Skocz do zawartości
szuwar007

Karta DVB + Karta TV= Koktajl Multimedialny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

Sorki jezeli pojawil sie wczesniej taki temat ale szukam i nie moge znalesc odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie. Chcialem sobie kupic karte tv zeby od czasu do czasu oglondac kabloweczke ale po przeglondnieciu kilku postow doszedlem do wniosku ze bardziej mi sie oplaca zakup karty DVB(glownie czytalem opisy do karty Sky Star2) i odnosnie jej mam pytanie bo widzialem ze sa jeszcze karty innych firm ktore maja mozliwosc oprucz sciagania sygnalu satelitarnego posiadaja tuner ktory by zapewnil mi kablowke!!(sorki jezeli cos zle wywnioskowalem ale narazie ejstem zielony z tego) Wiem ze moze sie to troszke dziwne wydawac po co komus to i to zwlaszcza ze kablowka mi oferuje tylko 49 bodajze programow a satelita no kilka set wiecej:)) ale obawiam sie ze jak by nie bylo niektorych programow w polskich wersjach jezykowych to bylo by dla mnie zle:(. Wiec pytanie jest nastempujace czy jest jakas karta DVB tak samo dobra i z taka duza baza danych o niej i progrmaowa jak i rowniez z takimi mozliwosciami rozkodowywania jak ten Sky Star 2 tylko zeby posiada tuner tv ewentualnie jak moze miec pilota i czytnik kart deszyfrujacych( ale oczywiscie to zbendny bajer no moze oprucz tego pilota bym nie musial sie ruszac z luzka:) pozdrawiam i jak ktos wie to bardzo bym byl wdzieczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty DVB nie maja tunera telewizji analogowej naziemnej wiec nie da sie ogladac na jednej karcie sat i kablowki.

 

Zakup tunera analogowego do kablowki uwazam ze kiepski - sprawdzalem rozniste karty i sygnal z roznych sieci - naprawde NIC praktycznie nie widac.

 

DVB polskich nadawcow rowniez nie jest zbyt ladne ale to i tak nieporownywalnie lepsze od tego co mozna uzyskac na kartach bt*.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie ale w takim razie mogl bys mi cos wyjasnic bo nierozumie czegos tu a jeszcze dobrze sie na tym nie znam na tej stronie pisze http://www.esat.pl/telemann.html ze "Cechą wyróżniającą kartę Telemann jest możliwość jednoczesnego odbioru danych z Sieci oraz oglądania przekazów telewizyjnych." Wiec czy to znaczy ze nie mozna na jakichs mniej wypasionych kartach DVB ogladac satelitki i sciagac danych rownoczesnie. I jeszcze jedno przegladnolem duza ilosc postow na temat kart DVB wiec sorki za niejakowe powtorzenie tematu (wszyscy zachwalaja tylko Sky Star2 a przynajmniej wiekszosc) ale czy jest cos dobrego moze nawet drozsze ale tez dosyc przyzwoite i co myslicie o tym http://www.esat.pl/pinnacle-tvsat.html Pozdrowka!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SkyStar 2 wszyscy zachwalaja ze wzgledu na stosunek mozliwosci/cena. Jesli wyzsza kwota za karte nie jest problemem to zwroc uwage na TechnoTrend (szczegolnie wer. 1.3) lub SkyStar 1 - obie te karty to w zasadzie to samo. Nie maja one moze bajerow w postaci pilotow itp. ale za to najwiecej jest dla nich dobrego oprogramowania z czym bywa roznie w przypadku innch kart.

TT 1.3 i SS1 to karty o sprzetowym dekodowaniu strumienia mpg, co sprawia ze obciazenie procesora jest niewielkie. Jednoczesne robienie na komputerze innych rzeczy nie jest wiec problemem.

Obie karty maja wyjscia audio i video a obraz wyprowadzony na tv jest bardzo dobrej jakosci.

