Skocz do zawartości
turzol

Stawianie sys na dysku SATA i partycje

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie przed chwila odebralem nowy dysk Seagate Baracuda 7200.7 120GB SATA i chce na nim postawic Xp-ka i podzielic go na partycje. Mam kilka pytan w zwiazku z tym:

1 :arrow: Na ile najlepiej podzielic partycji dysk 120GB :arrow: Zaznaczam ze na partycji systemowej chce mieć sam system + plik wymiany (na moje oko 4GB starczy)

2 :arrow: Czym najlepiej podzielić dysk: fdisk, ranish, partition magic, tak, żebym nic nie zwalil... :?:

3 :arrow: Czy moge np. stworzyc jedna parycje (np. 4GB) tylko na system, a reszte partycji stworzyc w XP :?:

4 :arrow: Jaki system plikow proponujecie :arrow: FAT32, NTFS :?:

5 :arrow: Slyszalem, ze podczas instalacji XP na dysku SATA na poczatku trzeba zapodac dyskietke ze sterami do SATA. Czy to jest konieczne :?:

6 :arrow: Czy podczas instalacji Xp odlaczyc dysk na ATA :?: (40gb Barka)

 

Sorki za tyle pytan, ale dla mnie dyski na SATA to nowosc i nigdy nie mialem z nimi stycznosci. Chce po prostu bezbolesnie zainstalowac sys :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 4 GB na system wystarczy, reszta zależy od tego co będziesz trzymał na dysku.

2. Ja bym zrobił pierwszą partycje instalatorem XP

3. Patrz punkt 2, a reszte z zarzadzania dyskiami w XP lub innym programem.

4. Duży dysk > lepszy NTFS

5. Bez sterów XP może nie wykryc ci dysku

6. Na wszelki wypadek można odłączyć bo xp może chciec sie na nim zainstalować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki SGJ za rady - przydadza sie na pewno :wink:

Jeszcze dwie sprawy mnie nurtuja:

 

1. Czy NTFS zastosowac do wszystkich partycji czy lepiej tylko na dysku systemowym :?:

2. Jaki jest defaultowy rozmiar klastra w NTFS :?: Jak ew. zmienic rozmiar tego klastra i czy taka operacja niesie ze soba jakies korzysci :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Lepiej na wszystkich, zawsze to mniejsze prawdopodobienstwo utraty danych przy awarii systemu, ale jesli chcesz mieć dostep do dysku z win9x z mozliwoscią zapisu to zostaw sobie jakiegos FAT'a.

2. Domyslnie 4KB, zmienić mozna np. formatując dysk z wiersza polecen i podać wielkośc klastra w przełączniku. Powyżej 4KB nie działa kompresja. Większe klastry przydają sie gdy na partycji są same duże pliki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze postawilem system ale mam problem :( Mianowicie winda przypisala litere "I" mojemu dyskowi SATA, poniewaz jako C,D,E,F wykryl czytnik pamieci jaki posiadam. Nie da sie teraz zmienic tej litery na C bo wyskakuje komunikat ze nie mozna tego robic na systemowym....

 

Po za tym nie wiem jak ustawic w biosie zeby miec SATA i PATA. Ustawilem w biosie na auto i jest niby ok, SATA jest Master IDE1 i wykrywa normalnie PATA, ale nie wiem czy ustawiac go jako Master czy jako Slave. Wszystko mi sie miesza teraz :( W biosie sa jeszcze opcje:

SATA ONLY, ENHANCED MODE, COMBINED MODE....mobo to Abit IC7.

 

Co i jak mam poustawiac :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...