Skocz do zawartości
Feluke

Drazniacy pisk z mobo :/

Rekomendowane odpowiedzi

jak sie ciesze, ze Wam tez piszczy:D

 

rodzinka sie ze mnie smieje ze mam omamy sluchowae bo oni nic nie slysza:)))

 

ale ja wyraznie slysze gdy komp przelicza zmiane obrazu!

:( Ja juz nie wiem co mi piszczy. Ale mam to samo. Kiedy tylko procek cos "robi" to piszczy. Co ciekawe mozna zobaczyc dzieki temu jak jest napisany windows ;) bo jak nacisne i przytrzymam strzalke od suwaka okna to piszczy, mimo iz "nic" sie nie dzieje. Przy przesuwaniu okna tez mi piszczy. Mnie to drazni, bo mam w/c i jedyny wiatrak to ten w FSP 60-GTP z noise killerem :|

 

Tym niemniej wracajac do tego, ze nie wiem co piszczy: jak dotykam cewek to nic sie nie zmienia. Wiem tylko ze od tego dotykania w zaleznosci jak minimalnie sie zwoje przesuna jest raz gorzej, raz lepiej. Ale piszczy :| U mnie zdaje sie, ze jak szmaty sie wygrzeja (np. 1h pracy kompa) uciazliwe piszczenie ustaje. Mam tak na GA-7N400-L, podobny, ale mniej drazniacy pisk mialem na MSI KT3V. Na Epox'ie 8rda3i tego nie bylo, ale padl po 2 tygodniach :)

 

Zasilacz nie ma nic do gadania (moim zdaniem). Piszczy tak samo i na Codegenie i na Fortronie.

 

Poza funkcja draznienia nie ma to wplywu duzego na np. zywotnosc plyty glownej. Kumpel tak twierdzi. Zostaly po prostu zastosowane marnej jakosci materialy (przetwornice dupne mamy i tyle).

 

Kurcze ... mialem kombinowac ze zmiana plyty tak mnie to potrafi wkurzyc, ale chyba sie uspokoje skoro tyle plyt piszczy. A seria GA-7N400-L piszczy chyba cala, bo kogo znam z taka plyta temu piszczy :|

 

A moze ktos doradzi nam jakie plyty w absolutnej ciszy (wc) nie piszcza? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisjaj sprawdzałem te piski- czyli załadowałem gierkę taka super strategię WAR_OF_THE_RING i przycisnąłem Esc wtedy oczywiście wyskakuje pytanko czy wyjść z gierki czy nie i naprawdę nieźle wtedy piszczy więc zacząłem, tykać, przesuwać przeginać te dwie cewki przy procku i rzeczywiście jak przyciskałem to zamiast ciszej to głośniej było słychać więc próbowałem różnie rozkładać zwoje ale zawsze było słychać nie chciały zupełnie ucichnąć i mi się trochę wydaję że to może wina iż ten drut miedziany jest zbyt cienki nie wiem czy tak musi być ale w starej płycie zwojów było o wiele mniej i drut był o wiele grubszy że go wcale nie dało się przesunąć a na tych bez problemu.

Jestem ciekaw czy jest jakiś sposób na ułożenie tych zwojów aby cewki nie były słyszalne???? Wiem, że jak przeginałem lub próbowałem przekręcić trochę całą Cewkę to robiło się trochę ciszej ale trochę się bałem że je ukręcę.

Ciekawi mnie co właściwie w nich piszczy czy to spowodowane jest drganiami i szorowaniem o ten pierścień porcelanowy?? ale chyba nie -może prysnę je WD 40 i zobaczę czy pomoże albo wepchnę tam w środek coś aby je usztywnić ????????????????

:?: :wink: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Panowie nadal nic nie wiemy. To nie dobrze.

 

W moim przypadku jest jak w porzekadle: nie miała baba kłopotu... to se coś tam kupiła. Kupiłem sobie cichy zasilacz, cooler, wentylatory i stałem się szczęśliwym odbiorcą pisku, jak już cała reszta ucichła. :?

 

Ten pisk to dźwięk cichy, ale bardzo wysokiej częstotliwośći. Można o nim zapomnieć, ale jak siedzę przy komputerze kilka godzin, to po wyłączeniu kompa w nocy, przez pewien czas słyszę ten pisk w uszach. Wokół jest absolutna cisza, a mi w uszkach cichutko popiskuje. Jaja na całego. :D

 

Spróbuję ustalić co piszczy wyłączając poszczególne części. Jak do czegoś dojdę, to dam znać. Na szczęście zawsze mogę założyć głośniejszy zasilacz i pisku nie będzie słychać. :lol:

 

Żeby to wyciszanie komputera nie było tylko początkiem jakiegoś obłędu. :D

 

Dodam jeszcze tak serio, że podejrzewam HDD, bo było sporo informacji, że Barracudy tak piszczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że znam odpowiedź na to pytanie.