 

Co do jednoczesnego ogladania tv i sciagania danych poprzez karte, to tak jak na wiekszosci tunerow tv-sat w danej chwili mozna ogladac tylko jeden program. Strumien danych mozna potraktowac tak jak kolejny kanal tv-sat.

Inna sytuacja jest mozliwa tylko w przypadku specjalnie przystosowanego do tego sprzetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem (również przymierzam się od dłuższego czasu do zakupu karty DVB) można oglądać (lub nagrywać) jedocześnie 2 (a może i więcej) programy nadawane z tego samego transpondera. Być może kolega Przemol^N powie coś więcej na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna, na pewno na SS2 przy uzyciu ProgDVB. Nie wiem jak to wyglada w wypadku innych kart "software'owych". I o ile dobrze pamietam nie dziala to tez w zadnym z trybow na TT 1.3 (w kazdym razie na pewno nie w sprzetowym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Sky Star 2 (rev 2.3) i jestem bardzo zadowolony.

Ale gdybym mial fundusze to wzialbym TT 1.3/SS1, maja coprawda

problemy z odbiorem niskich SR, ale maja tez wielkie zalety:

--TV-Out

--Dekoder MPEG2

 

Na karcie Sky Star 2 i programie SkyView (dzieki Marfi) mozna nagrywac

z jednego transpodera kilka kanalow Audio i Video, jest tryb "Picture in Picture",

i wiele wiele innych, to najlepszy program do SS2 jaki kiedykolwiek widzialem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nagrywanie kilku kanalow naraz oczywiscie z jednego tr dziala wysmieniecie w SkyView (Marfi zrobil niesamowity program)

 

szuwar007 - to sciagaja nie ogladanie wymaga poprostu odpowiedniego oprogramowania imho lecz nie ma atrakcyjnych uslug netu via sat wiec.... ciekawostka raczej. Polecam rowniez sky star2 lub ewentyalnie vp1020/30 jesli zalezy ci na CI.

 

zgf1 ja bym nie zamienil ss2 na ss1 :) HDTV wyglada niesamowcie na 1080. Obciazenie procesora bylo problematyczne w czasach celerona 800 ale teraz 300zloty kosztuje cos klasy xp2000+ wiec..

 

Przez weekend postaram sie opisac dwa polskie programy do obslugi kart dvb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc !!

Sorki ze troszke nie bylem obecny ale cos mi sie zpieprzylo z kompem a co do

Nie maja one moze bajerow w postaci pilotow, itp. ale za to najwiecej jest dla nich dobrego oprogramowania, z czym bywa roznie w przypadku innch kart.

to troszke sie nie zgodze sorki jezeli sie, myle bo jestem zielony w tych sprawach, ale od 3 dni siedze na forach i szukam opisow i roznych potrzebnych rzeczy zeby nie strzelic gafy wiec z tego, co ja wyczytalem to karta TTv1.3 I SS2 maja mozliwosc podpiecia pilota a co do kart dekodujacych to wiem ze napewno ma TT. No, ale tak jak zaznaczylem moge sie mylic a co z tym linkiem do tej karty, co podalem jest ona dobra??. A tak wogule to mysle nad TTv 1.3 Albo SS2 no, ale predzej ta 2 tylko nie wiem jak jeszcze kase zdobende, ale bedzie okej:)

 

Ale gdybym mial fundusze to wzialbym TT 1.3/SS1, maja coprawda problemy z odbiorem niskich SR, ale maja tez wielkie zalety:

Masz racje czytalem o tym na forum i z tego co wyczytalem to ponoc leprzy zasilacz i bedzie okej.

