Skocz do zawartości
TwiN

Kolumny, wzmacniacze, CD - wszystko o audio

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj byłem we włocławku na giełdzie oblukac cos ze wzmacniaczy i trafiło mi się coś takiego:

 

http://img228.imageshack.us/my.php?image=img1757gp1.jpg

http://img228.imageshack.us/my.php?image=img1758qi2.jpg

 

Kupiłem to od gościa który nie wiedziałem nawet czy to chodzi za śmieszne pieniądze :), ale mnie zastanawia ile to ma na kanał? bo w necie nie znalazłem nic o tym wzmacniaczu .

 

@Ghazi

 

Faktycznie rewelacji nie ma co do tych Reve Land'ów, ale może zmienie kiedyś wzmacniacz bo myśle że on mnie ogranicza, ale tak ogólenie to jestem zadowolony z zestawu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ciezko cos znalezc n/t tego wzamka... Obstawiam 2x120W RMS. Zreszta co to za roznica - zeby usłyszec wyrazna roznice w glosnosci, to musialbys miec porownanie np. 80W RMS vs 150W RMS. Zreszta taki sprzet do pokoju to samobojstwo, 150W na kanal, to na estrade ;)

Edytowane przez Ghazi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie po co komu pogłosy DSP ... to tylko zniekształca dźwięk.

Oczywiście że DSP zniekształca naturalny dźwięk,napisałem że YAMAHA jest lepsza (w DSP)bo ma najbardziej zaawansowane DSP ,co nie oznacza że trzeba z tego korzystać,DSP może się przydać w nieco za małym pomieszczeniu przy filmach można sobie troche rozszeżyć wirtualnie przestrzeń .

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy to szajs ( miałem Yamaha RX-V 350 który zagra porównywalnie a może lepiej i to był szajs - nawet na 2 kanałach sobie nie radził )

 

Drugi ... denon stereo - o niebo lepsze będzie miał końcówki

Trzeci i czwarty NAD STEREO - bardzo dobre sprzęta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad C 320 BEE podobno jest be ?.

 

NAD320bee - czy sie skusic?

przyzwoity wzmacniacz do ~1000zł

 

Ja jako były posiadacz 320bee tez pozwole soebie zabrać głos. Jestem skłonny wysunac osąd, ze 320bee to najgorszy wzmacniacz jkai zagoscił kiedykolwiek u mnie w domu: plastikowy fron i gałki, dźwięk suchy, zmulony bas, kiepska srednica i potwornie nienaturalne wysokie tony, stereo bardzo przeciętne. Jesli ktos twierdzi, ze ten wzmak jest conajmniej dobry to znaczy, ze nie słuchał nigdy w miarę przyzwoitego sprzętu.

Polecam wzmaki firmy Rotel mają bardzo dobrą dynamikę i jakość dżwięku .

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad C 320 BEE podobno jest be ?.

 

NAD320bee - czy sie skusic?

przyzwoity wzmacniacz do ~1000zł

Polecam wzmaki firmy Rotel mają bardzo dobrą dynamikę i jakość dżwięku .

Dziwne ja spotkałem się z zupełnie inną opinią i oceną bardzo dobrą w piśmie audio. Jeśli ktoś twierdzi że ten NAD gra kiepsko to chyba nie słyszał amplitunera kina domowego na 800 PLN grającego w stereo na prawdę fatalnie lub porównuje do klocków za x0000 i więcej ...

 

ps. test razem z wykresami w AUDIO 8/2005

 

ps2. z tego linku audiostereo co podałeś widzę że co poniektórzy to pseudo audiofile ....... dowód :

 

cyt:"wracając do 320bee-popieram poprzedni wpisy , nie kupuj. Ja kiedyś kupiłem i po 4 misiącach sprzedałem. Poszukaj lepiej denonka z drugiej ręki model 735R, posiada loudness, rewelecyjny klocek za przyzwiote pieniądze, napewno z drugiej ręki dostaniesz go poniżej 1000zł , ostanio widziałem na niemieckim ebayu za przyzwioitą sumę,

 

loudness to ma być zaleta ? LOL i do tego porównuje do innego wmaka w tej cenie z drugiej ręki - ok pewnie zagra lepiej jednak my mówimy o nowym wzmaku bo tamten normalnie kosztował pewnie znacznie więcej więc trudno by grał gorzej - tak samo

 

Trzeba wiąść poprawkę na pseudo audiofili którzy nie szukaja dźwięku wiernego tylko "kolorowanego" przez wzmacniacz lub kolumny.

