Skocz do zawartości
sadybiakos

Bezpieczny-overclock dla P IV 2.4 HT-P4P800-2x256HyperX

Rekomendowane odpowiedzi

mam taki zestaw od tygodnia

PIV2.4HT.P4P800.2x256HyperX.Ti4200MSI.Maxtor120serialATA.

Chciałbym cokolwiek zwiekszyć moc tego zestawu ale po dwóch

dniach przeglądania stron na "Tweak.pl"zgłupiałem zupełnie

mnożniki-dzielniki-napiecia-itp

prawie w każdym pośćie dotyczącym zbliżonego zestawu jest

opisany inny sposób ustawień w biośie

ja jestem zwykłym zjadaczem chleba i nie wyznaje sie jak

dla mnie na tej "czarnej magii overclockingu.

Czy ktoś z zaawansowanych forumowiczów mugłby mi podać

oczywiśćie krok po kroku (jestem bystry inaczej) jak należy

ustawić w biośie te wszystkie parametry aby troche zwiekszyć

osiagi kompa ale bezpiecznie żeby nic mi sie nie "ugotowało"

i żeby wystarczyły do tego standardowe wiatraki procesora i karty

bardzo bede zobowiązany za pomoc i zainteresowanie

panów overclockerów czy jak to sie mówi

z pozdrowieniami sadybiakos z sadyby :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oh cos czuje ze zaraz cie zlinczuja

 

prawda jest taka ze jak jestes nie w temacie i nie rozumiesz co o tych sprawach czytasz to lepiej sie za to nie bierz - nie wieadomo czy bedzies w stanie zdiagozowac niestabilnosc sytemu

 

posiedz tu troche poczytaj - z czasem zalapiesz - ja tez nie od razu rozroznialem o czym oni pisza :)

 

masz posx sprzeta nie musisz go chyba jeszcze krecic najpierw obwachaj o co w tym chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawde mówisz ale obawiam się że nawet jak bym siedział przez rok na tych stronach to i tak nie skumam do konca o co chodzi

mysle że jednak ktoś sie na demną zlituje i poswieci troche swojego cennego czasu na napisanie o to o co prosiłem przecież

dzielenie sie wiedzą jest radosne a nie tylko zgłebianie jej tajników do perfekcji.

pozdrawiam sadybiakos z sadyby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie słyszałem o takim p4 2.4 ghz 800 mhz który by nie poszedł bez problemu na 3 ghz, po to się kupuje tego procka:) przestaw szyne na 250 mhz, zmień dzielnik na 5:4, zablokuj szyne agp i pci i zapisz zmiany:)

jak masz dobrą zasiłke to pójdzie na 3.2 z lekko podniesionym napięciem do powiedzmy 1,6, ale jak się nie znasz zostań na 3 ghz

 

co do karty to podnoś zegar co 10 mhz i przeleć:-) karte 3dmarkiem by sprawdzić stabilność, spoko dojdziesz do 275, a jak będziesz miał farta to do 300, z lepszym chłodzeniem bez problemu

pamięć tak samo, do 570 nie powinno być problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci 400 mgz cl2

pieknie dziekuje za odpowiedzi ale jeszcze poprosze

o napisanie krok po kroku jak po kolei mam przestawiać te opcje w biosie w ktorych zakładkach i na koniec czym to sprawdzić i jaki powinien być winik.

Jeszcze raz wszystkim dziekuje za zainteresowanie

pozdrawiam sadybiakos z sadyby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak na twojej płycie nazywa się ta zakładka, ale powinna być pierwsza i będą tam ustawienia procka i tam wszystko zrobisz:)

przestawiasz ustawienia na users definy czy jakoś tak i teraz już możesz zmieniać ustawienia fsb, właściwie odrazu możesz je przestawić na 250 mhz

przy szynie 250 twoje pamięci pracowałyby przy 500 mhz więc trzeba przestawić dzielnik na 4:5 (pamięć/fsb) by pracowały normalnie na 400 mhz

podczas zwiększania fsb do 250 zwiększa się szyna pci i agp które normalnie pracuja na 33 i 66 mhz więc by temu zapobiec zablokuj ich taktowanie na 33 i 66 to się nazywa fixed czy jakoś tak (nie każda płyta ma taką opcje ale twoja chyba tak)

wychodzisz z zakładki wchodzisz do save end exit i y enter:)

komp się zrestartuje i powinieneś zobaczyć nowe ustawienia

 

puść np: hot cpu test przez 2h by sprawdzić czy się nie grzeje zbytnio i czy jest stabilny, potem 3dmarka01

 

wszystko powinno być ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiesz jak to zrobić, albo boisz się to skorzystaj z tego co zaproponował Asus. W Biosie wejdź sobie w zakładki:

Advanced - JumperFree Configuration - AI Overclock Tuner.