 

Dzisiaj odwiedzilem sklep RTV i pytalem sie o rozne bajery i na pytanie ile kosztuje antena aluminiowa gosc mi ze juz nie produkuja takich, bo sie odksztalcaja wogule cene anteny o srednicy 105 cm, powiedzial ze 120zloty (czy nie przesadzil troszke) po 2 na pytanie o obrotnice powiedzial ze to sie nie oplaca i ludzie robia zeza, bo taka przyjemnosc kosztuje ponad 300 zloty i wogule jest do bani. A ja widzialem duzo tansze a po 3 ceny konwertery po 60 zloty wiec ten gosc widzial ze rozmawia z gosciem ktory jest zielony z tego i takie ceny dla mnie sa bo oglondalem juz troszke ofert z sklepow i tam az tak dorogo nie jest.

 

Przemol^N

Czyli mam rozumiec ze na kazdej da sie sciagac i w tym samym czasie ogondac tv tak no to spox.

 

A co do obcialzenia proca to chyba nie powinnienem sie martwic sprzecik wydaje mi sie ze mam dosyc dobry(konfiguracja ponizej) a przynajmniej z moich testow i porowna dosyc dobrze i poprawnie dziala jeszcze planuje

wymiane proca wiec nie sadze zeby cos wadzilo no ale pozyjemy zobaczymy. A jeszcze jedno wiec co sadzicie o tej karcie Pinacle??

Dzieki za wszystko i pozdrawiam!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gdybym mial fundusze to wzialbym TT 1.3/SS1, maja coprawda

problemy z odbiorem niskich SR, ale maja tez wielkie zalety:

--TV-Out

--Dekoder MPEG2

Wersa 1.3 grzeje sie jak piec kaflowy :)

SS2 2.68 RULEZ choc go nie posaidam znajmowy ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gdybym mial fundusze to wzialbym TT 1.3/SS1, maja coprawda

problemy z odbiorem niskich SR, ale maja tez wielkie zalety:

--TV-Out

--Dekoder MPEG2

Wersa 1.3 grzeje sie jak piec kaflowy :)

SS2 2.68 RULEZ choc go nie posaidam znajmowy ma.

Popieram TT1,3 mam i grzeje się jak diabli ale jakość TV-out przebija mojego Radka. Zapis z satelity odbywa się w niezmodyfikowanym pliku MPEG2 np. za pomocą programu ProgDVB. jakość np. teledysków jest genialna (rozmiar niestety również też ok100MB jeden) bo strumień jest zapisywany wprost na dysku. Odkodowuje sie całą paczkę Polsatu bez probelmu software-owo. SUPER SPRAWA POLECAM.Swgo czasu było też fajne radyjko nadające w mp3 (megaradio).Zapuszczałem na noc a rano miale 300 kawałków mp3 na dysku z nazwam zespołów i tytułami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wydaje mi sie ze problem grzania to nie az taki wielki problem przeciesz napewno da sie zamontowac jakis coolerek czy radiator zreszta u mnie radek sie fajnie grzeje :)) ten Zalman co jest na nim swietnie zbiera cieplo, ale jakos gorzej z oddawaniem ale zawsze sa 2 strony medalu juz cakliem nie bede musial grzac u siebie w pokoju hehe. Z tego co czytalem to nie jest az taki problem najwazniejsze to to ze nie odbija sie to na jakosci sygnalu i rozwiazaniem cooler lub radiator no albo cooler na sledziu. A wlasnie Joshua jak puzniej z tym plikiem da sie go obrobic zeby mniej zajmowal. A i jeszcze duzo kanalow da sie rozkodowac oczywiscie w celach edukacyjnych:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Male wyjasnienie, nigdzie nie pisalem ze nie mozna podpiac pilota do TT 1.3 czy SS1. Oczywiscie ze mozna. Twierdze tylko ze karty te standardowo (przynajmniej w Polsce) nie sa sprzedawane z roznego typu bajerami jak pilot itp. Jesli juz tak sie zdazy to mozna to raczej uznac za wyjatek a nie regole.

 

Druga sprawa, TT sie grzeja, SS2 tez. Mam obe karty wiec wiem z wlasnego doswiadczenia.

