Skocz do zawartości
Przemo

WC by Przemo rev. 1.0 [FOTKI]

Rekomendowane odpowiedzi

Złożyłem w końcu swoje WC:

 

Pompa: EHEIM 1250

Blok: Copperfield Uriel rev 2.0

Chłodnica: GOLF + SUNON 120mm 5V

Węże: EHEIM 16/22 i pneumatyczny zbrojony 12,5/17,5

Pojemnik: 4,7l

 

Wszystko na zewnątrz tylko blok w budzie.

Wszystko na razie gra, nic nie cieknie i odpukać by już nigdy nie pociekło hehe. W układzie pływa na razie tylko woda destylowana bez żadnych dodatków, chłodnica niestety aluminiowa, a kasa się skończyła więc nie stać mnie n miedzianą na razie. Wkrótce mam urodziny to się powinno zmienić. Te węże pneumatyczne wytrzymują 12at więc są spoko, ledwo co je wcisnąłem w te szybkozłaczki sanga które mają max srednicę 17mm a te węże to 17,5 hehe tak że już chyba nigdy ich nie wyciągne normalnym sposobem. Ok 3,5m rurek w całum układzie.

 

Cały układ wygląda tak:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

 

A teraz temperki które są z deczka za wysokie ale dopier zaczynam więc wszystko jest jeszcze do poprawienia.

 

Procesor AMD Athlon XP 1700+ DJT3C

12,5 x 166 1,5V teoretycznie wg. tbred tweak wydziela teraz ~64W, max ~70W

 

Temperatura CPU idle: 41st C

Temperatura CPU stress: 50st C (1h prime 95 - torture test)

 

Temperatura nb : 26st C

 

Temp w pokoju: 17st C

 

Temp wody: 23st C (mierzona w zbiorniku wyr.)

 

Dodam że temperatura CPU mierzona na czujniku w sockecie.

 

Dla pogorszenia nastroju dodam że temperatury z diody w procu to:

 

Temperatura CPU idle: 53st C

Temperatura CPU stress: 60st C (1h prime 95 - torture test)

 

 

Teraz czas na was .......... czyli wasze opinie i wskazówki do poprawy układu.

Czy jest szansa na poprawienie wydajności bloku bo w tej chwili jest jeszcze gorzej niż na Zalmanie 6000Cu lub porównywalnie (względem głośności). Czy skrócenie węży coś pomoże ? Zauważyć należy że różnica temp. wody w układzie a proca jest bardzo duża. Może skrócenie rurek ?

A może macie jakiś pomysł na trójnik wyjścia z bloku?

 

Pozdr Przem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Co do temperatur to szukaj na forum (rady i wrazenia z odczytow mobo). Nie chce zgadywac, ale pewnie cos zle zalozyles.

 

2. Blok i pompa pierwsza klasa.

 

3. Zupelnie nie podoba mi sie to, co jest na biurku.

 

4. Im krotsze weze tym mniejsze opory > wieksza wydajnosc. CFD lubi duze water flow.

 

Co do trojnika to napisz na maila to Ci powiem jak zrobic cos z miedzi, co bedzie mialo male opory i zmiesci sie w budzie (nie mam cyfrakta, a trudno to wytlumaczyc).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem w końcu swoje WC:

 

Pompa: EHEIM 1250

Blok: Copperfield Uriel rev 2.0

Chłodnica: GOLF + SUNON 120mm 5V

Węże: EHEIM 16/22 i pneumatyczny zbrojony 12,5/17,5

Pojemnik: 4,7l

 

Pozdr Przem

sprzęt jest jak najbardziej ok., ale te temperatury troche odstraszają 8O , niedawno założyłem u siebie WC i na moim sprzęcie w idle jest max. 41 a katowanie to doszło do 48 na 11.5 x 200 :D ,

moim zdaniem za dużo kabla (długość), no i troche dużo miejsca zajmuje ten sprzęt ale domyślam się że to w fazie udoskonalania :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzcie jak to wygląda za kompem (pompka, i cała brygada) bo to wersja alfa beta itd. Mam zamiar wszystko do kompa zapakować. Ale do tego jeszcze muszę nazbierać $$ na bloczki na NB i GPU. Co do temp. to może być wina źle założonego bloku ?. BO aktualnie chodzi to tak:

 

Z zbiornika wężem 16/22 długości ok 10 cm woda podawana jest do pompki, z pompki wężem 12,5/17,5 długości około 40 cm podawana jest do chłodnicy a z niej węzem długości ok 2m podawana na blok, z bloku do zbiornika to kolejne 1,2 - 1,5m - pewnie to i za długo. A może bloczek dać zaraz za pompka na wężu dł ok 1,2 m bo taki by był akurat a wtedy chłodnicę zaraz za blokiem?

