Skocz do zawartości
Macho

Jakim wozem jeździsz? - motoryzacja

Rekomendowane odpowiedzi

CC rocznik `93 , 0,7 litra, nowy mial 35KM ;) top speed pare lat temu -143 z gorki i z wiatrem - niezapomniane przezycia ;)

a poza tym: silnik do kapitalki, skrzynia do wymiany, gaznik do wymiany, czwarty walek rozrzadu... za to lakier prawie jak na nowym ;)

Niezapomniane przezycia to mialem po pozyczeniu na jeden dzien cudu polskiej motoryzacji czyli Fiata 126p niewiele mlodszego odemnie i waleniu glowa w dach na kazdym wyboju przy zabojczej predkosci 90 kmph (biorac pod uwage odglosy balbym sie powtarzac jazde tak zabojcza predkoscia tym pojazdem ;)

Jak juz temat odgrzebany: narazie najczesciej Volvo B10M czyli sliczny autobus komunikacji miejskiej (za to bardzo ekonomiczny 60 zlotych na miesiac i sie tlucze kilometrow ile sie chce ;)

Niestety narazie jestem na etapie oszczedzania kasy i szukania czegos taniego i do ktorego sie czlowiek normalnego wzrostu miesci nie obijajac sufitu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CC rocznik `93 , 0,7 litra, nowy mial 35KM ;) top speed pare lat temu -143 z gorki i z wiatrem - niezapomniane przezycia ;)

a poza tym: silnik do kapitalki, skrzynia do wymiany, gaznik do wymiany, czwarty walek rozrzadu... za to lakier prawie jak na nowym ;)

Niezapomniane przezycia to mialem po pozyczeniu na jeden dzien cudu polskiej motoryzacji czyli Fiata 126p niewiele mlodszego odemnie i waleniu glowa w dach na kazdym wyboju przy zabojczej predkosci 90 kmph (biorac pod uwage odglosy balbym sie powtarzac jazde tak zabojcza predkoscia tym pojazdem ;)

Jak juz temat odgrzebany: narazie najczesciej Volvo B10M czyli sliczny autobus komunikacji miejskiej (za to bardzo ekonomiczny 60 zlotych na miesiac i sie tlucze kilometrow ile sie chce ;)

Niestety narazie jestem na etapie oszczedzania kasy i szukania czegos taniego i do ktorego sie czlowiek normalnego wzrostu miesci nie obijajac sufitu

Tak narzekasz marco, a przeciez niewielu z nas posiada Volvo B10M i jezdzi nim sobie codziennie :lol:

Ciebie kosztuje on tylko 60 zl/miech , a mnie zwykla badziewna i w dodatku malutka (w porownaiu z Twoim Volvo) Fabia kosztuje najczesciej prawie 3 x tyle :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol a wiesz jak fajnie sie podrozuje jak sloneczko zaswieci, temperaturka sie podwyzsza a to to ani wentylacji ani klimy ani duzych okient do otwarcia nie ma i jak akurat nie mam zatkanego nosa dzieki alergii na trawe to moge podziwiac caly bukiet zapachowy kilkudziesieciu osob stojacych obok mnie ;)

Fabia to bardzo mily pojezdzik czasami mi sie udaje od rodzinki pozyczyc jak mi sie gdzies spieszy wybitnie i nie obrazil bym sie z posiadania takowej na wlasnosc tylko jakos nie mam na zbyciu tyle kasy [nie liczac ze pali stanowczo zaduzo - wersja 1.4/60KM - faktycznie sieciowka miesieczna jest bardziej ekonomiczna ;) ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol a wiesz jak fajnie sie podrozuje jak sloneczko zaswieci, temperaturka sie podwyzsza a to to ani wentylacji ani klimy ani duzych okient do otwarcia nie ma i jak akurat nie mam zatkanego nosa dzieki alergii na trawe to moge podziwiac caly bukiet zapachowy kilkudziesieciu osob stojacych obok mnie ;)

