Skocz do zawartości
_Vip_

FSB250 czyli tyle ile fabryka dala :]

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra Vip, ale ja mam 7 wyprowadzeń :lol:

 

Hipo - nadal zastój na tym forum :?

 

Omówmy metody, które są opisane na tej stronie :

 

http://s6.invisionfree.com/underclock/inde...p?showtopic=100

 

Pierwsza - prawie 100% szansa na sukces, a wielką wadą jest to, że

przecięcie ścieżki może spowodować spore problemy z gwarancją

 

Druga - niby prosta, ale trzeba być diabelnie precyzyjnym jeśli

chodzi o lutownicę.. alternatywą może być lakier przewodzący prąd

 

Trzecia - nie wiem co to za metoda, ale zabija w wielu przypadkach płytę

 

Czwarta - to już obgadaliśmy ;)

 

Hmmm.. ciężka sprawa :( Na pewno nie wybiorę pierwszej metody,

drugiej raczej nie (nie uśmiecha mi się klej, wolę lutownicę),

trzecia to wiadomo ;), a czwartą bym nachętnie wykonał vtt mod,

tylko nie jest to do końca zbadane i są u nas pytania bez odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli metoda nr4 nie wypali to tne scieżke :? rozmawiałem z Buzzym i on tez miał juz vtt ale płyta mu zdechła z nieznanych powodów, tj wyłączył komp, wrócił odpalił komp a tu czarny screen

 

Podobna zna jakis tajemny sposób aby wygłaskać płyte po cięciu sciezki i nie ma śladu :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli metoda nr4 nie wypali to tne scieżke :?  rozmawiałem z Buzzym i on tez miał juz vtt ale płyta mu zdechła z nieznanych powodów, tj  wyłączył komp, wrócił odpalił komp a tu czarny screen

 

Podobna zna jakis tajemny sposób aby wygłaskać płyte po cięciu sciezki i nie ma śladu :!:

:D

Może zna czary woodoo :D

Jak na razie nikt nie potwierdził na 100% że Vtt mod coś na prawdę daje ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze, ze w koncu jest kilku chetnych na tym forum do zrobienia moda vtt/vbt... zatem do roboty, panowie ;)

 

zatem z czterech (raczej trzech w tej chili) sposobow, ten ostatni zyskuje na popularnosci... duzo latwiejszy w wykonaniu (w porownaniu do met. nr 2) no i oczywiscie lagodniej obchodzi sie gwarancja (w przeciwienstwie do met. nr 1).

 

zatem wybor nalezy, jzeli dobrze pamietam, jeszcze nikomu obie metody nie wyrzadzily zadnej krzywdy. zatem lapcie sie za lutownice i zdajcie relacje z ewentualnych zyskow...

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest, tylko moje odczucie mówi, że vtt mod daje więcej FSB :P

 

Przy okazji, przymierzasz się do tego moda?

Na razie się nie przymierzam ...

po 1 brak ramów które polecą >>250 (przy rozsądnych timingach)

po 2 nikt nie stwierdził że ten mod daje więcej fsb (jakoś ranking stabilnego fsb na NF7 zamyka się w okolicach 250 a tyle to niektórzy robią i bez tego moda - VIP ;) )

po 3 zawsze mobo może umrzeć ... a ja już mam dosyć oczekiwania na reklamację (2 x mobo, 1x grafa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie do konca nozki vtt--->vref, ale jezeli masz na mysli metode nr 4 to tak... wystarczy...

ten diagram na stronie TicTac'a pokazuje tzw. "3 in 1 mod": vdd-booster, vio--->vdimm a'la DirtyPunk i vtt/vbt (biala linia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, bachus :D Witamy serdecznie :P

 

Kontynując pytanie Hipo, co z tym, że Vdimm musi być mniejsze o

ok. 0.2V od +3.3V sense'a?

witam,

 

jezeli wykonujesz tradycyjny vdimm mod, napiecie na pamieciach powinno byc 0.2-0.3v nizsze niz 3.3vio pod obciazeniem. o to sposob w jaki to okreslono:

na mosfecie po lewej od chip'a winbonda nalezy wziac dwa pomiary - lewa nozka to "effective vdimm" a srodkowa to "max vdimm". to ostatnie to nic innego jak napiecie 3.3v jakie dostaje plyta (w przeciwienstwie do 3.3v mierzonego na wtyczce ATX, ktore pokazuje 3.3vio - to co daje zasilacz) . jest nizsze, bowiem kontroler napiecia jest do bani. aby sprawdzic te max "effective vdimm" odpal jakis program bardzo stresujacy pamiec - np. prime95 "1024-4096 in-place large FFT lub nawet Sandra Burn-in z jedynie Mem Band. sandra przenosci, czyta i zapisuje wielkie bloki pamieci.

np. u mnie przy 3.8vio, "effective vdimm" bez obciazenia wynosi 3.71v. pod bardzo duzym obciazeniem pamieci spada nawet do 3.51v !!! zatem niestety w moim przypadku maks jaki moge dac pamieciom to ok 3.5v.

