Skocz do zawartości
ridlaa

ZASILACZ-Pomyśl zanim będzie za późno

Rekomendowane odpowiedzi

(...) wczoraj podlaczylem enlighta 235watt i on ma lepsze napiecia od tego modecoma a teoretycznie modecom powinien byc lepszy bo ma PFC a enlight nie ma....wiec firma robi swoje

PFC nie ma żadnego wpływu na jakość napięć wyjściowych. Jak sama nazwa wskazuje (Power Factor Correction) PFC służy do korekcji współczynnika mocy pobieranej z sieci ~230V, czyli zminimalizowania mocy biernej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytałem troche i też rzuce swoje napięcia

zasiłka to ModeCom 350W (ma pół roku)

to są wyniki z MBM po całodziennej pracy

3.3V - 3.22V

5.0V - 4.97V

12V - 11.76V

martwi mnie tylko to zaniżone 12V, ale to chyba lepiej niż by za wysokie było...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co bylo z moja zasilka, ale mialem dosyc slabe napiecia w porownaniu do waszych....a na enlighcie jest wszystko ok....moze mialem jakis felerny model zasilki??? niewazne i tak ja sprzedaje na allegro :) :) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie:

co to jest aktywne pfc. mam zamiar jeszcze dzisiaj moze kupic nowy zasilacz i pam do wyboru aktywne i pasywne pfc. co daje aktywne pfc. oczywiscie chiefteca.

 

i drugie pytanie mi sie nasunelo:

z jakiego napiecie zasilany jest procesor i pamieci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie stała sie ciekawa rzecz musiałem wyjąć plyte i potem spowrotem zał. i zasilacz pokazuje teraz lepsze napięcia... chyba wtyczka do plyty lepiej teraz dolega.

odczyt z MBM

mam zasilke Chieftek 420w

ktoś mnie tu zbluzgal że kijowe mam napięcia

+12 -12.48

-12 - 12.48

+5 - 5.0

- 5 - 5.22

+3.3 - 3.39

Myśle że teraz są ok !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mam pyaciać w sklepie elektronicznym o takie coś co bym mógł 2 zasilacze podłaćzyć zeby mi sie komp z 2 na raz opalał co to jest jak mu powiem ze to przekaznik to on sie zapyta jaki a jak sie za pyta to co ja mu powiem do 2 zasialczy a on dalej powie mi jaki

chodzi mi o takie coś jak sie to nazywa

http://www.moded-kompz.net/?name=Mods&id=2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy minal ja kase dostalem i w koncu kupilem sobie nowa zasilke.

 

mam jednak pytanie:

- czy napiecie na procku nie powinno byc bardziej stabilne. bo ustawiam np 1,7 a tutaj mbm mi pokazuje 1,66-1,69 (zalezy od obciazenia). czy to wina mbm.

a i drugie pytanie:

- czy mozna ustawic w mbm aby pokazywalo 3 miejsca po przecinku bo nie moge znalezc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mam pyaciać w sklepie elektronicznym o takie coś co bym mógł 2 zasilacze podłaćzyć zeby mi sie komp z 2 na raz opalał co to jest jak mu powiem ze to przekaznik to on sie zapyta jaki a jak sie za pyta to co ja mu powiem do 2 zasialczy a on dalej powie mi jaki 

chodzi mi o takie coś jak sie to nazywa  http://www.moded-kompz.net/?name=Mods&id=2

powiedz klijentowi w sklepie ze potrzebujesz przekaznik z cewka zasilana 12 volt ,ktory bedzie zwieral dwa styki, amperaz i napiecie na tych stykach jest niewazne , to napewno cie zrozumie , mozesz mu powiedziec do czego to ma byc to mu tylko pomoc powinno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mbm jest najbardziej wiarygodnym programem , acha zawsze tak jest napięcia zawsze sie zmieniją ... to zależy od obciążenia kompa .

u mnie na ASUSIE zawyża napięcie proca.

np jak mam ustawione 1.6 to w windzie pokazuje 1.65

pa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie już przekonaliście

ale teraz mam problem jaki wybrać 

zastanawiam się nad chieftec i tu mam pytanko czym się różni HPC-360-202 PASSIVE PFC od HPC-360-302 DF ACTIVE PFC 

tyle wiem że ten drugi ma dwa wentyle, mnie bardziej interesuję czy napięcią bedą takie same w tych zasiłkach

w tej chwili niestać mnie na żaden z nich więc 50 zeta w kieszeni to zawsze coś

Z active pfc powinieneś mieć stabilniejsze napięcia (mniejsze wahania).

