Skocz do zawartości
Pamir

celeron 300A+radiator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam w domu postawiony router na celeronie 300A i zamierzam ograniczyc halas z tego kompa. Chcialbym zrezygnowac z coolera a na procu zostawic tylko radiator. Jak myslicie czy procek takie cos wytrzyma? Obciazenie srednie nie przekracza 10%. Wiem najlepiej bylo by sprawdzic temp ale nie wiem jak odczytac dane z czujnika na plycie pod shelem w linuksie.? Mam jeszcze mozliwosc wyniesienia go do pomieszczenia gdzie halas nie odgrywa zadnej roli ale w zimie tam jest czasami nawet -20.... Co lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem celka 333 na płycie z chipem BXcel (tani shit) o kompach miałem wtedy małe pojęcie. Na celku niziutki radiatorek (obecnie pocięty na pamiątkach GF2Ti) i standardowy wiatraczek taki jak obecne na GPU. Proc nie był kręcony. Z czasem wiatraczek się zatarł to go zdjąłem... A proc działał dalej miał temp. rzędu 70*!!! i działał tak kilka tygodni. Myślę że jak kupisz dobry radiator, miedziany, gęsto użebrowany i wysoki, procek spokojnie się nie spali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez przesady solidny radiator i moze jechac bez wentyla

 

albo daj na niego zapogiegawczo maly wentyl na 5V i styknie nawet jak seti odpalisz

 

gorzej bedzie wyciszyc zasilacz ale tam tez mozna przestawic wentyl na 5V (sprawdz tylko czy sie na takim napieciu wiatrak kreci)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wylacze wentyl na moim p2 333 (kurde podpis musze zmienic ;) ) to podczas pisania na forum +jakies mp3 to temp nie jest wieksza niz 45*C

radiator to ktorys z titanow alu za 50zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... 

Mam w domu postawiony router na celeronie 300A i zamierzam ograniczyc halas z tego kompa. Chcialbym zrezygnowac z coolera a na procu zostawic tylko radiator. Jak myslicie czy procek takie cos wytrzyma? ...

zalezy jak duzy radiator :?:

 

Intel sprzedawal Celki 300A tez z samym radiatorem

 

ogolnie - na prockach wydzielajacych max okolo 27W ciepla radiator jest OK

 

przyklad

Dołączona grafika

 

cos takiego bylo stosowane w PIII do 933 (27W) a Twoj proc wydziela gora 18W - a zeby bylo smiesznie w same radiatory byly tez wyposazone PIII z rodzny Katmai z zewnetrzna pamiecia Cache 2 poziomu (na pewno 450 i chyba 500)

 

PS na zdjeciu jest wlasnie cos z PII lub PIII Katmai - pod wcieciem (po prawej) w radiatorze widac wlasnie kawalek tej zewnetrznej pamieci Cache L2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za odpowiedz, jak bede mial czas to troche pokombinuje z tymi radiatorami ale przydal by sie jeszcze odczyt temperatury z plyty (Aopen AX6BC)..... NIkt nie wie jak to zrobic pod linuksem? NIestety nie mam szans na zainstalowania tam wina i monitora temp:((

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a musisz to koniecznie droga programowa zczytywac :?:

 

moze jakis elektroniczny modul do odczytu temp.

niektore (drozsze) maja nawet funkcje alarmu ktory zaczyna piszczec po przekroczeniu "zaprogramowanej" temp.

 

najprostszy mozesz zrobic z termometru samochodowego - za jakies 35 zl kupisz w markecie taki z temp. max. w okolicach 70*C (bo tansze maja max. do 50*C) - bylo o tym pare razy na forum :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli mam Pentium 2 w takim smoliście czarnym pudełku? Musi być wiatraczek? Bo ma teraz około 60*C, czasem nieco więcej. Doktorze, czy to bardzo zły objaw?

I jeszcze jedno głupie pytanie - a jakbym wydłubał procesor z tego pudełka i założył nań sam radiator, jeno cokolwiek słuszniejszy? Zaliż przeżyje on takie obrzezanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem przelotem cefalona 333 z wielkim seryjnym radiatorem i muszę powiedzieć, że pomiar organolwptyczny wskazywał na bardzo wysoką temperaturę podczas normalnej pracy (nie granie).

teraz ten radiator mam pocięty na pamięci grafy. znacznie lepiej chłodziłśrednej wielkości radiator z wentylem, nawet słabej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zalozysz duzy radiatorek bedzie spoko, jestem jednak sklonniejszy do rozwiazan bardziej wietrzonych sou polece slizgowy 80mm wentylek na 5-7v ... to taka gwarancja niezawodnosci :-) co do temp jest taki niezawodny miernik pod linuxa i nie tylko polecam palec wskazujacy prawej dloni ;-) jak nie bedziesz mial odbitych finow na opuszce znaczy ze celkowi nie jest za goraco :lol:

 

Pozdrawiam 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...