Tam do wyboru masz opcję:

- standard,

- manual,

- overclock 10 %,

- overclock 20 %,

- overclock 30 %.

Ten ostatni da Ci już ponad 3 GHz z Twojego proca, o resztę ustawień nie musisz się martwić, wszystko będziesz miał ustawione.

Jak liźniesz tego :D przejdziesz na opcję manual i wtedy...wszystko przed Tobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustawić na 20%

przy 30% wyswietlał mi że ustawienia sa failed

i nie załaczał

przy 20% mam 2880 na procesorze

ale nie wiem dlaczego nie chce wstać przy 30%

może powinienem zrobić coś z kartą graficzną w karcie we własciwosciach w MSI clock chyba można coś zmienić jak to trzeba zrobić i czy jest sens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko o czym piszemy masz w instrukcji (strona 4-14) i w biosie oczywiście. Tam (instr.) znajdziesz punkt 4.4 Advenced Menu, w biosie Advanced:

 

:arrow: :arrow: JumperFree Configuration (instr. 4.4.1) masz wszystko co potrzebne do podkręcania proca, AGP, RAM-u oraz napięć. Po kolei:

:arrow: AI Overclock Tuner - domyślnie ustawione na standard. Zmienisz tak jak napisałem w poprzednim poście albo ustawiasz na manual. Wtedy pokażą się dodatkowe opcje:

:arrow: CPU Ext. Frequency (MHz) - tutaj ustawiasz sobie FSB (podnosisz szynę proca) np. na 250 MHz,

:arrow: CPU ratio - zostawiasz na 12,

:arrow: DRAM frequency - tu możesz wybrać opcje:

- Auto - lepiej zmienić na dzielniki przecież po to są :D

- 400 MHz - co odpowiada dzielnikowi 1:1 i szynie 200 Mhz,

- 320 MHz - co odpowiada dzielnikowi 5:4 ustawiasz sobie np. przy szynie (FSB) 250 MHz (wtedy pamięci chodzą dalej na 400 MHz),

- 266 MHz - co odpowiada dzielnikowi 3:2 ustawiasz sobie np. przy szynie (FSB) 300 MHz (wtedy pamięci chodzą dalej na 400 MHz),

:arrow: AGP/PCI Frequency (MHz) - domyślnie masz Auto. Zmień sobie na [66.66/33.33],

:arrow: CPU VCore Voltage - czyli napięcie procesora. Domyślnie Auto możesz zmieniać i tu chyba każdy przyzna że bezpieczne napięcie dla PIV to nawet 1,6 V (domyślnie 1.525V). Pamiętaj, że wyższe napięcie to wyższa temp proca. Napięcie podnosisz, żeby proc mógł stabilnie pracować, żeby nie było zwisów podczas pracy systemu,

:arrow: DDR Reference Voltage - tu zmieniasz napięcie pamięci. Masz do wyboru 5 opcji. Podnosisz je by utrzymać stabilność, itp. to samo co przy napięciu proca (sprawdź jakie max. napięcie wytrzymają Twoje pamięci),

:arrow: AGP VDDQ Voltage - napięcie złącza AGP odpowiedzialnego za grafę. Domyślnie na Auto czyli 1,5 V. Czasem gdy 3dMark2001 SE nie chce przejść testu przy podkręconym procku, wystarczy podnieśc napięcie np. na 1,6 V i powinnno polecieć,

:arrow: Performance Mode - domyślnie na Auto. Opcja ta daje dodatkowe przyspieszenie pracy systemu. Możesz zmienić na Standard albo Turbo. Ta ostatnia przyśpiesza system i poprawia wyniki w 3dMark'u 2001 SE. Tyle, że tak osiągnięty wynik możesz zarejestrować, jednak nie opublikujesz,

 

:arrow: :arrow: CPU Configuration (instr. 4.4.2.)- konfiguracja proca tu włączasz sobie HT.

 

:arrow: :arrow: Chipset (instr. 4.4.3.) - tu interesują Cię dwie opcje:

:arrow: Configure DRAM Timiming by SPD - przełączasz na Disabled. Wtedy będziesz mógł ustawić timingi pamięci. Zobacz na parametry pamięci, będziesz wiedział jakie ustawić. Niższe timingi, to wyższa wydajność. Przy kręceniu czasem trzeba podnieść timingi, żeby system pracował stabilnie lub włączyć tą opcję na Enabled,

:arrow: Memory Acceleration Mode - to osławiony PAT. Tu ustaw na Enable.