 

oczywiscie pot mozesz przekrecic az do prawie maks, ale wtedy napiecie zaczyna bardzo mocna falowac co spowoduje bledy i w efekcie niestabilnosc.

 

jezeli vdimm mod zrobiony zostal metoda Dirty-Punk'a wtedy problemu tego nie ma, bowiem vdimm=vio... jednak wielu uwaza te metode za nie do konca bezpieczna na dluzsza mete, ale jest stosowana z powodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

jezeli wykonujesz tradycyjny vdimm mod, napiecie na pamieciach powinno byc 0.2-0.3v nizsze niz 3.3vio pod obciazeniem. o to sposob w jaki to okreslono:

na mosfecie po lewej od chip'a winbonda nalezy wziac dwa pomiary - lewa nozka to "effective vdimm" a srodkowa to "max vdimm". to ostatnie to nic innego jak napiecie 3.3v jakie dostaje plyta (w przeciwienstwie do 3.3v mierzonego na wtyczce ATX, ktore pokazuje 3.3vio - to co daje zasilacz) . jest nizsze, bowiem kontroler napiecia jest do bani. aby sprawdzic te max "effective vdimm" odpal jakis program bardzo stresujacy pamiec - np. prime95 "1024-4096 in-place large FFT lub nawet Sandra Burn-in z jedynie Mem Band. sandra przenosci, czyta i zapisuje wielkie bloki pamieci. 

np. u mnie przy 3.8vio, "effective vdimm" bez obciazenia wynosi 3.71v. pod bardzo duzym obciazeniem pamieci spada nawet do 3.51v !!! zatem niestety w moim przypadku maks jaki moge dac pamieciom to ok 3.5v. 

 

oczywiscie pot mozesz przekrecic az do prawie maks, ale wtedy napiecie zaczyna bardzo mocna falowac co spowoduje bledy i w efekcie niestabilnosc.

 

jezeli vdimm mod zrobiony zostal metoda Dirty-Punk'a wtedy problemu tego nie ma, bowiem vdimm=vio... jednak wielu uwaza te metode za nie do konca bezpieczna na dluzsza mete, ale jest stosowana z powodzeniem.

Na początek przepraszam moderatorów za moje przypadkowe wciśnięcia "Zgłoś" ;)

 

Zatem, jeśli chcę wykonać Vdimm mod by Dirty Punk, muszę wywalić ten

tradycyjny mod (via motherboardsfaq.com)

 

Mówisz, że to nie jest do końca bezpieczne na dłuższą metę, co masz na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, trzeba bedzie usunac tradycyjny vdimm mod

 

vdimm tradycyjnie jest ciagniety z mosfeta. laczenie 3.3vio bezposrednio z gniazdami pamieci omija te sciezke. podobno moze to spowodowac jakies tam problemy, ale jak na razie nikt sie nie pochwalil martwa plyta czy pamieciami po zrobieniu tego moda...

 

sam sie zastanawiam nad przerobieniem swojego (mam ciut inaczej niz na mbfaqs) bo wk.... mnie OVP mojego zasialacza... wylacza sie po przekroczeniu 3.8v... a chcialbym dac pamieciom 3.6v i moze poszlyby na 250FSB 11-2-2 cas2 w Dual'u :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vdimm tradycyjnie jest ciagniety z mosfeta. laczenie 3.3vio bezposrednio z gniazdami pamieci omija te sciezke. podobno moze to spowodowac jakies tam problemy, ale jak na razie nikt sie nie pochwalil martwa plyta czy pamieciami po zrobieniu tego moda... 

3.3VIO to samo co +3.3V sense? I co to znaczy I/O? Jak długo nikt nie

zgłosił padu płyty?