 

Jakieś sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłodnica ma stupki 2 cm długości od spodu więc wszystko jest ok, nic się nie dusi.

 

 

 

 

 

Dodam że rano przetestowałem jeszcze Zalmana 6000Cu dla porównania ipodaje tempy (2075 12,5x166 1,5V)

 

buda zamknięta idle wentylator 1400RPM - 45st C

buda zamknięta prime95 wentylator 1400RPM - 53st C

buda zamknięta idle wentylator 2700RPM - 36st C

buda zamknięta prime95 wentylator 2700RPM - 43st C

buda otwarta idle wentylator 1400RPM - 37st C

buda otwarta prime95 wentylator 1400RPM - 46st C

buda otwarta idle wentylator 2700RPM - 32st C

buda otwarta prime95 wentylator 2700RPM - 40st C

 

 

piszę o temperaturach bo mam porównanie właśnie do poprzedniego chłodzenia które jak na razie uważam za lepsze ale trzeba to zmienić. I dobrze wiem o tych wszystkich bajkach typu "mam CPC i mam 32stC" hehe to przykład. Ate temp otoczenia i wody termometrem robiłem więc są OK, teraz

 

Teraz mam takie temp, układ chodzi już od ok 3 godzin nontoper

 

Temperatura CPU idle: 43st C

 

Temperatura nb : 28st C

 

Temp w pokoju: 19st C

 

Temp wody: 25st C (mierzona w zbiorniku wyr.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nowy raport podaje.

 

Wyłączyłem na chwilę kompa i pompę bo mi trochę wąż zjechał z tego trójnika i go poprawiłem (naciągnełem i zakręciłem od nowa cybant)

 

Odpalam kompa i pompę włażę do windowsa i w idle widzę 31st C i tak już od niecałej godziny, czyli chyba już jestem bardzo zadowolony :D

 

Podaje tempy teraz:

 

Temperatura CPU idle: 31st C

 

Temperatura nb : 29st C

 

Temp w pokoju: 21st C

 

Temp wody: 27st C (mierzona w zbiorniku wyr.)

 

 

Więc jak na razie to jest zajefajnie hehe. Ale będę skracał węże wkrótce.

 

 

Co do tego trójnika to jest on fi15mm więc nie sądze by stawiał tak duże opory by tak drastycznie podnieść temperature tylko jego ułożenie mi trochę nie wypaliło i ciężko teraz ustawić jakkolwiek węże inaczej nić prostopadle do bloku (jak widać na fotkach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodzi ja tylko biorę sobie porównanie do zalmana 6000Cu bo miałem go przed tym. A ten żeczywisty wynik to jak bym miał jakiś dobry termometr to bym sobie zmierzył. Bo z diody na procu mam 53stC.

 

Mam jeszcze jedno pytanko. W układzie mam 4L wody destylowanej co dolać na glony? spirytu czy może płyu do chłodnic ? mam w garażu trochę niebieskiego koncentratu do chłodnic (nie wiem jak się nazywa) chłodnicę mam alu a na copal niestety kaski brak. Co lepiej ? to niebieskie czy spirytu.

 

 

Chłodniczę za ok miesiąc będę wymieniał tak że korozja chyba mi nie grozi (aż tak bardzo ;])

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że zrobiłem małą gafę chociaż nieumyslną. otuż tak wysoka temperatura spowodowana była małym niedociśnięciem bloku do procesora przez te węże górna częśc się troszeczkę odchyliła i stąd takie temp na początku. Teraz już blok przylega dobrze ale trójnik "podwiesiłem" lekko do ramy obudowy na druciku. Sprężynki dokręcone na ok 50% ale to jednak za mało na taki ciężar. Jutro dokręce do końca albo może nawet je całkiem zdejmę i przykręce blok na stałe. Co o tym myślicie? bo takie grube węże to jednak spory nacisk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rezygnuj ze sprezynek - one powoduja ladne rownowierne przyleganie bloku do procka - tylko w miare rowno scisnij sprezynki.

