Skocz do zawartości
TwiN

Kolumny, wzmacniacze, CD - wszystko o audio

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląd super. Proste, starannie wykonane podłogówki :D Może podasz jakieś dane ? Chodzi mi głównie o wzmak ;) No i jak wrażenia odsłuchowe?

 

Sorry, jeśli już o tym pisałeś, ale jestem tu od niedawna, a nie przypominam sobie żebym się natchnął na reckę tego sprzętu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszta i trochę kłopotliwe w zdobyciu. Zapewne mówisz o układach Tripatha.

Tak.

 

Tutaj sklep :

 

http://www.41hz.com/

 

Ciekawie wygląda KIT amp9 za 59€ - jestem trochę maniak bi-amp :P

 

tu spec TAA4100A zawartego w tym zestawie :

 

http://www.tripath.com/downloads/TAA4100A.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, może kiedyś zainteresuję się tym, narazie nie ma dodatkowych funduszy na to ;) Najbardziej mnie ciekawi ten dwukanałowy 2x10...15W - taka mała kosteczka smd. Jest on użyty w takim wzmacniaczu... zapomniałem nazwy - na audiostereo dużo o nim było. Wiele dobrego o nim pisali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ciekawi mnie współczynnik tłumienia w tych tripath ... może ktoś ma pomiar ?

Temat o damping factor w wzmakach tripath ,ale żeby móc oglądnąć obrazki to się musisz tam zarejestrować z tym że pod innym nickiem bo ''Kyle'' już tam jest :D

 

http://www.diyaudio.com/forums/showthread....mp;pagenumber=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jenot a u Ciebie w NADzie podczas wyłączania też jest taki głośny trzask (strzał)? wiadomo o co chodzi, bo zastanawiam sie co i gdzie trzeba wlutować, żeby tego nie było. Myśle, że to bedzie pewnie jakiś układ opóźnionego załączania.?

2. Możecie mi polecić jakiś w miarę dobry tuner? albo chociaż napisać wśród jakich firm szukać (na allegro oczywiście)

Edytowane przez Spiler86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jenot a u Ciebie w NADzie podczas wyłączania też jest taki głośny trzask (strzał)? wiadomo o co chodzi, bo zastanawiam sie co i gdzie trzeba wlutować, żeby tego nie było. Myśle, że to bedzie pewnie jakiś układ opóźnionego załączania.?

Przy włączaniu słychać takie basowe pierdnięcie, ale mi to nie przeszkadza - nie jest to zbyt głośne, a poza tym u mnie NAD chodzi praktycznie cały czas. Po dłuższym wyłączeniu nagrzewa się z pół godziny zanim zacznie dobrze grać, więc go nie wyłączam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wzmak ma zapas mocy w stosunku do kolumn, to będzie OK. Nie przeginaj tylko z głośnością. Nie wiem czy ten wzmak posiada zabespieczenie prądowe. W takim wypadku klocek będzie się wyłączał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam konstrukcje typowo pod 8 ohm i chyba nie mam zabezpieczenia prądowego (stary wzmacniacz) nie da sie jakoś pewniej zastosować jakiegoś połączenia głośników albo rezystora? (ps. może ktoś chce kupić głośniczki? 4ohm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry! ;)

 

nie wiem czy tu, czy tak i czy w ogóle o!

niemniej, pozwole sobie zadać pytanie (jako zupełnie zielony człowiek w dziedzinie grających kolumn, amplitunerów, odtwarzaczy i innych)

 

przejdźmy więc do meritum - posiadam pule ok. 500-800 zł (im mniej tym lepiej) na zestaw, który miałby umilać czas i wypełniać pokój (ok. 35m kwadratowych) w krakowskiej kamienicy, pary studentów. nie zależy mi na olbyrzmiej sile, bo i tak nie zostanie wykorzystana, interesowalaby mnie niewatpliwie jakość odsłuchu w górnych partiach.

 

nie wiem jakie jeszcze mógłbym podać dane, które mogłyby być pomocne, niemniej - służe swoją pomocą.

a! i nie zależy mi na wieżach czy innych takich świecidełkach, może wyglądać koszmarnie i być stare jak świat, byle by pięknie, romantycznie grało sobie ;)

 

dziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm stary :) keszu nie masz za wiele, ale dałoby się coś złożyć. Poszukaj na allegro jakiegoś leciwego starego wzmacniacza (można wyrwać za 150zł coś ciekawego ze stajni Marantza, onkio, Nad, Pioneer, Rotel, poprostu trzeba trafić i licytować)

http://www.allegro.pl/item190724335_super_...antz_pm_25.html

http://www.allegro.pl/item188230455__kenwo..._7100_bcm_.html

Jak już coś zakupisz to dopiero rozejrzyj się za kolumnami. Salon i odsłuch, bo rynek jest spory i każdy ma inne ucho i co innego może się podobać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do t-amp o ktorychs ktoś wspomniał wyżej, nie wiem ale nie przekonują mnie grające idealnie płasko wzmacniacze. To że wzmak nie zniekształca dzwięku nie oznacza że gra dobrze. Stąd się własnie wziął fenomen lamp, które wcale nie grają idealnie, ale zniekształcenia które wnoszą do sygnału audio powodują że brzmia tak fenomenalnie.

