Skocz do zawartości
Puffy

Wojsko wojsko wojsko

Rekomendowane odpowiedzi

Myslicie, ze powracajaca choroba wrzodowa zoladka i dwunastnicy moze wplynac na zmiane przyznanej kategorii ?

 

Jestem pod stala kontrolna specjalisty, musze miec odpowiednia diete i eliminowac stresy.

 

Zadna z tych 3 rzeczy w armi nie zostanie zapewniona, wrecz na odwrot....

 

Jeszcze nie dostalem wezwania ale wolal bym nie czekac tylko ponownie stanac przed komisja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :)

Dzisiaj poczyniłem pierwszy krok w kierunku odwołania sie od decyzji komisji.

Poszedłem do lekarza który odm 1997 do 2002 roku leczył mnie na astme. Dostałem od niego swoja karte zdrowia i skierowanie na spirometrię.

I teraz pytanie:

Czy to badanie mozna oszukac?

Ile osób je wykonuje?

Jak dogadac sie z lekarzem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badania nie da sie oszukać jak jest nieprawidłowe wykonuje je sie jeszcze raz.

Zależy u mnie gdzie się leczę robi to lekarz , a i tak komisja wojskowa wyśle Cię do swojego lekarza na to samo badanie , ja byłem w szpitalu wojskowym na nim. Wiec nie ma szans na oszukanie i dogadanie sie tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość teat

Ja napisze cos od siebie co do wojska, moj brat z 5 mies temu skonczył 18lat i jakos pare dni temu mu przysłali zaproszenie na kontrole :wink: i mam pytanie, czy wezma go do wojska gdy przeszedł operacja na serce(10 lat temu) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPIROMETRIA

 

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Badanie polega na pomiarze objętości powietrza przesuwającego się z lub do układu oddechowego podczas oddychania (cyklu oddechowego). Pomiary spirometryczne uzyskiwane są za pomocą specjalnych aparatów (spirometrów, spirografów) połączonych zwykle z komputerem i dostarczają danych diagnostycznych o ilości oraz stanie czynnościowym miąższu płucnego. W celu oceny ilości czynnego miąższu w każdym płucu z osobna, lub nawet w poszczególnych płatach płuc, wykonuje się niekiedy pomiary za pomocą bronchospirometru. Do tego rodzaju badania spirometrycznego używa się odpowiednich cewników wprowadzanych do poszczegól-nych oskrzeli, które odseparowują powietrze oddechowe z jednego płuca czy płata płucnego. Niekiedy badanie spirometryczne uzupełnia się próbami wysiłkowymi lub farmakologicznymi. Badanie wysiłkowe wykonuje się za pomocą ergometru rowerowego lub ruchomej bieżni. Próby farmakologiczne polegają na wykonaniu pomiarów spirometrycznych po podaniu leków w aerozolu, które kurczą lub rozszerzają oskrzela; umożliwia to ocenę wrażliwości błony mięśniowej oskrzeli na poszczególne leki. Można także stosować "testy prowokacyjne", polegające na podaniu inhalacyjnie podejrzanego alergenu (substancji prowokującej napad astmatyczny) i spirometryczną rejestrację przebiegu ewentualnego ataku astmatycznego.

 

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Badanie służy ocenie wydolności oddechowej człowieka. Badanie spirometryczne ma określić pojemność zawartych w płucach gazów i dać informację o sprawności wentylacyjnej układu oddechowego. Ma ono także za zadanie określenie szybkości i objętości wymiany gazowej w płucach.

Połączenie badania z próbą wysiłkową pozwala ocenić wydolność zarówno oddechową, jak i krążeniową. Badanie to wykonuje się u ludzi ze schorzeniami oddechowo-krążeniowymi, ale również celem dokonania ekspertyzy w zawodowych chorobach płuc. Wykonanie próby u ludzi zdrowych może być użyteczne w ocenie ich przydatności do pracy w określonych zawodach, lub uprawiania sportów.

Połączenie badania spirometrycznego z próbą farmakologiczną pomocne jest w ustaleniu rozpoznania choroby, np. u większości chorych na astmę oskrzelową występuje nadwrażliwość na leki wywołujące skurcz oskrzeli. Badanie to umożliwia również dobór odpowiedniego leku przy astmie napadowej lub stałej (przewlekłe zapalenie oskrzeli).

Spirometryczna próba prowokacyjna z domniemanym alergenem dostarcza dowodów określających, które substancje są odpowiedzialne za objawy chorobowe dróg oddechowych (patrz dodatkowo: "Testy ekspozycyjne" w dziale "Badania w alergologii").