Kopiuj/Wklej z benchmark.pl:

 

PFC - Power Factor Correction (Korekcja Współczynnika Mocy). W zasilaczach komputerowych występuje w dwóch wersjach: pasywnej lub aktywnej. Korekcja pasywna zmienia wartość współczynnika mocy o z góry określoną wartosć natomiast korekcja aktywna mierzy współczynnik mocy i automatycznie dobiera odpowiedni stopień korekcji. Współczynnik mocy znany w kręgach elektryków jako cosinus fi (w praktyce jest to właśnie wartosć cosinusa kąta pomiędzy prądem a napięciem oznaczanego grecką literą fi) dla obwodu pojemnościowego jakim jest zasilacz impulsowy wynosi około 0.7. Ponieważ taki współczynnik powoduje pewne straty energii wskazana jest jego korekcja do wartości jak najbardziej zbliżonej do 1, czym właśnie zajmują się układy PFC.

 

Polecam artukuł z tejże stronki (o ile nikt już tego wcześniej nie zrobił, nie czytałem całego tematu...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sami nie potrafią widocznie :D Ale się nie dziwię, jeżeli napisałeś do chieftec.pl, to tam młodziki siedzą, a maile pisze babeczka (bez urazy dla płci pięknej, nie zawsze :roll: , ale niech będzie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bo mowisz ze 2 nozki sa nie wazne, a 2 wazne

tylko pytanie moje brzmi: czy te nozki sa opisane jakos na przekazniku?

to nie chodzi o to ktore sa niewazne a ktore sa , jak okreslasz przekaznik w sklepie to musisz podac napiecie zasilajace cewki (1 para wyprowadzen/nozek do polaczenia do gniastka molex)- tu 12 v poniewaz takie napiecie bedzie na molexie po odpaleniu kompa i to ono spowoduje zadzialanie cewki w przekazniku i zwarcie styku (pod ten styk podlacza sie kabelki ktore powoduja odpalenie 2 zasilacza-2 para nozek ),odnosnie styku to jest to 2 element ktorego parametry okreslasz przy zakupie przekaznika i tak jest to napiecie (220v - przekaznik moze wlaczyc urzadzenie pracujace na 220v wlasnie ) i amperaz (np. silnik elektryczny ciagnie 1amper , wiec jesli wezmiesz do zalaczania tego silnika przekaznik z stykiem do 0,5ampera to go zaraz spalisz), parametry styku nie sa W TYM PRZYPADKU wazne bo napiecie i prad jest tu baaaardzo niski .

przekaznik na zdjeciu posiada opis 12v przy takim przekreslonym prostokaciku -to jest napiecie cewki

oraz _/_ przy takim (mniejwiecej ) znaczku 5A 250V~ -prad 5 amperow dla urzadzen na napiecie 220 voltow pradu przemiennego

lub

5A 30V- - 5 amperow dla urzadzen na napiecie 30V pradu stalego

 

 

zeby rozpoznac co jest co to najprosciej podac te 12v pierw na jedna pare potem na 2 pare , w momencie podlonczenia 12v do wlasciwej pary uslyszysz cichutenki trzask - to cewka zamknela styk ,to jest para nozek do molexa ta co zostanie idzie do 2 zasilki

 

 

uffff mam nadzieje ze zrozumiesz te moje wypociny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki.

jestes niesamowity w tlumaczeniu. powanie mowie. nadawalbys sie na nauczyciela. konkretnie, zwiezle i przejrzyscie.

