Skocz do zawartości
xenik

Do ilu można podciągnąć sieć

Rekomendowane odpowiedzi

hmm.... nie zgodze sie ze stwierdzeniem, ze huby to syf itp. co prawda to prawda 90% z nich chodzi na 10mbit ale sa tez 100mbitowe.... inna sprawa ma sie z full duplexem ;)

max. odleglosc komp - hub albo hub-hub - 100m :!: a nie 50, jak napisal poprzednik. gdyby bylo 50, to taka jedna siec u mnie by nie dzialala :P

domena kolizyjna..... a moze slyszales o czyms takim, ze switch robi osobne domeny kolizyjne na kazdym porcie :?: jezeli nie, to radze sie troszke doksztalcic... :P wlasie tym sie roznia switche od hubow. ograniczaja domeny kolizyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kaskadowo można połączyć max. 4 huby/switche, zaś długość każdego kabla nie powinna przekraczać 100m, więc teoretycznie da się na skrętce położyć sieć o maksymalnej rozpiętości 500m.

hmm [;

nie zgodze sie co do swichy.. mozna wzucic ich 7kolo siebie (wg strony lan.prv.pl http://ethernet.neostrada.pl/podstawy/utp.html )

pozdro ;]

poprawcie mnie jak cos ;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Hub to szajs nawet jeżeli działa na 100Mbit Dlaczego? Bo nie robi nic!!!! Nic poza przesyłem dalej tego co dosntanie. NIE buforuje NIE dokonuje rzdnego badania pakietów (Nawet głupiego CRC).  W skrócie ... np switch 40 mprtowy... dostaje sygnał na wejsciu Nr1 i wysyłą to na pozostałe 39. Pomyśl chwile i zobacz jaki się generuje ruch. 

wiem doskonale jaki sie generuje ruch. switch ograniczane domeny kolizyjne (tj sa tablice MAC'ow i pakiety sa wysylane tylko i wylacznie do odbiorcy, chyba, ze to switch zarzadzalny, ale nie bede sie nad tym rozwodzil). tylko dlatego sie stosuje teraz switche a nie huby. co robi wiecej :?: NIC :!: moze jeszcze regenerowac sygnal, ale to tez potrafia huby....

2) Switch owszem twozy coś w rodzju domeny kolizyjnej ALE nie jest włąsciwym nadajnikiem. Kolizje są wykrywane na poziomie sprzętowym. Polecam zapoznanie sie z MODELEM WARSTWOWYM ISO OSI.

Nie musze sie z nim zapoznawac, zdawalem z niego test z cisco i ciagle sie przewija wiec, nie mam po co sie z nim od nowa zapoznawac. reszta jak wyzej

Switch owszem buforuje itp. ale jest tylko medium łączącym. Z tąd zwiękrzanie ilości switchy w domenie kolizyjnej zmniejsza jej maksymalny promien BO każdy wenzeł powoduje opuźnienia (Polecam lekture na temat GIGABIT ETHERNETU - tam wszystko widać owiele wyrazniej z racji transmisji)

 

Kwestie dokształcenia polecam też Tobie.

Jezeli chcesz polaczyc 2-7 switchy to opoznienia nie sa duze. oczywiscie zaraz mozesz wywalic cos w stylu, ze 7 switchy kazdy po 40 portow i ogromny ruch... oczywiscie, ale wtedy to opoznienia moga byc ogromne nawet na poziomie 1 switcha :!:

 

nie widze sensu dalszej wymiany pogladow na ten temat....

chce jeszcze tylko dodac:

po 1) naucz sie pisac skladniowo

po 2) nie kloc sie, jezeli Twoje wiadomosci sa nie pelne (nie chodzi mi tylko o ten topic, widzialem kilka innych Twoich postow....)

EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O DŻISES??!! Co ja tu popisałem!! Eeee no tak mam za swoje :D

Powinienem spac jak normalny człowiek :D

Własnie odespałem jakies 3 dni z przerwami na godzinne drzemki :P I sie dziwie ze to sie da przeczytać :P Hehe Oja sory ludzie :P

 

A tak nawiasem sprostuje kilka rzeczy jak jusz jestem na chodzie :)

- Co do HUBów podtrzymyje że to rzeźnia :D

- Przy Switchach to niezle zamieszałem :)

- @_@ dobrze ze tego nie widzi moj profek od sieci bo by mnie zamordowal ( o ile sam bym nie popelnil samobujtwa )

- Ide się z siebie pośmiac a potem skasuje W/W posty bo mi słabo :(

 

UPDATE:

Aha jeszcze widze byłem w innych miejscach... oj... boli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co teoretyzowac. Zwlaszcza jak sie cos jedynie gdzies podchwyci ;). Ograniczenie ilosci switchy zwiazane jest jedynie z wykorzystaniem technologi spanning tree. W zasadzie spokojnie mozesz miec 50-70 switchy i powinno byc git.

nie teoretyzuje :> poprostu cytalem i pise co wiem ;]

btw do tych twoich 50swichy =] sprawdzales to ? =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

nie teoretyzuje :> poprostu cytalem i pise co wiem ;] 

btw do tych twoich 50swichy =] sprawdzales to ? =]

Powiadasz nie teoretyzujesz... ?? ;)

buehuhehu :P kurde ale dziwne ze strona z jakas tam renoma ;] (szybko zajela se dobra domene :P ) podaj tak a ty wyskakujesz z wogule inan wersja... bym az tak nie klucil sie jezeli ta wartos wzrosla by o kilka swichy ;) [bo tak jest ze skretka max 100m a mozna duzo wiecej ;) ] ale ty wyskoczyles z kosmiczna lcizba :) dlamnie to tak jak by mozna skretke ciagnac na 1000m ;] ciagnac mozna.. ale czy bedzie dzialala ? 8)

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

nie teoretyzuje :> poprostu cytalem i pise co wiem ;] 

btw do tych twoich 50swichy =] sprawdzales to ? =]

Powiadasz nie teoretyzujesz... ?? ;)

buehuhehu :P kurde ale dziwne ze strona z jakas tam renoma ;] (szybko zajela se dobra domene :P ) podaj tak a ty wyskakujesz z wogule inan wersja... bym az tak nie klucil sie jezeli ta wartos wzrosla by o kilka swichy ;) [bo tak jest ze skretka max 100m a mozna duzo wiecej ;) ] ale ty wyskoczyles z kosmiczna lcizba :) dlamnie to tak jak by mozna skretke ciagnac na 1000m ;] ciagnac mozna.. ale czy bedzie dzialala ? 8)

pozdro

 

no właśmie mnie interesuje czy skrętke moge pościć na 150-160 m i czy będzie chodzić bo o to sie tu cały czas rozchodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśmie mnie interesuje czy skrętke moge pościć na 150-160 m i czy będzie chodzić bo o to sie tu cały czas rozchodzi

150m, 160m Jasne że możesz... jak ma sobie tylko leżeć i ładnie wyglądać... ale owiele cwańsi i doświadczeni ludzie nad tym siedzieli i badali i różne cyrki z tym robili i wyszło na to ze 100m to jest akurat tak max na jaki można sobie pozwolić.

 

W praktyce testowałem kabel około 110m i działało to jakotako... wiec dorzuciłem switch i jest GIT

Wniosek:

Żeby połączenie miało sens max 100m i walni sobie Switch lub Hub. Switch ma ten + ze sie lepiej nadaje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile pamietam 127m najdluzszy odcinek. Ale tym samym kablem z tego samego switcha jak skretka poszla dachem pomieszczenie transformatora osiedlowego to na 125m pakietow 1500 bytes gubil mnustwo :(. Dopiero skrocenie do okolo 105m pomoglo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...