Cewka piszczy, bo układ wchodzi w rezonans, a jest to związane z regulacją częstotliwości, gdyż jest to jeden ze sposobów na uzyskanie właśnie takiego stanu.

Nie jestem pewny, ale tak mi się wydaje, a jestem w szkole o profilu elektronicznym.

Wiem, że coś takiego nie powinno się zdarzać w układach elektronicznych, ale......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Panowie nadal nic nie wiemy. To nie dobrze.

 

Dodam jeszcze tak serio, że podejrzewam HDD, bo było sporo informacji, że Barracudy tak piszczą.

Działo się tak jedynie w jednej wersji Barracud. Wypuścili jednak nowego firmwar'a i wszystko wróciło do normy. (po za tym pisk ten pojawiał się jedynie czasami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po testach wiem tyle :? :

 

1. Sam Barracuda 7.7200 wydaje pisk, ale mniej uciążliwy niż ten, nad którym się zastanawiamy jak sądzę.

 

2. Jest to rodzaj jakiejś interakcji między zasilaczem, a Barracuda 7.7200, bo ten dźwięk rezonuje też na zasilaczu.

 

3. Po odłączeniu Barracudy 7.7200 od zasilania tego dźwięku nie ma.

 

4. Ale czy to nie jest przypadkiem jakiś rodzaj rezonansu?? Trzeba by odizolować HDD od obudowy (wyjąć albo jakieś gumowe dystanse). Tego jeszcze nie sprawdziłem.

 

5. Ktoś w jakimś innym wątku tak: "a więc zrobiłem tak jak mówiłem podłączyłem kondensator 2200uF/25V(taki tylko miałem w domu) do wtyczki umieszczonej na tym samym przewodzie co moja baracuda pod napięcie 5V(na 12 nic nie dawało) i cisza przestało piszczeć , co dziwne gdy podłanczałem na innym przewodzie pod to samo napięcie 5V (przewód podpiety pod CD ) piszczenie nie znikało czyżby te napięcia 5V wychodziły z różnych źródeł na różnych przewodach - chyba nie, czy może na długich przewodach zmienia się skuteczność filtrowania."

 

Ale czy to zadziała też nie sprawdzałem, bo szkoda mi stracić gwarancję na zasilacz. Na razie wysłałem pytanie do producenta zasilacza.

 

6. Słychać to tylko dlatego, że wszystko jest bardzo wiciszone. Jak np. podkręcę Zalmana 7000 na wyższe obroty, to tamten "pisk" znika w tle.

 

:?: Czy ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sie ciesze, ze Wam tez piszczy:D

 

rodzinka sie ze mnie smieje ze mam omamy sluchowae bo oni nic nie slysza:)))

 

ale ja wyraznie slysze gdy komp przelicza zmiane obrazu!

:( Ja juz nie wiem co mi piszczy. Ale mam to samo. Kiedy tylko procek cos "robi" to piszczy. Co ciekawe mozna zobaczyc dzieki temu jak jest napisany windows ;) bo jak nacisne i przytrzymam strzalke od suwaka okna to piszczy, mimo iz "nic" sie nie dzieje. Przy przesuwaniu okna tez mi piszczy. Mnie to drazni, bo mam w/c i jedyny wiatrak to ten w FSP 60-GTP z noise killerem :|

 

Tym niemniej wracajac do tego, ze nie wiem co piszczy: jak dotykam cewek to nic sie nie zmienia. Wiem tylko ze od tego dotykania w zaleznosci jak minimalnie sie zwoje przesuna jest raz gorzej, raz lepiej. Ale piszczy :| U mnie zdaje sie, ze jak szmaty sie wygrzeja (np. 1h pracy kompa) uciazliwe piszczenie ustaje. Mam tak na GA-7N400-L, podobny, ale mniej drazniacy pisk mialem na MSI KT3V. Na Epox'ie 8rda3i tego nie bylo, ale padl po 2 tygodniach :)

 

Zasilacz nie ma nic do gadania (moim zdaniem). Piszczy tak samo i na Codegenie i na Fortronie.

 

Poza funkcja draznienia nie ma to wplywu duzego na np. zywotnosc plyty glownej. Kumpel tak twierdzi. Zostaly po prostu zastosowane marnej jakosci materialy (przetwornice dupne mamy i tyle).