Fabia to bardzo mily pojezdzik czasami mi sie udaje od rodzinki pozyczyc jak mi sie gdzies spieszy wybitnie i nie obrazil bym sie z posiadania takowej na wlasnosc tylko jakos nie mam na zbyciu tyle kasy [nie liczac ze pali stanowczo zaduzo - wersja 1.4/60KM - faktycznie sieciowka miesieczna jest bardziej ekonomiczna ;) ]

Tylko powiec szoferowi od Volvo, zeby Cie pod dom podwiozl :D, ja jush mam dosyc Mzk, w tygodniu w autobusach i tramwajach spedzam srednio kolo 8 godzin ......, ostatnio jak jechalem helmutem, to z przodu odpadł zaczep ten co sie podczepia wagony, bynajmniej jego spora czexsc, wpadla pod tramwaj, cos porozbijala, tramwaj sie zaklinowal i zaczoł si ehajcować od dołu, a najleprze bylo to ze dzwi niechialy sie otworzyuc, dopiero recznie przednie tramwajarz otworzyl, no i oczywiscie 80% ppasazerow to stare babcie ktore wychodą po 15 sekund minimalnie, myslalem ze sie udusze w tym bajzlu i szlag mnei trafial ze sie tak wloką w 15 sekund to by wybieglo z 10 normalnych osob.......

 

Podziwiam Cie Marco za pozytywne myślenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też zrobili. Gdy byli w połowie drogi nagle koło nich

przemknęło czarne Ferrari wzbijając w powietrze tumany kurzu.

- Ty <span style="color:red;">[ciach!]</span>y klecho! Krzyknął Tygrysek.

- Nienawidzę tego gnoja. Myśli że jak się ubiera na czarno, ma

czarne Ferrari i zbiera na tace codziennie to jest mastah. Wycedził

przez zęby Prosiaczek. :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No helmuty sa cooltowe - naszczescie jezdze najczesciej pospiesznym B ;) [burzujsko - bilet 2 razy drozszy ;)))) ] -> pod dom nie musze mam jedyne 10 minut na piechote z warszewa na petle na os. arkonskim akurat na poranny sprint jak sie zaspi ;)

Za to mamy cale 7 skladow z gadajacymi bulwami ktore na Kosciuszki ostatnio mi mowily ze jestem na gumiencach

Za to szczerze polecam przejechanie sie autobusem marki Jelcz model M11 rok produkcji 88-89 na linii 57 Kołłataja - Warszewo. Niezapomniane wrazenie z wdychania spalin z nieszczelnego wydechu zazynanego diesla podjezdzajacego 20 kmph z wyciem pod Wilcza czy Bisem na Dunskiej ;)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fiat 125p 1.9TDi 90KM.. 0-100km/h jakies 13s mierzone przez kumpla predkosc max hehe licznik sie zamyka :P (wrzucony silnik citroenowski od poldka 1.9D i sprezarka od Xanti..... jedyna modyfikacja byl drazek stabilizatora od poldka - reszta pasuje idealnie... :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CC rocznik `93 , 0,7 litra, nowy mial 35KM ;) top speed pare lat temu -143 z gorki i z wiatrem - niezapomniane przezycia ;)

a poza tym: silnik do kapitalki, skrzynia do wymiany, gaznik do wymiany, czwarty walek rozrzadu... za to lakier prawie jak na nowym ;)

Niezapomniane przezycia to mialem po pozyczeniu na jeden dzien cudu polskiej motoryzacji czyli Fiata 126p niewiele mlodszego odemnie i waleniu glowa w dach na kazdym wyboju przy zabojczej predkosci 90 kmph (biorac pod uwage odglosy balbym sie powtarzac jazde tak zabojcza predkoscia tym pojazdem ;)

