Skocz do zawartości
jpatkows

Athlon XP + VIA KT133A

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zapragnalem zmienic procesor z mojego Durona 750@918 na Athlona XP. Moja plyta to Epox 8kta3. No i tu zaczely sie problemy. Ciagle zwiechy w grach i 3d markach (nie tylko, czasem i podczs kopiowania plikow, czasem nie chce sie w ogole bios odpalic). Wyeliminowalem problemy z kompatybilnoscia sprzetow wyjmujac wszystko co sie dalo. Odpalilem: plyta +procesor Athlon 1600+, wiatrak Titan ttc-d5tb, 256MB SDRAM infineon, Leadtek GF2 Pro 64MB DDR, HDD Barracuda III 40 MB. Ustawienie FSB na 133MHz daje caly czas zwiechy ale jak przestawilem FSB (zworka) na 100MHz - system stabilny jak skala ale procesor chodz wtedy na 1050 MHz :(.

Podejrzewam ze problemy sa z taktowaniem szyny AGP i nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzic. Moze ktos robil podobne experymenty na plycie epoxa bo nigdzie nie moge znalezc zmiany taktowania AGP.

Pomozcie prosze!

ps temperatura procesora to max 46C (teraz w te upaly - w pokoju mam 30C), bios tez mam najnowszy z 12 czerwca tego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapragnalem zmienic procesor z mojego Durona 750@918 na Athlona XP. Moja plyta to Epox 8kta3. No i tu zaczely sie problemy. Ciagle zwiechy w grach i 3d markach (nie tylko, czasem i podczs kopiowania plikow, czasem nie chce sie w ogole bios odpalic). Wyeliminowalem problemy z kompatybilnoscia sprzetow wyjmujac wszystko co sie dalo. Odpalilem: plyta +procesor Athlon 1600+, wiatrak Titan ttc-d5tb, 256MB SDRAM infineon, Leadtek GF2 Pro 64MB DDR, HDD Barracuda III 40 MB. Ustawienie FSB na 133MHz daje caly czas zwiechy ale jak przestawilem FSB (zworka) na 100MHz - system stabilny jak skala ale procesor chodz wtedy na 1050 MHz :(.

Podejrzewam ze problemy sa z taktowaniem szyny AGP i nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzic. Moze ktos robil podobne experymenty na plycie epoxa bo nigdzie nie moge znalezc zmiany taktowania AGP.

Pomozcie prosze!

ps temperatura procesora to max 46C (teraz w te upaly - w pokoju mam 30C), bios tez mam najnowszy z 12 czerwca tego roku.

Coś maniacy EPOX'a siedzą cicho !!! :lol: :P 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapragnalem zmienic procesor z mojego Durona 750@918 na Athlona XP. Moja plyta to Epox 8kta3. No i tu zaczely sie problemy. Ciagle zwiechy w grach i 3d markach (nie tylko, czasem i podczs kopiowania plikow, czasem nie chce sie w ogole bios odpalic). Wyeliminowalem problemy z kompatybilnoscia sprzetow wyjmujac wszystko co sie dalo. Odpalilem: plyta +procesor Athlon 1600+, wiatrak Titan ttc-d5tb, 256MB SDRAM infineon, Leadtek GF2 Pro 64MB DDR, HDD Barracuda III 40 MB. Ustawienie FSB na 133MHz daje caly czas zwiechy ale jak przestawilem FSB (zworka) na 100MHz - system stabilny jak skala ale procesor chodz wtedy na 1050 MHz :(.

Podejrzewam ze problemy sa z taktowaniem szyny AGP i nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzic. Moze ktos robil podobne experymenty na plycie epoxa bo nigdzie nie moge znalezc zmiany taktowania AGP.

Pomozcie prosze!

ps temperatura procesora to max 46C (teraz w te upaly - w pokoju mam 30C), bios tez mam najnowszy z 12 czerwca tego roku.

Ktoś tam pisał, że twoje płyta nie obsługuje, ale dla mnie, jeżeli chodzi, to i obsługuje. Wcześniej miałem płytę AOpen AX6B na BX440, która obsługiwała tylko procki do FSB 100MHz, ale P3 933 z FSB 133MHz hulał na niej bez problemów.

