Skocz do zawartości
Puffy

Wojsko wojsko wojsko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest taka sprawa, właśnie zakończyłem edukacje i oczywiście dostałem wezwanie do WKU na początek lipca o stawiennictwo wraz z świadectwem ukończenia szkoły

 

i moje pytanie jest takie: co muszę im dostarczyć w tym terminie żeby nie dostać pocztą karabinu? :E

 

jeszcze nie znalazłem coś do edukowania się, w tym momencie wystarczy, że im powiem o planowanych np studiach i dostarczę odpowiedni świstek, że złożyłem podanie powiedzmy w sierpniu

 

czy muszę to inaczej załatwić?

 

ktoś wspomniał, że można otrzymać odroczenia na czasu początku roku studenckiego , nie będą robić problemów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jest taka sprawa, właśnie zakończyłem edukacje i oczywiście dostałem wezwanie do WKU na początek lipca o stawiennictwo wraz z świadectwem ukończenia szkoły

 

i moje pytanie jest takie: co muszę im dostarczyć w tym terminie żeby nie dostać pocztą karabinu? :E

 

jeszcze nie znalazłem coś do edukowania się, w tym momencie wystarczy, że im powiem o planowanych np studiach i dostarczę odpowiedni świstek, że złożyłem podanie powiedzmy w sierpniu

 

czy muszę to inaczej załatwić?

 

ktoś wspomniał, że można otrzymać odroczenia na czasu początku roku studenckiego , nie będą robić problemów?

Nie powinni robić problemu. Powiesz im, że chcesz studiować i tyle. Zaraz po Liceum Ciebie raczej nie wezmą. No chyba, że do końca października nie będziesz nigdzie studiował, to wtedy jest ryzyko. Zwłaszcza, że to ostatni pobór. Ja tam mam nadzieję że dadzą mi spokój, ale spodziewam się biletu na dniach. Chociaż i tak do żadnego wojska nie mam zamiaru iść :)

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinni robić problemu. Powiesz im, że chcesz studiować i tyle. Zaraz po Liceum Ciebie raczej nie wezmą. No chyba, że do końca października nie będziesz nigdzie studiował, to wtedy jest ryzyko. Zwłaszcza, że to ostatni pobór. Ja tam mam nadzieję że dadzą mi spokój, ale spodziewam się biletu na dniach. Chociaż i tak do żadnego wojska mam zamiaru iść :)

liceum to skończyłem już kiedyś, teraz mam 21 lat

 

jakiś świstek będą musiał im dostarczyć tylko wolałbym mieć pewność czy muszę go załatwić w tydzień czy 2 miesiące xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinni robić problemu. Powiesz im, że chcesz studiować i tyle. Zaraz po Liceum Ciebie raczej nie wezmą. No chyba, że do końca października nie będziesz nigdzie studiował, to wtedy jest ryzyko. Zwłaszcza, że to ostatni pobór. Ja tam mam nadzieję że dadzą mi spokój, ale spodziewam się biletu na dniach. Chociaż i tak do żadnego wojska nie mam zamiaru iść :)

Ostatni pobór to był na początku roku teraz to może być co najwyżej ostatnie wcielenie ;]

 

A problem będą robić na pewno chyba, że jakimś cudem trafisz w WKU na kogoś normalnego ale na to bym nie liczył, od razu ostrzegam, że nie obchodzi ich co ty będziesz robił za kilka miesięcy tylko co robisz teraz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam nadzieję że dadzą mi spokój, ale spodziewam się biletu na dniach. Chociaż i tak do żadnego wojska nie mam zamiaru iść :)

niestety teraz każdy może się spodziewać, wysyłają polecone jak na sraczke... do kilku moich znajomych już dotarły mimo że niedawno pokończyli szkoły średnie [mam na myśli normalny tryb nauki]... Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety teraz każdy może się spodziewać, wysyłają polecone jak na sraczke... do kilku moich znajomych już dotarły mimo że niedawno pokończyli szkoły średnie [mam na myśli normalny tryb nauki]...

To żeś mi teraz stracha narobił :unsure: Trzeba się chyba będzie na szybko do jakiegoś Żaka czy innego Cosinusa zapisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cosinus nie pomoże...kumpel zrezygnował na początku drugiego semestru ze studiów, przysłali bilet - wysłał im papier potwierdzający poprawę matury (wcześniej to wystarczało podobno) - dwa tygodnie później kolejny bilet - zapisał się do Cosinusa...w piątek ma przysięgę :/

 

też się zastanawiałem jak to będzie bo zrezygnowałem ze studiów, ale babka w sekretariacie powiedziała, że papiery do wku będą wysyłać dopiero we wrześniu a wtedy będę już znowu studentem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cosinus nie pomoże...kumpel zrezygnował na początku drugiego semestru ze studiów, przysłali bilet - wysłał im papier potwierdzający poprawę matury (wcześniej to wystarczało podobno) - dwa tygodnie później kolejny bilet - zapisał się do Cosinusa...w piątek ma przysięgę :/

 

też się zastanawiałem jak to będzie bo zrezygnowałem ze studiów, ale babka w sekretariacie powiedziała, że papiery do wku będą wysyłać dopiero we wrześniu a wtedy będę już znowu studentem...