 

Padla tu tez uwaga ze net przez satelite to ciekawostka.

To co powiesz na transfery do 8 MBit/s bez koniecznosci korzystania z lacza zwrotnego?

Oczywiscie jest to z pewnych wzgledow nieco nietypowa usluga ale mozna z niej korzystac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec wybacz zrozumialem to jako ze nie mozna podlaczyc a co do zprowadzania z tym sie zgodze polska to jeszcze kraj ciemny ale mam nadziej ze jak najszybciej bedizemy brnac do przodu.

Sorki ze moze ktos uznac to za wymadrzanie ale wiem co to znaczy guziczek szukaj i troszke poczytale o tym i wiem ze neta mozna miec z nieba:) I rowniez wiem ze jest net 2-stronny stronny juz rowniez przes satke a co do transferow to fakt fajnie duze ale nie na moja kieszen jeszcze. Bo jak zaczolem dodawac nawet ten sam onet Satelita ktory bodajze najtanszy abonament jest za 79 zloty co daje mi 200kbits i plus moje 40 co za neta place to moge dac jeszcze te 30 zloty i bede mial neo sam dla siebie. Wiec nie wiem czy to sie tak bardzo kalkuluje no ale jak by mial juz karte DVB to czemu nie sciagac serwisu Casablanca zwlasza ze za free:) A tak pozatym czy ktyos odpowie na moje pytanie odnosnie karty z linku ktory znajduje sie w 2 poscie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SS2 niema mozliwosci podpiecia pilota, ale mozna zrobic bardzo

prosty ukladzik podlaczony do portu COM i zainstalowac program

Girder + Igor i wszystko smiga ok na prawie kazdym pilocie, sam

mam to zrobione i smiga wspaniale.

 

Odbior niskich SR niezalezy od zasilacza tylko od konstrukcji karty,

tak jak w przypadku niektorych tunerow z Cyfry+.

 

TT 1.3 moze grzeje sie jak diabli podobnie jak SS2 (rev 2.3) ale wystarczy

maly wentylek 4x4 na 6V jest nieslyszalny a karta tylko jest ciepla :)

 

 

Jezeli chodzi o karty Pinacle to napoczatku tez sie zastanawialem nad zakupem ale zrezygnowalem z tego powodu, ze sa to stosunkowo malo popularne karty wiekszosc to SS1/TT/SS2/VP, poprostu duzo softu wychodzi do tych kart.

 

A odnosnie konwertera to polecam Samsung, Sharp lub Golden Indenstar.

 

 

 

Przemol^N ja chyba bym zamienil :)

Mam Durona 1100 i na niektorych kanalach obciazenie dochodzi do 90%...

Trzeba pomyslec o nowym procku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc!!!

Wielkie dzieki ZGF1 nareszcie mi, odpowiedziales na to, co chcialem wiedziec. A co do pilota, do SS2 to mozliwe ze sie pomylilem czytam tyle tych stron i moglo mi sie pomylic, z Igorem bo wlasnie widze ze zprzedaja tego igora jako sterowanie karta DD1,SS2 i TT, ale i moze z tym mi sie pomylilo, bo napewno widzialem gdzies strone (jak znajde link to napisze) z pilotem juz typoym do TTv 1.3 I tam pisalo chyba ze jednak do SS1 a nie do 2 wiec jeszcze raz sorki za gafe. Ja zreszta posiadam terz Igora no i sie bawie przez girderka:) wiec ja nie mial bym orginalu pilocika to sie nic nie dzieje. A co zrobic z tym SR mozna to jakos weliminowac. I jeszcze jedno to prawda co ten przemily sprzedawca mi powiedzial w sklepie co do tych talerzy ze juz nie produkuja bo sie nie opyla (i tak strasznie sie odkszalcaja) i ze obrotnice terz nie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SS2 jest moim zdaniem najlepsza nie tylko pod względem cena/jakość,ale także z uwagi na największe możliwości.