 

Sprawdź to:

Dysk twardy ustaw na ATA33

Sprawdź ramy, czy na pewno obsługują 133MHz, a nie 100MHz

Jeżeli masz kręconą grafę, to odkręć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a są jakiekolwiek płyty na chipsecie VIA KT 133A, które bez problemów obsługują Athlona XP. Jeśli tak to podajcie przykłady tych płyt i powiedzcie do jakiej częstotliwości procka chodzą stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos nie moge tego znalezc na stronie epoxa :( Moze ktos pamieta czym sie rozni 8kta3 od 8kta3 PRO. O ile mnie pamiec nie myli to PRO ma mozliwosc zwiekszenia napiecia do wiekszej wartosci (zarowno Vcore jak i Vio).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos nie moge tego znalezc na stronie epoxa :( Moze ktos pamieta czym sie rozni 8kta3 od 8kta3 PRO. O ile mnie pamiec nie myli to PRO ma mozliwosc zwiekszenia napiecia do wiekszej wartosci (zarowno Vcore jak i Vio).

EP-8KTA3

VIA KT133a UltraDMA-100/ACPI**

USB, KBPO, USDM, WOL, SBLINK, overclocking. onboard diagnostics card.

 

EP-8KTA3+

VIA KT133a UltraDMA-100/ACPI**

USB, KBPO, USDM, WOL, SBLINK, overclocking. onboard diagnostics card. HPT 370 controller.

 

 

POP1.

 

http://www.epox.de/produkte/uebersicht.asp...Name=Mainboards

 

bios: http://www.epox.de/dl/techsupp/8k202205.exe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Via KT133A pójdzie każdy XP. Na Asusie z nowym biosem pójdzie każdy do 2200+. Na Asusie bez biosa będzie działał jako Authentic AMD i również bez problemowo.

Podobnie ma się sprawa z ECS.

Jeżeli masz płyte na KT133A, to po prostu zaintaluj najnowszy bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos nie moge tego znalezc na stronie epoxa :( Moze ktos pamieta czym sie rozni 8kta3 od 8kta3 PRO. O ile mnie pamiec nie myli to PRO ma mozliwosc zwiekszenia napiecia do wiekszej wartosci (zarowno Vcore jak i Vio).

EP-8KTA3

VIA KT133a UltraDMA-100/ACPI**

USB, KBPO, USDM, WOL, SBLINK, overclocking. onboard diagnostics card.

 

EP-8KTA3+

VIA KT133a UltraDMA-100/ACPI**

USB, KBPO, USDM, WOL, SBLINK, overclocking. onboard diagnostics card. HPT 370 controller.

Dzieki za checi ale o ile ja sie orientuje w nomenklaturze epoxa to wersja z + oznacza kontroler RAID. Czyli mamy 4 plyty na VIA KT133A:

8kta3 - moja :)

8kta3+ - moja z RAIDem

8kta3 PRO - cos innego niz moja (juz znalazlem ze mozna FSB co 1 MHz zmieniac, ja tego w 8kta3 nie mam tylko skokowo)

8kta3+ PRO - cos innego z RAIDem

 

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zainstaluj ten bios, który dodaje obsługe XP. U Asusa to był Bios 1007, a najnowszy to 1009, który dodaje odsługe jakichś HDD. W manualu jest w zmianka aby upgradeować bios tylko kiedy rozwiązuje on konkretny problem, albo jest niezbędny dla konkretnego urządzenia. Niepotrzebna instalacja może prowadzić do problemów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zainstaluj ten bios, który dodaje obsługe XP. U Asusa to był Bios 1007, a najnowszy to 1009, który dodaje odsługe jakichś HDD. W manualu jest w zmianka aby upgradeować bios tylko kiedy rozwiązuje on konkretny problem, albo jest niezbędny dla konkretnego urządzenia. Niepotrzebna instalacja może prowadzić do problemów...

