Skocz do zawartości
McQueen

ATHLON FX-51 ROZNIÓSŁ P4 3,2GHz !!!! NARESZCIE!

Rekomendowane odpowiedzi

Marasek:

o wymianie patentów - a to ciekawe. Oto co mam za nie śledzenie portali o sprzęcie ^^. Ale faktem jest, że to potwierdza moją teorię - Intel nie mając swojego rozwiązania konsumenckiego x86-64 kosztem odrobiny prestiżu i operacji SSE2 kupiło gotowe praktycznie rozwiązanie AMD wraz z prawami do HyperThreadingu. Interesujące.

 

Damianosz: poza listą podaną przez Maraska dodam, że 64 bitowe jądro linuksa było dostępne rok temu a w obliczeniach naukowych od dawna emuluje się programowo jednostki 64 bitowe aby obejść problem 4GB ramu. Poza tym jest zdaje się jeszcze optymalizowane pod 64 bity oprogramowanie szyfrujące.

 

Slayer: zejdź z chmurki i spójrz na ziemię. Xeon w postaci PIV EE mający właśnie 2MB cache'u idzie łeb w łeb z AFX jeżeli chodzi o wydajność czasem dając ciała, czasem wygrywając. Przejście na 64 bity da obydwu procesorom identycznego kopa. Prescott będzie miał zegarowy overkill, ale doskonale wiemy, jak idzie intelowy optymalizacja MHz. Po prostu platforma PC się nieco rozdwaja - AMD będzie rządzić w bazach danych, grach czy obliczeniach naukowych (tam gdzie nie ma znaczenia stumieniowość) natomiast Intel przejmie wszelakie kompresje i inne obliczenia strumieniowe (typu część gier i np rendering 3d) które da się rozbić na wątki. Poza tym skąd pewność, że A64 nie ma HyperThreadingu jeszcze nie uaktywnionego co da nam "siurpryzę" na wyjście Prescotta?

ta wypowiedz to mi sie najnormalniej w swiecie podoba :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwaIP: nie chcę ci psuć zabawy, ale nawet 128 bitowe procesory VLIW to robiono już w latach 80^^

co rozumiesz przez 128 bitowe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwaIP - nie chodzi o podejście VLIW - Very Large Instruction Word. Chodzi mniej więcej o to, aby to kompilator przewidział jak będzie się rozgrywać program i wbudował te dane w niego (tzw drzewo wykonania). Dzięki temu procek nie musi tego robić co daje mu szansę obrabiania baardzo długich rozkazów tudzież paru rozkazów jednocześnie. Oszczędza się na predykcji skoków a tod aje baardzo prosty procesorek. Aktualnie w tej dziedzinie przodują rosjanie.

 

EDIT: coś o VLIW

http://www.digit-life.com/articles2/vliw/index.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwaIP - nie chodzi o podejście VILW - Very Large Instruction Word. Chodzi mniej więcej o to, aby to kompilator przewidział jak będzie się rozgrywać program i wbudował te dane w niego (tzw drzewo wykonania). Dzięki temu procek nie musi tego robić co daje mu szansę obrabiania baardzo długich rozkazów tudzież paru rozkazów jednocześnie. Oszczędza się na predykcji skoków a tod aje baardzo prosty procesorek. Aktualnie w tej dziedzinie przodują rosjanie.

moze teoretycznie jednak nie na rynku zbytu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwaIP - nie chodzi o podejście VILW - Very Large Instruction Word. Chodzi mniej więcej o to, aby to kompilator przewidział jak będzie się rozgrywać program i wbudował te dane w niego (tzw drzewo wykonania). Dzięki temu procek nie musi tego robić co daje mu szansę obrabiania baardzo długich rozkazów tudzież paru rozkazów jednocześnie. Oszczędza się na predykcji skoków a tod aje baardzo prosty procesorek. Aktualnie w tej dziedzinie przodują rosjanie.

problem ruskich polega na tym ze najlepsze z ich FABow produkuja w 0.7um

pewnie i Intel i AMD zagrosze (a moze i nie grosze) wykorzystuja rosyjskich specjalistow w tej dziedzinie ,bo VILW ma jakies czastkowe zastosowanie w jaderkach naszych prockow (zeby nie powiedziec w naszych jaderkach :roll: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sadze ze 64 bit to max jaki mozna efektywnie wykorzystac a glowna

zaleta to zwiekszenie rozmiaru plaskiej pamieci adresowanej bezposrednio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś powiedzieć na jakich mobo chodzą te procesory AMD 64 i 64 FX ?

obydwa maja inne podstawki i inne plyty, zaden nie pasuje do

podstawki xp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś powiedzieć na jakich mobo chodzą te procesory AMD 64 i 64 FX ?

