Skocz do zawartości
Cypis_Torun

NAGRYWARKA zepsuta od uszkodzonej płyty?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam następujący, koszmarny wręcz problem... Kolega pożyczył mi zepsutą płytę RW, żebym sprawdził, czy mi nie działa. Chciałem coś na niej nagrać, nagrałem, ale pod koniec wystąpił błąd i płyta się nie nagrała. Minęło kilka dni, chciałem oddać płytę koledze. W międzyczasie nagrywarka działała bez problemu. Postanowiłem wykasować RW w Nero. Pod koniec wystąpił jednak błąd, żaden określony komentarz, a jedynie cyferki i liczby. Od tamtej pory nagrywarka nie działa. Jest widziana przez komputer, nie można jednak na niej nagrywać, uruchamiać z niej płyt, a wszystkie płyty są widziane w sposób, w jaki do tej pory zachowywały się płyty RW (mam winXPpro, który ma wbudowany system nagrywania płyt). Nie działał żaden zastosowany przeze mnie sposób:

- odinstalowanie nagrywarki

- zamiana taśm z CD-ROMem, zmiana ustawień z MASTER na SLAVE

- ręczne usuwanie sterowników nagrywarki.

O ile można by uznać, że zepsuło się coś w rejestrze systemu, jest to jednak błędne założenie. DOS także nie może odczytać płyt z nagrywarki, choć są jednak odczytywane przez CD-ROM. Czy nagrywarka mogła ulec jakiemuś mechanicznemu zniszczeniu przez zepsutą płytę RW? Czy istnieje jakiś dość prosty sposób by to sprawdzić/naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może na czytniku jest jakieś badziewie-brud np warstwa z płyty i niepozwala to na nagranie albo coś mechanizm sie przywiesił.

 

1.Rozkrec nagrywarke

2.Przeczyść czytnik -propanol lub vódka :) wacikiem do uszu

3.Lekko poruszaj mechanizmem ,pojeżdzij nie dotykajac czytnik zbyt mocno

4.Jak wypalara jest na gwarze to reklamuj

6.Jaka to nagrywarka ?? Lite ON ?? jeśli tak to nic nie zrobisz te nagrywarki tak padaja

:!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nietstety... LITE ON... a gwarancja minęła w wakacje... czyli już nic z tej nagrywarki nie będzie? Jest sens oddawania do naprawy?

 

 

 

=====

 

Płyta, która prawdopodobnie spowodowała uszkodzenie, to Verbatim Data Life Plus 16-24X (choć nagrywarka odczytywała ją jako 2x) kompatybilna tylko z napędami oznaczonymi logo UltraSpeed RW- moja chyba taka nie jest. Jest to nagrywarka LITE ON 32123S (32x12x40)

 

=====

 

http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/aspi/aspi.php - opis ten też nie pomógł, zrobiłem to:

 

"Rozwiązywanie problemów rozpoczynamy od pobrania odpowiedniego pliku z internetu i rozpakowania go na dysku twardym. Następnie musimy uruchomić plik o nazwie killaspi.bat. Dzięki temu usuniemy wszystkie wpisy związane z ASPI w posiadanym systemie operacyjnym. Po skasowaniu starych wersji sterowników konieczny jest restart komputera. Może się tak zdarzyć, że system nie będzie chciał się podnieść po tej operacji ale w takim przypadku wystarczy uruchomić komputer w trybie awaryjnym i wykonać resztę opisanych czynności. Teraz powinniśmy uruchomić plik o nazwie instaspi.bat dzięki czemu zostaną zainstalowane odpowiednie sterowniki w systemie. Koniecznie restartujemy komputer by wprowadzone zmiany odniosły skutek. Po uruchomieniu się MS Windows warto za pomocą aspichk.exe sprawdzić czy cały proces zakończył się sukcesem.

 

Opisany sposób rozwiązuje wiele problemów ze sterownikami ASPI i pomimo faktu, że instalowane są sterowniki w wersji 4.60 możemy go stosować w systemach MS Windows 98/ME/NT/2000. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat nagrywarek marki LiteOn nie bede sie wypowiadał, za wiele wojen na ten temat przezylem :)

 

Przyznałes sam ze masz WinXp z wbudowanym systemem do nagrywania - radze Ci go wyłaczyc, czasami rozwiazuje to dziwne problemy - to ze nagrywarka przestala dzialac akurat po tej płycie to mógłbyc / podejrzewam ze był ;) / czysty przypadek - jako ciekawostke podam ze mój swietej pamieci RICOH MP7163 padł przy nagrywaniu :) system sie poprostu zawiesił i taki był koniec nagrywarki.

