Skocz do zawartości
Gość Pigmej

PILNE!!!! Błąd przy starcie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko. Wczoraj niespodziewanie przy starcie systemu komputer ustawił częstotliwość magistrali na 100 zamiast 133MHz. Nastepnie wykrył napędy i dyski, po czym wyskoczył komunikat tej treści:

"CMOS checksum error - Default loaded". Potwierdzam, ładuje sobie te domyslne ustawienia i przy kolejnym starcie znowu wykrywa 100Mhz, ale już nie ma błędu i się uruchamia. Pierwszy raz mi się taki motyw ujawnił. Sprzęt jak w podpisie.

 

P.S. W Biosie płyty nie ma wogóle zakładki "SoftMenu III Setup", więc tam nic nie poustawiam. Plyta była na gwarancji w serwisie i zwrócili mi inną z niedziałającym LPT i z Biosem bez tej opcji :evil: :evil: :evil: Drugi raz już mi się nie chciało reklamować bo to znowu miesiąc bez kompa, a LPT nie było mi nigdy potrzebne :roll:

 

Co radzicie :?: :?: :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAk raz wbiło  100 MHz na default to pozostanie tak dopuki nie ustawisz inaczej. Zmien w biosie na 133(jak nie mozesz znaleźć tej opcji to poszukaj w instrukcji)

Tak jak pisałem: NIE MAM w biosie tej opcji bo mi dali plyte z jakims okrojonym biosem bez tej opcji. W poprzedniej był a w tej nie ma :evil: AAA. Nic nie jest kręcone dlatego się dziwię. Chodzi tak samo od 2 lat :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie mylę, (ale dawno nie miałem żadnego abita w łapkach), softmenu sie włącza/wyłącza zworką/dipem na płycie.

Ponadto- sprawdź napięcie bateryjki podtrzymującej CMOS, być może czas ją wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie mylę, (ale dawno nie miałem żadnego abita w łapkach), softmenu sie włącza/wyłącza zworką/dipem na płycie.

Ponadto- sprawdź napięcie bateryjki podtrzymującej CMOS, być może czas ją wymienić.

Ale zlamiłem. Faktycznie soft menu włącza się dipem :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

 

Co do baterii- jest OK. :lol:

 

Po drugie: Czy wyjmowałeś proca?

Tak. Niedawno zakładałem wc na proca i przy tej okazji wyjołem go na kfilke zeby zetrzeć nadmiar pasty. Ale to było 3 tygodnie temu. :roll: :?

 

Dzięki wszystkim. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...