 

Weźmy np. wzmacniacze lampowe - analiza tych modeli niejednokrotnie pokazała większe zniekształcenia i mniejszą wierność ale są lubiane przez (nazwijmy po imieniu) pseudo audiofili, bo mają "miłe zniekształcenia" - dla mnie to paranoja

 

http://www.audiostereo.pl/NAD_C320_BEE_wzm...reo-1-10-2.html - dość skrajne te oceny i komu wierzyć.

 

Rodzi się pytanie : czy 320 BEE jest kiepski czy po prostu wszystko w tej cenie ( nowe ) jest kiepskie ? :wink:

 

Często piszą "słaba kontrola basu" - więc coś w tym jednak jest - ale jak wyżej ... czy ten denon będzie miał dobrą ? - jestem pewien że i tak o niebo lepszą ( jak pisałem ) niż ampli kina w tej cenie typu pionek 416

 

aha .......... napisałeś że polecasz wzmaki rotel - ja też - a po ile są najtańsze nowe?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha .......... napisałeś że polecasz wzmaki rotel - ja też - a po ile są najtańsze nowe?

 

NajtańszY Wzmacniacz: Rotel RA-01 od 1350.00 ZŁ

2365492[/snapback]

Rodzi się pytanie : czy 320 BEE jest kiepski czy po prostu wszystko w tej cenie ( nowe ) jest kiepskie ? :wink:

 

Raczej tak jest w tych cenach , ale być może coś się zmienia w tej kwestji bo na AVS forum gośc się tak wypowiada o ampie Panasa sa-xr57 a miał wcześniej końcówkę mocy RMB-1095 & procesor Rotel 1098 za 15.999,00zł zresztą bardzo dobry sprzęt i zmienił na Panasa sa-xr57 BO NIE WIDZIAŁ różnicy w jakości, no ciekawe jak to z tym jest może faktycznie Japońska tania technika cyfrowa wyprze kiedyś z rynku drogie firmy które nie będą w stanie wypracować rozsądnej relacji jakości do ceny jak to powiedział kiedyś szef firmy ELAC .

 

cytat a AVS forum:

 

I've had a panny saxr55 and then the saxr57 for about the last 8 months. They sound pretty much identical. I've been running these with my B&W 802D speakers and the amp sounds great.

 

Like people said, advantages: no hiss, dead quiet, seemingly limitless power, works great at all standard volumes, unit itself is cool, compact, and efficient so you don't ever have to turn off the power. Sounds great so far with the B&W 802D's.

 

I previously had the rotel RMB-1095 with the Rotel 1098 preamp and honestly I can't tell the difference between those and the Panasonics. So I sold the Rotels and used the extra cash for other stuff... namely to buy a SONOS system recently.

 

A lot can be said for the Panny amps. I'm not going to say they are the greatest thing in the world since I'm not sure... they do sound good with my current setup however and I'm happy.

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://skapiec.pl/site/cat/27/comp/90210

a taki panasonic ? wygląda ładnie i tani, tylko co tanie to....

To ampli 5.1 - praktyka i pomiary mocy ( w np. mies. AUDIO ) pokazują że takie ampli mają znacznie bardziej cherlawe zasilanie niż 7.1 co = równie cherlawemu dźwiękowi.

 

Najlepiej jeśli już kupować amplituner kina do stereo to tylko model 7.1 z trybem bi-amp co daje realnie dużą moc dla 2-ch kolumn i sporą rezerwę wysoko prądową ( mowa o 2 kolumnach napędzanych 4-ma końcówkami z ampli 7.1 ).

 

Aby nie być gołosłownym przedstawię tabelę pomiarową mocy modelu 7.1 Pioneer VSX-915

 

ilość kanałów --------- moc na kanał

1 ----------------------- 112

2 ----------------------- 101

3 ----------------------- 77

4 ----------------------- 69

5 ----------------------- 57

Czyli w trybie 2 końcówkowym stereo dostaniemy moc 101 Wat na kolumnę ( 202 Wat na STEREO ) - nieźle , .... w trybie bi-amp będzie to już 138 W na pojedynczą kolumnę ( 276 Wat na STEREO ) ... !