Jak juz temat odgrzebany: narazie najczesciej Volvo B10M czyli sliczny autobus komunikacji miejskiej (za to bardzo ekonomiczny 60 zlotych na miesiac i sie tlucze kilometrow ile sie chce ;)

Niestety narazie jestem na etapie oszczedzania kasy i szukania czegos taniego i do ktorego sie czlowiek normalnego wzrostu miesci nie obijajac sufitu

Tak narzekasz marco, a przeciez niewielu z nas posiada Volvo B10M i jezdzi nim sobie codziennie :lol:

Ciebie kosztuje on tylko 60 zl/miech , a mnie zwykla badziewna i w dodatku malutka (w porownaiu z Twoim Volvo) Fabia kosztuje najczesciej prawie 3 x tyle :?

Ja mam ich ponad setkę chyba nawet nowszy model. Volvo 7000 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No helmuty sa cooltowe - naszczescie jezdze najczesciej pospiesznym B ;) [burzujsko - bilet 2 razy drozszy ;)))) ] -> pod dom nie musze mam jedyne 10 minut na piechote z warszewa na petle na os. arkonskim akurat na poranny sprint jak sie zaspi ;)

Za to mamy cale 7 skladow z gadajacymi bulwami ktore na Kosciuszki ostatnio mi mowily ze jestem na gumiencach

Za to szczerze polecam przejechanie sie autobusem marki Jelcz model M11 rok produkcji 88-89 na linii 57 Kołłataja - Warszewo. Niezapomniane wrazenie z wdychania spalin z nieszczelnego wydechu zazynanego diesla podjezdzajacego 20 kmph z wyciem pod Wilcza czy Bisem na Dunskiej ;)))

Czlowieku :D, napewno razem musielismy kiedys jechac 57, bo ja jezdze nim codziennie, z kollataja, wysiadam na Bandrskiego :D,co do gadajacych autobusow to mnie tez ciagle jakies kity wciskają :D..... i jaki z tego morał:

niepytaj autobusu o droge ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek taki ze na lato kolekcja tshirtow tweak.pl czyli rozpoznaj <span style="color:red;">[ciach!]</span>lnietego na punkcie sprzetu w twoim autobusie

 

[marco zalany w 3 albo i 4 [gluteus maximus] ;P ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek taki ze na lato kolekcja tshirtow tweak.pl czyli rozpoznaj <font color="#FF0000">[ciach!]</font> na punkcie sprzetu w twoim autobusie

 

[marco zalany w 3 albo i 4 <font color="#FF0000">[ciach!]</font> ;P ]

OOO a moze by zrobic koszulki z logiem Tweak.pl, ja by,m kupil na 100% :) ]:->

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie jakie jajca sa jak sie jezdzi taka fura jak ja... w firmowym sklepie citroena kupowalem uszczelniacze i jak wyszedlem i odpalilem moja bryke to obsluga serwisu takie oczy postawila ze malo im sie nie wyturlaly jak diesla uslyszeli w big fiacie :P ..... a najlepsze kabarety to sa jak z pod swiatel sie biore z jakims niby szybszym samochodem, klijent startuje ostro juz pewny swojej wygranej a tu patrzy big fiatex go bierze a on mimo usilnego wciskania pedalu w podloge i zylowania silnika do max obratow na kazdym biegu nie da rady dogonic... normalnie taki ubaw ze pasc mozna jak widzisz mine takiego delikwenta, a najwiekszy bajer mojej furki to jest to ze pali w miescie 8L ropki na 100km przy dosc ostrej jezdzie :D (kiedys jechalem do wawy i chcialem zobaczyc ile bryka wyciaga - byla 4 rano droga wolna to pedal w podloge i licznik zamknalem czyli troche podnad 180km/h licznikowych, opor powietrza malo nie wepchnal mi szyby, a najlepsze bylo jak wypszedzilem audi 80 ktorym jakis dres jechal cos kolo 150-160 bueheheh ubaw byl przedni)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...byla 4 rano droga wolna to pedal w podloge i  licznik zamknalem czyli troche podnad 180km/h licznikowych, opor powietrza malo nie wepchnal mi szyby, a najlepsze bylo jak wypszedzilem audi 80 ktorym jakis dres jechal cos kolo 150-160 bueheheh ubaw byl przedni)

