Skocz do zawartości
TwiN

Kolumny, wzmacniacze, CD - wszystko o audio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewien dylemat z wyborem głośników do kolumn Diora/Unitra, jako że stare głośniki mi się już w nich rozsypują (resory, membrany), a kolumny są solidne i większe inwestycje nie wchodza w gre, to postanowiłem je wymienić.

 

Na początku chciałbym wymienić niskotonowy: stary głośnik to Tonsil GDN 20/40/14 8Ohm - znalałem na allegro identyczne, nowe głośniki: Nowe Tonsile 20/40/14 o mocy 40W RMS, ale...

znalazłem też troszke mocniejsze Tonsile 20/60/3, które mają 60W RMS (no i inną specyfikacje).

 

I tak się zastanawiam czy wymienić na tą 40 czy na 60, dodam że na zwrotnicach się zupełnie nie znam i nie mam zamiaru wymieniać/konstruować nowych (czyli zostawiam stare). Więc czy wymiana na głośnik o trochę innej charakterystyce przyniesie jakieś negatywne skutki, czy najlepszą jakość uzyskam wymieniając na ten sam głośnik (40W) :?: Oczywiście troche większa moc przydałaby się :wink: .

I co ? Nkt nie odpisze ? To przynajmniej podpowiedzcie gdzie moge się popytać, bo czas leci a juz bym zamówił głośniczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam piszesz,ze glosniki maja inna charakterystyke,wiec trudno zeby graly lepiej niz te, na ktorych ta kolumna byla projektowana. Ja bym nie kombinowal.

Ale w sumie aż tak bardzo się nie różnią :rolleyes:

 

UP:

Już nie ważne, przeniosłem sie z pytaniem na forum typowo o Audio :)

Edytowane przez Maciek OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zdrobić kolumny dwudrożne 8ohm w których głośniki połączone są równolegle? 1/R=1/8+1/8 R=4ohm więcej się nie da :/ chyba że chodzi o to iż opór głośników się zmienia, takie kolumny będą dobrze grały z nadem3020? nie rozwali się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zdrobić kolumny dwudrożne 8ohm w których głośniki połączone są równolegle? 1/R=1/8+1/8 R=4ohm więcej się nie da :/ chyba że chodzi o to iż opór głośników się zmienia, takie kolumny będą dobrze grały z nadem3020? nie rozwali się?

No jak równolegle? A zwrotnica? Skorzystaj z jakiegoś schematu zwrotnicy, raczej nie kupuj gotowców, opisów wykonania dobrze brzmiących skrzynek DIY w necie też znajdziesz mnóstwo. I jak zrobisz to zgodnie z opisami, to powinno zagrać dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp.

A jak oceniasz jego brzmienie bo kamien niezbyt pochlebnie sie o nim wypowiadal?

A moze Rotel 920 badz Rotel 935 bez regulacji barwy bylyby lepsze?

Może zainteresuj się też https://ssl.allegro.pl/item139228607__hi_en...eo_fa_960_.html

 

Cena trochę za wysoka, może facet zmięknie. Sam nie słuchałem ale znajomy miał, porównywał z Luxem L-410 i nie było wiele gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Może mi ktoś powiedzieć co to za wynalazek?:

http://www.top-audio.pl/prism_audio_zestaw...rald_ht400.html

2. Jak wypadłby tonsil mistral kontra np. koda av702 ?

3. A gdybym chciał zrobić coś sam, to na jakich głośnikach musiałbym robić kolumny, żeby dorównały np. dali concept 6 itp. czy to musiałaby być vifa, czy tonsil, tvm or stx(to wiem że odpadnie),

z góry dzięki za wszystkie spostrzeżenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musialbys wiedziec co budujesz i czemu akurat tak. A skoro pytasz na jakich glosnikach,to najwyrazniej tego nie wiesz. Takze proponuje nie porywac sie poki co na deklasowanie fabrycznych kolumn. Nawet jezeli to budzetowy zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Może mi ktoś powiedzieć co to za wynalazek?:

http://www.top-audio.pl/prism_audio_zestaw...rald_ht400.html

2. Jak wypadłby tonsil mistral kontra np. koda av702 ?

3. A gdybym chciał zrobić coś sam, to na jakich głośnikach musiałbym robić kolumny, żeby dorównały np. dali concept 6 itp. czy to musiałaby być vifa, czy tonsil, tvm or stx(to wiem że odpadnie),

z góry dzięki za wszystkie spostrzeżenia.

