Skocz do zawartości
Megabyte

Programiści na tweak.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć ilu z was pisze programy. Pochwalcie się swoimi wyczynami, napiszcie też od jak dawna i w czym piszecie.

 

Ja swoją przygodę z programowaniem zacząłem niecałe 4 lata temu, na początku bawiłem się w Pascalu ale już od jakichś 2 lat pisze programy w C++, tzn uczę się pisać.

 

Przy okazji chciałem się was zapytać czy macie pomysł na pewien algorytm. Zrobiłem sobie programik i jest w nim taka procedura, która generuje różne kombinacje(wyrażając się dokładnie po matematycznemu chodzi tutaj o wariacje) liczb i na podstawie tych liczb oblicza pewną wartość. Często się zdarza że zostanie wygenerowanych kilka takich samych kombinacji liczb i wtedy niepotrzebnie kilka razy przeprowadzane są te same obliczenia. Pomyślałem sobie że dobrze by było sprawdzać czy taka kombinacja już była, a jeżeli nie to kontynuować obliczenia. Jednak ilość kombinacji sprawia, że wymyślenie poprawnego a zarazem szybkiego algorytmu nie jest takie proste. Słowo kombinacja w tym kontekście oznacza ciąg liczb naturalnych z przedziału <1, n> gdzie n<2000!!! Jeden ciąg może zawierać od 1 do n liczb. W jednym ciągu nie może powtórzyć się ta sama liczba. Program nigdy nie wygeneruje dwóch takich ciągów żeby liczb były ustawione w tej samej kolejności za to często się zdarza, że zostanie wygenerowanych kilka ciągów różniących się tylko kolejnością liczb należących do tych ciągów. Końcowy wynik jednak nie zależy od kolejności liczb w ciągu, dlatego przeprowadzanie dalszych obliczeń jest zbędne. Program w zależności od danych generuje różną ilość kombinacji, w najgorszym przypadku ponad 10000000!!!. Jest parę rzeczy, które mogą nieco ułatwić sprawę:

1.Każde dwa ciągi, które były wygenerowane jeden zaraz po drugim częściowo składają się z tych samych liczb. Jeżeli jeden składa się z k liczb a drugi z n liczb to mają k-1 wspólnych liczb w przypadku gdy k<=n i n-1 wspólnych liczb gdy n<k.

2. Im dana liczba jest mniejsza to tym częściej pojawia się w wygenerowanych ciągach.

3. Jak już pisałem wcześniej ciągi mogą składać się od 1 do n liczb. W rzeczywistości rzadko się zdarza żeby ciągi miały długość większą niż 3n/10. Nie wolno jednak zakładać że rzeczywiście tak będzie i algorytm powinien działać poprawnie jeżeli ciąg będzie się składał z n liczb. n to liczba naturalna mniejsza od 2000. n obliczane jest zaraz na początku, i dopóki nie zostaną wygenerowane wszystkie kombinacje n jest zawsze takie same.

 

Może ktoś z was miał podobny problem i pochwali się jak sobie z tym poradził. Swoją drogą fajne sobie zadanie wymyśliłem, na olimpiadę informatyczną by się nadawało:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korzystasz z funkcji random tudziez podobnych z bibliotek standardowych? slyszalem ze ten generator pseudolosowy jest nie za fajny... sprobuj poszukac w necie jakiegos lepszego... moze na jakichs stronach z kryptografia...

Ciągi generowane przez program nie są przypadkowe. Dany ciąg jest obliczany na podstawie początkowych danych i poprzedniego ciągu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wyczynami nie bo jak programuje to dla zabawy. Co prawda wypuscilem wersje beta programu do rozmow w LANie ale BETE ;) Drugi niedawno zrobiony w wersji FINAL byl na oprogramowaniu... A pisze programy w Delphi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja programuje od małego :P Pierw to był Basic na Commodore 64. Potem C, C++ na PC. Ostatnio w szkole ucze sie TP. Poza tym poznałem troche jeszcze języków skryptowych: php, javascript i actionscript. Najbardziej jednak znam sie oczywiście na C, C++.

Tutaj są moje jakieś bardzo stare projekty - jak kogoś to ciekawi. :wink:

Aktualnie powoli przygotowuje się do tworzenia pewnej gry strategicznej. I tu prośba z mojej strony: mam scenariusz, grafików, muzyka itp - ja sam tworze program - niestety jednak nie jestem dobry w tworzeniu AI przeciwnika.. Jeżeli ktoś czuje się w tym dobrze a chce zrobić fajną gierke to niech napisze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja jak musze to w TP7 :? nie lubie tego cholera :?, no i VB ale ktoś ostatnio pisał chyba Paranoik, że to nie jest język programowania.