takie glupie pytanie jaka ty masz tam skrzynie bo z tego co wiem to Vmax poldka z 1.9D to 140 km/h i to nie z racji braku mocy ale ... koniec obrotow silnika (4500 obr/min) ? fajnie ze masz sprezarke od Xantii ale ciekawy jestem jakie musiales zrobic przerobki aby ja tam wsadzic, (kumpel ma 1.9D i narzeka na brak mocy) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj ojciec jezdzi Renault Thalia 1,6 .... + tuning + N.O.S .. i 170 koni :) 4,5 sek do 100km/s .... max jaka jechal to 190 km/h :)

 

Trzymajcie mnie HAHAHA

LOL

O w .............. morde jeża :lol:

Neo_x , cos kitujesz IMHO 8O

Toz moja skodzina biedna 60 konna potrafi rozwinac kosmiczna predkosc 200 kmph, a twoj fullwypassuperextraturboNOS 190 ? 8O

ROTFL raczej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj ojciec jezdzi Renault Thalia 1,6 .... + tuning + N.O.S .. i 170 koni :) 4,5 sek do 100km/s .... max jaka jechal to 190 km/h :)

 

Trzymajcie mnie HAHAHA

LOL

O w .............. morde jeża :lol:

Neo_x , cos kitujesz IMHO 8O

Toz moja skodzina biedna 60 konna potrafi rozwinac kosmiczna predkosc 200 kmph, a twoj fullwypassuperextraturboNOS 190 ? 8O

ROTFL raczej :P

on sobie robi jaja, mowil wczesniej, ze to jest lol, bo sie smial z mamy ze wybrala thalie zamiast nowego citroena jakeigoś ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...byla 4 rano droga wolna to pedal w podloge i  licznik zamknalem czyli troche podnad 180km/h licznikowych, opor powietrza malo nie wepchnal mi szyby, a najlepsze bylo jak wypszedzilem audi 80 ktorym jakis dres jechal cos kolo 150-160 bueheheh ubaw byl przedni)

takie glupie pytanie jaka ty masz tam skrzynie bo z tego co wiem to Vmax poldka z 1.9D to 140 km/h i to nie z racji braku mocy ale ... koniec obrotow silnika (4500 obr/min) ? fajnie ze masz sprezarke od Xantii ale ciekawy jestem jakie musiales zrobic przerobki aby ja tam wsadzic, (kumpel ma 1.9D i narzeka na brak mocy) ?

to tak skrzynka siedzi taka jak w poldku 1.9D tyle ze sa zmiany male w moscie.. chlopaki z polubudy za 1-2 flaszeczki zrobia co zechcesz - dla mnie zmienili przelozenie mostu i temu przy max obrotach idzie 170-180km/h (z tego co mowili nie bylo to skomplikowane) :D, co do dalczych przerobek to przy wstawieniu sprezarki od Xanti musialem zmienic walek rozrzadu na taki jak jest w Xanti 1.9TDi a tak pozatym to cala reszta pasuje bardzo dobrze a niewielkie problemu jakie byly sa rozwiazane domowo-warsztatowym sposobem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...byla 4 rano droga wolna to pedal w podloge i  licznik zamknalem czyli troche podnad 180km/h licznikowych, opor powietrza malo nie wepchnal mi szyby, a najlepsze bylo jak wypszedzilem audi 80 ktorym jakis dres jechal cos kolo 150-160 bueheheh ubaw byl przedni)

takie glupie pytanie jaka ty masz tam skrzynie bo z tego co wiem to Vmax poldka z 1.9D to 140 km/h i to nie z racji braku mocy ale ... koniec obrotow silnika (4500 obr/min) ? fajnie ze masz sprezarke od Xantii ale ciekawy jestem jakie musiales zrobic przerobki aby ja tam wsadzic, (kumpel ma 1.9D i narzeka na brak mocy) ?

