Skocz do zawartości
TwiN

Kolumny, wzmacniacze, CD - wszystko o audio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po krótkiej przerwie ;]

 

Jakie kable będą odpowiednie do podłączenia Wafli 9.1 z Denonem AVR-1707? Prosiłbym o linki do Allegro...

Ja do podobnej konfiguracji zamierzam kupić Procab 1,5 mm kw LS15

 

ps. zakładam z góry Bi-AMP

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co prawda mój drugi zestaw audio, ale z deka nie rozumiem... Mam kupić 8 kabli, tak? I może pytanie wyda się śmieszne, ale jaka jest optymalna długość? Docelowo wszystko będzie stało na biurku, więc odległość od kolumny do wzmacniacza wyniesie ~85cm, ale myślę, że lepiej chyba kupić od razu 2m kable (gdyby trzeba było je podłączyć w dużym pokoju itp...).

 

// poszło zamówienie na 8 kabli po 2.5m

Edytowane przez Vidi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co prawda mój drugi zestaw audio, ale z deka nie rozumiem... Mam kupić 8 kabli, tak? I może pytanie wyda się śmieszne, ale jaka jest optymalna długość? Docelowo wszystko będzie stało na biurku, więc odległość od kolumny do wzmacniacza wyniesie ~85cm, ale myślę, że lepiej chyba kupić od razu 2m kable (gdyby trzeba było je podłączyć w dużym pokoju itp...).

Ja też chcę Denona 1708 (prawie to samo co 1707- dodali lepszą kalibrację) i Wafle 9.1 używać jako zestaw do komputera i zamierzam kupić 8-10 metrów tego kabla ( długość odcinka 2-2,5m ). Przy Bi-amp na jedną kolumnę przypadają dwa "druty" po dwie żyły - z tąd potrzeba takiej ilości. Zastanawiałem się jeszcze nad kablem czterożyłowym ale widzę że ma większą pojemność więc wolę 2x po dwie żyły na kolumnę.

 

ps. co do optymalnej długości to im krócej tym lepiej ale nie chcę mieć problemów które występują kiedy kable są "na styk"

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Szukam jakiegoś dobrego rozwiązania audio stereo do karty dźwiękowej audigy 2 SB240 podłączonej do komputera. Na ten piękny cel mogę przeznaczyć niestety tylko koło 1000 (maks 1100). Mam nadzieję, że się da złożyć jakiś ciekawy zestawik, bo nie chce wyrzucać pieniędzy w typowo komputerowe pierdziawki.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.

 

_________________

EDIT

 

Potrzebuję też wzmacniacza !!

Edytowane przez igorzasty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.hi-fi.com.pl/ranking_www/kable_s0.htm

 

Wczoraj kumpel przytargał do mnie B-Tech XA23-0M5

 

"najtańszy audiofilski IC"

w porównaniu do moich sznurków vivanco przepaść

poprawa we wszystkim, szczególnie stereofonia ale też bas i ogólnie detaliczność

 

polecam, brać w ciemno

 

PS

Kumpel przyszedł do mnie na odsłuchy monitorków, stwierdził że moje biją na głowę JBLe e30... ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w przetworniku Zhaolu D2.5 regulator phone odnosi się też do tylnego wyjścia phone (phone out 2x chinch) czy tylko przedniego phone (1x jack)

 

// poszło zamówienie na 8 kabli po 2.5m

W każdym kablu są dwie żyły a przy bi-amp potrzeba 4 żył dla jednej kolumny więc wystarczyło kupić 10m i pociąć na 4 części. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopaki mam pytanie mam benq r55eg jak w podpisie i chcę do niego podłączyć kino domowe coś w tym stylu :

 

http://www.allegro.pl/item249753133_sony_htp_32ss_bcm_.html

 

http://www.allegro.pl/item250638686_okazja...00d_gratis.html

 

moje pytanie jest następujące jaka będzie jakość dzwięku przy odtwarzaniu filmów z Laptopa , i słuchaniu muzyki , i czy muszę się od razu nastawiać na dokupienie karty muzycznej zewnętrznej typu sound blaster 5.1 ??? takiej :

 

http://www.allegro.pl/item246968152_gmsoun...t_external.html

 

mój pokój ma 15m ( 3 szeroki na 5 długi )

 

, i jeszcze dodatkowe pytanko czy za 500 - 600zł można kupić jakiś naprawdę sensowny zestaw kina domowego 5.1

 

z góry dzięki za pomoc i odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopaki mam pytanie mam benq r55eg jak w podpisie i chcę do niego podłączyć kino domowe coś w tym stylu :

