Skocz do zawartości
viroos

ogniwa Peltiera

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowalem sie na cos takiego:

1. uklad CPC chlodzi GPU, hdd, chipset i zasilacz

2. bardzo wydajny uklad +peltiery chlodzi CPU.

 

Co o tym myslicie??

Jakie bloki, pompki (mozliwie ciche) i weze polecacie do drugiego ukladu??

ktore rozwiazanie jest lepsze??

Peltier do CPU i do peltiera WC czy WC do procka i do WC peltier a do peltierow jakies chlodzenie(jakie?? mi osobiscie bardzo sie podoba pomysl trzeciego ukladu WC).

 

 

Jeszcze raz dzieki za wszyskie odpowiedzi i czekam na nastepne.

 

Pozdrawiam Viroos

 

Przede wszystkim zauwaz, ze powiekszanie ilosci niezaleznych ukladow chlodzenia woda znacznie komplikuje ci sie caly system, dodatkowe metry rurek, wymienniki ciepla itp. Dwa uklady to moim zdaniem wystarczajaco duzo a moze nawet za duzo.

Z iloscia peltierow rowniez nie mozesz przesadzac, gdybys chcial na przyklad chlodzic porzadnie wode za pomoca 6x89W peltierow + jakis zestaw wielkich blokow wlasnej produkcji staniesz przed powaznym problemem ZASILANIA tego wszystkiego. Zakladajac ze przy 14V jeden pelt pobiera 8A to potrzbujesz 48A zasilacza dal 6 takich ! Bagatelka jakies 700W ;) Nawet jezeli taki znajdziesz (co raczej nie jest latwe) to uwierz mi bedzie sporo kosztowal.... O rachunkach za prad nie wspomne :)

Jesli ja mialbym tyle kasy to pomyslalbym a zakupie Prometii czy chocby Vapochilla.

 

Dlatego lepszym w twoim przypadku byloby zakupienie bloku wodnego pod peltiery + 226Wpeltiera np. takiego jakie oferuje DD, mocny dedykowany zasilacz oczywiescie tez bylby potrzebny.

Jesli juz chcesz kombinowac z peltierami jedynie "Peltier do CPU i do peltiera WC" - w miare malo skomplikowane i... stosunkowo niedrogie ? rozwiazanie ;)

Poczytaj o kondensacji i sposobach zapobiegania oraz innych problemach jakie mozesz napotkac. Nie ma co ukrywac ze zabawa z peltierami jest znacznie bardziej skomplkowana niz czyste WC.

 

Polecam artykuly na overclockers.com: http://www.overclockers.com/topiclist/inde...21.asp#PELTIERS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam juz te ogniwka i chcialbym je wykorzystac.

Nie wiem jak bardzo grzeje sie P4 ale chce 2,6Ghz podkrecic na 3,25Ghz wiec dobre chlodzenie sie przyda, pozatym jak prockowi jest chlodno to to przedluza jego zywotnosc (dyfuzja termiczna).

Hmm... tylko te ogniwa, ktore posiadasz moga byc za slabe do tego procka. Niekrecony procek, ktory posiadasz wydziela ~70W, a przy kreceniu to bedzie gwaltownie roslo. Jesli juz bys faktycznie chcial sie bawic z peltami to sprobowalbym sprzedac te pelty co posiadasz i kupil pelta powyzej 200W. Mozesz sprobowac zamiecic tam gdzie kupiles na cos mocniejszego. Tak czy inaczej zanim zaczniesz zabawe z peltami to polecam lepsze zaglebienie sie w ten temat, gdyz nie jest to prosta sprawa i trzeba uwazac na duzo rzeczy, zeby nic nie spieprzyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi :).

Powoli zaczynam wiedziec o co wtym chodzi (tzn nadal wiem prawie nic, ale teraz przynajmniej wiem ze nic nie wiem bo wczesniej mi sie wydawalo ze podlanczam i dziala :) )

Coś bede kombinował jak zbuduje swoje chlodzenie to napewno je opisze na forum.