Ale kit pociskasz !!! Najnowższy jest zawsze najlepszy !!! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a są jakiekolwiek płyty na chipsecie VIA KT 133A, które bez problemów obsługują Athlona XP. Jeśli tak to podajcie przykłady tych płyt i powiedzcie do jakiej częstotliwości procka chodzą stabilnie.

Witam

 

Np. Asus KT133A (rev > 0.2), KT-266 - tego jestem pewien, bo mam. Zero problemow. Na pewno nie obsluguje starszy Abit KT7A (mialem).

--

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos nie moge tego znalezc na stronie epoxa :( Moze ktos pamieta czym sie rozni 8kta3 od 8kta3 PRO. O ile mnie pamiec nie myli to PRO ma mozliwosc zwiekszenia napiecia do wiekszej wartosci (zarowno Vcore jak i Vio).

EP-8KTA3

VIA KT133a UltraDMA-100/ACPI**

USB, KBPO, USDM, WOL, SBLINK, overclocking. onboard diagnostics card.

 

EP-8KTA3+

VIA KT133a UltraDMA-100/ACPI**

USB, KBPO, USDM, WOL, SBLINK, overclocking. onboard diagnostics card. HPT 370 controller.

Dzieki za checi ale o ile ja sie orientuje w nomenklaturze epoxa to wersja z + oznacza kontroler RAID. Czyli mamy 4 plyty na VIA KT133A:

8kta3 - moja :)

8kta3+ - moja z RAIDem

8kta3 PRO - cos innego niz moja (juz znalazlem ze mozna FSB co 1 MHz zmieniac, ja tego w 8kta3 nie mam tylko skokowo)

8kta3+ PRO - cos innego z RAIDem

 

pozdrawiam :)

 

 

http://www.epox.org/products/mainboards/8kta3/

http://www.epox.org/products/mainboards/8kta3pro/

 

ale czym sie to rozni ... niepatrzylem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kit pociskasz !!! Najnowższy jest zawsze najlepszy !!!

Ha! Skoro najnowszy jest taki dobry, to dlaczego jego Epox kiepsko sie srawuje? Ja tam nie instalowałem najnowszego Biosu i nie narzekam na stabilność mojej płyty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, bron boze nie wgrywaj biosu od kta3+pro bo czeka cie wizyta w serwisie !!!

dziwie sie, ze nie chodzi xp... zalatw od kogos thunderbirda i sprawdz, czy wogole chodza proce na fsb 133. Albo ustaw swojego starego durona np. 7x133 i sprawdz jak sie zachowuje. Aha, taktowanie AGp przy FSB 133 na tej plycie jest poprawne (normalne).

sam ma wlasnie kta3+pro, ale w zasadzie to te same uklady co na twojej plycie + dodatkowe mozliwosci overclockingu. byc moze to wina pamieci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kit pociskasz !!! Najnowższy jest zawsze najlepszy !!!  :)

Nie zgodze sie z tym, bo musialem sie troche nameczyc zeby dobrac do mojego sprzetu odpowiedni bios. Na najnowszym czesto mi sie winda wykrzaczala :x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ale kit pociskasz !!! Najnowższy jest zawsze najlepszy !!!  :)

Nie zgodze sie z tym, bo musialem sie troche nameczyc zeby dobrac do mojego sprzetu odpowiedni bios. Na najnowszym czesto mi sie winda wykrzaczala :x

To jest wyjątek !!!

Chyba, że w firmie programiści chcą mieć zawsze prace :lol:

Stare błędy naprawiaja, a przy okazji robią nowe ! :lol:

To świadczy tylko o firmie ! :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam Epox'a 8KTA3+ (różni się od 8KTA3 RAID-em) i na tym śmiga Athlon XP 2000+ (AGOIA), żadnych rewelacji nie musiałem robić aby działało OK. Wrzuciłem zamiast starego TB1000@1333. Procesor wykrywa się normalnie, standardowe ustawienia (napięcie 1.75V, FSB 266, AGP 4x, AGP na 64 MB, temperatura na procku wczoraj 41C), wcześniej tylko na starym Athlonie TB wgrałem najnowszy bios.

Pozdrówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...