 

Co do ASPI - sa to sterowniki wykorzystywane przez niekotre programy / do ripowania audio, wykrywania zabezpieczen itp / - dzisiaj przy stosowaniu win2k, winxp, win2k3 instalacja ich nie jest konieczna - wszystko ladnie smiga bez tego.

 

Zeby wykluczyc awarie systemu, czy innego podzespołu najlepiej by było poprostu sprawdzic sprzet na innym PC, jesli tam nie bedzie działało to znaczy ze nagrywarka sie konczy lub juz sie skonczyła.

 

Narazie nic wiecej mi do glowy nie przychodzi ;)

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :D Jutro przejdę się do kumpla i ostatecznie się przekonam... on am Win98, więc się wyjaśni to i owo... Nie wiem tylko, czy gdyby nie działała, to jest sens oddania jej do naprawy, czy moze raczej jedyną opcją jest kupienie nowego sprzętu...

 

 

Podobnie nie wiem, jak wyłączyć to wbudowane nagrywanie- XP mam od 3 tygodni, przedtem byłem zajadłym zwolennikiem 98:D Ale coś pomieszam w tym temacie... Gdyby ktoś mógł dać jakąś wskazówkę w tym temacie, to byłbym wdzięczny (choć dziwne jest to, ze DOS z dyskietki też nie może spenetrować zawartości płytki... poleceniem DIR).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat nagrywarek marki LiteOn nie bede sie wypowiadał, za wiele wojen na ten temat przezylem :)

 

Przyznałes sam ze masz WinXp z wbudowanym systemem do nagrywania - radze Ci go wyłaczyc, czasami rozwiazuje to dziwne problemy - to ze nagrywarka przestala dzialac akurat po tej płycie to mógłbyc / podejrzewam ze był ;) / czysty przypadek - jako ciekawostke podam ze mój swietej pamieci RICOH MP7163 padł przy nagrywaniu :) system sie poprostu zawiesił i taki był koniec nagrywarki.

 

Co do ASPI - sa to sterowniki wykorzystywane przez niekotre programy / do ripowania audio, wykrywania zabezpieczen itp / - dzisiaj przy stosowaniu win2k, winxp, win2k3 instalacja ich nie jest konieczna - wszystko ladnie smiga bez tego.

 

Zeby wykluczyc awarie systemu, czy innego podzespołu najlepiej by było poprostu sprawdzic sprzet na innym PC, jesli tam nie bedzie działało to znaczy ze nagrywarka sie konczy lub juz sie skonczyła.

 

Narazie nic wiecej mi do glowy nie przychodzi ;)

 

pozdro

kups sobie lg i sflashij biosem zalecanym przez producenta na oficjalnej stronie i zalicz pada...a potem przywróć spaware jak litka:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat nagrywarek marki LiteOn nie bede sie wypowiadał, za wiele wojen na ten temat przezylem :)

 

Przyznałes sam ze masz WinXp z wbudowanym systemem do nagrywania - radze Ci go wyłaczyc, czasami rozwiazuje to dziwne problemy - to ze nagrywarka przestala dzialac akurat po tej płycie to mógłbyc / podejrzewam ze był ;) / czysty przypadek - jako ciekawostke podam ze mój swietej pamieci RICOH MP7163 padł przy nagrywaniu :) system sie poprostu zawiesił i taki był koniec nagrywarki.

 

Co do ASPI - sa to sterowniki wykorzystywane przez niekotre programy / do ripowania audio, wykrywania zabezpieczen itp / - dzisiaj przy stosowaniu win2k, winxp, win2k3 instalacja ich nie jest konieczna - wszystko ladnie smiga bez tego.

 

Zeby wykluczyc awarie systemu, czy innego podzespołu najlepiej by było poprostu sprawdzic sprzet na innym PC, jesli tam nie bedzie działało to znaczy ze nagrywarka sie konczy lub juz sie skonczyła.