 

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

 

* Choroby układu oddechowego.

* Operacje na miąższu płucnym.

* Monitorowanie leczenia chorób płuc.

 

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Nie ma specjalnych zaleceń. Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań.

OPIS BADANIA

W czasie badania pacjent oddycha poprzez ustnik połączony specjalną rurką z aparatem spirometrycznym (ryc. 13-1). Często pacjentowi zakłada się odpowiedni zacisk na nos, który zapewnia, że powietrze oddechowe w całości przechodzi przez ustnik. Przed przystąpieniem do właściwych pomiarów spirometrycznych chory powinien wykonać kilka głębokich oddechów. Kolejna czynność to wzięcie bardzo głębokiego wdechu i po przyłożeniu szczelnie ustnika do ust, jak najszybsze wydmuchnięcie do aparatu całego zapasu powietrza zawartego w płucach. Dalsze ruchy oddechowe wykonywane są zgodnie z poleceniami osoby wykonującej badanie.

W czasie wykonywania pomiarów na ekranie monitora spirografu wyświetlają się wartości poszczególnych parametrów, m.in. VC - pojemność życiowa, FEV - nasilona objętość wydechowa pierwszosekundowa. Pierwsza z nich obrazuje pojemność płuc w czasie głębokiego wdechu, druga - objętość powietrza wydychanego w czasie maksymalnie nasilonego i szybkiego wydechu (obie te wartości obrazują pośrednio możliwości adaptacji oddechowej chorego po usunięciu płuca). W badaniu bronchospirometrycznym właściwe pomiary spirometryczne są poprzedzone bronchoskopią (patrz "Bronchoskopia"). Próbę wysiłkową przeprowadza się wykonując pomiary u pacjenta w ruchu na ergometrze rowerowym lub ruchomej bieżni. W próbie farmakologicznej badany przyjmuje poprzez wdychanie (wziewnie) lek, w próbie prowokacyjnej domniemany alergen, a następnie wykonuje się pomiary spirometryczne.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z podaniem wartości liczbowych badanych parametrów, niekiedy z dołączonymi wykresami.

Badanie trwa zwykle kilka minut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj na wysiłkowym oszukać ;p

Nie ma takiej opcji , po za tym zrobi Ci ja teraz , potem na komisji wojskowej , ich lekarza i jeśli będą duże niezgodność to będzie się tego czepiał i powtarzał badanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stalo sie, dostalem upragniona kat. D :D Z powodu skrzywienia kregoslupa - skolioza. Koles na komisji spytal sie jeszcze orientacyjnie, czy chce isc do wojska, bo gdybym chcial, to bym dostal A normalnie. Ale jest jak jest i jestem calkowicie zadowolony. Mam tylko nadzieje ze niebede mial zadnych problemów z tego powodu w przyszlosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stalo sie, dostalem upragniona kat. D :D Z powodu skrzywienia kregoslupa - skolioza.

ja dostalem z tym A :F

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja was tu troche nie rozumiem, chcecie mieć D i niżej, cieszycie się że macie te skrzywienia itp? :blink: Bo ja nie. No niby mam krótkowzroczność, skrzywienie kregosłupa też i płaskostopie (OMG) a momo to dostałem kat. A bo wszystko to nie szkodzi ustrojowi czy jakoś tak. No i jestem przeznaczony na 3 mies. przeszkolenie, zresztą mi to zwisa moge iść :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

omg rybek, jak ty potrafisz stac pionowo :D

normalnie :] tej skoliozy normalnie nie widac (dlatego moze mi nikt nie wiezyl ze jestem krzywy od podstawowki :D), dopiero przy chodzeniu jest ciezej, bo przez to mam minimalnie jedna noge i reke krotsza, ale tego praktycznie tez nie widac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak urośniesz będzie widać :P

 

Ja mam A (a też mam skolioze, choć może już nie mam, ale kiedyś miałem z 6 czy 7 lat temu, teraz to już nie wiem, moze mi sie naprostowało) i mnie ścigają żebym im zaświadczenie o nauce przyniósł, trza będzie to zrobić bo mnie jeszcze do armi wcielą :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ta dzisiejsza mlodziez schorowana, łoo jezu kto nas bedzie bronil jak nasz kraj najada :D

 

No jak to kto, Nato :D a w bardziej futurystycznej wersji to Irak :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...