Skocz do zawartości
TyBiAs

Odswiezanie w mdk||| Problemy ze Slackiem-instalka&fstab

Rekomendowane odpowiedzi

A no wlasnie, jak zwiekszyc czestotliwosc odsiwezania pod mandrakem??

Co prawda lada dzien przezucam sie na slacka ale tam tez moge miec podobny problem.

przy obecnym odsiwezaniu bola mie oczy ;)

Z posrod dostepnych typow monitora wybralem najlepszy jaki byl, bo mojego nei bylo, ani podobnych parametrow.(NEC FE791sb)

 

POZDRO!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bigfan chodzi ci pewnei o framebuffers? Przy instalacji slacka mialem mozliwosc wyboru rozdzielczosci i ilosci kolorow.

 

....slackware ;p no wlasnie, mam pewien problem z instalka(podczepie sie nieco po temat):

 

Zabralem sie za instalacje slacka, cfdiskiem poustawialem wsytskie partycje jak nalezy, zainstalowalem pakieciki i reszte, a pozniej nadszedl czas na LILO ;p no i tutaj zonk bo jakiej opcji nie wybiore(ustawialem sam w trybie expert tez), to wywala mi jakis blad ze nei moze zainstalowac lilo i zeby sprobowac ponownie, no to probuje i nic... .

Kiedy bootuje z dyskietki startowej to nie moze znalezc obrazu jadra /vmlinuz, nie wiem dlaczego, w koncu sie wszytsko zainstalowalo.

Jak startuje z !Live'a to sie laduje normalnie, tyle ze nie dziala liloconfig, ani nie moge znalezc na /etc...

POMOCY! ;) , napalilem sie jz na tego slacka wiec bede wdzieczny za kazda pomo, pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instaluje Slacka 9.1, wszytsko ladnie, kiedy przychodzi do konfiguracji lilo ustawiam jak nalezy i daje zainstaluj, i instalator wyzuca mi blad ze nei mogl zapisac bootloadera...niezleznie czy instaluje go do MBR czy do superblock. Probowalem juz roznych ustawien, dysk docelowy ustaiwam / czyli u mnei /dev/hda3 to jest partycja bootowalna, ustaiwlem ja na primary.

Kiedy probuje zbootowac zainstaowanego linuksa z dyskietki to pisz ze nie moze znalezc obrazu jadra /vmlinuz...probowalem z wszytskimi partycjami linuksowymi i nic, ciagle to samo.

Kiedy startuje system z !live nie moge uruchmoic #lilo a ni liloconfig, yhhh

 

Andriu HELP!! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech zgadne, masz jeszcze na tym dysku inny OS ? mam racje ? w takiej sytuacji trzeba chyba przy instalacji lilo trzeba wybrać opcje expert albo manual, nie pamietam dokladnie, miałem ten sam problem i właśnie tak go rozwiązałem i działa

 

update: wybierz tryb expert i tam mu wszystko po kolei podawaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze winaxp

 

ale ustawialem wszytsko wlasnie w trybie expert, dodalem linuxa a pozniej windowsa, i qpa.... yhh sam juz nei wiem instalowalem go juz chyba ze 4 razy.

No nic, dzieki w kazdym razie cos jeszcze pokombnuje.

 

Jakby ktos mial jakis pomysl to bede wdzieczny!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. tryb expert -on

2.naglowki pliku lilo.conf, ustawiam zeby zapisal lilo do MBR(jak dam do superblok to i tak jest to samo)

3.dodaje pozycje linuksa, wybieram partycje /dev/hda3 (tutaj mam zamontowany glowny system plikow)

4.Zainstaluj LILO- natychmiast wyskakuje error: nie mozna bylo zainstalowac lilo, wystartuj system z bootdisk a nastepnie wyedytuj lilo.conf, (czy cos w tym stylu)... .

5.Bootuje system z dyskietki: kiedy pisze Boot: wciskam enter i mowi z nie moze znalezc jadra w /vmlinuz , sprawdzam z innymi partycjami(mount boot=/dev/hda3 rw)

 

No i [gluteus maximus] blada ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropo partycji, moze cos zle ustaiwam??

 

robie wszytskio cfdisk'iem :

robie 2 partycje logiczne dla zwyklych partycji i swapa, i jedna primary na partycje glowna.

Ustaiwam bootable przy partycji windowsowej primary i linuksowej primary. Dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem, musisz dać po kolei, czyli:

1. start LILO configuration with a new LILO header

2. Add linux partition

3. Add dos partition (tu winda xp)

i na koncu Instal lilo

 

nie możez pomijać tych poszczególnych kroków, bo sie nie uda, a jak zrobisz po kolei to napewno sie lilo zainstaluje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropo partycji, moze cos zle ustaiwam??

 

robie wszytskio cfdisk'iem :

robie 2 partycje logiczne dla zwyklych partycji i swapa, i jedna primary na partycje glowna.

Ustaiwam bootable przy partycji windowsowej primary i linuksowej primary. Dobrze?

jak robisz cfdiskiem to zrób dwie partycje jedna na fileststem z ext 3 (type 82) a swap musisz mu powiedziec i sformatowac jako swap (83) inaczej qpa

 

inaczej, w cfdisku masz coś takiego jak FS Type, musisz to poustawiac, partycja linuxowa na ext 3 a partycja wymiany na linux swap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i <span style="color:red;">[ciach!]</span>, dalej to samo, <span style="color:red;">[ciach!]</span>a!!!!!!!!!!!