 

http://www.allegro.pl/item249753133_sony_htp_32ss_bcm_.html

 

http://www.allegro.pl/item250638686_okazja...00d_gratis.html

 

moje pytanie jest następujące jaka będzie jakość dzwięku przy odtwarzaniu filmów z Laptopa , i słuchaniu muzyki , i czy muszę się od razu nastawiać na dokupienie karty muzycznej zewnętrznej typu sound blaster 5.1 ??? takiej :

Jakość dźwięku jest tragiczna, przynajmniej u mnie w toshibie, dlatego również podepnę się do tego tematu, a własciwie czy odróżnię sb live 5.1 od audigy 2 (raczej mp3 i filmy), bo jedno kosztuje 100zł a drugie 280, a to jest dość spora róznica (podpięte to będie do technicsa sa ax 540 i bang&olufsen bevox), na stacjonarce mam audigy i jestem naprawdę zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakość dźwięku jest tragiczna, przynajmniej u mnie w toshibie, dlatego również podepnę się do tego tematu, a własciwie czy odróżnię sb live 5.1 od audigy 2 (raczej mp3 i filmy), bo jedno kosztuje 100zł a drugie 280, a to jest dość spora róznica (podpięte to będie do technicsa sa ax 540 i bang&olufsen bevox), na stacjonarce mam audigy i jestem naprawdę zadowolony.

Odczujesz różnicę. Ale za 280zł to już rozglądaj się za inną kartą muzyczną.

Live to biedna karta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.hi-fi.com.pl/ranking_www/kable_s0.htm

 

Wczoraj kumpel przytargał do mnie B-Tech XA23-0M5

 

"najtańszy audiofilski IC"

w porównaniu do moich sznurków vivanco przepaść

poprawa we wszystkim, szczególnie stereofonia ale też bas i ogólnie detaliczność

 

polecam, brać w ciemno

 

PS

Kumpel przyszedł do mnie na odsłuchy monitorków, stwierdził że moje biją na głowę JBLe e30... ;d

Polecam stronkę http://audiovoodoo.alatar.pl/ oraz artykuł http://audiovoodoo.alatar.pl/audiovoodoo.htm . Pozdrawiam przy okazji wszystkich słyszących różnicę między miedzią w zwykłym kablu za 2z/zł i super-hiper miedzianym, 3 razy skręcanym, wielokrotnie uszlachetnianym, żyłowanym i kierunkowym kablu za 99zł/metr. Powiedzcie mi proszę, jak można poprawić bas kawałkiem kabla? Bo jest to niewyobrażalne dla zwykłego inżyniera dźwięku / akustyka / elektronika, chyba tylko humaniści tak mają ;) Jako argument, że różnicy nie słychać i jest to tylko zjawisko placebo podam fakt, ze przecież sygnał przechodzi przez warstwę miedzi o gr. ok. 35um na płytce wzmacniacza, więc łącząc głośnik takim połączeniem (oczywiście "na krótko") uzyskamy identyczny efekt. Bo przecież ten kabel za 27-99zł/m nie posiada ani własnej energii, ani jej zewnętrznego źródła i z fizycznego punktu widzenia jest niemożliwy jego wpływ na polepszenie dźwięku. To tak samo jakby podłączyć do kranu wąż o średnicy, dajmy na to 2metrów i twierdzić, że popłynie więcej wody.

 

EDIT

Troszkę się w ferworze wzruszenia zagalopowałem z tymi 2 złotymi i zacząłem pisać rozprawkę o kablach głośnikowych (sory, my bad) ;) Oczywiście przy IC ważne jest dobre ekranowanie i trwałość kabla, za pojedyncze złotówki takiego nie kupimy. Bardziej się chciałem skoncentrować na samym fakcie kupowania okablowania (jakiegokolwiek, IC, głośnikowych, sieciowych) za grubą kasę (IMO gruba kasa na miedź w plastiku to >50zł) i nabijania $$$ firmom robiącym nam wodę z mózgu.