 

Jeszcze takie 2 pytanka: znacie jakies dobre FAQ o peltierach po polsku?? bo znalazlem duzo materialow o peltierach ale wszystko jakos tak porozucane po troszku mze jest jakies FAQ ktore przegapilem??

 

Jak wady ma uklad woda chlodzaca procek chłodzone peltami, pozatym ze chlodze tez pomieszczenie i ze trudniej to zrobic?? bo mi sie ten pomysl bardzo podoba miedzy innym dlatego ze unikam skraplania wody na procku. Gdzies widzialem opis czegos takiego, ale moze ktos z Was juz cos takiego robil??

 

 

Pozdrawiam Viroos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wady ma uklad woda chlodzaca procek chłodzone peltami, pozatym ze chlodze tez pomieszczenie i ze trudniej to zrobic?? bo mi sie ten pomysl bardzo podoba miedzy innym dlatego ze unikam skraplania wody na procku. Gdzies widzialem opis czegos takiego, ale moze ktos z Was juz cos takiego robil??

Po pierwsze straty zimna :) Nie chłodzisz samego procesora tylko siła rzeczy cały układ. Musisz miec krotkie weze i najlepiej zaizolowane zeby nie maronowac zimna.

Dlugi czas potrzebny do schłodzenia litra wody wynikajacy z duzej pojemnosci cieplnej wody. Jesli nawet układ bedzie chłodzil wode potrzeba wielu minut zanim osiagnie ona ostateczna temperature.

Potrzebana wieksza moc peltierow zeby uzyskac podobny efekt jak przy chlodzeniu samego CPU.

Przy schlodzeniu wody ponizej temperatury otoczenia zachodzic bedzie zjawisko skraplania na wezach.

Gdyby udało sie zejsc z woda do 0C (hipotetycznie) komnieczne stosowanie dodatkow do wody aby nie zamarzla.

 

Pewnie sa jeszcze inne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wad, ktore wymienil R_O_D dochodzi jeszcze koniecznosc odprowadzania duzych ilosci ciepla z samych peltow i koniecznosc posiadania odpowiedniego zasilania.

 

Nie stoi oczywiscie nic na przeszkodzie zebys pokombinowal z tymi peltami co masz i chlodzeniem wody. Napewno lepszym roswiazaniem byloby zamkniecie w jakims pojemniku radiatora schladzanego peltem(ami) i wlaczenie tego wszystkiego w obieg, niz przyklejenie pelta do bloku z C_C.

 

Co do widzy o peltach w ojczystym jezyku to trudno jest znalezc jakies porzadne kompendium :( Do dobrej wiedzy ale niestety po angielsku dawalem juz wczesniej linka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, no kolego, ja sie nie znam na peltach, wc i tak dalej.

 

Imho pelta zaklada sie na procka, a zeby chlodzic pelta zaklada sie wc, ale ja sie na tym nie znam, wiec mozecie mnie wysmiac :)

:lol: :wink:

 

Faktycznie tak jest najwydajniej i najlepiej. Ale czemu by nie pokombinowac i nie poprobowac innych sposobow, ot tak dla zabawy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi :).

Powoli zaczynam wiedziec o co wtym chodzi (tzn nadal wiem prawie nic, ale teraz przynajmniej wiem ze nic nie wiem bo wczesniej mi sie wydawalo ze podlanczam i dziala :) )

Coś bede kombinował jak zbuduje swoje chlodzenie to napewno je opisze na forum.

 

Jeszcze takie 2 pytanka: znacie jakies dobre FAQ o peltierach po polsku?? bo znalazlem duzo materialow o peltierach ale wszystko jakos tak porozucane po troszku mze jest jakies FAQ ktore przegapilem??

 

Jak wady ma uklad woda chlodzaca procek chłodzone peltami, pozatym ze chlodze tez pomieszczenie i ze trudniej to zrobic?? bo mi sie ten pomysl bardzo podoba miedzy innym dlatego ze unikam skraplania wody na procku. Gdzies widzialem opis czegos takiego, ale moze ktos z Was juz cos takiego robil??

