Skocz do zawartości
ppawlo

2 karty sieciowe w jednej sieci ??

Rekomendowane odpowiedzi

Linux redhat 8.0 i taki oto pomysł.

 

Mam sprzetowy router który udostępnia dla sieci z maską 255.0.0.0 internet. Moim zadaiem - tzn. chciałbym zrobić serwer proxy na linuxie oraz serwer dhcp który przydizleałby ip i kierował użytkowników albo przez proxy (linux - tylko www)) albo przez bramkę (router - pełen dostęp).

 

Myślę sobie, że do tego celu lepiej jest mieć dwie karty sieciowe, jedna niech pobiera inforamcje z internetu i podaje do proxy, a druga odpowiada na zapytania użytkowników.

 

Ok. Pierwsza karta, na które linux działa to 10.150.1.1/255.0.0.0 - tak wyglada eth0

"

DEVICE=eth0

BROADCAST=10.255.255.255

IPADDR=10.150.1.1

NETMASK=255.0.0.0

NETWORK=10.0.0.0

ONBOOT=yes

"

 

Chciałbym aby ta karta tylko i wyłącznie łączyla sie z routerem - (nie ma problemu - zrobię sobie to w firewallu).

 

Teraz druga karta, hym - nie wiem co mam zrobić. Nie chcę dzielić sieci na dwie (nie chcę dawać innej maski podsieci) dlatego postanowiłem nadać taki IP drugiej karcie sieciowej 10.250.1.1/255.0.0.0

"

DEVICE=eth1

ONBOOT=yes

BOOTPROTO=static

BROADCAST=10.255.255.255

IPADDR=10.250.1.1

NETMASK=255.0.0.0

GATEWAY=10.254.100.51

"

 

Hym ale niestety - jedna karta działa, a druga nie I to zależy od tego którą drugą podniosę, mianowicie jeżeli podnoszę eth0 a następnie eth1 to eth1 działa i przez nią mogę sie pingować na obydwa adresy. Jeżeli podnoszę eth1 następnie eth0 - to w ogóle nie działa żadna karta, a jak położe eth1 to eth0 działa prawidłowo. Wiem, że najprawdopodobniej to kwestia grup albo maski podsieci, ale ie mogę zmienić jej na inną bo komputery w sieci przestaną sie widzieć.

 

I teraz pytanie, czy jest jakaś możliwośc, aby te karty sieciowe zaczeły poprawnie dzialać przy takiej samej masce podsieci i grupie - tylko o innym IP, czy niestety muszę zmienić coś i zastosować coś aby dwie sieci były widoczne wzajemnie?? - ale wówczas co takiego - czy macie może jakies materiały??

 

 

Wielkie dzięki wszystkim odpowiadającym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak to zrobiłeś działać nie będzie na pewno, bo masz identyczne maski i wszystkie pakiety idą wyłącznie przez jedną kartę.

Ale jest na to sposób.

Jednej karcie dajesz taką maskę, aby wyjście przez nią było tylko na router (255.255.255.254, przy czym IP serwera musi się różnić o jeden bit od IP routera, na przykład router ma 192.168.0.2 a serwer 192.168.0.3, jak serw będzie miał .0.1 to już nie zadziała) a drugiej taką, aby miała wyjście na resztę sieci i kartę z wyjściem na router podnosisz jako ostatnią (gdyby te maski się miały częściowo pokrywać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...