Athlon 64 FX:

Nvidia nForce 3 150 (Socket 940); przykład: Asus SK8N Rev: 1.03

VIA K8T800 (Socket 940); przykład: MSI K8T Master 1-FAR (MS-9130)

 

Athlon 64:

VIA K8T800 (Socket 754); przykład: MSI 8KT Neo (MS-6702)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam ubaw jak czytam niektóre wypowiedzi jak się ludzie zachwycają Prescottem i P4 EE :D

 

genghis -> i co z tego, że P4EE jest w tej samej cenie. Powiedz mi gdzie go kupisz? :D

 

A co do Prescotta to zanosi się na to, że Intel powróci do swojej dawnej polityki cenowej - procek za cenę samochodu :D :D :D

 

Póki co A64 rządzi, ale to jest tylko działanie zaczepne, żeby zobaczyć co zrobi Intel, a on puścił tylko P4 EE, ktorego nawet nie można kupić ;). Jak wyjdzie Prescott to AMD będzie miało już przygotowaną produkcję A64 w 0,09um, więc znowu będzie walka łeb w łeb.

 

Słowem - nic się nie zmieni i wszelkie podniety jednym czy drugim prockiem są bezzasadne. Przecież tak zawsze było... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a oche odbiegne od tematu : Tak sobie ostatnio czytam ten serwis pclab.pl i powiem wam ze moze nie maja recenzji sprzetu na najwyzszym poziomie ale w polsce sa prawie najszybciej ze wszystkim i nawet chyba jako jedyni z portali technologii komputerowej mieli wyslannika na targach miedzynarodowych na drugim koncu swiata, taraz z tym prockiem test - bardzo ciekawe

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam ubaw jak czytam niektóre wypowiedzi jak się ludzie zachwycają Prescottem i P4 EE :D

 

genghis -> i co z tego, że P4EE jest w tej samej cenie. Powiedz mi gdzie go kupisz? :D

 

A co do Prescotta to zanosi się na to, że Intel powróci do swojej dawnej polityki cenowej - procek za cenę samochodu :D :D :D

 

Póki co A64 rządzi, ale to jest tylko działanie zaczepne, żeby zobaczyć co zrobi Intel, a on puścił tylko P4 EE, ktorego nawet nie można kupić ;). Jak wyjdzie Prescott to AMD będzie miało już przygotowaną produkcję A64 w 0,09um, więc znowu będzie walka łeb w łeb.

 

Słowem - nic się nie zmieni i wszelkie podniety jednym czy drugim prockiem są bezzasadne. Przecież tak zawsze było... :)

jedyną osobą która niezdrowo podnieciła się Prescottem jest Slayer

Zdecydowana większość niezdrowo podnieca się nowym Athlonem

 

co do nie możliwości kupienia P4 EE, a gdzie w Polsce mogłeś kupić np. 2 tygodnie temu A64 ? Poczekaj 1-2 tygodnie i będziesz miał możliwość kupic P4 EE.

Aco do cen A64 3200+ (2.0GHz) kosztuje ok 2700zł. No poza ewenementem promocji z płytą MSI dzie w zasadzie płytę dostajemy za darmo.

A64 FX tez u nas nie kupisz, pozatym jego cena będzie kosmiczna, nie wspominjąc o tym że jak pamiętam wymaga pamięci ECC. Powodzenia w szukaniu w polsce takich pamięci np PC3200+ nie wspominając o ich cenie.

 

wiec jakoś nie widzę super 40-50% różnic w cenie. co było do tej pory domeną AMD. Te czasy już się skończyły. AMD chcąc odnosić zyski nie tylko prestiżowe ale i finansowe musiało zmienić swoją politykę cenową.