to tak skrzynka siedzi taka jak w poldku 1.9D tyle ze sa zmiany male w moscie.. chlopaki z polubudy za 1-2 flaszeczki zrobia co zechcesz - dla mnie zmienili przelozenie mostu i temu przy max obrotach idzie 170-180km/h (z tego co mowili nie bylo to skomplikowane) :D, co do dalczych przerobek to przy wstawieniu sprezarki od Xanti musialem zmienic walek rozrzadu na taki jak jest w Xanti 1.9TDi a tak pozatym to cala reszta pasuje bardzo dobrze a niewielkie problemu jakie byly sa rozwiazane domowo-warsztatowym sposobem :D

z tego co pamietam budowe xud9 to dolozenie sprezarki do wolnossacego nie jest takie latwe jak opisujesz (przezbrojenie pompy wtryskowej , tloki, wydech, itp.) ale czy moglbym dac namiar na ciebie kumplowi od poldolota w celu konwersacji na w/w temat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze na lato sprobojemy cos lepszego niz wprasowanki bo te po paru praniach wygladaja marnie - akurat bede mial za 2 miesiace druk masy gadzetow reklamowych i kilkutysiecy plakatow wiec sproboje od zaprzyjaznionej drukarni wyciagnac znizke dla tweak'a na jakies koszulki/kubeczki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...byla 4 rano droga wolna to pedal w podloge i  licznik zamknalem czyli troche podnad 180km/h licznikowych, opor powietrza malo nie wepchnal mi szyby, a najlepsze bylo jak wypszedzilem audi 80 ktorym jakis dres jechal cos kolo 150-160 bueheheh ubaw byl przedni)

takie glupie pytanie jaka ty masz tam skrzynie bo z tego co wiem to Vmax poldka z 1.9D to 140 km/h i to nie z racji braku mocy ale ... koniec obrotow silnika (4500 obr/min) ? fajnie ze masz sprezarke od Xantii ale ciekawy jestem jakie musiales zrobic przerobki aby ja tam wsadzic, (kumpel ma 1.9D i narzeka na brak mocy) ?

to tak skrzynka siedzi taka jak w poldku 1.9D tyle ze sa zmiany male w moscie.. chlopaki z polubudy za 1-2 flaszeczki zrobia co zechcesz - dla mnie zmienili przelozenie mostu i temu przy max obrotach idzie 170-180km/h (z tego co mowili nie bylo to skomplikowane) :D, co do dalczych przerobek to przy wstawieniu sprezarki od Xanti musialem zmienic walek rozrzadu na taki jak jest w Xanti 1.9TDi a tak pozatym to cala reszta pasuje bardzo dobrze a niewielkie problemu jakie byly sa rozwiazane domowo-warsztatowym sposobem :D

z tego co pamietam budowe xud9 to dolozenie sprezarki do wolnossacego nie jest takie latwe jak opisujesz (przezbrojenie pompy wtryskowej , tloki, wydech, itp.) ale czy moglbym dac namiar na ciebie kumplowi od poldolota w celu konwersacji na w/w temat ?