 

Oczywiście moc to jedno a rezerwa energetyczna i ogólny potencjał to co innego ale myślę że w bi-amp w trybie STEREO ampli 7.1 ma spory potencjał

 

A teraz lolek:

Pioneer 516 kosztuje 200$

 

u naz za mniej niż 989 PLN go nie kupi.

 

616 PLN = ~990 PLN ??

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Audiostereo nie stanowi jakiegoś wyznacznika, tam jest pełno pseudo-audiofili dla których NADy, Rotle, HK, CA w cenie ~2000 zł grają zawsze jednakowo źle :lol: A tu ktoś koc narzucił, a tu ciepło, a tu zimno :lol:

 

A w okolicach ~1000 zł są jeszcze kody które ślicznie w testach wypadły jak na sprzęt za taką kase.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Audiostereo nie stanowi jakiegoś wyznacznika, tam jest pełno pseudo-audiofili dla których NADy, Rotle, HK, CA w cenie ~2000 zł grają zawsze jednakowo źle :lol: A tu ktoś koc narzucił, a tu ciepło, a tu zimno :lol:

 

A w okolicach ~1000 zł są jeszcze kody które ślicznie w testach wypadły jak na sprzęt za taką kase.

Ja opinie biorę głównie z zachodnich (angielskich i amerykańskich stron np. http://www.audioreview.com), potem audiostereo i usenetowa grupa pl.rec.audio. Co do Kody, to podobno faktycznie są dobre, ale po tuningu - mają bardzo prostą konstrukcję, więc nie zniekształcają dźwięku, a po zmianie elektrolitów podobno wyrywają z butów. Do stereo szukałbym czegoś sprawdzonego i co ma jednoznacznie pozytywne opinie użytkowników - Pioneer A-400, Denon 560 lub 1560, Marantz PM-35, NAD 3020, 3120, czasem względnie tanio (znajomy kupił za 1500 i użył nada jako preampa) można kupić jakąś średniej klasy końcówkę linna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo obszerne fotografie wnętrza Panasonica XR57:

 

2365760[/snapback]

http://skapiec.pl/site/cat/27/comp/90210

a taki panasonic ? wygląda ładnie i tani, tylko co tanie to....

 

Jak znasz niemiecki to zobacz test:

http://www.av-magazin.de/Einleitung_AV-Rec...ason.652.0.html

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo obszerne fotografie wnętrza Panasonica XR57:

 

http://www.gemsgenethics.com/xr57/

Official Panasonic SA-XR57 Owner's Thread

Jak znasz niemiecki to zobacz test:

http://www.av-magazin.de/Einleitung_AV-Rec...ason.652.0.html

Oglądam właśnie wnętrze SA-XR50 - podobnie wygląda ( te taśmy i rozplanowanie)

 

ps. pod wzgl. zniekształceń XR50 ( THD+N 0,575 ) wypadł fatalnie na tle np. Pioneer VSX-915 ( THD+N 0,12 ) oba przy 1W 8 ohm 1khz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wzmaków & ampli Pioneera to grały nieżle w połączeniu z kolumnami JPW ,pamiętam jak parę lat temu w jednym z EMPIKÓW na stoisku z płytami z muzyką postawili wzmaka Pioneera i CD(Z talerzykiem ) i głośniki JPW ,od razu jak weszłem do sklepu to rzuciło mi się w uszy że coś tu dobrze gra hehe w końcu trochę rzeczy w życiu słyszałem to pojęcie jakie takie mam i wiem co ma jakiś poziom ,z resztą nie byłem w tym odczuciu odosobniony bo bez przerwy łazili tam ludzie z płytami i GMERALI PRZY SPRZĘCIE aż się sprzedawcy zdenerwowali i podłaczyli tylko jedną kolumnę potem w końcu podłączyli jakiś badżiew i mieli w końcu święty spokój z pielgrzymkami ludzi którzy zamiast kupować płyty to przynośili swoje i je tam odsłuchiwali.Co ciekawe w prasie Angielskiej (typu-WHATS HI FI) była moda na zestawianie sprzętów audio różnych producentów w komplecie z kolumnami no i Pioneer prawie zawsze był w zestawieniu z głośnikami jpw, po prostu widocznie razem dobrze współgrają ze sobą ,nie wiem jak teraz bo to było w czasach jak PIONEER miał w znaczku OMEGĘ,od tamtego czasu słyszałem wiele innych zestawów audio i HIGH-END tak że dzisiaj nie wiem czy bym sie tym zachwycał ale z tego co wiem to Pioneer dobrze gra z angielskimi kolumnami np:KEF .A co do JPW to nie widzę strony producenta więc możliwe że firma dzisiaj już nie istnieje .