 

Kurcze ... mialem kombinowac ze zmiana plyty tak mnie to potrafi wkurzyc, ale chyba sie uspokoje skoro tyle plyt piszczy. A seria GA-7N400-L piszczy chyba cala, bo kogo znam z taka plyta temu piszczy :|

 

A moze ktos doradzi nam jakie plyty w absolutnej ciszy (wc) nie piszcza? :)

ja ci powiem tak zasilacz ma duzo do powiedzenia fortrony sa slyne z tego ze przy jakims tam obciazeniu wydaja z siebie taki specyficzny pisk o czestotliwosci 50hz wiem po swoim jak pierwszego dostalem to mi tak piszczal jak s<span style="color:red;">[ciach!]</span>ysyn :twisted: Wymienili mi na nowy teraz tylko 2 razy popiskuje podczas startu windy :D trzeba sie przyzwyczajic aha za te dzwieki jest odpowiedzialny chyba pfc:) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to raczej te cewki piszczą jak dam procka > 2100hz to zaczyna je wyraźnie słychać w trakcie wczytywania obrazu, testu w 3D Marku, więc dotykałem je próbowałem układać zwoje za dużo nie dało ale ułożyłem te zwoje 3 razem odstęp 3 razem itd. i jest trochę ciszej i po tym jak mam zamkniętą budę i wentyl z boku to już tego prawie nie słyszę!!!!! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w skrucie: cewka piszczy wtedy gdy procek dostaje "kopa" (np. test w 3DMARKu) a więc większego poboru prądu, więc jeżeli jest tam przetwornica impulsowa (a pewnie taka tam jest do stabilizacji Vcore itp :) ) to układ sterowania kluczy obniża częstotliwośc kluczowania aby doprowadzić większe "paczki" pradowe do obciążenia porzez obwód L-C (czyli cewke i kondensator). Takie przetwornice pracują na bardzo dużych czestotliwościach (do 100KHz) więc możliwe, że w tych płytach montują jakiś "inny" sterownik który pracuje na niższych częstotliwościach a więc przy większym obciążeniu spada nam czestotliwość do słyszalnych przez ludzkie ucho (zalezy jakie czułe ucho bo siostra może nie słyszeć a wy możecie :wink: ). Jeśli jest to tak zrobnione to już tego nie zmienicie.........

Teraz do rzeczy..... cewka piszczy bo jak pisałem płynie prąd o sporej częstotliwości więc następują mikro drgania zwojów do rdzenia więc to dobry pomysł zalać go czymś nie przewodzącym prąd (najlepiej w całości).

 

Tyle mi przyszło do głowy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz do rzeczy..... cewka piszczy bo jak pisałem płynie prąd o sporej częstotliwości więc następują mikro drgania zwojów do rdzenia więc to dobry pomysł zalać go czymś nie przewodzącym prąd (najlepiej w całości).

Tyle mi przyszło do głowy  :D

Czym zalać? Żeby nie zrobić rozpierduchy na płycie głównej... :lol:

Może jakiś silikon obojętny, bez kwasu octowego? Czy co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezły pomysł z tym plastikiem. Ale nie jest on za gorący?

 

A na czym może polegać "interakcja prądowa" miedzy HDD a zasilaczem, że wpięcie kondensatora na lini 5V komuś pomogło??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten "plastik z pistoletu" to zły pomysł bo ten klej czasami źle trzyma, nie dociska tak jak powinien no i pod wpływem tęparatury będzie się topić a skoro wspominacie że jest cieopły to..... :D

Do tego celu są specjalne żywice.

 

Niezły pomysł z tym plastikiem. Ale nie jest on za gorący?

 

A na czym może polegać "interakcja prądowa" miedzy HDD a zasilaczem, że wpięcie kondensatora na lini 5V komuś pomogło??

Na pewno coś da ale nie zmniejszy piszczenia prawdopodobnie :wink:

Kondensator to taka bateria co tylko gromadzi zapas energi i oddaje go gdy potrzebny jest nagły pobór energi, więc powinien tylko stabilizować 5V. Raczej odradzam dodawanie go po stabilizacji (czytaj za cewką) bo to wpłynie na dobrany obwód L-R-C i przetwornica (stabilizator impulsowy) może lekko "zgłupieć".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na czym może polegać "interakcja prądowa" miedzy HDD a zasilaczem, że wpięcie kondensatora na lini 5V komuś pomogło??

