obrotach jeszcze w klimatyzowanym pomieszczeniu to przesada.

Pisze Pan ze uzywaliscie pasty dolaczonej do zestawu bo wiekszosc uzytkownikow tak robi , a ilu uzytkownikow ma klimatyzowane pomieszczenia???

 

W poprzednim Pana poscie jest mowa ze model 2000+ ulegl awarii i w tesci WC uzywaliscie juz 1800+, czyzby sie spalił ? :lol:

 

Pozdrawaiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...