Edytowane przez Ghazi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam stronkę http://audiovoodoo.alatar.pl/ oraz artykuł http://audiovoodoo.alatar.pl/audiovoodoo.htm . Pozdrawiam przy okazji wszystkich słyszących różnicę między miedzią w zwykłym kablu za 2z/zł i super-hiper miedzianym, 3 razy skręcanym, wielokrotnie uszlachetnianym, żyłowanym i kierunkowym kablu za 99zł/metr. Powiedzcie mi proszę, jak można poprawić bas kawałkiem kabla? Bo jest to niewyobrażalne dla zwykłego inżyniera dźwięku / akustyka / elektronika, chyba tylko humaniści tak mają ;) Jako argument, że różnicy nie słychać i jest to tylko zjawisko placebo podam fakt, ze przecież sygnał przechodzi przez warstwę miedzi o gr. ok. 35um na płytce wzmacniacza, więc łącząc głośnik takim połączeniem (oczywiście "na krótko") uzyskamy identyczny efekt. Bo przecież ten kabel za 27-99zł/m nie posiada ani własnej energii, ani jej zewnętrznego źródła i z fizycznego punktu widzenia jest niemożliwy jego wpływ na polepszenie dźwięku. To tak samo jakby podłączyć do kranu wąż o średnicy, dajmy na to 2metrów i twierdzić, że popłynie więcej wody.

To że tamten kolega przesadza to jest to bardzo prawdopodobne, jednak różnicę w interkonektach za 2 PLN i 100 PLN słychać ... i banalnie łatwo niejednokrotnie zmierzyć (np. opór) ... te za 2 PLN mają przebicia, znaczne tłumienie jednego kanału wzgl. drugiego (sprawdzałem miernikiem ) itd. itd.

 

Może kiedy interkonekt za 2 PLN przyniesiemy do domu to parametry są w normie ... ale po ... tygodniu ... miesiacu na skutek kilkukrotnego delikatnego nagięcia ( !!! ;P ) coś w nich przestaje łączyć , albo robi się zwarcie ( !!! )

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się na ''ixbt'' test wzmacniacza Behringer A500 ,już kiedyś o nim pisałem że jest stosunkowo niedrogi a oferuje jakość na wysokim poziomie :D .

 

 

Test wzmacniacza Behringer A500

 

Metodyka testowania wzmacniaczy mocy (i wzmacniaczy słuchawkowych)

 

Metodyka testowania systemów akustycznych

 

B-)

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawrocilem sie w koncu i zamierzam kupic porzadne audio do sluchania muzyki :) (zamiast komputerowych pierdziawek ;))

 

Po przeleceniu kilkudziesieciu tematow na audiostereo, hi-fi.com.pl i tematu na naszym forum, zawezilem moj wybor do Wafli 9.2 i Denona PMA920 (560?).

 

Tak sie zastanawiam tylko jak taki zestawik sie spisze przy sluchaniu rocka, heavy metalu, zadnych ostrzejszych gatunkow :) Czasami tez cos z hitow radiowych - pop? (nie tylko ja bede ich uzywac :>)

 

Przegladajac fora doczytalem, ze ludzie polecaja do rocka Dali Blue 2002, ma ktos moze te kolumienki?

Czy ewentualnie Wafle 9.2 dobrze sie spisza w tym gatunku?

 

Ciezko podjac decyzje, co osoba to inna opini i mozna zglupiec, jeden chwali drugi gani :/

A mozliwosci odsluchu tez nie mam, szukalem Dali i nigdzie nie znalazlem.

Wafle mialem okazje posluchac na wzmaku Denona za pare grubych tysiaczkow i mnie oczarowaly, tylko ze nie mialem swojej plytki wtedy aby pusic cos znajomego dla ucha i moc ocenic.

Edytowane przez SKRYTOBOJCA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest coś mądrzejszego do wyboru, w cenie powiedzmy ~800zl, niz Paradigmy Monitor v3? Potrzebuje dobrego stereo, priorytet to muzyka ciężka, slyszalem ze Paradigmy sa do tego bdb, true?

Paradigm Monitor 3 v4 oceniaja w miare dobrze (na forach). Niezly wykop maja, skutecznosc spora, pasmo przenoszenia rowniez ok. Glosnik nisko/sredni 200mm w takim malym pudelku, ponoc niezla moc maja.

Srednica jest troche cofnieta w porownaniu do niskich i wysokich tonow. A na temat nizszych modeli tzn Monitor 3 v1-v3 to opinie sa rozne, wiekszosc ludzi pisze ze po wymianie glosnika wysokotonowego i zwrotnicy nabraly lepszego brzmienia, ale to znowu kolejne koszta, jakby sie chcialo w tym dlubac :)

 

A inni i tak napisza, ze sa do [gluteus maximus], bo wszyscy inne dla nich ponizej 5tys. to szajs ;)

 

Ostatnio widzialem uzywane Monitor 3 v4 za 999zl.

 

BTW.

Co tutaj na tym dziale taka stypa? :/

Edytowane przez SKRYTOBOJCA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialbym kupic jakis zestaw muzyczny + do filmow w cenie do 3tys.