Oprogramowania do niej jes bardzo dużo,w tym zdecydowanie najlepszy SkyView,a kiedy na dobbre zadomowi sie telewizja HDTV,to będzie z niej dużo większy pożytek,niż z TT 1.3 i SS1,bo te karty w trybie sprzetowym nie odbiorą HDTV,a w trybie soft nawet jak odbiorą,to bez sensu przeinstalowywać soft,żeby przerzucać pomiędzy HDTV i normalną telewizją,albo mieć zainstalowaną tylko w trybie soft do wszystkich programów,bo szkoda kasy na takie rozwiązanie.

Co do grzania to SS2 i w wersji 2.3 i 2.68 grzeją sie bardzo mocno,ale zawsze można dołożyć jakiś cichy wentyl do budy i jest ok nawet w upały.

Co do softu,to używam głównie SkyView z uwagi na stabilność,szybkie przełączanie kanałów i inne zalety i super w nim działa muultirecorder,wczoraj nagrywałem 8 programów radia Xtra Music równocześnie,ale działa to tylko z tego samego transpondera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mozliwosci rozkodowywania sprzentowego to wiem ale tak mysle ze przeciesz chyba wszystkie tunery sat maja mozliwosc rozkodowywania obecnie nadawanego sygnalu(MPEG-2) wiec jak by zaczeli nagle nadawac w innym systemie to duzo ludzi by musialo sie przezucic wiec nie wydaje mi sie zeby to szybko sie stalo(ale tak jak juz pisalem ja jestem zielony wiec nie wiem czy tunery maja mozliwosci dekodowania innego typu niz obecnego).A co do grzania to nie problem jakis maly cooler i po krzyku. A tak wogule to jak mozna weliminowac bland SR z kart TT i SS1 czy jakis leprzy konwerter by zalatwil sprawe(ZGF1 polecil mi kilka konwerterow czy one mogly by zaltwic sprawe ztym, bo antene wiem ze juz mam kupic wieksza niz 90 wiec zakup bedzie chyba na 105(a wlasnie to porawda ze aluminiowych juz nie produkuja :?:) i czy wybrac bardzieje zeza czy obrotnice :?: ). A narazie rozwazam kupne karty SS2 i TT v1.3 no tylko zalerzy to ile kasy zdobende. :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze slabym odniorem niskich SR (symbol rate) nic niezrobisz, taka jest poprostu

konstrukcja karty, ale kanalow nadajacych na niskich SR jest stosunkowo malo.

Z polskich to chyba tylko TMT.

Niejest to zaden blad.

Polecilem Ci znane mi konwertery ktore bardzo dobrze wspolpracuja z kartami DVB,

sa konwertery ktore sprawiaja klopoty chyba niektore ALPS...

 

Zalezy ile satelitow chcesz odbierac, mnie wystarcza Astra i HotBird, w takim

przypadku wystarczy z powodzeniem zastosowanie zeza, mam tylko jeden konwerter

i jakos sobie radze (antena 105cm na balkonie za oknem :).

 

Jezeli niezalezy Ci na wyjsciu TV-OUT w karcie DVB (ATI Radeon 9500@9700), a jako

sterowania mozesz uzywac kombinacji Girder+Igor to bierz SS2, zaoszczedzisz conieco

gotowki ktora mozesz zainwestowac w rozbudowe sprzetu ;)

 

 

A jezeli kupujesz karte wylacznie dla pakietu Polsatu, to prawdopodobnie na przelomie

styczenluty dojdzie do wymiany kartsystemu i prawdopodobnie skonczy sie ogladanie.