 

Wszytsko zrobilem tak jak nalezy no i zawsze to samo.....

W innym topicu slyszalem ze ktos mial podobny problem i rozwiazal go bo dawal zeby zainstalowal si lilo na zlej partycji.

Na ktorej on sie wlasciwie powinien zainstalowac?? Na pratycji glownej linuksa? Bo konfigurator lilo wykrywa standardowo /dev/hda a ja ma / zamontowana na /dev/hda3.

 

jak ktos mial problem z lilo to niech powie mi jak go roziwazal bo juz <span style="color:red;">[ciach!]</span>lca dostaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze juz trace sily do tego ....

 

Instalowalem dzisiaj wszytsko od nowa, moze po kolei:

 

1.usunalem wszytkie partycje linuxowe

2.poustawialem nowe partycje na systemie plikow reiserFS:

a. / partycja glowana(bootable)-1000mb -reiserFS

b. /usr/home parycja domowa- 10000mb -reiserFS

c. /var -5000mb -reiserFS

d. /swap -300mb

3.odpalilem instalke (#setup)

4. Zainstalowalem pakiety z potwierdzaniem(trwalo duzo dluzej, ale przynajmniej ma to co chce).

5. Konfiguracja....wybor jadra, z posrod 3 pozycji wybieram cd-rom(tak jak zwykle to robilem i zwykle dzialalo, wybieralem w tym miejscu bare.i) i pisze ze nie moze znalezc folderu /boot/vmlinuz na plycie. Tak samo za drugim razem.

Wybralem wiec zeby z dyskietki ale to samo. No wie wybralem |skip(default /vmlinuz)| zaczalem sie juz troche nie pokoic.

6.No i przyszedl cza na LILO... :(

*wybieram tryb ekspert

*probuje po kolei wszytskich ustawiec: MBR,root(superblock),floppy.

*zawsze daje zeby zapisal LILO na /dev/hda3 (moja partycja glowna)

*ustawiam 2 partycje bootowalne: win i linuksowa(1 na hda1 druga na hda3)

****** ZAINSTALUJ LILO:::

(przetlumaczone mniej wiecej na polski)

 

"Proba instalatora LILO zwrocila blad. Mozliwe jest reczne zmodyfikowanie pliku /etc/lilo.conf, pomocy mozna szukac na /doc/lilo...."

 

Pliku lilo.conf nie istnieje ani nie istanial chyba nigdy na moim dysku ze slackiem ;p.

A kiedy startuje z dyskietki startowej to pisze ze nie moze znalezc jadra /boot/vmlinuz.....

 

Ja juz nie wiem, myslalem ze ze slackiem wszytsko bedzie w porzadku i solidnie a tu takie rodzynki mi wyskakuja... nie ma najmniejszej ochoty znow wracac do mdk9.0...gdyby to byl chociaz 9.2.....ehh

 

Moze ktos sie nademna zlituje i cos wymysli i wyjasni mozliwe popelnione bledy.

 

Z gory dziekuje, Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorryy:

 

*bootdisk odwoluje sie oczywiscie do /dev/hda3(standardowo), czyli tam gdzie powinien byc slack, i zpaewne jest ale nie ma obrazu jadra, znaczy sie nie moze go znalezc /vmlinuz.

Jak go doinstalowac?

Mam gdzies na plycie 2.4.22, skompilowac jadro uruchamiajac system z plyty !LIVE?? Tylko tak sie moge na slacka dostac(chyba)

 

phranzee pomocy! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpal live

podmontuj co trzeba

rozpakuj jajo do /mnt/patrycja/usr/src/kernel-2.4.22

chroot /mnt/patrycja /bin/bash

cd /usr/src

ln -s linux kernel-2.4.22 (jak juz jest linux to pierw wywal)

cd linux

make menuconfig dep clean bzImage modules modules-install

moze cos przekrecilem, wole skrypt z gentoo

o menuconfig nawet nie pytaj :P po prostu <OK> i kompiluj

po kompilacji napisze gdzie jest jajko, cos mniej wiecej arch/i386/bzImage

przegraj je do /boot

wyedytuj lilo (umiesz?) zeby wskazywalo na to jajo

odpal lilo i restart

 

to tyle jak na 22:39 :P 8) tzn od 22 do 01 jestem w standby, potem sie wylaczam ;]

 

--

edit:

sciagnij sobie 2.4.23 :) z kernel.org

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEXT DAY ....

 

No wiec, chcialem zrobic pozadek z kernelem, i okazuje sie ze partycji glownej hda3 nie moze znalezc, znaczy sie w plikach/etc/fstab or /etc/mtab... patrze tam a tam wogole nie ma wpisow moich partycji ktore byly formatowane podczas instalacji i wogole powinny byc. To pewnie dlatego bootdisk nie mogl znalezc /vmlinuz bo nie widzial wogole tej partycji, kiedy dawalem zeby zbootowal z /dev/hda3.

 

Jakby ktos mogl podac wpis do fstab, oto moje partycje:

 

*/dev/hda3 - glowna /

*/dev/hda8 -domowa /home

*/dev/hda9 - progsy i reszta /var

*/dev/hda10 - SWAP

 

partycje sa sformatowane na fs reiserFS, wszytskie.

 

Bede wdzieczny, pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...