 

 

Pozdrawiam Viroos

 

 

poszukaj na forum, byl kiedys topic w ktorym witchhunter wytlumaczył wszystko i mozna było z tego istotnie faq zrobic, moze sie podejmiesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli ktos ma padniety modul peltiera to chetnie sie nim zaopiekuje. Moze cos sie da z niego odzyskac. Potrzebuje jak najwiecej elementow do budowy eksperymentalnego modulu, a mozliwosci zakupu tellurku bizmutu sa zadne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat co by nowego nie zakładać... czy Peltier 89W (na 12V będzie miał ok. 70W o ile dobrze liczę) wystarczy na schłodzenie pożądnie podkręconego r300 (konkretnie R9700 bez v-modów, ale wyciągam z niego wszytsko co się da) ? Oczywiście do schłodzenia gorącej strony peltiera użyję WC, a konkretnie bloczku Atira (powinien wystarczyć).

 

A i jeszcze jendo... czy na ogniwie są jakieś oznaczenia/numery? Bo nie chce, żbey ktoś mi wcisnął peltiera 32W jako 89W :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat co by nowego nie zakładać... czy Peltier 89W (na 12V będzie miał ok. 70W o ile dobrze liczę) wystarczy na schłodzenie pożądnie podkręconego r300 (konkretnie R9700 bez v-modów, ale wyciągam z niego wszytsko co się da) ? Oczywiście do schłodzenia gorącej strony peltiera użyję WC, a konkretnie bloczku Atira (powinien wystarczyć).

 

A i jeszcze jendo... czy na ogniwie są jakieś oznaczenia/numery? Bo nie chce, żbey ktoś mi wcisnął peltiera 32W jako 89W  :) .

ta starczy bo po kreceniu taki 9700 nie bedzie mial 60W nawet tak mniemam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

viroos kombinujesz całkiem poprawnie

 

1. peltek weżmie proporcjonalna ilość prądu do napięcia jakie mu podasz

- proporcjonalnie do tego będzie odbierał z układu odpowiednią moc (czyli np dla 5 volt bedzie to jakieś 15 wat i prąd ok 3 A , ale dla róznicy temp 5 stopni pomiedzy stroną ciepłą a zimna)

 

ale cały układ jest juz bardziej skomplikowany

Mysisz zrobić cos takiego jak Berkut tzn kaskade

 

!. blok na układzie , chłodniczka, drugi blok z przyklejonym peltkiem (zinma strona) pompka

2. ciepła strona chłodzona niezależnym układem drugi bloczek na ciepłej stronie peltka , chłodniczka , pompka

 

Ale tu pojawiaja się jeszcze inne problemy

Jak bedziesz chciał zchłodzic ponizej otoczenia to chłodniczka z 1 układu zacznie pobierać ciepło z otoczenia i cała konstrukcja nie będzie miała sensu

 

Ale generalnie jest to możliwe tylko nie mam pewności czy twój poziom wiedzy (sorrki życie jest brutalne) sprosta temu problemowi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dam Ci dobra rade: kup nagrzewnice, wlacz ja w uklad, pusc na nia wentyl 120mm albo 80mm na 5-7V i bedziesz zadowolony, a jak ci sie marzy 3.2Ghz to nalepiej 2x120. Nagrzewnica zawsze ci sie przyda do innego zestawu, gdy juz sie zmeczysz cpc.

Peltiery do chlodzenia wody to opcja hardcore, gdy komus nie starcza sama nagrzewnica. Koszty instalacji oraz eksploatacji (pomysl ile to ciagle zre pradu) nie sa male, a zbednego halasu nie unikniesz.

Na bloku cpc przy northwoodzie@3.2 bedziesz mial ponad 50C load i to przy dobrze schlodzonej wodzie, a na prescu blok cpc chyba juz nie ogarnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...