 

P4 3.0 HT kosztuje też tyle samo ok 2700zł. P4 3.2 HT to 3200zł ale zaraz po pojwiemiu się sie w Polskich sklepach P4 3.2EE pozostałe intele polecą w dół z ceną a zwłaszcza P4 3.2 HT

 

Na rynku 32 bitowym odpowiedzią intela na A64 FX czy A64 jest pentium 4 EE i dobrze sobie radzi o czym swiadczą wyniki testów.

A wydajność w aplikacjach 64 bitowych to póki co możemy olać bo jak będziemy naprawdę korzystać z 64 bitów to obie firmy bedą miały w ofercie taki procesor i pewnie beda to i tak kolejne generacje procesorów a nie A64 FX czy Prescott.

 

A64 nie dlatego jest wydajny że jest 64 tylko że w stosunku do A XP poprawiono w nim wiele rzeczy. to samo będzie z przejściem P4 --> Prescott

 

Co do technologii 0,09 nm to dużo prędzej wejdzie do sprzedaży prescott niż AMD przejdzie ma 0,09 bo może to się uda AMD w drugiej połowie przyszłego roku.

 

i tak jak napisałem wyżej obie firmy w swowich topowych rozwiązaniach bedą stały na tym samym poziomie. W jednym teście wygra Intel w drugim AMD. nawet jak któryś firma bedzie miała najwydajniejszy procek to zaraz za nim bedzie procek konkurencji bo różnice beda minimalne.

A jeżeli chodzi o podniecanie się i nie zdrowe zachwycanie to przeważającej ilości dotyczą one procesora AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel napisal ze P4 EE jest znacznie wydajniejszy od presscot'a, poczytajcie tamte recki, gdzies to tam bylo napisane.

 

Ja nie mam watpliwosci kto teraz jest krolem. Jesli A64 wgniata wynikami na orb'ie P4 @ 4.4ghz to po prostu brak pytan...

 

Jak skoncze kaskadke (juz soon :>) to licze na to ze znajdzie sie dobra dusza ktora mi tego fx 51 pozyczy z mobo i grafa :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm.. zastawia mnie czy pamietacie ile kosztowalo Athlon XP 3000+ oraz Athlon 3200+ w dniu premiery ?

Byly drozsze od p4 (3.0 i 3.2) , krotko ale jednak drozsze :D Teraz te procki sa tansze i to znacznie od odpowienikow intela ;) Cena A64 jak na nowosc jest niska... slabszy p4 3,2 Ghz (ht) jest drozszy od a64+mobo no a ten proc intela jush troche na rynku jest ;)

 

Dla mnie AMD rulez :D

Na intela mnie nie stac :> i nic do nich nie mam.

I nie ma sensu wywolywac na forum wojny AMD vs. Intel , bo wydaje mi sie ze konkurencja miedzy nimi jest zdrowa, albo przynajmniej zdrowsza od tej na rynku kart graficznych :twisted:

 

Jak cos sux to napewno NVIDIA, za te zjebane fx'y oraz ATI -drogie, drogie i drogie wpizdu oraz kretactwa w nazewnictwie + polityka (nigdy sie nie doczekamy 9700 w rozsadnej cenie bo ich na rynku jush nie bedzie a w zamian bedzie kastrat r9900se z 4 potokami itd itp : patrz r9600 za r9500, r9200 etc).

Ponad 2 lata temu dalem za grafe 780 zeta (gf2pro), byla to wtedy 2 pod wzgledem wydajnosci karta na rynku. (Ultra byla szybsza ale jush nie byla produkowana, a geforce 3 (bez ti) okazaly sie slabsze od ultry).

Tera za cene zblizona trudno kupic najwydajniejsza grafike na rynku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel napisal ze P4 EE jest znacznie wydajniejszy od presscot'a, poczytajcie tamte recki, gdzies to tam bylo napisane.

 

Ja nie mam watpliwosci kto teraz jest krolem. Jesli A64 wgniata wynikami na orb'ie P4 @ 4.4ghz to po prostu brak pytan...