 

ja do swojej wody destylowanej dolalem spiritusu - dalem 100 ml na ok 2.5 litra wody - nie wiem czy to malo czy duzo - W-C mam dopiero okolo miesiaca, ale glonow brak, woda nadal krystalicznie czysta :)

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. deminieralizowana, a nie destylowana

 

2. sprezynki sa po to, zeby powierzchnia bloku byla rownomiernie docisnieta do jadra - WAZNE. Musisz tak ulozyc weze, zeby nie wytwarzaly jakiegos duzego obciazenia na blok po to, zeby ten sie nie odchylal. U mnie nawet do polowy nie sa skrecone, a i tak wszystko przylega swietnie.

 

3. 100ml? Szkoda flaszki :) Ja dodalem doslownie z 10ml na 2.5l wody, a jak potem oproznialem uklad to walilo jak z bimbrowni.

Lepszy od spirytusu bylby jakis inhibitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury porazaja. Dobrze zlozone WC nie powinno pozwalac na temperatury stress wyzsze niz 40C - Nawet ujmujac subiektywizm sensorow ;/  

poszukaj  - jest wrecz juz ulozona lista gzrechow glownych dot. WC :-)

Tak po prostu ?? Niezależnie czy będzie to 2,3GHz @ 1,65V czy 2,5GHz @ 2V ?? EEEEEEEEE

Ja tam widzę duużą różnicę pomiędzy Vcore (np między 1,8V a 2V), mniejsza jest już w częstotliwościach (np. pomiędzy 2GHz @ 1,75V a 2,3GHz @ 1,75V)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko. W układzie mam 4L wody destylowanej co dolać na glony? spirytu czy może płyu do chłodnic ? mam w garażu trochę niebieskiego koncentratu do chłodnic (nie wiem jak się nazywa)

Ja teraz troche zaluje ze dolalem Petrygo (plyn do chlodnic). Woda na poczatku byla niebieska, ale po dniu wrocila do (prawie) pierwotnego koloru. Plyn osadzil sie na dnie zbiornika. W dodatku zauwazylem ze jakies niebieskie swinstwo osadza sie na finach bloku wodnego (mam CFD 1). Jak bede zmienial wode to doleje spirytu.

 

/edit

Czy ten nalot na finach bloku moze miec jakis wiekszy wplyw na wydajnosc? Nie jest to jakas zabojcza ilosc, po prostu widze jakies plamki wewnatrz bloku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile dolałeś tego petrygo (i jaka ilość wody)? Ja dziś doląłem niebieskiego koncentratu od Texaco ale nie wiem jak to się nazywa tylko że wlałem tego 100ml na 4l wody destylowanej tak że niebieskiego koloru nawet nie widać. To ma tylko zabijać glony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj za wysokie te temperaturki:( Nawet jesli jest to wina za dlugich wezy to i tak sa za wysokie.

 

Ja mam bloczek wlasnej produkcji na wzor WW (ale 8 finow i spod ok 2mm);

Dołączona grafika

 

pompke Aquael650 i nagrzewnice od zuka i na AthlonieXp 1700+@2200+ w idle mam ok. 33st. a w w full load max. 40st. (temp. w pokoju ok. 22st.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już poprawiłem wszystko i jest OK, blok po prostu nie przylegął do proca bo węże cięzkie i się obwiesiły troszkę, teraz mam temp średnią na poziomie 30 st idlee i max 35 w prime95, jeśli wierzyć czujnikom na mobo ofkozz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zalmana byłem bardzo zadowolony, był bardzo cichy i wydajny, max temperaturki przy 2075mhz dochodziły do 44 ale w max obciążeniu, a normalnie to ok 39 st, jak otworzyłem budę to do 32 potrafiła spaść. Może masz źle założony cooler ? sprawdź po zapince z jednej strony jest dłuższa to musi wejść od strony napisu na sockecie. Zobacz czy sam radiator równo leży czy się nie "kiwa". Dałeś pastę? Jak przykręcony wentylator bo to też ważna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już poprawiłem wszystko i jest OK, blok po prostu nie przylegął do proca bo węże cięzkie i się obwiesiły troszkę, teraz mam temp średnią na poziomie 30 st idlee i max 35 w prime95, jeśli wierzyć czujnikom na mobo ofkozz :D

porównując do zalmana to wynik całkiem całkiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...