Z tym cosinusem to jest tak, ze oni daja zaswiadczenia do WKU, ale ponoc oni potem sprawdzaja obecnosc na zjazdach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, skoro jesteśmy przy takich "szkołach"...;]

Jeżeli pisząc odroczenie wyłgałem się chęcią kontynuowania nauki na studiach, to wywinę się szkołą policealną?

Bo w zasadzie kazali mi przynieść indeks w październiku, a studiów to mi się tak średnio chce ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, skoro jesteśmy przy takich "szkołach"...;]

Jeżeli pisząc odroczenie wyłgałem się chęcią kontynuowania nauki na studiach, to wywinę się szkołą policealną?

Bo w zasadzie kazali mi przynieść indeks w październiku, a studiów to mi się tak średnio chce ;]

A ktos powiedzial ze musisz robic cos na tych studiach? Jak masz mozliwosc sie zapisac i pewnie sie dostac, to dzialsz. Dostaniesz zaswiadczenie ze jestes studentem i [ciach!]ne na wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, skoro jesteśmy przy takich "szkołach"...;]

Jeżeli pisząc odroczenie wyłgałem się chęcią kontynuowania nauki na studiach, to wywinę się szkołą policealną?

Bo w zasadzie kazali mi przynieść indeks w październiku, a studiów to mi się tak średnio chce ;]

@grobel

Przeczytaj to, w szczególności to pogrubione. Ta ustawa jest w miarę jasno napisana i zasady odroczeń od ZSW tez są jasne. Ten fragment który przytoczyłem jest już trochę nie aktualny ze względu na zapisy dotyczące wieku do którego można sie odraczać.

 

Art. 39. 1. Odroczenia zasadniczej służby wojskowej udziela się poborowemu na jego wniosek ze względu na:

1) wybór na posła - na czas pełnienia mandatu;

2) kandydowanie do Sejmu - na czas trwania kampanii wyborczej;

3) konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny wspólnie z nim zamieszkałym, który nie ukończył szesnastego roku życia lub został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji albo który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jeżeli nie ma innego pełnoletniego członka rodziny bliższego lub równego stopniem pokrewieństwa obowiązanego do sprawowania tej opieki, albo ze względu na obowiązek sprawowania opieki wynikającej z prawomocnego orzeczenia sądu - na czas sprawowania tej opieki, z zastrzeżeniem ust. 4;

4) pobieranie nauki w szkole wyższej, jeżeli jest on studentem - na czas pobierania tej nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym poborowy kończy dwudziesty siódmy rok życia;

5) pobieranie nauki w zakładach kształcenia nauczycieli - na czas pobierania tej nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym poborowy kończy dwudziesty siódmy rok życia;

6) pobieranie nauki w szkole ponadgimnazjalnej, a do dnia 31 sierpnia 2008 r. także w szkole ponadpodstawowej - na czas pobierania tej nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego, w którym poborowy kończy dwudziesty trzeci rok życia;

7) kształcenie w celu zdobycia kwalifikacji przydatnych w wojsku na podstawie umowy zawartej z wojskowym komendantem uzupełnień, o której mowa w art. 132a ust. 3, albo skierowania określonego w art. 132b ust. 2 - na czas tego kształcenia.

a tu definicja szkoly ponadgimnazjalnej:

 

Szkoła ponadgimnazjalna realizuje zadania dydaktyczne na podbudowie programowej trzyletniego gimnazjum. Do szkół ponadgimnazjalnych zalicza się następujące typy szkół:

a) zasadnicze szkoły zawodowe o okresie nauczania nie krótszym niż 2 lata i nie dłuższym niż 3 lata, których ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu, a także dalsze kształcenie w dwuletnich uzupełniających liceach ogólnokształcących lub trzyletnich technikach uzupełniających,

b) trzyletnie licea ogólnokształcące, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,

c) trzyletnie licea profilowane kształcące w profilach kształcenia ogólnozawodowego, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,

d) czteroletnie technika, których ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu, a także umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,

e) dwuletnie uzupełniające licea ogólnokształcące dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,

f) trzyletnie technika uzupełniające dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, których ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu, a także umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,

g) trzyletnie szkoły specjalne przysposabiające do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa potwierdzającego przysposobienie do pracy oraz

h) szkoły policealne o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku, których ukończenie umożliwia osobom posiadającym wykształcenie średnie uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu; w statystyce przyjęto odrębnie wykazywać dane o szkołach policealnych (zalicza się do nich także trzyletnie zakłady kształcenia nauczycieli: kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych oraz trzyletnie kolegia pracowników służb społecznych.