 

Narazie nic wiecej mi do glowy nie przychodzi ;)

 

pozdro

kups sobie lg i sflashij biosem zalecanym przez producenta na oficjalnej stronie i zalicz pada...a potem przywróć spaware jak litka:)

kurde, jakis trafiony jestem, bo nie zrozumialem o co chodzi w powyzszym poscie, jakbys mogl, to napisz jeszcze raz, ale po polsku, bo moze byc to cenna informacja. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat nagrywarek marki LiteOn nie bede sie wypowiadał, za wiele wojen na ten temat przezylem :)

 

Przyznałes sam ze masz WinXp z wbudowanym systemem do nagrywania - radze Ci go wyłaczyc, czasami rozwiazuje to dziwne problemy - to ze nagrywarka przestala dzialac akurat po tej płycie to mógłbyc / podejrzewam ze był ;) / czysty przypadek - jako ciekawostke podam ze mój swietej pamieci RICOH MP7163 padł przy nagrywaniu :) system sie poprostu zawiesił i taki był koniec nagrywarki.

 

Co do ASPI - sa to sterowniki wykorzystywane przez niekotre programy / do ripowania audio, wykrywania zabezpieczen itp / - dzisiaj przy stosowaniu win2k, winxp, win2k3 instalacja ich nie jest konieczna - wszystko ladnie smiga bez tego.

 

Zeby wykluczyc awarie systemu, czy innego podzespołu najlepiej by było poprostu sprawdzic sprzet na innym PC, jesli tam nie bedzie działało to znaczy ze nagrywarka sie konczy lub juz sie skonczyła.

 

Narazie nic wiecej mi do glowy nie przychodzi ;)

 

pozdro

kups sobie lg i sflashij biosem zalecanym przez producenta na oficjalnej stronie i zalicz pada...a potem przywróć spaware jak litka:)

kurde, jakis trafiony jestem, bo nie zrozumialem o co chodzi w powyzszym poscie, jakbys mogl, to napisz jeszcze raz, ale po polsku, bo moze byc to cenna informacja. :)

każdego liteona po nieudanym flashu przywrócisz bez problemu ponieważ ma zabezpieczony pewien sector epromu przed flashem a co do lg znam przypadki pomylonych biosów na stronie LG więc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile plytek wypalila ???? bo nagrywarki nie nagrywaja w nieskonczonosc :) srednia zycia dla jakiego kolwiek ricoha to okolo 1000 plytek (mam kolege ktory juz 8 raz zdazyl to sprawdzic - wszystko na jednej gwarancji :)

Mi liteon po okolo 1000 plyt zaczal dzialac minimalnie gorzej tzn jak mu wkladalem czysta plyte do nagrania to ja wypluwal za pierwszym razem dopiero za drugim zaczynal nagrywac - oddalem do servisu i dostalem ta - juz ponad rok bez zadnego problemu

Nie bede sie wypowiadal na temt liteona bo nie chce wywolywac wojny ale jak dla mnie sa super - mam 5 letniego cdroma liteon 24x i dziala idealnie. Co do lg :) ostatnio znajomy sprzedawca przestal je kupowac bo servis lg nie chcial przyjac kilku cdromow piszac ze zostaly wyprodukowane ponad 15 miesiecy wczesniej mimo ze gwarancja obowiazywala nadal (data produkcji byla kwiecien a cdromy zostaly sprzedane w pazdzierniku) Kilka tez zostalo odrzuonych bo numer seryjny nie zgadzal sie z tym w ich bazie !!!!! normalnie paranoja - powiedzieli ze zostaly sprowadzone nielegalnie z zagranicy !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurce nie wiem o co chodzilo z tymi calymi wojnami o liteona ( ale pewnie temat ativs nvidia to cos w tym stylu), ale moj liteon, ktory nota-bene chyba pojdzie pod mlotek, magral juz ponad 13 tys plytek ( tak tak), i nadal nagrywa, nie ma z nia klopotow, czyta wszystko, dziala jak zloto. Model to 321232. Wiec nie wiem z czym macie problem. A jak koledze padla nagrywarka, to tez nie ma co plakac, bo gware przezyla, i sie skonczyla, teraz czas na nowa. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwo powiedzieć... tylko z kaską trochę krucho... co do płytek, to góra 600, może mniej, sądzę, że mniej.