Nastawilem sie na zestaw Denon 1507 + 1730 + kolumny Wharfedale (nie pameitam jakie). Kosztuje w MM 2900zl. Czy znajde w tej cenie cos lepszego (nowego) czy moze lepiej jakis zestaw Stereo? Jesli tak to jaki i jak tekie stereo sprawuje sie w filmach? Jestem kompletnie zielony w tym temacie.

Jesli chodzi o muzyke, rock, choc nie ograniczam sie tylko do tych klimatow muzycznych.

Edytowane przez Air Moss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialbym kupic jakis zestaw muzyczny + do filmow w cenie do 3tys.

Nastawilem sie na zestaw Denon 1507 + 1730 + kolumny Wharfedale (nie pameitam jakie). Kosztuje w MM 2900zl. Czy znajde w tej cenie cos lepszego (nowego) czy moze lepiej jakis zestaw Stereo? Jesli tak to jaki i jak tekie stereo sprawuje sie w filmach? Jestem kompletnie zielony w tym temacie.

Jesli chodzi o muzyke, rock, choc nie ograniczam sie tylko do tych klimatow muzycznych.

Za ta kwote na pewno lepiej bedzie utworzyc zestaw stereo niz kina domowego :)

Wszedzie pisza, ze dobre stereo bdb sie sprawdza w filmach.

Tutaj na forum cos ostatnio niezla stypa jest, wiec polecam ci poszperac tutaj:

 

http://www.audiostereo.pl/index.html

http://www.hi-fi.com.pl/phpbb_2_0_6/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W związku ze zbliżającymi sie świętami planuje zakupić jakiś zestaw kina domowego . Co możecie polecić do 1500zl +/- 200zl? Sprzęt będzie stał w pokoju 28m^2 (prostokąt 4mx7m). Doradźcie najlepsze rozwiązanie w tym przedziale cenowym

Edytowane przez Benek88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Benek88

Chyba najlepsze będzie Jamo w tej cenie.

Jeśli jest gdzie poustawiać to Harman Kardon, bo za podstawki 700zł to zdzierstwo, ewentualnie jakieś inne podstawki za ~150zł.

Albo zamiast tego porządne JBLe E80 + E20, raczej sub nie będzie potrzebny :wink: A jak nie masz amplitunera to używana Yamaha z allegro i bardzo dobry zestaw gotowy.

Edytowane przez Levizna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wreszcie znalazło się trochę grosza więc postanowiłem zmienić stary system stereo. niestety dużo tego i nie mam pojęcia czego szukać...

 

słucham głównie muzyki elektronicznej (ebm/electro/powernoise/trance, czasem darkwave, ambient) więc dynamiczny i nisko schodzący basik byłby wskazany. pokój ok 20m^2.

 

na wzmacniacz i kolumny chciałbym przeznaczyć ok 1500zł (max 2000zł jeśli naprawdę będzie warto). . czym się zainteresować w takim przedziale finansowym?

Edytowane przez _Dugi_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Używam od pół roku geniusów 5.1 i dziś nagle przestał mi działać przedni lewy. To nie wina kabla, to nie wina głośnika. Na wyjściu z suba nie ma dźwięku. Co to oznacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tym kinie domowym:

 

Model to SONY HTP-HD6000FN

 

Dołączona grafika

 

Zestaw kina domowego składający się z głośników w systemie 5.0, amplitunera oraz odwarzacza DVD

 

* Odtwarzacz DVD DVP NS 78 HB Sony

* Odtwarzanie: DivX, DVD Video, Audio CD, VCD, SVCD, DVD-R/RW (format Video), DVD-RW (format VR), DVD+R/RW, CD-R/RW, HD JPEG, JPEG, MP3

* CD Text

* DVD Text

* Napęd Precision Drive 3

* Czytnik z dwoma laserami

* Dynamiczna kompensacja przechyłu

* Przetwornik C/A wideo - 12 bitów / 108 MHz

* Wyjście sygnału kolejnoliniowego

* Redukcja zakłóceń blokowych - Block Noise Reduction

* Cyfrowa redukcja zakłóceń z uwzględnieniem ruchu

* Tryb własnych ustawień obrazu

* Regulacja ostrości obrazu

* Przetwornik C/A audio 192 kHz / 24 bity

* Wyjście cyfrowego dźwięku DTS

* Wyjście cyfrowego dźwięku 96 kHz / 24 bity

* Tryb TV Virtual Surround (2 kanały): Dynamic, Wide, Night, Standard, 3D Surround

* Filtr V. C.