 

Ech ta klasa informatyczna :P.

Primo- TP70 - wspolczucia. Ale jak sie nauczysz w tym, to i C bedzie proste.

 

Duo. Ktokolwiek kto pisal ze VB to nie jezyk programowania: To wytlumacz mi co to jest VB, jezeli nie jest jezykiem programowania?

Czyzby to byl jakis nowy stop wanadu z borem?

A moze model jakiegos samochodu?

Nie?! No to mnie oswiec. Bo za napisanie na kolokwium ze VB to nie jezyk programowania moglbys w najlepszym wypadku zostac wysmiany przez wykladowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja programuje od małego :P Pierw to był Basic na Commodore 64. Potem C, C++ na PC. Ostatnio w szkole ucze sie TP. Poza tym poznałem troche jeszcze języków skryptowych: php, javascript i actionscript. Najbardziej jednak znam sie oczywiście na C, C++.

Tutaj są moje jakieś bardzo stare projekty - jak kogoś to ciekawi. :wink:

Aktualnie powoli przygotowuje się do tworzenia pewnej gry strategicznej. I tu prośba z mojej strony: mam scenariusz, grafików, muzyka itp - ja sam tworze program - niestety jednak nie jestem dobry w tworzeniu AI przeciwnika.. Jeżeli ktoś czuje się w tym dobrze a chce zrobić fajną gierke to niech napisze :P

Na czym polegać ma ta gierka? Bo właśnie teraz troche się bawie z AI.

 

Szkoda że nikt nie był mi w stanie pomóc na szczęście wpadłem na pomysł i już wiem jak zrobić ten algorytm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja programuje od małego :P Pierw to był Basic na Commodore 64. Potem C, C++ na PC. Ostatnio w szkole ucze sie TP. Poza tym poznałem troche jeszcze języków skryptowych: php, javascript i actionscript. Najbardziej jednak znam sie oczywiście na C, C++.

Tutaj są moje jakieś bardzo stare projekty - jak kogoś to ciekawi. :wink:

Aktualnie powoli przygotowuje się do tworzenia pewnej gry strategicznej. I tu prośba z mojej strony: mam scenariusz, grafików, muzyka itp - ja sam tworze program - niestety jednak nie jestem dobry w tworzeniu AI przeciwnika.. Jeżeli ktoś czuje się w tym dobrze a chce zrobić fajną gierke to niech napisze :P

Na czym polegać ma ta gierka? Bo właśnie teraz troche się bawie z AI.

 

Szkoda że nikt nie był mi w stanie pomóc na szczęście wpadłem na pomysł i już wiem jak zrobić ten algorytm.

Gra to strategia czasu rzeczywistego dziejąca się dawno temu :P

Głównie będziemy się opierać o dużą dawke humoru - bo takich gier brakuje chyba na rynku :wink:

Jak potrzeba Ci więcej informacji to wal na priv albo GG: 2535488 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VB,PHP,HTML,CSS,MYSQL  :wink:. Jeszcze musze sie nauczyc dokladnie C i Pascala...do matury sie przyda :twisted:

o tym zeby html, css i mysql byly jezykami programowania to pierwsze slysze...

Przeczytaj sobie znaczenie slowa html oraz sql to zobaczysz czy nie ma tam slowa jezyk. Html jest jezykiem programowania aplikacji internetowych wiec nie wiem w czym masz problem? SQL - strukturalny jezyk zapytan. Jak bys nazwal znajomosc html, css, sql ? Wg. Ciebie programowanie to tylko zwykle aplikacje? Temat jest: programisci na tweak.pl wiec co? Ci co pisza w HTML'u, CSS, SQL to co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aRoo"]

Duo. Ktokolwiek kto pisal ze VB to nie jezyk programowania: To wytlumacz mi co to jest VB, jezeli nie jest jezykiem programowania?

Czyzby to byl jakis nowy stop wanadu z borem?

A moze model jakiegos samochodu?

Nie?! No to mnie oswiec. Bo za napisanie na kolokwium ze VB to nie jezyk programowania moglbys w najlepszym wypadku zostac wysmiany przez wykladowce.

Pamiętaj to nie ja to napisałem! :), Ja tylko powtórzyłem. Paranoik to ten moderator :D, gadaj z nim :D. W jakimś ostatnim topicu wypiowiadał się, że VB to nie jest język programowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie znaczenie slowa html oraz sql to zobaczysz czy nie ma tam slowa jezyk. Html jest jezykiem programowania aplikacji internetowych wiec nie wiem w czym masz problem?

Niet... HTML to jezyk znacznikow (HyperText Markup Language)

SQL - strukturalny jezyk zapytan.