 

 

HDTV to bardzo daleka przyszlosc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a jak karta SS2 wyglonda na tle SR dobrze to odbiera (w sumie myslalem bardziej o karcie TTv1.3 gdzyz ma mozliwosc podpiecia specjalniej przystawki do kart i kupic abonamecik) po 2 na forum poswieconym kartom DVB mowia ze wieksze ma mozliwosci karta TT z edukacjna zabawa z programami.A co do TV outu to sam zardzo nie wiem uzywam anrazie spod mojego ati i jest super a jak na karcie DVB by bylo to czemu nie. A co do karty to bardziej wolalbym ja tylko do oglondania kilku programow jak TVN, Polsat MTV VIVA no i moze jakeies Discavery. Poprostu nie chce mi sie placic za ta glupia kablowke w ktorej nic nie ma i tylko 49 zloty za miesiac czy cos kolo tego wydaje mi sie ze taka karta no moze nie po roku ale po 2 by sie zwrucila (mysle oczywiscie o 2 gniazdku za kotre mi powiedziano ze bede placil tylko 5 zloty bo moja matka by niewytrzymala bez swojego kabelka :lol: :D a co do tych konwerterow to fajnie ja myslalem narazie o jednym puzniej moze sie zabawie w robienie zeza :D jak bede mial wiecej kasy. A wogle co myslicie o ztwierdzeniach sprzedawcy bo nikt mi na to nie odpowiedzial :?: i jakos nie wiem co myslec o tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SS2 niema klopotu z niskimi SR, ale tym sie raczej niesugeruj, ja gdybym

mial taka mozliwosc bez wachania bralbym SS1/TT1.3 a to z powodu doskonalego

wyjscia TV-OUT (mam Gf2Ti), mozliwosci podpiecia modulow CI i oczywiscie

sprzetowego dekodowania strumienia MPEG2 co w Twoim przypadku ma mniejsze

znaczenie (Athlon 1800+)

 

Jezeli chodzi o mozliwosci dekodowania kanalow to sa one takie same na SS1 jak

na SS2 (oczywiscie bez CI).

Owszem byl okres, ze na kartach klasy SS2 niedalo sie dekodowac, zednych kanalow

ale obecnie naszczescie niema takich ograniczen.

 

Jezeli chodzi o aluminiowe anteny to mam jedna taka satke (90cm) od 5lat

i narazie sie nieodksztalcila, a umnie czasami bardzo mocno wieje.

Napewno sa bardziej podatne na odksztalcenia od anten wykonanych ze stali.

Jezeli chodzi o obrotnice to musisz sobie odpowiedziec ile satelitow chcesz odbierac

jezeli wystarczy Ci Astra i Hotbird to ihmo tylko zez...

 

 

 

Polskie kanaly niekodowane z HotBird:

TVN

TVN 7

Polsat

Polsat 2

TV Centrum

TV Polonia

Tele 5

TV Puls

Polonia 1

Viva PL

TVN Meteo (narazie)

TVN Turbo (narazie)

 

 

 

Piszesz, ze myslisz o wymianie proca, masz kupca ?

Jesli nie to moze ja bym go kupil...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Dzieki za odpowiedz to jednak wybiore zeza :D taniej mi to wyjdzie a jezeli chodzi o SR to jak mowisz zeby sie tym nie przejmowac to nie bede. W takim razie bede zbieral kase na TT jak mowisz ze jednak jest ciekawsza. Bo ja jednak mam troszke problemow z moim radkiem z jego wyjsciem tv choc uporalalem sie w dziwny sposob ale dziala :lol: . A co do mojego proca to juz mam chetnych i to kilku. Jeszcze jedno, co myslicie na temat darmowego interku znalalezlem to na tym forum http://forum.esat.pl/ w dziale bodajze karty DVB pod tytulem chyba interek za free sorki ze nie podaje dokladiejszego linku (i moge sie mylic, co do dzialu i tematu,)ale cos wlasnie mi sie forum nie chce zaladowac i sam nie wiem, czemu :?: (jak bedzie dzialac to zuce link). Pozdrawiam :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...