 

 

A co do biosu- czy sądzicie, że to mogłoby jakoś pozytywnie wpłynąć na tę sytuację? Chyba się podejmę, jeśli u kumpla nie zadziała. Tylko nie wiem, czy lepiej najpierw oddać do serwisu a potem sflashować, czy może na odwrót... choć to pewnie kwestia drugorzędna :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO oddawanie do serwisu nie oplaca sie poprostu, znajomy oddał LG bo cos mu sie pokopsało - zaplacił uwaga 80PLN i po dwuch dniach znowu zaliczył pad :)

 

Przy dzisiejszych cenach / 170pln za nagrywarke / to mysle ze nie warto sie bawic w serwis / mozliwe ze poprostu naped padl - jak ktos wyzej stwierdził nic nie jest wieczne :)

 

co do wylaczania nagrywania systemowego - w win2003 EE wylacza sie to w opcjach napedu CDRW / win XP moze miec tak samo ale głowy nie dam :) /

 

Klikasz ppm na CDRW w Moj Komputer i tam przechodzich do zakladki Ustawienia => nagrywanie => wlacz nagrywanie CD - odhaczyc :)

 

@Spideroso - tak jak Wy tutaj macie wojny typu "Wyzszosc Intela nad AMD" czy na odwrót i jak sam stwierdziles ATI vs Nvidia tak na innych forach trwaja / trwaly :) / zaciete spory LG vs LiteOn :)

 

@S.Youth - mój padł po ~100CD :( i nic na to nie wskazywało ale cuz dostalem nowego :) ale szybko go sprzedalem i kupilem Yamahe.

 

@memorando - czyzbyc znowu pisal na klawiaturze ekranowej :D ;)

 

Pozdro ALL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO oddawanie do serwisu nie oplaca sie poprostu, znajomy oddał LG bo cos mu sie pokopsało - zaplacił uwaga 80PLN i po dwuch dniach znowu zaliczył pad :)

 

Przy dzisiejszych cenach / 170pln za nagrywarke / to mysle ze nie warto sie bawic w serwis / mozliwe ze poprostu naped padl - jak ktos wyzej stwierdził nic nie jest wieczne :) 

 

co do wylaczania nagrywania systemowego - w win2003 EE wylacza sie to w opcjach napedu CDRW / win XP moze miec tak samo ale głowy nie dam :) /

 

Klikasz ppm na CDRW w Moj Komputer i tam przechodzich do zakladki Ustawienia => nagrywanie => wlacz nagrywanie CD - odhaczyc :)

 

@Spideroso - tak jak Wy tutaj macie wojny typu "Wyzszosc Intela nad AMD" czy na odwrót i jak sam stwierdziles ATI vs Nvidia tak na innych forach trwaja / trwaly :) / zaciete spory LG vs LiteOn :) 

 

@S.Youth - mój padł po ~100CD :( i nic na to nie wskazywało ale cuz dostalem nowego :) ale szybko go sprzedalem i kupilem Yamahe.

 

@memorando - czyzbyc znowu pisal na klawiaturze ekranowej :D ;)

 

Pozdro ALL

 

oj niespalem 4 doby i poszedlem spać bo klawiaturka się rozmywala już:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skorzystam z okazji i niebede zakladal nowego topicu.

Mam nagrywarke yamahe i z niewiadomych przyczyn przestala nagrwywac plytki, odtwarzanie dziala normalnie. Tylko przy nagrywaniu wywyla mi bledy m.in. Track Following error!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy nagrywaniu wywyla mi bledy m.in. Track Following error!

Hmm jesli nagrywałes na jakis tanich CD to sprobuj czegos firmowego / Verbatim, TDK, Dysan.

 

czy to sie dzieje przy kazdej predkosci ?

 

ile ta nagrywarka juz ma wypalonych cd ? bo jesli ten bład nawet na najlepszych jakosciowo CD zaczyna sie powtarzac to moze to oznaczac ze naped juz sie konczy :(

 

Jak zachowuje sie bufor podczas nagrywania ? czy masz zainstalowane wszystkie sterowniki do MOBO ? / Via Hyperion ? ew Intel Inf. .... /

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...