co do pompy wtryskowej to fakt ale nie trzeba jej zmieniac tylko przeprogramowac uklad sterujacy wtryskiem, tloki standardowe sobie dobrze radza i wydech tez nie sprawia problemow.. kolektor z deczka przerobiony jest pod sprezarke (wyciety kawalek z Xanti i wspawany w kolektor polonezowski ) ale to nie byl ogromny problem... a cala reszta co nie pasowala to sie warsztatowymi sposobami przypasowalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...byla 4 rano droga wolna to pedal w podloge i  licznik zamknalem czyli troche podnad 180km/h licznikowych, opor powietrza malo nie wepchnal mi szyby, a najlepsze bylo jak wypszedzilem audi 80 ktorym jakis dres jechal cos kolo 150-160 bueheheh ubaw byl przedni)

takie glupie pytanie jaka ty masz tam skrzynie bo z tego co wiem to Vmax poldka z 1.9D to 140 km/h i to nie z racji braku mocy ale ... koniec obrotow silnika (4500 obr/min) ? fajnie ze masz sprezarke od Xantii ale ciekawy jestem jakie musiales zrobic przerobki aby ja tam wsadzic, (kumpel ma 1.9D i narzeka na brak mocy) ?

to tak skrzynka siedzi taka jak w poldku 1.9D tyle ze sa zmiany male w moscie.. chlopaki z polubudy za 1-2 flaszeczki zrobia co zechcesz - dla mnie zmienili przelozenie mostu i temu przy max obrotach idzie 170-180km/h (z tego co mowili nie bylo to skomplikowane) :D, co do dalczych przerobek to przy wstawieniu sprezarki od Xanti musialem zmienic walek rozrzadu na taki jak jest w Xanti 1.9TDi a tak pozatym to cala reszta pasuje bardzo dobrze a niewielkie problemu jakie byly sa rozwiazane domowo-warsztatowym sposobem :D

z tego co pamietam budowe xud9 to dolozenie sprezarki do wolnossacego nie jest takie latwe jak opisujesz (przezbrojenie pompy wtryskowej , tloki, wydech, itp.) ale czy moglbym dac namiar na ciebie kumplowi od poldolota w celu konwersacji na w/w temat ?

co do pompy wtryskowej to fakt ale nie trzeba jej zmieniac tylko przeprogramowac uklad sterujacy wtryskiem, tloki standardowe sobie dobrze radza i wydech tez nie sprawia problemow.. kolektor z deczka przerobiony jest pod sprezarke (wyciety kawalek z Xanti i wspawany w kolektor polonezowski ) ale to nie byl ogromny problem... a cala reszta co nie pasowala to sie warsztatowymi sposobami przypasowalo

sorrki ale znowu czegos nie rozumiem: przekladales silnik z poloneza do fiata dokladajac sprezarke z xantii czy przelozyles silnik z xantii do fiata ?

o jakim komputerze do sterownia wtryskiem mowisz, xud9 z poldka ma zwykla pompe rotacyjna a jedynym elektrycznym elementem (oprocz rozrusznika, alternatora i swiec zarowych) z osprzetu potrzebnym do tego zeby chodzil jest elektrozawor do odcinania paliwa jak chcesz zgasic silnik

? wiec jaki komputer do sterownia wtryskiem ? ile ty tym codem przejechales, na zwyklych tlokach bez odprezania silnika? jak spawales zeliwny kolektor ? chyba cos nie tak ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki nie zrozumialem ciebie.. pompa wtryskowa jest od ZX albo Xanti - sam nie jestem pewien, przeprogramowywal mi ja kumpel z roboty (ZETO) ..kolektror spawamy a raczej naspawywany byl gazowo przez braciaka kumpla, co do tlokow to wiem ze jest cos nie tak.. ale narazie jezdzi to bez problemow... najwyzej sie posypie.. w sumie silnik mialem za friko.. sprezarke kupilem taka troche goraca za 300zł reszta przerobek kosztowala cos ok 500zł... a z ta pompa wtryskowa to bawil sie poprzedni wlasciciel silnika bo wlasnie on kombinowal z podlaczeniem turbosprezarki... tak wiec nie jestem pewien od czego pompa siedzi ale pewnie ZX albo Xantia... narazie zrobilem troche ponad 7tys. km na tym ukladzie i narazie jeszcze mnie nie zawiodl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...