* Wyrównywanie parametrów czasowych (AV Alignment)

* Wyświetlacz FL na płycie czołowej

* HDMI - High Definition Multimedia Interface

* Wyjście sygnału wideo o dużej rozdzielczości - interpolacja do formatu 780p / 1080i / 1080p

* Złącza: komponentowe wyjście wideo, wyjście S-Video, kompozytowe wyjście wideo, złącze SCART, cyfrowe wyjście audio: koncentryczne, cyfrowe wyjście audio: optyczne, analogowe wyjście stereo

* Szybka konfiguracja

* Menu Magic Pad

* Pamięć miejsca odtwarzania: 40 płyt

* Natychmiastowa powtórka - Instant Replay

* Natychmiastowe wyszukiwanie

* Szybkie, płynne wyszukiwanie

* Zaawansowane płynne przeszukiwanie

* Płynne odtwarzanie w zwolnionym tempie

* Przeglądanie tytułów / rozdziałów

* Przeglądanie kolejnych scen (Strobe Playback)

* Przeglądanie kątów

* Ochrona przed dziećmi (blokada tacy)

* Własna blokada rodzicielska: 40 płyt

* Wznawianie odtwarzania od miejsca zatrzymania dla 6 płyt

* Wznawianie odtwarzania od miejsca zatrzymania

* Wygaszacz ekranu

* Tło graficzne

* Kod regionu 2

* System sygnału PAL/NTSC

* Pasmo przenoszenia: DVD (PCM 96 kHz) - 2 Hz - 44 kHz (44 kHz: -2 dB +/-1 dB)

* Pasmo przenoszenia: DVD (PCM 48 kHz) - 2 Hz - 22 kHz (+/-0,5dB)

* Pasmo przenoszenia: Super Audio CD - 2 Hz - 100 kHz (50 kHz: -3 dB +/-1 dB)

* Pasmo przenoszenia: CD - 2 Hz do 20 kHz (+/-0,5 dB)

* Odstęp sygnału audio od szumu: 115 dB

* Zakres dynamiczny dźwięku: DVD Video 103 dB

* Zakres dynamiczny dźwięku: CD 99 dB

* Zniekształcenia harmoniczne 0,003%

* Napięcie przemienne 220 - 240 V, 50/60 Hz

 

* Amplituner kina domowego STR DG 510 B Sony

* 5 niezależnych kanałów po 100 W (+subwoofer) zapewnia wysoki poziom domowej rozrywki

* Automatyczna kalibracja kina cyfrowego - wystarczy położyć mikrofon na kanapie i podłączyć go do amplitunera. Urządzenie automatycznie dobiera parametry dźwięku przestrzennego do cech pomieszczenia i rozmieszczenia głośników

* Zgodność z typowymi formatami dźwięku przestrzennego: Dolby Digital, DTS, Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic, Dolby Dual Mono 96k/24Bit PCM

* Firmowy system Cyfrowego Dźwięku Kinowego Sony stworzony wspólnie z Sony Pictures, przenoszący do domu akustykę najlepszych kin

* Wbudowany tuner z 30 stacjami w pamięci

* Funkcja A/V Sync zapewniająca idealną synchronizację dźwięku z obrazem na ekranie telewizora płaskiego

* 8-segmentowy wyświetlacz FL

* Przyszłościowy interfejs HDMI - 2 wejścia / 1 wyjście, umożliwiający podłączenie wielu źródeł sygnału High Definition do telewizorów płaskich / projektorów bez pogorszenia jakości obrazu

* 2x Komponentowe wejście, 1x wyjście wideo

* 2x Wejście audio

* 3x Wejście, 1x wyjście AV

* 2x Wejście optyczne

* Wejście koncentryczne

* Wyjście na monitor

* Wyjście na subwoofer

* Przednie wejście AV

* Komponentowy sygnał wideo - alternatywa dla przelotowego podłączenia do HDMI

* Wymiary WxSxG: 15,8x43x31 cm

* Waga: 7,7 kg

 

* Zestaw 5 głośników SSF CR 6000 Sony

* Dwa głośniki przednie: 4-drożne, bass reflex, 40Hz-50kHz o mocy 180W

* Dwa głośniki satelitarne i jeden centralny o mocy 100W

 

* Odtwarzacz i amplituner w kolorze czarnym, głośniki brązowe

Przeznaczenie filmy DVD i od czasu do czasu muzyka, pokój około 20m2, brak słuchu muzycznego do tego za jakiś czas zakup suba za kwotę ~500zł

Edytowane przez piotrjancy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...