 

Ostatnio zakupiłem na allegro rotela z 1975 roku z upalonymi koncowkami mocy - model ra-1210 (dual mono na sankenach, elny negative black i 15 kilo wagi ;) ). Własnie skończyłem naprawę i gra po prostu pięknie.

Nie am za bardzo go z czym porównywać - do tej pory sluchalem kilku unitr, technicsów, sony i jedngo kenwooda a więc raczej niezbyt wyrafinowane sprzęty, ale w porównniu do nich rotelek pięknie radzi sobie z basem - schodzi nisko i bardzo dobrze kontroluje, srednica lekko ocieplona, a soprany po prostu mega szczegółowe, czasem az daje się to we znaki - szczególnie przy odsluchu z kompa i formatów z kompresją stratna ;].

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IGI - daj spokój z lampami [dobrymi na wszystko] ... są takie które zniekształcają bardziej i takie które mniej .... tak samo jak "tranzystorowce"

 

A to że wzmacniacz nie wprowadza zniekształceń "sam od siebie" to jest połowa dobrego dźwięku .... druga połowa to "radzenie sobie z kolumnami". Kolumna głośnikowa ma zmienną impedancję ... co z tego że jakiś wzmacniacz ma zerowe zniekształcenia skoro z daną kolumną sobie po prostu nie poradzi ( nie będzie pełnej kontroli nad membraną - tutaj powiązanie np. w tranzystorach z współczynnikiem tłumienia )

 

IGI - nie mieszaj proszę pojęć ... jak coś wprowadza zniekształcenia to nie gra bardziej neutralnie ...

 

Jeśli wzmacniacz wnosząc zniekształcenia Twoim zdaniem gra lepiej to Twoja sprawa ... dla mnie lepiej to mniej zniekształceń i dokładniejszy dźwięk ... dla Ciebie widzę że nie.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

@Kyle:

to nie tak, nie chodzi o to, że lampy zniekształcają, a tranzystory nie. Lampy inaczej zniekształcają niż tranzystory, dając w połączeniu z mechaniką głośników inny efekt. Jedni twierdzą że lepszy, inni że nie ;)

 

W każdym razie przeciwnikom i zwolennikom lamp i tranzystorów polecam przeczytanie Tubes vs Transistors, fajny art który wiele wyjaśnia.

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle:

to nie tak, nie chodzi o to, że lampy zniekształcają,

NO wiem. To raczej IGI twierdzi inaczej.

 

Jeszcze raz napiszę - dla mnie nie istotne czy lampa czy tranzystor byle zniekształcenia były mniejsze i "kontrola głośników" większa.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nauczcie się jakie różnice brzmieniowe powoduje wprowadzenie parzystych, a jakie nieparzystych zniekształceń harmonicznych oraz jakie wzmacniacz jakie wprowadza i wyjaśnią się Wasze wątpliwości ;)

 

Dla ułatwienia. Lampy wprowadzają parzyste harmoniczne, a to jest odbierane jako ocieplenie, bardziej miękki dźwięk. Jednak traci się wtedy na szczegółowości. Co kto lubi.

 

Btw. sam teraz będę składał w miarę porządnego lampiaka, jak już zrobię to się pochwalę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IGI - nie mieszaj proszę pojęć ... jak coś wprowadza zniekształcenia to nie gra bardziej neutralnie ...

 

Jeśli wzmacniacz wnosząc zniekształcenia Twoim zdaniem gra lepiej to Twoja sprawa ... dla mnie lepiej to mniej zniekształceń i dokładniejszy dźwięk ... dla Ciebie widzę że nie.

Hehe polecam nauke czytania ze zrozumieniem bo widze ze z tym jest problem u Ciebie ;) przeczytaj jeszcze raz moj post i powiedz gdzie napisalem ze jak cos wprowadza znieksztalcenia to gra bardziej neutralnie - lampy wlasnie dzieki wprowadzeniu parzystych harmonicznych graja tak a nie inaczej czyli znieksztalcają dzwięk który wcale nie jest bardziej neutralny - jest inny, a ta "inność" ludziom się podoba. Nie zgodze się tez ze muzyka traci na szczególowości bo to akurat zalezy od konkretnego wzmaka.

Sa lampy które brzmią jak tranzystory i mają parametry jak tranzystory ;].

 

Jak lubisz plasko i neutralnie kup sobie plastikowego t-ampa, ja tam wole moje 15 kg stali miedzi krzemu i aluminium, mimo iż pod wzgledem znieksztalcen, Signal to Noise i innych parametrów taki T-amp go deklasuje.