Dla mnie tonsil skończył się dawno temu :D

A budowanie kolumn to wbrew pozorom bardzo trudne zajęcie (takich które mają pokonać fabryczne w nieco wyższym przedziale cenowym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie musiałyby ich od razu deklasować, niech to bedzie dźwięk troche lepszy niż tanie kina domowe z marketów. Z tego co piszecie wnioskuje, że robienie dobrych kolumn nie opłaca sie z powodu wysokich kosztów przetworników ( a gdzie jakaś dobra zwrotka i ładna buda?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwrotnica to uklad RLC, wiec dopoki nie zechcesz kupowac kondensatorow po 100zl sztuka, koszt nie bedzie duzy. Skrzynia musi byc bardzo solidna. Przede wszystkim sztywna i dosc ciezka zeby cala kolumna nie wibrowala. Po to sie czesto stosuje wewnetrzne wzmocnienia albo skleja warstwy (tak jak u mnie). Musisz wiedziec czy projektujesz kolumne zamknieta, czy z BR. Policzyc pojemnosc, zaprojektowac dlugosc BR i dobrac materialy na wytlumienie.

Jezeli nie jestes stolarzem, to zdecydowanie odradzam proby robienia tego samemu.

I nie pytaj jakie brac glosniki, bo chyba nie chcesz jeszcze na dodatek sam tych kolumn projektowac? Zrob cos co jest powszechnie kopiowane i ma juz gotowy projekt. Taki od A do Z. Skrzynie, zwrotnice i oczywiscie konkretne glosniki. Na audiostereo jakis czas temu probowali klonowac Totemy Mite. Koszty byly stosunkowo niewielkie ( no chyba,ze planujesz zbudowac kolumny za 200zl). Przejrzyj tamto forum i poznasz szczegoly. Chociaz nie wiem,czy nie szybcij i taniej bedzie kupic efekt tego klonowania od kogos komu sie juz znudzily. Pelno tego ostatnio na Allegro, podobnie jak Gainclonow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Wafelki juz zakupione i rozstawione na standach czekaja na podlaczenie wzmacniacza i voila! NADa niestety ktos mi przelicytowal i poszedl za ponad 80£ wzialem wiec Rotel RA-931 MkII za 53£. Swoja droga ladna roznica w cenie.., Rotel to jednak chyba troche mlodszy i mocniejszy sprzet. Zobaczymy jak zagra. Odbieram jutro lub w srode wiec opis zamieszcze okolo weekendu.

Od goscia ktory sprzedawal NADa wzialem za to Marantz CD 52 za dyche i wspomniane standy Gale za 6. Chyba dobre ceny,co?

Wielkie dzieki za wszelka pomoc.

Pozdrowienia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a do mnie dzisiaj przyjechal nowy wzmak

KODA KD-261

 

stan idealny, jak nowka :)

w porownaniu ze starym harmanem to gra znacznie przyjemniej.

Nie meczy, nawet przy mocnym podkreceniu glosnosci gra z lekkoscia (zapas mocy robi swoje).

Niestety kolumienki to juz nie to, maja odciety dol mocno...

w przyszlym roku jak sie uda to zmienie na cos lepszego

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie zazdrość tylko sam zrób ;) W 300zł sie zmiescisz :)

Imo musiałbym dostać full pack tzn. wszystkie elementy na raz ;X Do tego jakaś łopatologiczna instrukcja, bo ja moge co najwyżej plus do plusa i minus do minus przylutować. Jakbym miał coś zmierzyć, albo, nie daj boże nawinąc to fiu fiu... Jak ktoś ma dostęp do "Gainclone for dummies kit" to poproszę :D Bo to chyba fajny wzmacniaczyk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak i w jakim stopniu wpływa w praktyce na dźwięk współczynnik tłumienia wzmacniacza audio ?

Współczynnik tłumienia (ang. damping factor) na temat znalazłem:

 

Współczynnik tłumienia

 

Damping Factor

 

damping factor 2

 

Damping Factor - Spotkanie II w SAPR

 

Very high Damping Factor DF>>10000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...