Skocz do zawartości
un_ix

WC by un_ix - czyli moje potyczki z WC (NOWE foty - rev. 3)

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm ja mam pewne obiekcje co do tego dzieła:

 

 

:arrow: chorowalem przez ostatni tydzien i nie bylem w stanie wyszlifowac bloczkow w terminie w ktorym poczatkowo planowalem, tym bardziej nie moglem zlozyc calego wc do 'kupy'. poczatek tego tygodnia poswiece na nadrobienie zaleglosci w szkole, a koniec (piatek/sobote/niedziele) na zlozenie wc do 'kupy'.

 

w weekend udalo mi sie podszlifowac troszke bloczki. oto zdjecia. po kliknieciu w fotke, zobaczycie ja w wiekszych rozmiarach (800x600).

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika

Moje obiekcje to polerowanie na błysk powierzchni które mają służyć do odprowadzania ciepła. Z głupiego przedmiotu SIECI ELEKTRYCZNE wiem że odprowadzanie ciepła przebiega równierz na odpromieniowywaniu w zakresie podczerwieni. Co to oznacza? Odpowiem na przykładzie szyn montowanych w stacjach energetycznych które są malowane w 2 celach,

 

1. odróznienie kolejnych faz (nas nie dotyczny)

2. pozbycie się powierzchni odblaskowej któa powoduje wewnętrzne odbicie w zakresie podczerwieni i tym samym podniesienie temperatury.

 

sądzę że w tym momencie uzyskanie powierzchni lustrzanej na naszym bloku powoduje zmniejszenie jego sprawności ponieważ występuje obicie od powierzchni bloku i powrót do naszego procesora... Rozwiązanie? papier wodny lub kamienie do szlifowania i jazda aż otrzymamy bardzo gładką równą powierzchnię, ale MATOWĄ.

 

to tylko moja uwaga wyniesiona z doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hal_9k chyba nie zgodze sie z Twoja teoria co do tego, ze blok odbija cieplo w strone procesora przy takiej polerce. Pomiedzy blokiem a procesorem jest jeszcze pasta tudziez jakas substancja termoprzewodzaca, ktora minimalnie oddziela procka od bloku wiec nie ma mowy o jakimkolwiek odbiciu. Chyba, ze to chodzi o pozostala powierzchnie bloku [nie bezposrednio nad jadrem]. Moze sie myle, moze nie. Popraw mnie jezeli zle mysle :)

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na chłopski rozum. Blok przetarty papierem sciernym np. 2,5k jest idealnie gładki, ale sie nie świeci , nie odbija jak lustro. Po nałozeniu pasty powstaje pewna warstwa, która w mniejszym lub większym stopniu utrudnia (a moze poprawia, jak pasta termoprzewodząca?) przewodzenie ciepła. Krzak czy fakt IMHO różnica 0,0001* :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hal_9k nie to zebym sie czepial :wink: ale poogladaj sobie jak zrobione sa, np. miedziane radiatory znanych firm takich jak zalman czy thermaltake. Mysle ze panowie w tych firmach wiedza co robia i nie bez przyczyny poleruja swoje cacka na lustro :) oczywiscie pod spodem.

 

sorki za OT

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to niezaprzeczalny fakt że nałożenie pasty ZDECYDOWANIE poprawia przewodność cieplną i zapobiega wystąpieniu odbić (ciekawe czy srebrana też...), ale myślałem tutaj o dołożeniu podkładki miedzianej, która nieco zmienia warunki pracy, temat poruszyłem ze względu na to że ludziska bezsensownie polerują na lusterko swoje bloki/radiatory, a wystarczy je jedynie wygładzić tak aby nie powstawały szczeliny między procem a radiatorem bo polerowanie a wygładzenie to dwie inne sprawy, można wypolerować żeby się świeciło jak psu.... a powierzchnia nadal będzie nierówna (pofałdowana). A co do tego że producenci je polerują... mam pewne wrażenie że proces szlifowania mechanicznego które stosują tak czy siak doprowadza do zlustrzenia powierzchni. To taki mój skrajny pogląd mniejszościowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zgadzam sie co do tego, ze nie polerowanie, ale szlifowanie jest najwazniejsze. Sama polerka jest bajerem, po prostu ladnie wyglada. Z drugiej strony wygladza ostatecznie powierzchnie tak, ze rysy na miedzi sa zdecydowanie mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie. lusterko to KICZ, jest niepotrzebne a wrecz zapobiega poprawnemu przewodnictwu cipelnemu... skad sie bierze ze w chwili obecnej maty antytermiczne sie swieca jak psu jajca... a to dlatego ze dosc duza czesc ciepla przenosi sie droga falowa ktorej MY ludzie nie widzimy ( podczerwien )... i tak wlasnie jest, ale w przypadku radiatorw nie ma to najmnejszego znaczenie poniewaz cieplo przenosi sie GLOWNIE za posrednictwem zestyku dwuch plaszczyzn ktory w MAX stopniu powinny przywierac do siebie, tak wiec SZLIFUJMY, i POLERUJMY ( mala uwaga - polerujmy, ale pasty polerskie, nablyszczeacze itd zostawcie na swoim miejscu.... NIE RUSZAC PROSZE!! )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: swietnie, po prostu swietnie...