Co do ampli pioneera to minimum model VSX-915 z BI-AMP poniżej tego modelu nie ma co zchodzić.

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ampli pioneera to minimum model VSX-915 z BI-AMP poniżej tego modelu nie ma co zchodzić.

Oczywiście :wink: ( ps. teraz 916 )

 

Piszesz żę dobrze gra z angielskimi kolumnami .... więc B&W może też byłoby dobrym zestawieniem?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom kolumny mają bardzo duże znaczenie a nie tylko wzmacniacz ,pamietam jak odsłuchiwałem wzmaka Marantza i technicsa 1010 model chyba na kolumnach technicsa sbm-500 a potem na Acoustic Research wysoki model i na tych drugich kolumnach dżwięk żył po prostu ,było dobrze słychać jak dżwięk sie odrywa od głośników czyli pojawia się między kolumnami i unosi z góry na dół ,zgłaśnia się delikatnie i scisza a w technicsach był bardziej lewo prawo bas w miare dobry ,odsłuch był na płytach Pendragon,marylion ,jakis metal i techno też bo czasem lubię.Wniosek z tego taki że zamiast wywalać wzmaka lub apli bo JAPOŃSKI NIEAUDIOILSKI to można dobrać dobre głośniki (nie zawsze sie da jak wzmak syf)zamiast zwalać na to że wszystko zalezy od wzmaka bo poprawa dżwięku może być bardzo znaczna,ale nie oszukujmy się za w miarę dobre kolumny trzeba dać co najmniej ponad tysiac np takie :B&W 601 S3 bo Wharfedale Diamond 9.1 też są dobre ale basu raczej z nich nie będzie co może zdenerwować,ewentualnie w dobrej cenie są DALI Concept 2&DALI Concept 1

http://www.skapiec.pl/site/cat/29/comp/57420

http://www.skapiec.pl/site/cat/29/comp/57414

 

Dali Concept 2 - czy warto?

W Dali Concept Tweetery są podobno takie same jak w yamaha pianocraft.

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AFAIK to kolumny odgrywaja pierwszorzedna role i maja najwiekszy wplyw na brzmienie zestawu...

 

PS

w przyszlym tygodniu dostaje ta KODE KD-261, zdam relacje na pewno i napisze jak sie ma do tego co mam obecnie. Po jakims czasie na pewno pobawie sie w tuning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto zmieniac Dali Concept 1 na np. Wafle 9.1, albo kupic moze cos innego w cenie do 600 zl? Chodzi mi tylko o to czy bedzie roznica i jesli tak to czy warto doplacic (dopata bedzie ok 150 zl za Wafle)

To jest podobna klasa ,najlepiej idż do sklepu i powiedz żeby ci podłączyli te i te i zobaczysz które ci bardziej odpowiadają(weż swój wzmacniacz) ,kupować nie musisz powiedz że się nad czymś zastanawiasz ,tylko nie wiem czy tam gdzie mieszkasz są takie sklepy z możliwośćią odsłuchu ,tam gdzie ja mieszkam takich sklepów jest sporo i kiedyś bardzo często chodziłem i kazałem sobie podpinać różne sprzęta i tym sposobem przesłuchałem prawie wszystko co było dostępne na rynku ,a jak by się pytali czy chceż kupić to powiedz że się jeszcze zastanowisz hehe no chyba że coś opuszczą w cenie.Odsłuch indywidualny to podstawa co się komuś podoba to nie znaczy że tobie też będzie.

 

Chodzi mi tylko o to czy bedzie roznica

Napisz o jaką róznicę ci chodzi co chceż uzyskać na zamianie czy większą liniowośc (naturalnosć)dżwięku czy też może niższe zejśćie basu albo więcej basu lub efektywnośc , detalicność ?.

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety ale nie mam mozliwosci odsluchu niczego na miejscu bo u mnie niestety nie ma takich sklepow. Ogolnie rzecz biorac Dali brzmia naprawde bardzo fajnie, ale Pan Jenot zrobil mi chrapke na Wafle :D i dlatego sie zastanawiam. Naturalnosc dzwieku jest jak dla mnie odpowiednia, ale chcialbym troszeczke nizszy i bardziej miekki bas wiec czy na tych Waflach badz innych konstrukcjach w tej cenie 600 zl cos takiego uzyskam ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym AUDIO jest test Yamaha RX-V559 i Pioneer 916.

