Skocz do zawartości
Martinii

Porzadne acz konwencjonalne chlodzenie NB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcialbym sie poradzic jak dobrze schlodzic NB.

 

Mobo jak w opisie.

 

Kupilem Zalmana ZM-NB32J, ale zauwazylem, ze jego dolna powierzchnia styku jest mniejsza niz powierzchnia NB! Zrezygnowalem wiec z niego i wrocilem do oryginalnego Asusowego, kladac pod niego Arctic Ceramique i przyklejajac na gore wiatrak 40x40 mm (z 3 ustawieniami predkosci obrotowej). Jednak po dluzszej grze radiatorek i tak robi sie bardzo cieply, a na max obrotach uszy mnie bola.

 

Czy poza Zalmanem sa jeszcze jakies dobre radiatory na NB? A moze jakas firma robi je z miedzi?

 

Zaznaczam, ze nie chcialbym uciekac sie do WC.

 

Poprosze o podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje wróci do niebieskiego zalmana.

Fakt, nie popisali się panowie co do wymiarów podstawy, ale

przy Twojej konfiguracji spokojnie wystarczy, a nawet bedzie w zapasie.

U mnie taki zalman daje rady z magistarlą 240 Mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaloz jakis stary/maly cooler od prockow Socket370/SocketA

 

taki o podsatwie 60x60 jeszcze powinien wejsc (ale pomierz wszystko) - na nim zostawisz oryginalny wentylek ale pusicisz go na 5-8V i bedzie cicho a zarazem wydajnie (chlodno)

 

najprawdopodobniej bedziesz musial zeszlifowac podstawe zeby nie byo tego wciecia albo troche podciac (sama podstawe) jak jakies duperelki na plycie przeszkadzaja

a mocowanie to najlepiej na srubki - robisz 2 otworki w podstawie radiatora (zgodne z tymi w plycie) gwintujesz i przykrecasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie spytam ponownie- kiedys pytalem ale nikt nie wiedzial?

 

Jaki rozmiar ma jadro NB ?

 

Podejrzewam ze mozne je porownac do obecnych CPU i GPU- malutkie jadro w duzej obudowie zeby bylo latwo montowac w fabryce.

 

I wtedy zalman nie musi zakrywac calego NB

 

Dobrze mysle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z takim chłodzeniem można spać spokojnie.

O, zdecydoiwanie tak.

Juz widze jak moje uszy piesci szum wydawany przez powietrze przeciskajace sie przez te geste finy, wdmuchiwane przez wentyl 5200 RPM.

A w te 18 dBA na stronie producenta po prostu nie wierze.

Czemu nie pokazali na filmie dzialajacego coolera?

 

Polecam za to lekture:

http://www.bit-tech.net/review/279/1

 

On ma 8200 RPM:)

Zalman, jak zwykle zero RPM i zero dBA :))

 

Ale jak ktos chce to juz jest w Polsce- nie ma co narzekac, ze to kraj gdzie nic nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na NB mam niebieskiego zalmana na ceramique, lekko przyciete kilka finow coby drugi zalman (ten wiekszy :) ) wszedl i na razie luz, zalman 7000 z proca nawet chyba chlodzi troche tego na NB, w ten weekend i w swieta mam zamiar troche powalczyc z fsb ponad 200, zobaczymy jak sie bedzie sprawowal ten maly na NB (czytalem gdzies ze w mostkach i tak srodek najwazniejszy, jak chlodzi srodek to walic te pare mm2 ktore wystaj z bokow ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy od chipsetu, bo np. na tej plycie glownej ktora ja mam, ale oznaczonej rev.2.0 tez nie ma problemu z temp. na chipie. Moj niestety BARDZO sie grzeje :( .

 

Cena tego zestawu MicroCool moglaby byc o te 6 dych nizsza...

http://www.proline.pl/shop.php?prodid=4d49...6091eb48284bffe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie nie na temat , mam radiatorek na NB cooler mastera niebieskiego (cos typu zalman)

kołeczki ktore dostałem mi sie zgubiły więc użyłem kołeczków czarnych od zalmana żółtego , jednak są one krótsze.....

główki kołeczków co prawda przeszły na drugą strone , jednak jaką mam pewność że to sie będzie trzymać ??

 

i czy na abit nf7 musi być koniecznie chłodzenie na sb przy fsb 200 (zamierzam dać 223) ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sie dziwie ze macie tak cieply rqadiatorek na nb szczegolnie sie dziwe tobie Martinii bo mamy bardzo podobny config ( co prawda masz fsb 220.. ja narazie nie probuje bo goodramki nie wytrzymaja a nie che puszczas asynchronicznie proc/ram ) do mojego ..a moj radiatorek standardowy dla a7n8... jest lekko letni.......ideal 26 stres 27C ... nie wiem ilne masz wentylatorków w obudowie .. ja mam 2 z tylu - nic wykwintnego CoolMaster 80mm z sensorkiem - standardowo chodza na okolo 1500 jak sie zaczyna grzac kop to przyspieszaja+ 1 z przodu wpychajacy powietrze ( nie wiem jaki to byl razem z obudowa, calkiem cichy ).. jezeli to wina przeplywu powietrza w obudowie to lepiej "poukladac" kable i zostac przy standardowym radiatorku pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze kazde chlodzenie jest lepsze od pasywa ..ale kazde chodzenie "aktywne" generuje chalas.... tak jak napisalem wczesniej mam 26stopni w stresie ..wiec nie widze potrzeby wymieniania radiatora standardowego ( a moze jednak powinienem??)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buu - to bylo pierwszym egzemppplarzu tej plyty jaki mialem. Bylo to rev.1.06, a jak wiadomo oficjalna obsluga FSB=200MHz wprowadzono od rev.2.0... Zatem na moim rev.1.06 fsb=200 to byl wyczyn! I tak tez bylo - wszystko sie grzalo jak diabli (w tym NB) i trzeszczalo w szwach.

 

Teraz mam rev.2.0, fsb=220MHz i NB jest cieply. Twedy poprostu parzyl, a teraz w idle jest letni, a w load cieply. Tego coolera miedzianego z wiatrakiem nie kupilem - i dobrze.

 

Teraz kupilbym radiator CooletMaster'a - pole powierzchni jego podstawy jest wieksza niz w przypadku radiatorow Zalmana i przykrywa cala powierzchnie NB. Takze polecam.

 

PS. j.h.hudy - kup srubki M3+nakterki. Rozwiazanie pewne, a cena 40gr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lol :mur: nie doszedlem czytajac date postu do roku :mur: 18 grudia to niedawno bylo przeciez :D

 

Zatem na moim rev.1.06 fsb=200 to byl wyczyn

no naprawde ładny wyczyn ........... masz chyba wielka motywacje :razz: w wyciaganiu ze sprzetu 130% normy :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...