To tak jak z samochodami - jedni wolą wypelnione elektroniką supernowoczesne auta a inni wolą jezdzic klasykami - ja wole klasyki :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe polecam nauke czytania ze zrozumieniem bo widze ze z tym jest problem u Ciebie ;) przeczytaj jeszcze raz moj post i powiedz gdzie napisalem ze jak cos wprowadza znieksztalcenia to gra bardziej neutralnie - lampy wlasnie dzieki wprowadzeniu parzystych harmonicznych graja tak a nie inaczej czyli znieksztalcają dzwięk który wcale nie jest bardziej neutralny - jest inny, a ta "inność" ludziom się podoba. Nie zgodze się tez ze muzyka traci na szczególowości bo to akurat zalezy od konkretnego wzmaka.

Sa lampy które brzmią jak tranzystory i mają parametry jak tranzystory ;].

 

Jak lubisz plasko i neutralnie kup sobie plastikowego t-ampa, ja tam wole moje 15 kg stali miedzi krzemu i aluminium, mimo iż pod wzgledem znieksztalcen, Signal to Noise i innych parametrów taki T-amp go deklasuje.

To tak jak z samochodami - jedni wolą wypelnione elektroniką supernowoczesne auta a inni wolą jezdzic klasykami - ja wole klasyki :]

Myślisz że te twoje "15 kg" nie jest linowe ? LOL ( może zdefiniuj co to znaczy Twoim zdaniem "płasko") Chyba znowu piszesz na swój dziwny sposób i zaraz puścisz że nie czytam ze zrozumieniem ...

A wracając do T-amp ... może grać i tak gorzej jeśli nie kontroluje tak membran jak stare"15 kg" ( czytałeś mój post ze zrozumieniem ???? :blink: )

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem Twojego zaczepliwego tonu ;) ja nie mialem zmiaru Cie urazic ale Ty chyba taki zamiar masz.

T amp nie ma prawa kontrolować tak membran jak stare 15 kg o mocy 80 watt w sinusie gdyż z tego co doczytalem daje okolo 15 watt mocy a to niestety nie wystarcza zeby kontrolować choćby moje eltaxy ("25 watt w sinusie nie dalo rady).

T-amp moim zdaniem to niezly sprzet dla melmana sluchającego audio z komputera, ale każdy potencjaly audiofil raczej nie bedzie sie nad nim zastanawial gdyz t-amp ma swoje wymogi co do kolumn (wysoka efektywność) i potencjalny audiofil woli raczej większy wybór i kolumny które mu podpasują bo nie ukrywajmy że kolumn o efektywnosci >= 93 db jest jak na lekarstwo

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż - faktycznie mój ton jest uszczypliwy, trochę przesadziłem może. Ale neutralny dźwięk to nie jest dźwięk "płaski" - przy tym pojęciu masz chyba jednak na myśli brak właśnie masy w basie.

 

Ale wiesz - dla tego uszczypliwy był mój ton bo irytujące są pewne Twoje stwierdzenia np. weźmy ostatni post cyt: "nie ma prawa kontrolować tak membran jak stare 15 kg o mocy 80 watt w sinusie " i dalej "15 watt mocy a to niestety nie wystarcza zeby kontrolować choćby moje eltaxy" - to nie moc max odpowiada za kontrolę membran a współczynnik tłumienia, wydolność prądowa.

 

Twoje 15 Kg 80 W na kanał nie dla tego zagra lepiej bo ma 80 W tylko dla tego że ma zapewne duży współczynnik tłumienia i porządne zasilanie ( ile napisali że pobiera z sieci? ).

 

Ampli kina domowego (średniej klasy) Yamaha 559 przy mocy zmierzonej na pojedynczy kanał w STEREO oddaje 2x129W ( więc jak widzisz Twoje 2x80W "sinus" to nie jest coś co może zrobić wrażenie ). Tylko że to samo ampli ma DF dla 8 Ohm równe 38 ( dla 4 wychodzi 19 ) - podczas gdy wiele wzmaków stereo ma dla 4 oHm 32-40 .... ~62

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok może użyłem złej terminologii - pisząc płasko miałem na mysli neutralnie.

 

Co do kontrolowania głośników przez t-ampa, opieram się raczej na info które o nim przeczytałem, bo nie ukrywam że troche zaciekawila mnie ta konstrukcja, jednak ludzie piszą że potrzebuje kolumn o wysokiej efektywności aby ukazać swoje walory.

 

Co do rotela to z sieci pobiera 350 watt

Pozdrawiam

 

 

Edit, co do mocy w sinusie to też doskonale wiem że nie można na niej polegac.

Aktualnie stoi u mnie w domu amplituner kina domowego technics SA-DX750 który wg producenta daje też 80 watt na kanał ;) swoją drogą przy poborze z sieci 220 watt to bardzo ciekawa konstrukcja - oddaje więcej niż sama pobiera - ze tez nikt nie wpadl na pomysl zeby użyć ich jako tanie żródło energii ...

 

A tak na serio - mimo deklarowanej mocy przez producenta ampli ten jest po prostu słaby i czuć ze brakuje mu oddechu i to przy odsluchu stereo - a co dopiero musi sie dziac przy dzwieku surround ....

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...