 

To wszystko !!! Uff zajęło chyba ze 20 minut :D :D :D ale wiem jak sam długo szukałem, czytałem, pytałem, teraz mamy takie ABC.

Potem pozostaje cierpliwość...ale 3 GHz nie będzie problemem :!: :!: :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra powiem Ci jeszcze jakie miałem ja ustawienia kiedy podkręciłem proca na 3.18 GHz czyli FSB 265:

- CPU Ext. Frequency (MHz) - 265 MHz,

- DRAM frequency - 320 (jak nie będzie chciał wstać zmień na 266),

- AGP/PCI Frequency (MHz) - 66.66/33.33,

- CPU VCore Voltage - 1.575 V,

- DDR Reference Voltage - 2,75 V,

- AGP VDDQ Voltage - 1,60 V,

- Performance Mode - Auto.

 

- Configure DRAM Timiming by SPD - Disabled i 2-3-3-6

- Memory Acceleration Mode - Enable

 

Później podnosisz sobie FSB co 1-2 MHz i patrzysz czy komp wstaje. Mi max udało się pracować na FSB 267 MHz. Największy POST jaki widziałem to 3.25 (FSB 271 MHz), ale Windows się wieszał.

Jak Ci się zawiesi tak ładnie to masz 2 magiczne wyjścia:

- zworka, która resetuje CMOS i ustawienia Biosu (przydatna bestia),

- odczekaj chwilkę (ok. 30 sek) i spróbuj odpalić kompa. Jeśli dalej nie wstaje - patrz wyżej.

 

Ok masz wszystko podane na tacy. Skorzystasz albo nie. W każdym razie odbierasz sobie tą dziką przyjemność dochodzenia do wszystkiego samemu. Ale sam prosiłeś... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety przy twoich ustawieniach komp nie wstawał ale przy

słabszych timingach pamieci uzyskałem na CPU 3066

ale generalnie ustawiłem na razie na 20% i mam 2888

czy przy tej opcji można jeszcze reczne podnosić timingi pamięci

a i jeszcze jedno jak podkręcic tą karte bo mamy taką samą czy można ją podkręcać w tej zakładce we własciwosciach(MSIklock)

i jak to trzeba zrobić żeby uzyskać najlepsze wyniki.

A tak wogóle to fajny z ciebie facet ze tak mi dużo pomogłeś

wielkie dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafę możesz podkręcić na kilka sposobów. M.in. za pomocą aplikacji MSI podkręcasz rdzeń i pamięci. Jeśli podkręcisz za bardzo rdzeń pojawi się bodajże zwis grafy, natomiast przy zbyt mocnym podkręcaniu pamięci pojawią się artefakty, czyli zniekształcenia obrazu.

Możesz też podkręcać za pomocą PowerStripa, nVHard Page (tego też używam), albo w sterownikach kart graficznej. Żeby ustawić w sterach trzeba (nie pamiętam czy to nie jest od razu) wprowadzić dodatkowy klucz do rejestru lub użyć tego ostatniego programiku i uaktywnić dostąpne opcje.

Wcześniej fakt podkręcałem, za pomocą tego programiku MSI, który pokazywał napięcia, temp, taktowanie rdzenia i pamięci. Efekt ten sam.

 

Mi udało się podkręcic grafę z 250/513 na 285/585 i tylko tyle. Nie którym udało się troszkę więcej. Zależy od egzemplarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko !!! Uff zajęło chyba ze 20 minut  :D  :D  :D  ale wiem jak sam długo szukałem, czytałem, pytałem, teraz mamy takie ABC.

Potem pozostaje cierpliwość...ale 3 GHz nie będzie problemem  :!:  :!:  :!:

W przyszlym tygodniu powinienem miec plyte ASUS P4P800 Delux, PIV 2,4 GHz dlatego tez dziekuje za tak jasne przedstawienie mozliwosci konfiguracji biosu plyty glownej.

I wiem odrazu kogo pytac w razie problemow :D

 

PS. Swoja droga przegladajac fora w sieci zawierajace w temacie P4P800 pierwszy raz zetknalem sie z tak dobrym opisem. Dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na parametry pamięci, będziesz wiedział jakie ustawić.

Świetna robota, ale jest tam jeden parametr "DRAM Burst Length" [4 Clocks] lub [8 Clocks], którego nie mogę dopasować do żadnej informacji z kości (2-3-3-6 i tajemnicze 1) :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...