 

ale mam takie pytanie:

czy bateria 9V tez spowoduje zamkniecie styku cewki? jaka jest odchylka od nominalnego napiecia i czy dzila w obie strony, bow wieksze napiecie pewnie zamknie cewke ale czy mniejsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując Panowie to zasilacz najlepiej dobrać do mocy pobieranej przez zestaw. Był post o tym jak ją liczyć tam jest link. Należy nie przeciążać zasilacza np. nie wstawiać 300 watowego PSU do zestawu, który pobiera powyżej 300 wat, a potem niektórzy dziwią się, że wszystko idzie z dymem , lub się nie uruchamia. GENERALNIE najlepsze sa zasilacze o stałej konstrukcji (a nie takie, że producent wkłada 5 różnych zasilaczy i nalepia tę samą nalepkę na obudowę), ponieważ to umożliwia dopracowanie produktu pod względem jakości.

Jeżeli chodzi o PFC, to nie jest ono wyznacznikiem jakości zasilacza, a jedynie elementem zmniejszającym straty mocy. Więc drogi userze nie kupuj zsilacz tylko z powodu PFC.

Najlepiej zawsze jest mieć możliwość przetestowania.

Pozdrówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki.

jestes niesamowity w tlumaczeniu. powanie mowie. nadawalbys sie na nauczyciela. konkretnie, zwiezle i przejrzyscie.

 

ale mam takie pytanie:

czy bateria 9V tez spowoduje zamkniecie styku cewki? jaka jest odchylka od nominalnego napiecia i czy dzila w obie strony, bow wieksze napiecie pewnie zamknie cewke ale czy mniejsze?

9v moze spowodowac zamkniecie styku , ale nie bedzie to stabilne , moze sie w kazdej chwili wylaczac ten drugi zasilacz bo cewka moze nie miec "sily" na utrzymanie zamknietego styku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kumpel wlaczyl p4 2.6 ghz , 512 ram i ati radek hyba 9200 na codegenie 250 !!!! :?

wlacza guzik a tu blysk i smrod i huk taki ze h..

spalilo sie wszystko

procek grafa mobo nawet flop

zasilacz jak go otworzyl to sie jeszcze palil

ale sie smialem

moje zdanie jest takie codegeny sa bardzo dobre ale do kompow ktore maja parametry mniej wiecej takie jak moje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yo to znowu ja zmierzylem miernikiem i mam w miare napiecia program zle pokazywal 3,3V = 3,31

12V = 11,86 w stresie 11,90

5V = 5,12 w stresie 5,08

wiec chyba sa w normie jak na zasilke 300W przy moim konfigu jednak enlight daje rade....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kumpel wlaczyl p4 2.6 ghz , 512 ram i ati radek hyba 9200 na codegenie 250 !!!! :?  

wlacza guzik a tu blysk i smrod i huk taki ze h..

spalilo sie wszystko

procek grafa mobo nawet flop

zasilacz jak go otworzyl to sie jeszcze palil

ale sie smialem

moje zdanie jest takie  codegeny sa bardzo dobre ale do kompow ktore maja parametry mniej wiecej takie jak moje!

a szkoda mogl sprawdzic na Codegenie 150 moze ten by wytrzymal :wink: ,przekarz mu moje kondolencje , na temat czego sam pomysl :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze

Przyznam sie ze nigdy nie zwracalem uwagi na zasilacz.Od kiedy "chodze" po tym forum wiem ze jest to bardzo istotny element komputera.Wiec zainstalowalem program AIDA32 i poszukalem tam jak wszyscy o napieciach i oto co tam bylo napisane:

Właściwości czujnika

Typ czujnika Winbond W83627HF

Dostęp do czujnika ISA 290h

Nazwa płyty głównej MSI K7N2 Series

 

Temperatury

Płyta główna 41 °C (106 °F)

Procesor 50 °C (122 °F)

 

Wentylatory

Procesor 4383 RPM

Obudowa 4383 RPM

 

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.63 V

Napięcie pomocnicze procesora 1.62 V

+3.3 V 3.25 V

+5 V 5.03 V

+12 V 12.04 V

-12 V -12.20 V

-5 V -5.25 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.97 V

VBAT baterii CMOS 3.01 V

 

Mam zasilacz Megabajta tego co kupilem z obudowa(taka srebrna z rączką u góry-konefka)

Procesor to AMD XP 2600+ Barton,256 Kingston 400;Grafika GeForce 5200,DVD Pioneer,MSI K7N2 Delta-ILSR

Pytanie brzmi czy to dobre napiecia?? :?: Bo totalnie sie na napięciach nie znam.Z góry dziekuje za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...