Skocz do zawartości
YoSHi

UWAGA DO WSZYSTKICH EXTREMALNYCH O/C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - wlasnie pisze ten tekst z innej plyty - dzisiaj wieczorem podczas normalnej pracy kompa (liczenie SETI) z za duzej (??? - jak normalnie dotykalem to byly tylko cieple) temperatury albo nie wiem czego, lut MOSFET'ow od przetwornicy napiecia dla procesora uleg rozmiekczeniu i elementy te obsunely sie zgodnie z prawem grawitacji. Ten najnizszy spadl na podstawe cewki przetwornicy i spowodowal zwarcie w wyniku czego uszkodzeniu ulegla plyta glowna (totalny zgon - po wcisnieciu power tylko wiatrak na procku sie rusza o pol obrotu i tyle) oraz zasilacz!!! - zasilacz po podlaczeniu do dobrej plyty wydaje bzykniecie i tez cisza. - To jest moja rekonstrukcja zdarzen - byc moze stalo sie to w wyniku awarii zasilacza i od tego spalila sie przetwornica - wiem tylko tyle ze mam duzy wydatek - a ten sprzet co mialem choc cienki to jednak dobrze mi sluzyl - dlatego apeluje ZALUZCIE SOBIE PORZADNE RADIATORY NA MOSFET'y W PRZETWORNICY - moim chlodzeniem MOSFET'OW byla obudowa kompa - 8KHA+ ma z dwoch stron MOSFET'y - tamta strone po prostu przesmarowalem pasta i to sie ladnie dociskalo - myslalem ze to wystarczy jednak mylilem sie. Procesor na szczescie zyje bo chyba bym sie zaplakal - to tyle - tekst ten jest ku przestrodze. OVER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bylo duzego przewiewu :) kiedys mialem wentylator pokojowy ktory mi od boku na wszystko dmuchal ale on sie zepsul wiec jechalem na 2,3GHz a nie 2,4GHz i myslalem ze bedzie ok ale sie przyeliczylem :( - jak zalatwie cyfre to zarzuce fotki tych MOS'ow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak dobra płyta z radiatorkiem na mosfetach.

Mowa oczyswiscie o wspanialym solteku drv5-c !!!!

 

tak na marginesie to ta plyta to wyczes. modowana, napiecia na cpu rzedu 2,2V :twisted: :twisted: :twisted: i zadnych uwag lub zastrzezen niemam

 

Kumplowi padł NF7 czemu ? MOSFETY ! a niby takie renomowane firmy a o chłodzonku to nie pomysla. Soltek RULEZZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niedawno pisałem o identycznej awarii- płyta też epox, ale inny niż 8KHA+ (nie pamiętam). Widziałem na własne oczy uwaloną tak płytę- dwa mosfety rozlutowały się i spłynęły w dół powodując zwarę. Płyta martwa. Nie pomogło ponowne ich przylutowanie. I jest problem z zakupem takich samych.

 

Ja na swojej 8KHA+ mam selfmade radiatorki na mofsetach i kontrolerze napięć- z drugiej strony miedziany płaskownik na termopoxie; na nim pasta silikonowa i obudowa.

Radiatorki grzały się mocniej ale tylko w przypadku v-moda, gdzie napięcie na proca wynosiło 1.95V :twisted: (krótko).

 

Niedawno kupiłem 8RDA i pierwszym modem jaki zrobiłem było zamontowanie radiatorków na mosfetach i kontrolerze napięcia- wszystkie 6 mosfetów są w przeciwieństwie do 8KHA+ po jednej stronie mobo :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yoshi wpolczucie, ale cos mi sie nasunelo na poprawe humoru

czy Seti to przypadkiem nie szuka kosmitow moze jakies obce sily spowodowaly awarie twojego kompa bo juz za kilka sekund znalazlbys dowody na istnienie obcej cywizacji. A teraz juz tak na powaznie czy te awarie Mosfetow sa czeste, czy nalezy je jakos specjalnie chlodzic ?? Aha nie jestem wielkiem eletkronikiem :) wiec Was zapytam Mosfet to nie jest beczulka czyli kondensator a tranzystor taka czarna plytka wlutowana w plyte ?? udalo mi sie znalezc zdjatka

Dołączona grafika

to z epoxa

czyli u mnie to bede te czarne kolo mostka polnocnego ( u mnie sa letnie, przy takich ustawieniach jak w podpisie bez podnoszenia napiecia )

http://img.allegro.pl/photos/oryginal/15/1579/157953/15795391

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KUrcze to byka strzeliłem bo mam radiator z wiatrakiem na mosfetach ale regulator pominąłem :D

ale cośz tym zrobie.

Nawet nie macałem regulatora czy jest gorący czy nie zaraz musze sprawdzić

Oj gorący, napewno gorący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...