Skocz do zawartości
Pamir

niestabilne vcore

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kupilem ostatnio NF7 -S + Barton 2500+(AQZEA) i zaczalem sprawdzac jak duze mozliwosci podkrecenia ma taki zestaw. Wyszlo mi ze:

1) 10,5x200 vcore 1,65V -prime stable

2) 11x200 vcore 1,75V -prime stable

Nie bardzo mnie takie wyniki zadawalaja i kiedy probuje zjechac z napieciem w dol przy punkcie 2) to komp sie uruchamia nawet przy 1,675V ale niestety Prime'a wywala i od czasu do czasu pojawiaja sie "niebieskie ekrany". W sumie nie ma nic w tym dziwego ale zuwazylem ze przy kazdym napieciu innym niz 1,65 jest ono niestabilne tzn waha sie o ok 0,05V. Czy u Was wystepuje podobny efekt z napieciem? bo wydaje mi sie ze wlasnie to jest przyczyna niestabilnosci. Moze to wina przegrzewajacych sie mosfetow lub mostka polnocnego? Wykluczam temp. procesora bo nie przekracza ona 50 st. i zasilacz (Chieftec 360 DF).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamir, to zależy od tego przy jakim napięciu twój proc przestaje być stabilny. Każdy proc ma swój określony próg. Przejżyj logi (high/low) z np. MBM-a i się dowiesz. Mój w obecnej konfiguracji przestaje być stabilny poniżej 1,95 volta (zasiłka Feel 300W, fortron inside nie schodzi poniżej 1,96v). Aha testy typu prime to nie wszystko. Ja sam próbowałem puścić swojego na 2100+ fsb 173, prime chodził przez 24h i wszystko ok, ale w 3dmarku zwiecha, bo grafa już nie wyrabia.

A tak nawiasem mówiąc to widzę że abit mocno obniżył jakość swoich płyt bazując jedynie na marce. Już kilku kolesi mi się skarżyło. A poza tym takie wahania na chieftecu. Może chcesz się zamienić na FEELA ? :) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lekkie wachania Vcore to raczej norma - w Twoim przypadku faktycznie moze to byc zwiazane z grzejacymi sie mosfetami (sprawdz to). Zasilke masz dobra, wiec ten element nalezy raczej wykluczyc.

 

Sprawdz, czy pozostale napiecia ci sie wachaja - jesli masz spore skoki, moze to byc jednak wina zasilki :( Nawet najlpeszym firmom trafiaja sie gorsze ezemplarze ;(

 

Co do idei podkrecania - jesli komp nie jest stabilny pod wszystkimi istniejacymi programami/benchmarkami, to takie podkrecenie raczej wielkim sukcesem nie jest. Nalezy dazyc do max wydajnosci, ale nie kosztem stabilnosci!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak nawiasem mówiąc to widzę że abit mocno obniżył jakość swoich płyt bazując jedynie na marce. Już kilku kolesi mi się skarżyło. A poza tym takie wahania na chieftecu. Może chcesz się zamienić na FEELA ?   :)  :)  :)

zeby cokolwiek wyrokowac nalezaloby porownac kilka egzemplarzy plyty (czy we wszystkich ten problem wystepuje) oraz sparwdzic jak jest u konkurencji - akurat Athlony zra sporo prad, szczegolnie po podkreceniu, wiec plyta jest dosyc mocno obciazona :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem kilka testow, troche pokombinowalem:) wgralem biosa nr 16 (wczesniej byl 18). I chyba dalej nic:(( Przy ustawieniu vcore na 1,7V odczyt z plyty mam w granicach 1,68-1,74. I cigle sie waha. Moze tak powinno byc? poza tym na napieciach:

Vio 3,38-3,42

+12 11,98-12,11

-12 11,78-12,02

Juz sam nie wiem co robic, moze reklamowac plyte lub zasilacz ale w sumie odchylenia sa zgodne z norma ATX? Aha jesli dam vcore powyzej 1,85V to komp wogole sie nie uruchamia tylko piszczy..czyzby to byla granica dla mojego Bartona i wiecej ani rusz...?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem Winbondem, MBM i Speedfanem. We wszytkich ten sam objaw ale co ciekawsze srednie napiecie vcore jest zawsze nizsze o ok 0,035V niz to ktore ustawie w Biosie. Jakies rady?

no wlasnie popatrzylem - tez skacze, ale nie chce mi sie tego jakos doglebnie analizowac ;) zasilke mam Chiefteca 360.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na moim bartonie (AQXEA) wycaigam luzem 11x200 przy 1.662v. Ale zeby podniesc fsb albo 11 choc odrobine wyzej musze ustawic 1.75v.

moj Bartek smiga takze na 11x200 przy ustawionym w biosie 1,65v, natomiast MBM5 pokazuje 1,61-1,63v. Zero problemow ze stabilnoscia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...