Masz racje, jezyk zapytan, nie jezyk programowania.

Ci co pisza w HTML'u, CSS, SQL to co?

webmasterzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy można to nazwać programowaniem ale od doprego 0,5 roku bawie się w 3ds max 5 jak narazie zrobiłem kilkanaście prostych animacji i obrazków czyli nic nadzwyczajnego :P teraz mam zamiar zrobić jakąś kilku minutową animacje ale nie wiem czy mi wyjdzie :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja programuje od małego :P Pierw to był Basic na Commodore 64. Potem C, C++ na PC. Ostatnio w szkole ucze sie TP. Poza tym poznałem troche jeszcze języków skryptowych: php, javascript i actionscript. Najbardziej jednak znam sie oczywiście na C, C++.

Tutaj są moje jakieś bardzo stare projekty - jak kogoś to ciekawi. :wink:

Aktualnie powoli przygotowuje się do tworzenia pewnej gry strategicznej. I tu prośba z mojej strony: mam scenariusz, grafików, muzyka itp - ja sam tworze program - niestety jednak nie jestem dobry w tworzeniu AI przeciwnika.. Jeżeli ktoś czuje się w tym dobrze a chce zrobić fajną gierke to niech napisze :P

Basic - to było coś ;)

PRINT "Wpisz imie"

INPUT A$

PRINT "Nazywasz się"+A$+" ;)"

 

Moj najwiekszy projekt (NIE MIALEM NAPEDU DYSKIETEK tylko kasetki to z plikow nie mogl korzystac) to KSIAZKA ADRESOWA (15 nazwisk ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyhy no to było wielkie :wink:

Trzeba też pamiętać że wszystkie linie miały swoje numery :D np:

10 print "coś tam"

20 ...

itp :D

Pamiętam jak za młodych czasów męczyłem się z obsługą duszków (kto programował to wie o co chodzi) albo z komponowaniem melodyjek do programów (dźwięk byl the best hyhy)

BTW. mam domciu jeszcze gdzieś commodorka 64 - kiedyś musze go wygrzebać z szafy i powrócić choć na chwile do dawnych czasów:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie znaczenie slowa html oraz sql to zobaczysz czy nie ma tam slowa jezyk. Html jest jezykiem programowania aplikacji internetowych wiec nie wiem w czym masz problem?

Niet... HTML to jezyk znacznikow (HyperText Markup Language)

SQL - strukturalny jezyk zapytan.

Masz racje, jezyk zapytan, nie jezyk programowania.

Ci co pisza w HTML'u, CSS, SQL to co?

webmasterzy
No to FiDO mamy roznice w rozumieniu slowa "programowanie", sorry ale dla mnie webmasterzy to poniekad tez programisci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to FiDO mamy roznice w rozumieniu slowa "programowanie", sorry ale dla mnie webmasterzy to poniekad tez programisci.

Nie musisz przepraszac, ja na tym nie ucierpie :D

 

Pozatym nie mozna zrobic czegos w SQLu korzystajac tylko z html i css, do tego trzeba juz np. php/asp itp. a te juz mozna nazwac jezykami programowania.

 

ps. http://wiem.onet.pl/wiem/00e957.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie znaczenie slowa html oraz sql to zobaczysz czy nie ma tam slowa jezyk. Html jest jezykiem programowania aplikacji internetowych wiec nie wiem w czym masz problem? SQL - strukturalny jezyk zapytan. Jak bys nazwal znajomosc html, css, sql ? Wg. Ciebie programowanie to tylko zwykle aplikacje? Temat jest: programisci na tweak.pl wiec co? Ci co pisza w HTML'u, CSS, SQL to co?

1. temat jest o programistach. html, sql i css to nie sa jezyki programowania. (pomimo iz w nazwie html i sql wystepuje slowo "jezyk")

2. samym html'em aplikacji webowej nie stworzysz. to tylko jezyk opisu strony. nic ponadto. jesli chcesz programowac uzyjesz js, javy, php lub cgi.

3. sql - to tez jezyk ale o programowaniu w nim raczej nie ma mowy. oczywiscie mozna opisywac reakcje na pewne zdazenia (np oracle ma to dosc dobrze rozbudowane) ale wciaz NIE jest to jezyk programowania.

4. znajomosc tychze jak juz to dobrze fido napisal posiadaja webmasterzy. co moze ale niekoniecznie musi pokrywac sie z umiejetnosciami programisty

 

ogolnie z niczym nie mam problemu. nie rozumiem twojej agresji. po prostu chcialem skorygowac niescislosc :wink:

jesli chcesz podyskutowac to zapraszam. siedze w tym fachu i kapke sie orientuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...