 

sam sie zastanawiam nad przerobieniem swojego (mam ciut inaczej niz na mbfaqs) bo wk.... mnie OVP mojego zasialacza... wylacza sie po przekroczeniu 3.8v... a chcialbym dac pamieciom 3.6v i moze poszlyby na 250FSB 11-2-2 cas2 w Dual'u :D

Co to jest OVP? Zabezpieczenie zasilacza przeciw wysokim napięciom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm czyli z tego co zrozumiałem to zostawiam wszytkie mody jakie mam do tej pory czyli 3,3V Vdimm i Vdd tak jak są i łącze tylko dwa punkty które są połączone białą linią na schemacie z poprzedniej strony, tak :?:

 

Jeśli tak to biore sie jutro za modowanie, najwyzej dobry egzemplarz Abita umrze śmiercia nie do końca naturalną :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, zlutowałem dwa kabelki, jeden to Vref=Vtt, a drugi to Vdd Booster

 

Komputer odpalił się bez żadnych pisków, niedługo załączę do śrubki masę

od potencjometra do vdimm i zobaczę jak jest przy 3V

 

bachus - nie odpowiedziałeś na moje pytanie :) Jak długo nikt nie

zgłosił padu tej płyty po cwartej metodzie vtt moda?

 

Hipo - zgadza się. Zreszto u mnie to działa :D Chociaż poczekaj kilka

godzin, to się nieco upewnię, że na dłuższą metę to opłaca ;)

 

BTW, co do śmierci, to Abit przynajmniej będzie miał honorową, w końcu przeżył mody, wiele prób O/C itp ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacke odwagi :) Tonic :) mam tylko prośbe, zmierz vtt przy zmianach Vdimm powyzej 3V i powiedz czy jest równe połowie Vdimm :)

 

Na czym polega działanie tego VddBooster'a :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieudany mod ;)

 

W zakresie vdimm 2.6-2.9 vtt się zmienia, a powyżej 2.9V

zatrzymuje się na 1.45V.. ciekaw jestem, co się nie udało?

 

Może zimny lut.. później, lub jutro to zbadam

 

EDIT :

 

Przylutowałem te dwa kabelki jeszcze raz, efekt taki sam i zimny lut odpada

 

Ciekaw jestem skąd ta anomalia ;) bachuuuuuus :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, musicie wziac pod uwage, ze ten mod jest caly czas w fazie doswiadczen. niektore metody sa jeszcze nie do konca sprawdzone.

 

...ale musze przyznac, ze metoda czwarta byla oparta na fakcie in po vdimm modzie "Dirty Punk's way" vio---> vdimm napiecie vref podozalo za vdimm (1/2).

byc moze wszystko zalezy od tego, jak ludzie robia vdimm mod, poniewaz u mnie np. vref podaza za vdimm. ale ja usunalem ten maly rezystor i przylutowalem pot do tego punktu i mosfeta. byc moze tradycyjny vdimm mod (pot do rezystora i masy) powoduje, ze vref nie podaza za vdimm co w efekcie moze oznaczac iz vref=vtt mod jest bezuzyteczny.

na waszym miejscu sprawdzilbym napiecia vref i vtt... ten pierwszy to pin1 (znajduje sie przy gornej krawedzi plyty, po lewej) w gniezdzie DIMM, a vtt to pin2 (drugi od gornej krawedzi, po lewej). w BIOS przy 2.9v ustawcie np. 3.2v i sprawdzie vref. jezeli wynosi nadal 1.45v to oznaczac to bedzie iz vref-vtt mod nie dziala w przypadku moda "mbfaqs' way".

 

wyglada tez na to, ze vtt i vref nie sa tym samym, jak poczatkowo myslano. np. na moje plycie przy 3.45vdimm, vref to 1.71v a vtt ustawione pot'em pokazuje 1.725... zatem oba napiecia maja inne zrodla. bycmoze tez wlasnie vref jest tym wazniejszym napieciem, a nie vtt... to mogloby tlumaczyc fakt, ze Dirty Punk mial takie wysokie FSB bez zadnego vtt-moda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie się roześmiałem, aż miło ;)

 

bachus, żaden problem, mogę zmierzyć vtt i vref - tylko nie udało

mi się zlokalizować tych pinów.

 

Mógłbyś załatwić zdjęcie z oznaczonymi pinami?

 

Z góry dzięki!

 

EDITED

 

Fotki :D

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadybianski mistrz lutownicy TONIC:D

Widze ze uczeń przerosl mistrza musze sie ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> do roboty :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...