 

Yamaha 559 ma końcówki oparte na Senkenach ( chyba są jedne z najlepszych ) i w trybie STEREO 2 końcówki ma nieprawdopodobne 129 W na kanał. 559 nie ma trybu bi-amp

 

Pioneer w Stereo 2 końcówki ma 100 W na kanał , przy 4 kanałach ma 75 W na kanał czyli w trybie BI-AMP osiągniemy nieprawdopodobne 150 W / kolumnę.

 

Jak myślicie co lepiej zagra Yamaha na Senken 129 W / kolumnę czy Pioneer 916 bi-amp 150 W / kolumnę ?

 

ps. przydało by się odsłuchać na jakichś popularnych kolumnach ( np. Wharfedale 9.1 - B&W 601 s3 ) i porównać do wzmaków STEREO w podobnej cenie ....

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie tymi Watami tak nie ekscytowal. Na jakosc dzwieku to nie ma samo z siebie wplywu, a kolumn, ktorych impedancja mocno odbiega od 8Ohmow i tak moze nie wysterowac. A juz najmniej bym sie przejmowal tym czy na plytce sa Black Gate'y, Sankeny, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie tymi Watami tak nie ekscytowal. Na jakosc dzwieku to nie ma samo z siebie wplywu, a kolumn, ktorych impedancja mocno odbiega od 8Ohmow i tak moze nie wysterowac. A juz najmniej bym sie przejmowal tym czy na plytce sa Black Gate'y, Sankeny, itp.

Zgadzam się jak najbardziej że waty to nie wszystko ... i dla tego jestem ciekaw jak by wypadło porównanie np. Pioneer 916 ( bi-amp ) kontra Rotel z nowej serii analog stereo najniższy model - oba kosztują porównywalnie czyli od 1150 ( pionek ) do 1350 ( rotel ) PLN . Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie tymi Watami tak nie ekscytowal. Na jakosc dzwieku to nie ma samo z siebie wplywu

A właśnie że ma wpływ i to wielki np Pioneer parę lat temu produkował wzmacniacze przeważnie ok 5 sztuk i tylko ten najwyższy z oferty standartowej(była jeszcze EXKLUZIV ) miał odmienną i lepszą konstrukcję a pozostałe nie różniły się (prawie) niczym(parametry takie same) bo tylko teoretycznie mocą inie obyci ludzie mówili że te droższe jest sens kupować wtedy jak ktoś chce głośniej pograć,tylko że tak się składa że te mocniejsze modele muszą miec też bardziej wydajne transformatory i kondensatory o większej pojemnośći ,a ma to znaczenie przede wszystkim w basie ,bo jak kondensatory mają za małą pojemność to w momencie większej ilośći basu szybko się rozładują i nie będą w stanie się na bieżąco doładować co obiawiać sie będzie w beznadziejnym powolnym i mdłym basie tak zwana kompresia dżwieku w mało wydajnym wzmaku,no i oczywiscie te mocniejsze wersje grały znacznie lepiej.Wniosek z tego jest taki że jak mamy dwa takie same wzmacniacze a jeden się różni mocą a co za tym idzie wydajniejszym zasilaniem i kondami ,po za tym mają takie same parametry ,to ten mocniejszy bedzie grać wyraznie lepiej przede wszystkim w basie,po prostu te tańsze i słabsze mocowo wzmacniacze są olewane przez producentów ze względu na koszty i są tam stosowane zbyt mało wydajne trafa i kondy.Oczywiście jeszcze inne rzeczy mają wpływ na jakość dżwięku ale jedno jest pewne że dobry mocny wzmak=dobra wydajnosć prądowa i dobry bas.

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd ja to znam .... niech pomyślę .... a tak .... Yamaha RX-V350 5x niby 100W ( 240 z gniezdka ). Była tak słaba że basu "nie było" i to w stereo, przy pięciu kolumnach to już zupełnie by niskotonowcami nie drgnęła ( Unitra amator 2x10 W była mocniejsza choć to i tak szajs ). Więc zasilanie/zasilacz to podstawa.

 

Ciekawe ile mocy w stereo by wykazały pomiary ...

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...