Skocz do zawartości
TwiN

Kolumny, wzmacniacze, CD - wszystko o audio

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku pomyślałem o altusach ;) ale druga myśl to czego oczekujesz od tego sprzętu? Bo jeśli liczysz na przyjemny dźwięk w domu to może warto jakiś wintydź poszukać. Za 4-5 stówek kolumny i za 2-3 wzmacniacz.

 

Wydaje mi się, że choćby te kolumny będą lepsze od VK.

 

http://allegro.pl/kolumny-jbl-tlx-320-klasa-dzwieku-i6849961161.html#thumb/1

 

... ale ogólne założenie czyli granie przy grylu i w domu to sprzęt zaproponowany przez Ciebie da radę.

:)

 

Może jeszcze koledzy odniosą się do tematu zaproponowania sprzętu vintydź jako alternatywy.

 

Edycja.

 

Teraz doczytałem, że kolumna ma upalony "gwizdek" ale sama idea pozostaje bez zmian.

Edytowane przez qqrydza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ten wzmacniacz jest największym problemem. Nie mam zielonego pojęcia jakiego szukać bo nie znam się na tym i nie chce kupić <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>a (jak w przypadku podanego przeze mnie wyżej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś nowego to może

 

http://allegro.pl/kolumny-glosniki-stereo-stx-f-140-polskie-nowe-k3-i5730632194.html

 

STX zbiera raczej pozytywne opinie w swoich przedziałach cenowych.

 

Są smukłe, nienagannie wyglądają.

 

Zostaje 150 na wzmacniacz hmmm...

 

;)

Edytowane przez qqrydza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ty znowu patrzysz na to, co podaje specyfikacja...

 

Po pierwsze moc wzmacniacza musi być mniejsza niż moc kolumn, żeby nie było możliwości, że puścisz na nie za silny sygnał.

 

Po drugie - mam H/K AVR 265 o mocy 95W/8ohm na kanał i zasilam nim bez problemu to:

https://image.ceneo.pl/data/products/49611583/i-paradigm-monitor-11-v-7-czarny.jpg

tyle, że to realna moc wyjściowa, a nie jakaś naciągana, jak np. podawało kiedyś Onkyo (175W/kanał, a grało gorzej niż odpowiednik od H/K, czy Marantza z 70-80W)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze moc wzmacniacza musi być mniejsza niż moc kolumn, żeby nie było możliwości, że puścisz na nie za silny sygnał.

Nieprawda. Prędzej można spalić kolumny za słabym wzmacniaczem niż za mocnym. Przesterowany wzmak puszcza prostokąt i z wysokotonówką można się pożegnać, a za nim obrywa niskotonowy.

 

 

A do autora tematu - Nie wiem jakiej muzyki słuchasz ale po pierwszym zakrapianym grillu Microlaby pójdą na śmietnik. Jeśli kolumny mają grać na wolnym powietrzu to szukaj czegoś z wysoką efektywnością zwłaszcza, że nie masz zbyt dużego budżetu na wzmacniacz. Najlepiej jakaś wysokotonówka z (semi)tubą i dużym wooferem na dole(ewentualnie kilka mniejszych). Jeśli te STX'y rzeczywiście mają 90dB to nic lepszego raczej nie znajdziesz do 400pln.

 

Ze wzmacniaczy to może jakieś starsze Pioneery (np. A-447 ma dość spore trafo i 60W/8Ω) albo Onkyo (A-8450 to już kawał wzmacniacza). Przed zakupem poczytaj na necie o typowych usterkach dla danego wzmacniacza.

Edytowane przez el caco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze moc wzmacniacza musi być mniejsza niż moc kolumn, żeby nie było możliwości, że puścisz na nie za silny sygnał.

 

 

Tutaj el caco akurat ma rację. Lepiej by wzmacniacz miał rezerwę mocy dla dobra kolumn, szczególnie gwizdków, które łatwo spalić przy przesterowaniu.

Po drugie - mam H/K AVR 265 o mocy 95W/8ohm na kanał i zasilam nim bez problemu to:

https://image.ceneo.pl/data/products/49611583/i-paradigm-monitor-11-v-7-czarny.jpg

 

 

Jak nie słuchasz szczególnie głośno, bardzo dynamicznej muzyki, to jasne że napędzisz. Przy głośnym odsłuchu i dynamicznej muzyce ... po prostu radzę zobaczyć ten film:

 

http://www.harbeth.co.uk/usergroup/forum/the-science-of-audio/amplifier-matching-mismatching-and-clipping-a-curse/2486-how-much-amplifier-power-do-i-really-need?2613-How-much-amplifier-power-do-I-REALLY-need=

 

- na którym widać pomiary oddawanej mocy, gdzie w szczycie sięga ona nawet kilkuset W ... a te kolumny mają nie tak niską efektywność. Nie bez powodu w monitorkach studyjnych lepszej klasy masz wzmacniacz np. 100W RMS dla samego tylko głośnika nisko-tonowego (dla gwizdka jest osobny wzmacniacz np. 50 W). W np. ADAM S2X na bas wsadzili nawet wzmacniacz ćwierć kilo-wata (jeśli mnie pamięć nie myli Bang & Olufsen Ice Power PWM) dla basu i osobny wzmacniacz 50W dla gwizdka.

tyle, że to realna moc wyjściowa, a nie jakaś naciągana, jak np. podawało kiedyś Onkyo (175W/kanał, a grało gorzej niż odpowiednik od H/K, czy Marantza z 70-80W)

 

Nie tylko moc się liczy ;)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. Prędzej można spalić kolumny za słabym wzmacniaczem niż za mocnym. Przesterowany wzmak puszcza prostokąt i z wysokotonówką można się pożegnać, a za nim obrywa niskotonowy.

 

To chyba oczywiste, że nie należy puszczać wzmacniacza na maksa - zniekształcenia sygnału w tej sytuacji raczej nie będą zbyt przyjemne dla kolumn. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, co nie zmienia faktu że poniższe twierdzenie jest nieprawdziwe.

"Po pierwsze moc wzmacniacza musi być mniejsza niż moc kolumn"

 

 

 

A poza tym zbyt słabego wzmacniacza wcale nie trzeba rozkręcać na maksa żeby zrobił kuku. Dużo zależy też od zastosowanej zwrotnicy/filtrowania w paczkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...