 

Jak skoncze kaskadke (juz soon :>) to licze na to ze znajdzie sie dobra dusza ktora mi tego fx 51 pozyczy z mobo i grafa :>

no zobaczymy czy prescoot tez bedzie w wersji obdarowanej dodatkowych keszem:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wyboru procka to ja osobiscie testuje przed zakupem

jak dziala program do ktorego potrzebuje wydajnosci

robie tak od czasu kiedy stwierdzilem ze pentium IV okazalo sie

wolniejsze od celerona 1200 tuala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prescotta jeszcze nie widać i tak naprawdę nie wiadomo kiedy się w pełni pokaże (tzn. będzie dostępny masowo). Poza tym myślę, ze Intel pusci dwie wersje - z dodatkowym keszem i bez. No i tu będzie problem, bo ta druga wersja będzie oczywiscie szybsza niz P4, ale nie sądzę by mogła kon<span style="color:red;">[ciach!]</span>ać z A64, a proc z wiekszym cache będzie kosztował... sporo.

Poza tym podtrzymuję swoją tezę, że AMD wejdzie z 0,09um mniej więcej równo z Intelem - wtedy zobaczymy co te proce potrafią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smutne. Niestety coraz rzadziej mam ochote zagladac do takich dyskusji poniewaz sa wysoce nieproduktywne ,ludzie obrzucaja sie miesem ,i gadaja BZDURY takie ze HEJ.

Taka mala propozycja dla ludzi o slabych nerwach ktorzy sa w stanie sie spuscic na widok krzemu:

ZANIM SIE NA JAKIS TEMAT WYPOWIECIE TO PRZEANALIZUJCIE TEMAT I DOWIEDZCIE SIE CZEGOS W TYM ZAKRESIE.

 

*.oczywiscie nie mowie o wszystkich ,ale zawsze tak bylo ze oszolomow najbardziej widac

 

*2, ktos tu gdzies pisal ze niemozna bylo dostac 2 tygodnie temu A64 oraz ze za taki interwal czasowy bedzie mozna dostac P4 EE.BŁĄD.

A 64 mialo premiere kilka dni temu i byly dostepne ODRAZU po premierze.P4 EE mialo premiere w ten sam dzien ,a do dostania bedzie za okolo 1.5-2 miesiace.To byl tak nagly atak ze strony intela ze DYSTRYBUTORZY sie dowiedzieli o nim kilka dni wczesniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raw[666]

 

Czyli ten oszołom to ja. :?: Tylko tak się składa że co niektórzy mogli już ponad 2 tygodnie temu kupić A64, bo data premiery AMD ma się nijak do dostepności.

 

To że dopiero 23 września odbyła się oficialna premiera to fakt. tyle że ta premiera była przenoszona tyle razy, od roku tyle szumu na temat tego procesora że niby ma zaraz być, a jakoś ciągle oficialnie go nie ma że czytanie kolejnych newsów o kolejnym przesunięcu daty premiery straciło już dawno temu sens. Ostatnia wersja mówiła o tym że oficjalnapremiera będzie 19 września i co z tego wyszło ??

 

premiera premierą a życie sobie

 

tym bardziej że w Japonii A64 3200+ dostępne są już w sprzedaży od 13 września. Nawet w Europejskich sklepach A64 pojawiły się w ofercie handlowej jeszcze przed 18 września. Wiec jakoś widzisz że samo AMD nie trzyma się tak kurczowo daty premiery.I sugerowanie się nią może być zwodne :wink:

 

 

A co się tyczy P4 EE to w zasadzie nie miał żadnej premiery, poprostu się pojawił mimo że nie było go na żadnych roadmapach Intela, I raczej nie zauważyłem aby intel oficialnie ogłosił nowy procesor. Jakoś nie ma żadnych newsów o oficialnej premierze, żadnych oficialnych informacji na stronach intela

 

Nawet na ostatnim IDF (Intel Developer Forum) który przecież odbył się kika dni temu Intel nic nie wspomniał o P4EE. natomiast zapowiedzieli że PRESCOTT w 90 nm wyjdzie zgodnie z teminem czyli jeszcze w tym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...