 

kilkanascie minut temu wzialem sie za odizolowywanie Eheim'a od obudowy. operacja udala sie, pompka nie przenosi prawie zadnych drgan na obudowe, ale nie o tym chcialem pisac.

 

przed skreceniem budy, przyjzalem sie dokladnie swojemu 'ukladzikowi'. zauwazylem, ze bloczek na NB jest w dziwnie krzywej pozycji. obadalem cala sytuacje. stwierdzilem: bloczek wyrwal mi z plyty glowniej trzy (z czterech mozliwych) haczykow mocujacych chlodzenie wokol chipset'u. bloczek przez pewien czas, trzymal sie tylko na jednym haczyku. nic tylko sie pociac :evil: bloczek wyciagnalem, a w jego miejsce chwilowo przykleilem radiator na tasme termo. na wszystko zaposcilem wiatrak 80x80mm. jest to stan przejsciowy. w przyszlym tygodniu bede zmuszony wyciagnac plyte z budy (ech.. znowu pelno roboty) i przylutowac pozadnie wyrwane haczyki. przy okazji pokusze sie o vtt mod'a do IS7.

 

moja uwaga: jesli macie zamiar montowac w przyszlosci bloczek na chipset wykorzystujac wspomniane haczyki, przylutujcie najpierw pozadnie te haczyki, aby uniknac niemilych niespodzianek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] tak wiec SZLIFUJMY, i POLERUJMY ( mala uwaga - polerujmy, ale pasty polerskie, nablyszczeacze itd zostawcie na swoim miejscu.... NIE RUSZAC PROSZE!! )

:arrow: hehe.. polerowanie, polerowanie... w kolko jedno i to samo. w swoich postach chyba ani razu nie wspomnialem o polerowaniu. mowilem tylko o szlfowaniu bloczkow. taka jest prawda: bloczki szlifowalem, a nie polerowalem. nie moja wina, ze tak swietnie wyszly na zdjeciach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy uszczelniałeś jakoś tą szczeline pomiedzy wentylatorami, a chłodnicą? Ja zamontowałem (układ bliźniaczy) wentylatorki na rumowych kołeczkach, przez co odeszły na dodatkowy 1mm i są tam straszne przeciągi. A farba z chłodnicy rzeczywiscie łatwo odpryskuje :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy uszczelniałeś jakoś tą szczeline pomiedzy wentylatorami, a chłodnicą? Ja zamontowałem (układ bliźniaczy) wentylatorki na rumowych kołeczkach, przez co odeszły na dodatkowy 1mm i są tam straszne przeciągi. A farba z chłodnicy rzeczywiscie łatwo odpryskuje :(

:arrow: nie mam zadnej szczeliny pomiedzy wentylatorami, a chlodnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie same temperatury na cpc za 119zl z pasywna chlodnica od lodowki, nie wiem moze zle paste nalozyles czy cos. ps mam palomino 0,18 mikrona gdzie temp na glacial ttechu 2100 diamond dochodzilo mi do 60C w idle a teraz jak reka odial 22C mniej na WC :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kooboos a jakie MOBO posiadasz, juz wczesniej pisane bylo ze Abity IC7 i IS7 zawyzaja temperatury, wiec jak nie masz takiego abita to sie nie ciesz bo masz temperature o ok 12-15 stopni wieksza od uni-x'a :) na swoim CCCP :D

 

ps przeczytalem w innym topiku ze masz AMD, a to jednak co innego :) zaloz CPC na P4 to bedziesz mogl jaja gotowac w wodzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...