Edytowane przez Velocity120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wygrzebanie tych informacji :)

Czyli na dobrą sprawę, mogę sobie strzelić kolejnego technika do kompletu :lol: Zawsze to jakiś plan awaryjny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To do 30 czerwca to trzeba pokazać im to świadectwo co dostałem na koniec LO? Czy to z maturami też? Bo wypadało by się tam chyba przejść :/

Dobra rada lepiej nigdzie nie idź, jak Ci przyślą wezwanie to zadzwoń i powiedz, ze w tym roku pisałeś maturę i idziesz na studia, to powinno wystarczyć, a w październiku dostaniesz kwit ze szkoły i wyślesz pocztą ;]

Edytowane przez KAX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada lepiej nigdzie nie idź, jak Ci przyślą wezwanie to zadzwoń i powiedz, ze w tym roku pisałeś maturę i idziesz na studia, to powinno wystarczyć, a w październiku dostaniesz kwit ze szkoły i wyślesz pocztą ;]

Oby to przedzwonienie im później starczyło <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopóki nikt się z Tobą nie kontaktuje to nic nie rób w tej sprawie, pomału szukaj sobie szkoły [;

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopóki nikt się z Tobą nie kontaktuje to nic nie rób w tej sprawie, pomału szukaj sobie szkoły [;

Dokładnie...dostałem bilecik już w październiku, wysłanie zaświadczenie z uczelni było formalnością tylko..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to teraz jest z odroczeniem ze wzgledu na nauke? tylko studia czy szkola policealna/studium tez moze byc? Moze jakis przepis?

 

kumpel ostatnio byl i mu nie uznali papierow z Cosinusa (studium) i tu cytat "babka powiedziała mi że w sierpiu mają niedobór 1000 osób i mają odgórne zarządzenie żeby brać wszystich"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kumpel ostatnio byl i mu nie uznali papierow z Cosinusa (studium) i tu cytat "babka powiedziała mi że w sierpiu mają niedobór 1000 osób i mają odgórne zarządzenie żeby brać wszystich"

żadne "odgórne" zarządzenie nie może być sprzeczne z przepisami, jak kumpel "d.up.a" to da sobie wcisnąć kit.

 

oczywiście zależy też ile ten kumpel ma lat, jak to stary koń po studiach to nic dziwnego jeśli chce odraczać się "cosinusem" a WKU nie przyjmuje papierów

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez tak mysle, ale jak o tym czytam to WKU wykorzystuje niby luke ze ktos juz skonczyl nauke i jeszcze nie rozpoczal nowej (poczatek wrzesien/pazdziernik) i czasem sama chec podjecia nauki + papier ze bedzie sie uczyc/studiowac dopiero w pazdzierniku nic nie daje.

 

kumpel 23 lata ale nie ma juz przepisu ze odroczenie mozna dostac do jakiegos tam wieku.

Edytowane przez Pinki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

Ja mam cichą nadzieję, że za te ~5-6 lat, jak będę już po studiach to to jakoś się unormuje i nie będzie takich problemów jak teraz :blink: . Tzn. dadzą sobie siana z "wcieleniami"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie mają sobie dać siana już od przyszłego roku, ale jak to w praktyce będzie to czas pokaże :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie i nadzieję, że odpiszecie, bowiem dla mnie sprawa z wojem jest najwyższej rangi, czyli unikać dopóki nie zaczną grozić AK47 przystawionym do skroni.

 

Właśnie zdałem maturkę, i chcę wybrać się do szkoły policealnej - 2 lata nauki. Czy zapewni mi to odroczenie? W/g powyższych postów mam taką nadzieję, ale potrzebuje konkretnego info a nie zagmatwanych cytatów z jakiś ustaw.

Czekać na list od WKU czy dzwonić i informować o chęci kontynuowania nauki.

Jeżeli wezmą mnie na jakieś spotkanie z nadzieją wręczenia bileciku, to co robić.

I najważniejsze...czym ten cholerny bilecik jest :D Boje, się że zaproszą mnie a ja wezme co dadzą nie wiedząc że to jest TO czyste zło ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...