Na pewno coś da ale nie zmniejszy piszczenia prawdopodobnie :wink:

Kondensator to taka bateria co tylko gromadzi zapas energi i oddaje go gdy potrzebny jest nagły pobór energi, więc powinien tylko stabilizować 5V. Raczej odradzam dodawanie go po stabilizacji (czytaj za cewką) bo to wpłynie na dobrany obwód L-R-C i przetwornica (stabilizator impulsowy) może lekko "zgłupieć".

Rzeczywiście nie zmniejszyło piszczenia. Opisałem to w wątku: http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?p=754539. Niestety metoda z kondensatorkiem zawiodła. :? Ale be-quiet odpisał mi, żebym wymienił zasilacz na nowy, bo nic nie powinno piszczeć. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dupsko ...

mialem wczesniej matsonika + deer 350 - piszczał

mam teraz Asusa i Chiefteca 360DF i tez piszczy

najbardziej przy scrolowaniu i przesuwaniu okienek w windzie

dotyklaem tych cewek i nie sa nawet cieple

drazni mnie bezsilnosc w tym temacie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no rzeczywiście nikt chyba nie wie jak rozwiazać problem pisków chyba zakupie jakąś żywicę specialna i spróbuje zalać te cewki!!!1 co do pisków w trakcie używania myszki to nie mam jeden koleś miał takie trzaski w głośnikach i po wymianie mychy wszsystko zniktęło??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem piski z głośników jak posiadałem płyte Soltek SL-75DRV2 podczs ruszania myszką. Teraz mam to co w podpisie i nie ma problemów.

I mysza ta sama, pewnie dzaiało się tak przez denny dźwięk AC97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można coś zrobić z tymi cewkami :?: To znaczy piszczą niesamowicie przy wyższych częstotliwościach :roll: Wkurza mnie to straszliwie :x Jestem pewnien, że to włśnie one bo gdy wyginam je lekko to zmienia się częstotliwość tego dźwięku. Co ciekwe dzwięk jest słyszalny tylko gdy komp sie nudzi :wink: Gdy go obciąże dzwięk znika kompletnie. Narazie komp jest bez budy. Obudowa pewnie nie wytłumi tego dzwięku.

 

Czy ktoś mógłby się pochwalić osiągnięciami w tej dziedzinie :?: :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że to bardzo popularny problem.. miałem tak, że piszczało w idle, miałem, że piszczało przy obciażeniu, albo scrollowaniu.. aktualnie na nf7 nie piszy, choć wczoraj czy przedwczowaj mi cewka zaczęła się odzywać.. ale na szczęście zamilknęła ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich... U mnie to samo :x , a już myślałem, że mam omamy. Piszczenie z okolicy procesora zaczeło się w zeszłym roku jak kupiłem płytę Soltek'a SL-75FRN2-L ...w te wakacje płytę ch...j strzelił - wylały kondensatory, dodam że nie wiem z jakiego powodu(zero overclocking'u)..no to kupiłem nową płytę GIGABYTE GA-7N400E ,bo nie miałem zamiaru czekać na Soltek'a aż wróci z serwisu...NO i z nową płytą to samo piszcy jeszcze głośniej niż na Soltek'u. Jak wymieniałem grafę na FX5900 wymieniłem też zasilacz z (300W noname) na Chieftec'a 420W , ale problem pozostał ....płyta nadal piszczy (zauważyłem że im mocniejsza grafa tym głośniej-ale ktoś już o tym wspominał)...szczególnie mie ten pisk wkur...a przy używaniu scroll'a w przeglądarce ...podczas ładowania aplikacji lub gier to samo (no może trochę ciszej).

Z tego co tu wyczytałem problem piszczenia pozostaje nie rozwiązany...a szkoda. :x :x :x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to normalka nic nato nie poradzicie jedyne co zrobiłem to oblałem cewki super glutem i troche ucichło ale zawsze bedzie piszczeć ten typ tak ma chyba ze nawinięcie trochę drutu miedzianego na cewy zmnieni to ale nie jestem elektronikiem i tego nie wiem !!! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej mobo piszczenie włacza się jak daje procka na ponad 2100 wchodzi normalnie do windy ale jak włącze prime to zaczyna się pisk na ok. 5 sekund i reset! Wydaje mi się że to wina tych mosffitów koło procka jak go przytrzymałem to na chwilę przestało :? Pewnie na niektórych płytach montują kiepskie układy zasilania procka. Kiedyś tego nie miałem a nic w kompie nie zmieniałem, gdzieś na forum przeczytałem że gosciowi zaczęło tak piszczeć przez jakieś 2 tygodnie i po tym płyta mu siadła :zonk:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...